Bohaterowie, Janusz Kusociński

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

Sześćdziesiąt dziewięć  lat temu, w dniu 21 czerwca 1940 roku został zamordowany przez hitlerowców jeden z najwybitniejszych Polaków okresu międzywojnia, lekkoatleta Janusz Kusociński "Kusy" Obrońca Warszawy, żołnierz podziemia  "Prawdzić"

Zdobywca złotego medalu olimpijskiego w biegu na 10 000 metrów na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles w dniu 31 lipca 1932 roku. W biegu tym osiągnął wynik 30 minut 14,4  sekund. Był to rekord Igrzysk. Wyprzedził Finów Iso-Hollę i Virtanena
 Był rekordzistą Świata w biegu na  3000 m. Rekord z dnia 19 czerwca 1932, z czasem  8.18.8 Los Angeles
4 mile; 30 czerwca 1932,  z czasem 19.02.6. Los Angeles
W biegach długich przełamał hegemonię Finów. 
Janusz Kusociński pochodził z niezamożnej rodziny chłopskiej. Ojciec posiadał jakieś wykształcenie, gdyż był urzędnikiem kolejowym na stacji PKP Ołtarzew  / jeszcze istnieje /
Urodził się w Warszawie, dzieciństwo spędził w Ołtarzewie. Ukończył prywatną szkolę podstawową, następnie uczęszczał do prywatnego Liceum  Pana K. Nawrockiego w Warszawie. Do szkoły dojeżdżał pociągiem z Ołtarzewa. Po ukończeniu szkoły podstawowej zaczął uczęszczać do średniej szkoły ogrodniczej, popularnie zwanej w Warszawie "Pomolog, która ukończył w 1928 roku. Maturę zdał w 1937 roku uzyskując Świadectwo Dojrzałości. W 1938 roku rozpoczyna studia w Centralnym  Instytucie Wychowania Fizycznego, imienia, Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego dziś Akademia Wychowania Fizycznego imienia Jozefa Piłsudskiego.
Był niewielkiego wzrostu, mierzył zaledwie 1.65. Od początku swej kariery sportowej był nękany problemami zdrowotnymi.
Kiedy hitlerowcy napadli na Polskę bez wypowiedzenia wojny, kapral Janusz Kusociński ze względu na uraz kolana miał kategorię "D" Mimo to staje w obronie Ojczyzny.
Jako ochotnik dostał się do 1 plutonu kampanii karabinów maszynowych 2 batalionu 366 Pułku Piechoty. Walczy w ogrodach sejmowych, Placu Zawiszy,w Fortach Mokotowa, na Okęciu, Sadybie i Forcie Czerniakowskim.
Za udział w obronie Warszawy został odznaczony Krzyżem Walecznych:
Następny Krzyż Walecznych Janusz Kusociński otrzymał pośmiertnie w roku   1967.
Koledzy z kampanii CKM tak wspominają Janusza Kusocińskiego:
" zakasane rękawy bluzy, zwisający z szyi skórzany rzemień od Visa, umazany smarem, czarny od prochu, zmieniał tylko taśmy kaemu i wołał: amunicji, amunicji ! ".
Dwukrotnie ranny na ulicy Powsińskiej. Sanitariuszka Zofia Biernacką przenosi Go do swego mieszkania. Z domu Pani Zofii Biernackiej zostaje przewieziony do Szpitala Wojskowego przy ulicy Płockiej 26. Po operacji wraca po kilkunastu dniach do domu na ulicę Noakowskiego , gdzie mieszkał z Matką i siostrą.
Po wyzdrowieniu pracuje jako kelner w restauracji "Pod Kogutemna ulicy Jasnej. W restauracji zwanej gospodą sportowców pracowali zakonspirowani sportowcy.Pani Jadwiga i Zofia Jędrzejowskie i Maria Kwaśniewska, osobiście autorowi znana.
 W tym czasie wstępuje do Organizacji Wojskowej Wilki pseudonim "Prawdzic"
W dniu 28 marca 1940 roku w godzinach wieczornych aresztowany przez tajną policję państwową Gestapo, Geheime Staatspolizei w bramie domu w którym mieszkał. Prawdopodobnie ktoś go zadenuncjował.
Od początkuj jest traktowany w nieludzki sposób przez hitlerowskich barbarzyńców, najpierw  w więzieniu na Mokotowie, w Warszawie przy ulicy Rakowieckiej 37. Następnie w Alei Szucha 25, Strasse der Polizei, gdzie mieściły się siedziby i więzienia specjalnego przeznaczenia Sicherheitspolizei, SiPo, Sicherheitsdienst, SD, oraz Der Kommandeur Sicherheitspolizei und des SD für den Distrikt Warschau, utworzony w Warszawie  już w listopadzie 1939.
 Skutego przewieziono na Pawiak. Był pod specjalnym nadzorem - miał kajdany na rękach i nogach. Przetrzymywany w pojedynczej celi, w bestialski sposób katowany, powtarzał swoim oprawcom: "Niczego się ode mnie nie dowiecie".
Janusz Kusociński jako szczególnie niebezpieczny więzień, tylko dlatego, ze był Mistrzem Olimpijskim, był przetrzymywany w pojedyńczej celi ze skutymi rękoma i nogami. Mimo wymyślnych tortur w których germanie zawsze byli katami nieludzkimi, Kusociński nikogo nie wydał. Wyrok dziczy germańskiej mógł być tylko jeden śmierć.
Rozstrzelany w wieku 33 lat w Palmirach w ramach Akcji AB Außerordentliche Befriedungsaktion, akcji mordowania polskiej inteligencji.  21 czerwca 1940 roku został wywieziony do Palmir i tam rozstrzelany  Na cześć Janusza Kusocińskiego od 1954 roku jest rozgrywany Memoriał Janusza Kusocińskiego.  
 
 
Grób Janusza Kusocińskiego w Palmirach
 

napisz pierwszy komentarz