W ROCZNICĘ NOCNEJ ZMIANY 4 czerwca 1992 r. Anatomia zdrady.

avatar użytkownika Maryla

Thriller dokumentalny o wydarzeniach tzw. nocy teczek, związanych z wykonaniem uchwały lustracyjnej Sejmu 4 czerwca 1992 roku. Dzięki zapisowi tajnych narad tuż przed i zaraz po obaleniu rządu Jana Olszewskiego – na chwilę rozsuwa się kurtyna spowijająca scenę polityczną III RP.

  Z Antonim Macierewiczem, przewodniczącym Komisji Weryfikacyjnej WSI, rozmawia Leszek Misiak

30/09/2008

Dziwi pana szeroki front poparcia dla marszałka Komorowskiego? Wspiera go m.in. autorytet w dziedzinie prawa prof. Marian Filar oraz np. Ryszard Kalisz…

Mam inne wrażenie – że ten front jest niesłychanie wąski, ogranicza się do posłów SLD i b. UW. W samej PO nikt specjalnie marszałka nie broni, nawet jestem tym zaskoczony. Może dlatego, że większość klubu PO jest świadoma niezręczności sytuacji, w jakiej znalazł się marszałek Komorowski. A także tego, że w tej sprawie należy coś uczynić, nie tylko obrażać premiera Jarosława Kaczyńskiego czy mnie. Po prostu trzeba wyjaśnić tę sytuację.

Nie zabrał głosu nawet premier Donald Tusk czy Paweł Graś, do którego w listopadzie 2007 r. zgłosił się po spotkaniu z Tobiaszem marszałek Komorowski.

Nikt z czołowych polityków PO i PSL nie zaangażował się jak dotąd w obronę Komorowskiego. W sprawie WSI marszałek jest – tak to wygląda – osamotniony. Ale być może po tej publikacji to się zmieni, nastąpi rytualna obrona Komorowskiego.

 

"Polska była poligonem doświadczalnym"

 

 

- Wałęsa odegrał znaczącą rolę w historii Polski. Ale wiele się przypisuje również mojemu przyjacielowi Wojciechowi Jaruzelskiemu – powiedział Michaił Gorbaczow. »

 

W ROCZNICĘ NOCNEJ ZMIANY

"Grudzień 1970 - mówi Lech Wałęsa" - co było w nagraniu ...

Przekazujemy tekst, który ukazał się w 1983 r. w paryskim czasopiśmie "Kontakt" (nr 11/83 pt. "Grudzień 1970 mówi Lech Wałęsa") pochodzący z nagrania ze spotkania przyjaciół z Wolnych Związków Zawodowych z 1979 r. To nagranie, które zdaniem Krzysztofa Wyszkowskiego miał mieć Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Marszałek poinformował, że w 1983 r., w czasie stanu wojennego przekazał taśmę do Paryża.

LISTA OSÓB ZAMORDOWANYCH PRZEZ KOMUNISTÓW W LATACH 1981 - 1989. (Aleksander Ścios)

Rocznicowo :)

Warto zobaczyć nowy-stary film "Nocna Zmiana"

4 czerwca: wybory, noc teczek i Tiananmen.

PYTANIA DO KANDYDATA KOMOROWSKIEGO – CZ.1 (Aleksander Ścios)

kto nami rzadzi?

AFERA MARSZAŁKOWA – AKT DRUGI. HAKI. (Aleksander Ścios)

To nie my, to Centrala! O zarzutach prokuratorskich słów kilka

12 komentarzy

avatar użytkownika razputin

1. Modelowi nieudacznicy

...co to nawet, bez obecności kamer pospiskować sobie nie potrafią

avatar użytkownika Maryla

2. 4 CZERWCA 2009

"Pomiędzy PRL a III RP - 20. lat transformacji"

 

która odbyła się 4 czerwca 2009 r., 

w Sali Kolumnowej w gmachu Sejmu, Warszawa, ul. Wiejska 4.

 

ZAPIS VIDEO

 

Zapraszamy


 • Ile PRL w III RP? Toksyczne elity i ułomna demokracja”:

            dr B. Fedyszak - Radziejowska

 

   zapis video

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

3. NOCNA ZMIANA ANNO DOMINI 2010 (Canaris)

Dlaczego media milczą na temat 18 rocznicy zamachu stanu, jaki się dokonał w nocy z 4.06/5.06 1992 roku?  

 Obalenie pierwszego rządu III Rzeczpospolitej Jana Olszewskiego, który jako pierwszy odważył się zrobić porządek z agentami bezpieki i WSI.Czy przejmowanie i próby zawłaszczania najważniejszych funkcji w państwie, przez B. Komorowskiego ( p.o. prezydenta)  po katastrofie smoleńskiej oraz oddanie przez D. Tuska śledztwa w ręce Rosjan nie ma znamion zamachu stanu?

Dlaczego telewizja publiczna milczy?Gdzie podziała się misja przypominania historii i ważnych dla narodu faktów?  Młodym
ludziom polecam kliknięcie na hasło w internecie www. nocna zmiana (
obejrzyjcie film video) warto ! Wielu aktorów tamtych wydarzeń, gra
swoje życiowe niechlubne role ; w roli głównej Lech Wałęsa sterowany
przez „kapciowego” Mieczysława Wachowskiego, jest też Donald Tusk
dający swoją twarz i akceptację zamachu, jest Waldemar Pawlak
wystraszony rolą, jaką mu wyznaczono i kilku innych znanych statystów
tego haniebnego wydarzenia.

Polecam.


http://kalejdoskop.salon24.pl/190167,nocna-zmiana-anno-domini-2010

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

4. Rozliczamy Nocną Zmianę! –

Rozliczamy Nocną Zmianę! – manifestacja w Gdańsku

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

5. Panowie, policzmy głosy - Tusk

Krzyżanowska: Tusk nie powinien wracać. Ośmieszą go i wsadzą do więzienia

"Uważam, że Tusk nie powinien wracać. Ośmieszą go i wsadzą do więzienia
pod byle pretekstem" - mówi w rozmowie z Magdaleną Rigamonti Olga
Krzyżanowska.


Kijowski u Olejnik: Opozycja powinna odłożyć gry międzypartyjne na później i zająć się obroną systemu

Podkreślał, że jutrzejsze wydarzenia organizowane przez KOD z okazji 4 czerwca nie są przeciwko władzy, tylko za wolnością.

Większość parlamentarna buduje poparcie na
wskazywaniu wrogów. A to Tusk jest winny, a to Unia Europejska, a to
Niemcy czy Żydzi. Ważne, żeby wskazać, żeby nikt nie musiał myśleć, jak
jest naprawdę - mówi lider Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski.

Kijowski był dziś gościem Moniki Olejnik w
Radiu ZET. Podkreślał, że jutrzejsze wydarzenia organizowane przez KOD z
okazji 4 czerwca nie są przeciwko władzy, tylko za wolnością.


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

6. 4 czerwca 1989 r. polskie

4 czerwca 1989 r. polskie społeczeństwo przekreśliło w wyborach reżim komunistyczny, ale tę decyzję narodu zignorowano, nie wyciągnięto żadnych wniosków i dlatego jest to Dzień Żałoby, a nie Dzień Wolności

— mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl Jan Olszewski, premier Rzeczypospolitej w latach 1991-1992.

wPolityce.pl: Pani premier Ewa Kopacz wzywa Polaków do świętowania 4 czerwca Dnia Wolności, ale 4 czerwca to również rocznica obalenia Pana rządu m.in. przez poprzedników Platformy Obywatelskiej, zaprezentowana w filmie „Nocna zmiana”.

Kopacz wzywa do protestów: „Jestem pewna, że tym ludziom powiemy „nie”! Nie oddamy naszej dumy fanatykom i szowinistom”

Jan Olszewski: Myślę, że dla pani Kopacz ważniejsza niż rocznica obalenia mojego rządu jest rocznica wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 r. Rozumiem to, ale nie jestem w stanie pojąć, dlaczego wzywa do manifestowania 4 czerwca Dnia Wolności. To był rzeczywiście bardzo ważny dzień, bo tego dnia Polacy, mimo bardzo ograniczonych możliwości, jakie dawała im ordynacja w kontraktowych wyborach, znaleźli na nią sposób i zlikwidowali listę krajową. 4 czerwca 1989 r. polskie społeczeństwo przekreśliło w wyborach reżim komunistyczny, ale tę decyzję narodu zignorowano, nie wyciągnięto żadnych wniosków i dlatego jest to Dzień Żałoby, a nie Dzień Wolności. Taka jest moja ocena tego wydarzenia, ale pani Kopacz widocznie ma inne zdanie i doskonale ją rozumiem, bo wtedy tak to odbierali ludzi z obozu peerelowskiego. W PRL pani Kopacz była członkiem Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, to zapewne wywarło wpływ na jej poglądy i jak widać, coś z nich pozostało do dzisiaj.

wPolityce.pl: Czy można obecną sytuację porównywać do tej z 1989 r. i stawiać między nimi znak równości?

Nie ryzykowałbym takich porównań, ale dzisiaj mamy podobny, głęboki podział opinii publicznej, trudno jednak porównywać obecne podziału, z tymi, jakie były wówczas. Mówienie, że po 27 latach trwania tego systemu, demokracja jest zagrożona, nie ma nic wspólnego z rzeczywistością i jest krytyką całego systemu, jaki trwa od 1989 r. Obecnie polskie społeczeństwo ma większe możliwości, więc nie bardzo rozumiem hasło, które mówi, że 4 czerwca to dzień obrony wolności, jednak uważam, że w kraju demokratycznym każdy powinien móc manifestować swoje poglądy, ale opinia publiczna powinna mieć w tej sprawie właściwą ocenę i wyciągać z tego wnioski.
wPolityce.pl: Pani Kopacz mówiła, że sukcesem tych 27 lat jest obecność Polski w Unii Europejskiej i NATO. Nie wspomniała jednak, że to Pański rząd odegrał ważną rolę w przyjęciu Polski do tych organizacji międzynarodowych.

Negocjacje z Europejską Wspólnotą Gospodarczą, którą później przekształciła się w UE, zostały sfinalizowane, kiedy organizowałem rząd, zostało wtedy podpisane tymczasowe porozumienie, które regulowało nasze relacje z EWG. Sprawą znacznie ważniejszą dla bezpieczeństwa i przyszłości Polski były rozpoczęcie przez mój rząd, drogi Polski do NATO. Wejście Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego spotkało się z nieprawdopodobnym oporem w kraju, proszę sprawdzić co wówczas na ten temat pisano w prasie, jak się wypowiadali przedstawiciele ówczesnych sił politycznych. Byliśmy w tej sprawie właściwie osamotnieni, ale mimo to udało się tę drogę otworzyć. Być może gdybyśmy mogli tę sprawę doprowadzić do końca, to prawdopodobnie nie byłoby obecnie dyskusji czy jesteśmy pełnoprawnym członkiem Paktu Północnoatlantyckiego. Droga Polski do NATO była możliwa dzięki temu, że rząd, którego byłem premierem, nie dopuścił do pozostania na terytorium Polski eksterytorialnych międzynarodowych przedsiębiorstw w sowieckich, a później rosyjskich bazach wojskowych w Polsce. Doprowadziliśmy do tego, że garnizony rosyjskie wycofały się z Polski bez pozostawienia po sobie baz po sobie, co by włączyło nas na trwałe w obszar oddziaływania Federacji Rosyjskiej i uniemożliwiło przystąpienie Polski do Paktu Północnoatlantyckiego. To najważniejsze, co pozostało po moim rządzie.

wPolityce.pl: Czy można powiedzieć, że te same środowiska, które obalały Pański rząd i protestowały przeciwko wejściu Polski do NATO, obecnie biorą udział w obronie „demokracji” i „wolności”?

Nie obserwuję dokładnie, kto bierze udział w tych demonstracjach, ale niewątpliwie jest tam wielu ludzi, którzy wówczas zajmowali właśnie takie stanowisko. Nie podejrzewam, aby tak gwałtownie i całkowicie zmienili swoją mentalność, myślę, że nie do końca szczerze występują w obronie wolności.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika UPARTY

7. Z czwartym czerwca to była dziwna historia

Otóż na 5 czerwca przygotowywano posiedzenie Sejmu, które miało odwołać rząd Jana Olszewskiego z powodu oddania praktycznie za darmo fabryki FSM fiatowi. Prada była taka, że FSM był zastawem za kredyt wzięty przez Jaruzelskiego. Ponieważ nie było pieniędzy na spłatę tego kredytu, to trzeba było oddać zastaw, ale prawdą było, że rząd stracił fabrykę a nie uzyskał ani grosza.
Gdyby wtedy doszło do obalenia rządu Jana Olszewskiego z powodu nieudolności ekonomicznej, to prawdopodobnie dopiero byśmy budowali sobie jakiś PiS a nie martwili się czy aby dobrze sprawuje władzę.
Pamiętam, jak widziałem to co się wtedy działo, to w rozmowach ze znajomymi zastanawialiśmy się dlaczego oficer prowadzący naszych polityków pozwala na taki z ich punktu widzenia idiotyzm. Doszliśmy wtedy do przekonania, że ponieważ spodziewał dopiero od następnego dnia poważniejszych zajęć to po prostu postanowił się napić co nie co.
W każdym razie 4 czerwca był dla czerwonych dniem poważnych błędów politycznych. Ciekawe, czy i w tym roku czerwoni 4 czerwca coś zmalują.

uparty

avatar użytkownika Maryla

8. Kaczyński: Znowu mamy

Kaczyński: Znowu mamy rebelię

– Są tacy, którzy sądzą, że Prawo i Sprawiedliwość to są ci, którzy są gotowi sprzedać polską suwerenność. Chcę powiedzieć bardzo wyraźnie: nie jesteśmy gotowi. Jesteśmy...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

9. To według mnie bełkot


fot. Polsat News/wPolityce

To według mnie bełkot polityczny. Kuglowanie pojęciem państwa prawnego czy demokratycznego państwa prawnego w przypadku Jarosława Kaczyńskiego ma uzasadnić tezę, że to on może decydować, która ustawa jest konstytucyjna, a która nie

-– powiedział były prezydent Bronisław Komorowski na antenie Polsat News.

Szef PiS podczas sobotniego zjazdu warszawskiego okręgu PiS wyraził pogląd, że pojęcia „demokratyczne państwo prawa” i „państwo prawa” to nie to samo.

W dokumentach, w szczególności tych unijnych, nie mówi się o demokratycznym państwie prawa, nie mówi się o naszej konstytucji. Mówi się o państwie prawa, a (…) to nie znaczy to samo, to jest coś zupełnie różnego

— powiedział.

Próba sprowadzenia opozycji, która protestuje przeciwko psuciu ustroju w Polsce, do rebelii jest haniebna

— zauważył Komorowski, komentując wypowiedź Kaczyńskiego, który stwierdził że „ponownie mamy władzę tych, którzy chcą zmian i znów mamy rebelię”.

Komorowski przypomniał ze w czasach PRL był określany przez władzę jako „warchoł”.

Teraz się okazało, że jestem Polakiem drugiego sortu, a teraz jeszcze że jesteśmy rebelią

— dodał.

Jego zdaniem określenie opozycji mianem „rebelii” przez lidera PiS to „niegodne zachowanie fałszujące rzeczywiste podziały. Bo podział jest wedle tego czy chcemy aby w Polsce decydowała wola Jarosława Kaczyńskiego, czy też prawo, które można zmieniać, ale zgodnie z regułami”.

W jednej sprawie Jarosław Kaczyński ma rację: gdy mówi, że wszyscy muszą przestrzegać prawa i ustaw, w tym również Trybunał Konstytucyjny (…). Konstytucja mówi, że może być stosowana bezpośrednio, o ile nie stanowi inaczej. A w przypadku TK stanowi inaczej. Mówi, że cala procedura pracy TK jest ustalana przez zwykłą ustawę sejmową

— zauważył były premier Leszek Miller

Mówiąc o rebelii pan prezes Kaczyński nie miał na myśli dzisiejszej demonstracji tyko raczej te siły, które obalały zarówno jego rząd jak i rząd pana Olszewskiego

— ocenił Miller.

Można przywrócić porządek wracając do czasu sprzed rebelii, wracając do ustawodawstwa, które nie było kwestionowane przez TK, o czym wspominałem w jednym z programów

— zauważył były premier Waldemar Pawlak.

Warto pamiętać, że w demokracji szanuje się różnorodne poglądy i postawy. Mam wrażenie ze pan prezes Kaczyński chyba popełnia błąd o tyle, że przejmuje retorykę swoich prześladowców, gdy mówi, że jego środowisko miało blokowane różne możliwości rozwojowe, w czym zapewne jest sporo racji, bo gdyby tak nie było, nie byłoby zmiany w zeszłorocznych wyborach

— ocenił Pawlak.

Przyjęcie założenia, że to co było jest złe, a to co będzie jest absolutnie dobre jest dużym nadużyciem jeśli chodzi o ocenę sytuacji w kraju. Bardzo ważne jest by tę sytuację naprawiać działaniem, a nie gadaniem

— powiedział Pawlak.

ansa/Polsat News

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

10. Stanisław Janecki: Objawiła


fot. PAP/ Rafał GuzStanisław Janecki: Objawiła się Republika 4 Czerwca - spod znaku Kwaśniewskiego, Wałęsy i Komorowskiego

Widok Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego, a w
ich tle Mateusza Kijowskiego 4 czerwca 2016 r. na scenie stanowił
znakomitą ramę…

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

11. W „Bez retuszu” o rządzie


W „Bez retuszu” o rządzie Olszewskiego. „Pierwszy demokratycznie wybrany premier”


Goście Marka Czyża wspominali noc z 3 na 4 czerwca 1992, gdy upadł gabinet Jana Olszewskiego.

Krzysztof Wyszkowski, działacz solidarnościowej opozycji w czasach PRL i
doradca Olszewskiego, podkreślał, że to ważny dzień w polskiej
historii. – Jan Olszewski był pierwszym demokratycznie wybranym
premierem. On został wybrany przez parlament wbrew prezydentowi –
przypominał. – To Sejm zdecydował, że premierem będzie Jan Olszewski, a
nie Bronisław Geremek. Środowisko „okrągłostołowe” poczuło się
zagrożone. Ten „deal” z postkomunistami był zagrożony. Dlatego ten rząd
został zadeptany – wskazywał opozycjonista.

Tło historyczne tamtych wydarzeń przedstawił historyk, prof. Sławomir Cenckiewicz. – Polityczna sytuacja była wtedy taka, że po wizycie Lecha Wałęsy w Moskwie historia polityczna Polski przyspieszyła – wskazywał. – Prezydent bronił niekorzystnych dla Polski zapisów o tym, że na terenie Polski Rosjanie będą mogli tworzyć spółki biznesowe. Nie chciał zgodzić się na wykreślenie tych zapisów, a rząd Olszewskiego wysłał w tej sprawie notę protestacyjną do Moskwy – mówił.

Jak przypomniał, wówczas wszystko potoczyło się szybko. – 26 maja Wałęsa złożył wniosek o odwołanie rządu, a 28 maja była uchwała lustracyjna i ten rząd skazany był na wyrok – dowodził.
Publicysta „Do rzeczy” Piotr Semka przekonywał z kolei, że swój udział w tamtych wydarzeniach miała „Gazeta Wyborcza”. – Co dwa, trzy dni kreowane były pseudoawantury, wszystko przedstawioano w złym świetle – mówił.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

12. Prezydent odznaczył działaczy

Prezydent odznaczył działaczy opozycji demokratycznej

Krzysztof Wyszkowski został odznaczony przez Prezydenta Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP)

Ponad 30 zasłużonych działaczy opozycji demokratycznej odznaczył w
środę Orderami Odrodzenia Polski prezydent Andrzej Duda. Wśród
odznaczonych znalazł się m.in. Krzysztof Wyszkowski, który otrzymał
Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski.

Prezydent przyznał Ordery Odrodzenia Polski działaczom opozycji demokratycznej (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP)

Odznaczeni zostali:

za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce

 

KRZYŻEM WIELKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI 

 • Krzysztof WYSZKOWSKI

 

KRZYŻEM KOMANDORSKIM Z GWIAZDĄ ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 • Ryszard BOCIAN
 • Elżbieta KRÓLIKOWSKA-AVIS

pośmiertnie

 • Andrzej BILIŃSKI 

 

KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 • Ksiądz Zbigniew DOŁHAŃ
 • Andrzej SOBIERAJ
 • Adam SOCHA

pośmiertnie

 • Zbigniew BARANOWSKI 

 

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 • Janusz BARAŃSKI
 • Attila JAMROZIK
 • Tadeusz KOTOWICZ
 • Wojciech KOZIOŁ
 • Janina PAWLICKA
 • Stefan RUCHLEWICZ
 • Janusz SKOWROŃSKI

pośmiertnie

 • Bohdan BŁAŻEWICZ 
 • Dariusz PERENC

 

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

 • Katarzyna BŁAŻEWICZ-BRZECHOWSKA
 • Euzebiusz BOGDANIK
 • Zenon CHABERSKI
 • Stanisław DZBAŃSKI
 • Wojciech GĘDEK
 • Janusz JANUSZEWSKI
 • Wojciech KACZMAREK
 • Kazimierz KOSTRZEWSKI
 • Friederike ŁAZARÓW
 • Genowefa NIEDZIELSKA
 • Wiesław NIEWIADOMSKI
 • Zdzisław PŁOTEK
 • Józef SZYDERSKI
 • Adam TOŁKACZ
 • Tomasz WŁOCZYK

pośmiertnie

 • Zygmunt GRZESIAK
 • Lidia KUBICZEK
 • Sławomir OLEK


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl