,,Mąż zaufania'' (jeremy)
Szanowni Państwo
Bardzo serdecznie Państwa prosimy o zgłaszanie się do siedzib Prawa i Sprawiedliwości w celu pełnienia roli ,,męża zaufania’’ w II turze wyborów na Prezydenta RP.
,,Mąż zaufania’’ to funkcja społeczna. Nie otrzymujemy żadnego wynagrodzenia. W przeciwieństwie do członków komisji wyborczej, nas nie obowiązuje szkolenie w Urzędzie.
Jednak z doświadczenia wynikającego z I tury wyborów wynika, iż warto sięgnąć do ,,
Wytycznych dla OBWODOWYCH KOMISJI WYBORCZYCH…, aby zapoznać się z przepisami dotyczącymi czynności komisji, na które należy zwrócić szczególną uwagę.
W Obwodowych Komisjach Wyborczych jest jedna osoba reprezentująca PiS. Nie jest jednak realne dyżurowanie przez tę osobę przez cały czas związany z obowiązkami komisji tj. od 5.00 do 23.00. W związku z różnymi incydentami, jak chociażby brak ostemplowania pasków zaklejających urny wyborcze czy też kart wyborczych, bardzo potrzebna jest osoba obserwująca wybory.
Istnieje możliwość umówienia i wybrania odpowiedniej pory dyżuru, jednak najczęściej wypadają to godziny od 8.00 do 13.00 oraz od 19.00 do 23.00.
Należy zwrócić szczególną uwagę na:
- sprawdzenie, czy urna jest pusta przed wyborami
- czy paski zaklejające urny wyborcze są opieczętowane
- aby nie było innych otworów w urnie
- czy karty do głosowania są opieczętowane
-czy karty do głosowania były opieczętowane rano w dniu wyborów
- aby urny wyborczej nie wynosić z lokalu wyborczego
- aby odpowiednie zaświadczenia o prawie do głosowania pozostawały w Komisji i były dołączone do spisu osób dopisanych do listy
- w czasie otwierania urn wyborczych powinni być obecni wszyscy członkowie Komisji Wyborczej
-w czasie liczenia głosów nikt nie może mieć długopisów w ręku
-bezwzględnie nie może żaden członek komisji wyborczej dokonać jakiegokolwiek skreśleń i adnotacji na karcie wyborczej
-najlepiej jest, gdy głosy są liczone przez więcej niż jedną osobę (komisja nie ma takiego obowiązku, dlatego nie można jej tego narzucić, ale można to zaproponować Przewodniczącemu)
-na głosy unieważnione należy zwrócić szczególną uwagę
Możliwe incydenty:
-brak poinformowania o przysługujących prawach
-nieostemplowanie kart do głosowania
-nieostemplowanie urn
-dopisywanie drugiego krzyżyka na kartach do głosowania (unieważnienie głosu)
-nieodbieranie zaświadczeń od wyborców dopisywanych do listy (umożliwienie głosowania wielokrotnego)
-uciszanie mężów zaufania przez członków Komitetu Wyborczego, argumentując tym, że są tylko obserwatorami i nie mogą się odzywać: nie jest to prawdą, mężowie zaufania nie mogą ,,pomagać wyborcom w głosowaniu ani udzielać im wyjaśnień’’, jednak mają prawo ,,zgłaszać przewodniczącemu komisji na bieżąco uwagi i zastrzeżenia’’
A to skrót ustawy:
http://miasteczko-slaskie.pl/files/Uchwala_PKW___wytyczne_dla_obwodowych_komisji_wyborczych___Zalacznik.pdf
odnoszący się do praw i obowiązków męża zaufania:
1. Mężowie zaufania wyznaczeni przez pełnomocników komitetów wyborczych (lub upoważnione przez nich osoby), których kandydaci na Prezydenta RP zostali zarejestrowani, mogą być obecni w dniu wyborów w lokalu wyborczym podczas wszystkich czynności wykonywanych przez komisję.
2. Podczas obecności w lokalu wyborczym mężowie zaufania noszą identyfikatory z imieniem, nazwiskiem, funkcją oraz nazwą komitetu wyborczego, który reprezentują. Identyfikatory nie mogą zawierać elementów agitacji wyborczej.
3. Mężowie zaufania mają prawo obserwować wszystkie czynności komisji, zgłaszać przewodniczącemu komisji na bieżąco uwagi i zastrzeżenia oraz wnosić zarzuty do protokołu głosowania.
4. Mężowie zaufania nie mogą wykonywać żadnych czynności członka komisji, pomagać wyborcom w głosowaniu ani udzielać im wyjaśnień.
5.Wykonywanie uprawnień mężów zaufania nie może także utrudniać pracy komisji, zakłócać powagi głosowania ani naruszać jego tajności. Przewodniczący komisji może wydawać polecenia o charakterze porządkowym w przypadku, gdy działania mężów zaufania wykraczają poza ich uprawnienia. Fakt ten należy odnotować w punkcie 11 protokołu głosowania.
6. Przewodniczący komisji informuje mężów zaufania o przysługujących im prawach i wskazuje im miejsce w lokalu wyborczym, z którego będą mogli obserwować przebieg głosowania.
7. Zarzuty mężów zaufania wpisuje się bezpośrednio do protokołu głosowania w punkcie 12.
Trójmiejski Komitet Poparcia Jarosława Kaczyńskiego
http://wygramy.salon24.pl/200135,maz-zaufania
- Zaloguj się, by odpowiadać
1 komentarz
1. jesteśmy zdani na własne siły, OBWE odmówiło obserwatorów w I
turze, zobaczymy, co odpowiedzą na nasz list.
List do OBWE o powołanie obserwatorów na
wybory Prezydenckie - 2010
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl