O temacie podziemnego zgazowania węgla pisałem poprzednio
http://jaron.salon24.pl/162390,podziemne-zgazowanie-wegla-szansa-na-sukces
Teraz eksperyment w Kopalni Barbara trwa
Próba prowadzona była przy pomocy mieszaniny gazów: powietrza, tlenu, pary wodnej w otamowanym generatorze podziemnym pokładu węgla na poziomie 310. Georeaktor stanowił część złoża węgla, wielkości ok. 5 x 15 metrów i grubości pokładu ok. 1,5 m.
W trakcie eksperymentu zgazowano około 12-15 ton węgla z prędkością wynoszącą ok. 40 kg/godzinę. Na bieżąco monitorowane były zawartości składników reakcji tego procesu, takie jak: CO, H2, CH4 w gazie odlotowym, wyprowadzanym na powierzchnię i spalanym w pochodni.
Próba przebiegła pomyślnie, dokonano rozeznania jak bezpiecznie sterować procesem, jak dobierać media zgazowujące i jaki mamy wpływ na jakość produktu. Kierownik projektu prof. Krzysztof Stańczyk z Głównego Instytutu Górnictwa podkreśla, że próba była prowadzona w otamowanym miejscu i raczej nie mogła wymknąć się spod kontroli. W kopalni nie eksperymentalnej takich warunków nie będzie.
http://www.wnp.pl/artykuly/proba-podziemnego-zgazowania-wegla,6310.html
Sytuacja implementacji technologii zgazowania węgla na świecie
Nastąpił renesans zainteresowania zagazowaniem tego surowca, co najbardziej jest widoczne w Australii, Chinach, Indiach, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Południowej Afryce oraz w Federacji Rosyjskiej. W tym ostatnim kraju do roku 2020 planuje się wdrożenie co najmniej 10 instalacji zgazowujących po 0,5 miliona ton węgla rocznie. Przez ponad 80 lat rozwoju tej technologii zgromadzono na świecie spore doświadczenie. Do roku 1990 na przykład same Stany Zjednoczone na podziemne zgazowania węgla wydały ponad 5 miliardów dolarów. W skali globalnej dotychczas poddano temu procesowi co najmniej 80 milionów ton węgla in situ.
PREZENTACJA
http://www.teberia.pl/index_txt.php?id=10129
PUBLIKACJA NAUKOWE GIG I W ELSEVIER
Publikacja ELSEVIER (ISSN: 0016-2361).
http://www.sciencedirect.com/science/article/B6V3B-4YK7CJW-1/2/4e7cf370cad41d133ae93932a9a3019d
- Krzysztof Stańczyk, Adam Smoliński, Krzysztof Kapusta, Marian Wiatowski, Jerzy Świądrowski, Andrzej Kotyrba , Jan Rogut..
- Stańczyk, K.:CZYSTE TECHNOLOGIE UŻYTKOWANIA WĘGLA (Clean Technologies of Coal Utilisation), ISBN 978-83-61126-15-7, Wydawnictwo Główny Instytut Górnictwa, Katowice, 2008
- K. Stanczyk, K. Kapusta: "Podziemne zgazowanie węgla", Karbo , Nr 2/2007
- Rogut Jan: “Review of European and Russian UCG”: 3rd International Conference on Underground Coal Gasification, London 5th - 6th February 2008;
- de Santi Giovanni, Marc Steen, Jan Rogut, Jozef Dubinski: “Environmental, technological and regulatory issues related to CCS and UCG”, CLEAN COAL TECHNOLOGY CONFERENCE, Geological aspects of underground carbon storage and processing, Cracow – Katowice, 17-18 March, 2008
PODSUMOWANIE
Jedna z obecnie wdrażanych technologi w GIG jest podziemna gazyfikacja węgla z wytworzeniem wodoru (ang. Hydrogen Oriented Underground coal Gasification (HUGE) zapowiedzi Ministerstwa Gospodarki są obiecujące jest to szansa wykorzystania kopalni w których zakończono wydobycie.
Dalszy rozwój obecnie rozwijanych technologii gazyfikacji jest możliwość sekwestracji dwutlenku węgla poprzez związanie go z tlenkiem wapnia z jednoczesnym wytworzeniem wodoru. W tym celu podczas procesu powietrze (źródło wymaganego tlenu) oraz para wodna są wtłaczane do pokładu węgla w warunkach wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia.
Kejow
2 komentarze
1. @kejow
Gazowanie węgla - prace podjete za rządów Jarosława Kaczyńskiego.
Do tego gaz juz wydobywany i ten, którego podobno jest najwiecej w EUROPIE - w łupkach. Do tego umowa 30 - letnia z Rosją .
Chcą nas zagazować? Bo porty będziemy mieli zamkniete rurą - Graś nie walczy, Niemcy górą.
http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,7847446,Gazociag_Polnocny_nadal_blok...
a w Polsce - jak zwykle, niejasna sytuacja, 60 koncesji dla koncernów amerykańskich, 12 dla PGNiG i dziwna rola w tym procesie Radka Sikorskiego i jego żony.
Sprawa licencji i bezpieczeństwa energetycznego to domena ministra gospodarki, nie MSZ.
http://biznes.onet.pl/polskie_zloza_gazu_to_gwozdz_do_trumny_gazpromu,18...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Maryla
Wsztkie ruchy w przedmiocie bezpieczeństwa energetycznego Polski sa wskazane . Do dzisiaj łacznie z UE nikt nie czytał umowy PGNiG a Gazprom więć jestem zaniepokojony tym faktem. Jak można zrobić analizę lub wygłaszać opinię nie znają meritum.
Promocja amerykanskiej technologii shale gas które odbyła się w Polsce z inicjatywy Ambasady USA i czołowych koncernów amarykańskich , wyraznie była popierana przez Radka Sikorskiego. Byłem na konferencji organizowanej w Auli Politechniki Warszawskiej i wysłuchałem przemówienia radka Sikrskiego. Jak zwykle prezentacja nienaganna. Przedstawicielka MG Pani Minister Łobodzińska przeciwstawiała argumenty , że technologia nie sprawdzona do końca, mieliśmy złe doświadczenie z poprzednią amerykańską technologia wydobywania metanu z kopalni weglowych. Padło kilka głosów że zgazowanie węgla jest to dobry pomysł.
Maryla co do roli żony naszego Ministra pani Ann Aplebaum po jej działaniach wGruzji nie mam zludzeń.
Pozdrawiam
Kejow