Pominik czterech spiących - trzech drzemiących w Warszawie
Pominik Bratestwa broni Warszawa ul. Targowa potocznie zwny "czterech śpiących - trzech drzemiących"
Przejeżdzając dzisiaj zobaczyłem zapalone znicze i kwiaty.
Ze wspomnień rodzinnych okres powstania warszawskiego sierpien 1944r.
Opowada wujek Stefan ps. Orzeł II ze Zgrupowania Kiliński AK . W sierpniu strzelano z działa do budynku z za Wisły na którym wisiała polska flaga - powstańcza
Historia pomnika
Jest to pierwszy pomnik odsłonięty po drugiej wojnie światowej w Warszawie. Już 18 września 1945 r. stanął przed ówczesną siedzibą Rządu, ktora znajdowała się w dawnym budynku Dyrekcji Kolei Państwowych na Targowej. Autorem projektu był A. Nieńko, a zrealizowany został przez pracownikow Biura Odbudowy Stolicy (BOS), wśród których wyrożnia się wiele wybitnych postraci polskiego środowiska architektoniczno - rzeźbiarskiego. Początkowo byly to gipsowe odlewy pomalowane farbą imitującą brąz, dopiero w 1947 r. zastąpiono je odlewami z brązu pozyskanymi z przetopienia niemieckiej amunicji zdobytej w Berlinie. Napis na cokole pomnika, w języku polskim i rosyjskim brzmi: "Chwała bohaterom Armii Radzieckiej, towarzyszom broni, którzy oddali swe życie za wolność i niepodległość narodu polskiego. Pomnik ten wznieśli mieszkańcy Warszawy, 1945 r."
Wraz z nastaniem nowego ustroju, na początku lat 90. pojawiły się głosy aby pomnik zdemontować. Jednak został on obroniony przez Stefana Momota, jednego z autorów rzeźby, który mówił: "Na moim projekcie nie było gwiazd pięcioramiennych. Na dole zaś »Czterech Smutnych « składa hołd poległym”.
http://mojawarszawa.blox.pl/2010/05/Pomnik-czterech-spiacych.html
Komentarz
Polscy i rosyjscy żołnierze oparci na karabinach stoją czterej następni, "zaczarowani rozkazem ze Wschodu" jakby zastygli we śnie, który nie pozwala iść z pomocą ku walczącej jeszcze Warszawie w Powstaniu Warszawskim - przyglądali się wypaniu Warszawy do stycznia 1945r.
KejowPomik czterech śpiących w Warszawie
- kejow - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
1 komentarz
1. @kejow
zapalone znicze i kwiaty - władze miasta wydelegowały.
Do tego nalezy wiedzieć, że nieopodal , zaraz na rogu za Dyrekcją Koleji, znajduje się budynek, w którym do dzisiaj zamieszkują pracownicy (rodziny?) byłego ZSRR i jest ambasada rosyjska .
Pozdrawiam
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl