Raport ABW
"We wstępie do raportu szef ABW ppłk Krzysztof Bondaryk zapowiedział coroczne publikowanie takich jawnych raportów, co - jak podkreślił - "można robić bez uszczerbku dla skuteczności pracy". To pierwszy tego rodzaju dokument opublikowany przez służbę specjalną RP.
W raporcie ABW opisała swe zadania i niektóre dokonania. Nie ma tam zaś danych o liczbie podsłuchów i innych form działalności operacyjnej, co ABW uznaje za tajemnicę. W styczniu br. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nieprawomocnie stwierdził bezczynność szefa ABW wobec wniosku Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka o udostępnienie informacji publicznej co do "kontroli operacyjnej" ABW. Teraz ABW ma ponownie rozpatrzyć wniosek HFPC w trybie dostępu do informacji publicznej.
Szpiegostwo
W raporcie podano w nim m.in., że sytuacja polityczna i gospodarcza Polski jest "stałym obiektem intensywnego zainteresowania operacyjnego większości liczących się na świecie służb wywiadowczych". Według ABW ta aktywność obcych wywiadów wynika z członkostwa Polski w NATO i UE, polskiej obecności wojskowej w rejonach konfliktów oraz "dążenia innych państw do rozszerzenia możliwości realizacji własnych interesów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej".
Według ABW część służb nadal stosuje "pełny wachlarz tradycyjnych instrumentów operacyjnych, takich jak werbunek i współpraca z osobowymi źródłami informacji". "Inne rezygnują z klasycznego pozyskiwania agentury na rzecz m.in. białego wywiadu i metod stosowanych w lobbingu" - dodano. ABW podkreśla, że w 2009 r. blisko 4 tys. urzędników państwowych przeszkolono co do "zagrożeń ze strony obcych służb".
Terroryzm
Według raportu w Polsce działa kilkanaście ugrupowań skrajnie prawicowych oraz lewicowych, choć najbardziej aktywne są ruchy odwołujące się do haseł neofaszystowskich lub nacjonalistycznych. "Aktywność ugrupowań ekstremistycznych nie stanowi jednak - jak do tej pory - bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa" - napisano. Zdaniem raportu "niepokojący jest fakt systematycznego wzrostu liczby zwolenników ich ideologii oraz tworzenie bojówek paramilitarnych". Raport podkreśla, że wyroki sądów, wsparte działaniami organów ścigania, mogą w przyszłości przyczynić się do "zahamowania lekceważenia przez ekstremistów konstytucyjnego porządku".
Rok 2009 był pierwszym rokiem działania w ABW Centrum Antyterrorystycznego (CAT). "Prowadzony przez CAT monitoring mediów obcojęzycznych i internetu ma na celu pozyskanie informacji, które mogą wskazywać na istnienie zagrożenia dla obywateli lub interesów RP. Od kilku lat ABW odnotowuje wyraźny wzrost wykorzystywania internetu przez terrorystów muzułmańskich do rekrutacji i prowadzenia szkoleń potencjalnych zamachowców" - napisano w raporcie. Dodano, że w 2009 r. w Polsce nie wystąpiło "bezpośrednie zagrożenie terrorystyczne". Wśród zadań CAT wymieniono m.in. "wspieranie polskich władz w procesie przygotowania i zabezpieczenia antyterrorystycznego" Euro 2012."
Całość:
http://www.rp.pl/artykul/2,445153.html
- Zaloguj się, by odpowiadać
1 komentarz
1. Operacja "CZARNA DZIURA" Amnesty International
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl