Wiercenia poziome ma korzenie już w 1940 roku (z badań w Zatoce Meksykańskiej i Appalachach), technikę wykorzystano po raz pierwszy w drugiej połowie lat 80.,
W w zależności od oceny oddziaływania na środowisko, a do 1990 r. premiowane koszty wierceń zmniejszył się z 300 procent co realnie daje do 17 procent zwrotu z inwestycji.
Wiercenia poziome mogą kosztować cztery razy tyle, ile konwencjonalne wiercenia pionowe to 1 milion dolarów – to jest wzrost do 4 miliony dolarów.
JAKIE SĄ STAWKI W BIZNESIE GAZU ŁUPKOWEGO
W końcu 2008 r., Norwegii Statoil zapłacił prawie $ 3,4 miliarda EUR za 32,5 procent udziałów w projekcie Marcellus. Obecnie jChesapeake wiercenia 24 otworów na terytorium objętym licencją w tej technologii. Największe transakcje na rynku gazu z łupków są to przejęcia XTO Energy przez ExxonMobil za 41 mld euro - ten ostatni był kuszony przez stawki XTO Energy w Haynesville, Marcellus, Barnett, Fayetteville, Woodford i aktywów Bakken. XTO udokumentowane zasoby gazu ziemnego wyniosły 11.800.000.000.000 stóp sześciennych (337 mld metrów sześciennych gazu) na koniec 2008 r., ale nie jest jasne, jaka część tego złoża jest rzeczywiście łupkiem gazowym.
PROGNOZY W USA
EIA oczekuje że liczba całkowitej produkcji gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych spadnie o 2,7% do 58700000000 stóp sześciennych na dobę (BCF / d) i tylko niewielki wzrost nastąpi o 1,1% w 2011 roku
NAZWY SKAŁ ŁUPKOWYCH OGÓLNIE STOSOWANE
Boghead węgiel, łupki ałunu, stellarite, albertite, naftowe łupki, bituminite, węgiel gazowy, węgiel glonowy, wollongite, schistes bitumineux, torbanite , kukersite
INFORMACJE POPULARNO NAUKOWE
http://pubs.usgs.gov/fs/fs-009-03/FS-009-03-508.pdf
Kejow
8 komentarzy
1. obrazek taki sam :)
http://www.financialsense.com/editorials/saxena/2010/0427.html
Ludzi stworzono by sie kochali. Przedmioty by je uzywac. Swiat dzis jest w chaosie, bo ludzie kochaja przedmioty a drugiego czlowieka uzywaja jak przedmiot.
2. Na temat
http://geology.com/usgs/oil-shale/
Pozdrawiam.
3. Sikorski rozmawiał ws. wydobycia gazu w Polsce
powracający motyw osobistego zaangazowania Sikorskiego i jego żony w biznes łupkowy i kontakty z koncernami.
Ciekawe, ze tez nikogo to interesuje?
inister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się w piątek w Waszyngtonie z przedstawicielami amerykańskiego koncernu Chevron i rozmawiał z nimi na temat eksploatacji w Polsce gazu ziemnego z łupków bitumicznych.
Poinformował o tym rzecznik koncernu Kurt Glaubitz nie ujawniając bliższych szczegółów.
Chevron, drugi co do wielkości koncern naftowy w USA, otrzymał w tym roku cztery koncesje na pięcioletnią eksploatację gazu ze złóż koło Lublina - w okolicach Zwierzyńca, Kraśnika, Frampola i Grabowca - o łącznej powierzchni miliona akrów (ok. 405 tys. hektarów).
W czasie swej wizyty w Waszyngtonie minister Sikorski powiedział, że będzie rozmawiał z reprezentantami kilku koncernów amerykańskich, ale nie wspomniał jakich.
Prawa do eksploatacji gazu z łupków bitumicznych w Polsce otrzymały także: ExxonMobil, ConocoPhilips i Marathon Oil.
http://wiadomosci.onet.pl/2164568,12,sikorski_rozmawial_ws_wydobycia_gaz...
a za tymi koncernami stoi kasa, a jak sobie przypomnimy, ile i za ile koncesji sprzedano...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
4. ,,Ciekawe,że też nikogo to nie interesuje"
Mnie interesowało. Szukałam tych wiadomości bezskutecznie. Pani znalazła.
Przed kilkoma minutami, mając na lini telefonicznej Stany, słyszałam fragmenty wywiadu z Sikorskim przeprowadzonego na kanale publicznym. Pytano Sikorskiego o przyczyny nagłej zmiany w stosunkach z Rosją ,a następnie o przyczyny podpisania takiej umowy gazowej z Rosją. Musiałam się przesłyszeć, bo
mówił,że ma to związek z interesami UE. Jutro będę miała możliwość skonfrontowania tego ,co napisze Polska prasa z tym ,co powiedział naprawdę.
Jakie możliwości ma kraj, który znajduje na swym terytorium skarb. Jeśli ma ministra pełnego empatii,skarb natychmiast przechodzi w obce ręce. A co mają do powiedzenia ekonomiści kierujący się interesem Polski? Pożyczka? Rozłożenie początku prac wydobywczych na lata, by zaangażować własne możliwości ludzkie i inwestycyjne. Obca inwestycja z gwarancją udziału w zyskach?
Ale prawa do eksploatacji? To chyba oznacza zaangażowanie tylko obcych decyzji i obcych środków.
5. Spiskowy
Obrazki z EIA sa na zasadach GNU. Dzięki
Pozdrawiam
Kejow
6. benenoata
Pozdrawiam
7. Maryla
Faktycznie Minister Sikorski wykazuje duża aktywność w promocji shale gaz. Był na otwarciu konferencji na Politechnice Warszawskiej z amabasadorem USA. Miał wyjatkwo dobre przemówienie w odróżnieniu do nowego Ministra Środowiska. Chevron ma stsosunkowo największe osiagniecia w eksplorcacji shale gaz. Faktycznie okolice Lublina już dawnie były prawidłowo udokumentowane koło Dęblin i Stężycy wydobywa się ropę i gaz. Lubelskie to węgiel , gaz i ropa.
Kejow
Ps. Sprawo politycznym i geo politycznym poświece oddzielny post.
8. Beta
Poziomu wymagalnego inwestycji w gaz łupkowy nie wytrzyma Polska . Na środki z UE tylko co najwyżej na prace poszukiwawcze ale to ważne lecz nie kluczowa część środków.
Kejow