Zastaw pod zastaw? Czy Rząd chce nas puścić z torbami? (Grudeq)
dziwne rzeczy dzieja sie pod oslona zaloby smolenskiej
nie wiem o co chodzi, ale intuicja mi podpowiada, ze Tysk ma wobec Merkel dlugi, bo o kolejach niemieckich dosc dawno sie mowilo..kiedys Donald musi zaplacic, a ze naszymi portfelami to inna sprawa
2010-05-07 22:29@ Grudeq
1. Księgi wieczyste:
Nowelizacja ukwh była dość głośna i długo oczekiwana, ale nie w ogóle populacji a raczej wśród przedsiębiorców, prawników i bankowców:)
Proszę, tu wyniki głosowania:http://orka.sejm.gov.pl/SQL.nsf/glosowania?OpenAgent&6&44&127 PiS się wstrzymało, ale nie mam pojęcia czemu. LK podpisał bez szemrania.
Ten przepis jest całkowicie jasny i logiczny, ale w kontekście całej ustawy, a nie wyrwany z kontekstu ( uwaga na przyszłość, pojedyncze przepisy, mogą wprowadzać w błąd, czasem normę prawną da się odczytać dopiero z kilku przepisów ). Generalnie w KW jest zasada rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych, która oznacza, po prostu, że jak coś wpisano do KW to to istnieje i odzwierciedla rzeczywistość. Zmiana tego jest dopuszczalna jedynie w specjalnym trybie postępowania o ustalenie treści księgi wieczystej. W świetle tej zasady przepis ma sens, jeżeli np. bank ma kredyt zabezpieczony hipoteką to może ustanowić hipotekę na tym kredycie bez udowadniania swojemu kontrahentowi, że ta wierzytelność istnieje ( np. przez pokazanie umowy o kredyt ), a wystarczy, że pokaże stosowny odpis z KW. Proste, jasne i logiczne, zwłaszcza, że w umowie mogą być zawarte dane kredytobiorcy, których nie chce ujawniać innym podmiotom jak bankowi, a w odpisie z KW dane są raczej minimalistyczne.
2. Tory kolejowe.
SP nie oddaje torów na "własność ale pod zastaw". Tory są własnością PLK S.A. Jak PLK ma zadłużenie to różni wierzyciele mogą się przyczepić, min. SP i np. może być hipoteka przymusowa albo z jakiejś umowy. Norma. Na tym etapie mamy PLK z nieruchomością z hipoteką i SP z wierzytelnością hipoteczną. Tyle, że z punktu SP są to dwie odrębne masy majątkowe. Majątek PLK nie jest majątkiem SP, przynajmniej bezp. nie jest. Pod zastaw torów może wziąć pożyczkę tylko PLK w celu sfinansowania swojej działalności. Nie byłaby więc możliwa akcja, że PLK się zadłużają, a minister SP z tych pieniędzy np. buduje wiatraki na drugim końcu Polski. Hipoteka na hipotece to prawo znane już w od początku ustawy, czyli od 1982 r. Nie jest to instytucja popularna. A konkurencja między podmiotami należącymi do SP to norma. Odkąd zaczęły krążyć informacje o planach przejęcia Energii przez PGE to ta pierwsza przyłączyła coś z 80 tys. nowych klientów, inwestuje na potęgę w nowe moce i wydaje warunki przyłączenia jak największej ilości wiatraków, wszystko po to aby ew. połączenie spowodowało powstanie podmiotu o pozycji dominującej ( 40% segmentu rynku ) bo to spowoduje zablokowanie przejęcia przez UOKIK. Teoretycznie państwo konkuruje samo ze sobą bo obie firmy są jego własnością. No ale to po prostu piękno niejednoznacznej rzeczywistości, że już nie wspomnę o wielu państwowych firmach walczących z fiskusem :)
Pozdrawiam
- Zaloguj się, by odpowiadać