Premier Donald Tusk podróżuje po krajach Kaukazu Południowego śladami prezydenta Kaczyńskiego

avatar użytkownika Maryla

Prezydent na Litwie, a premier podróżuje , tylko po co? Wszystko zostało omówione na kolejnych kongresach organizowanych przez Lecha Kaczyńskiego, a pierwszy odbył sie w Krakowie.

Projekt Sarmatia II

 

Komunikat Prezydentów


Wileńska Konferencja nt. Bezpieczeństwa Energetycznego,10 października, 2007

 

10 października 2007 r. Prezydenci AzerbejdŜanu, Gruzji, Litwy,olski i Ukrainy oraz specjalny przedstawiciel Prezydenta Kazachstanu spotkali się na Wileńskiej Konferencji nt.bezpieczeństwa Energetycznego w celu podsumowania prac
Międzyrządowej Grupy Roboczej ds. Energii, powołanej 11 maja 2007 r. podczas krakowskiego Szczytu Energetycznego.

 

Podczas spotkania w Krakowie jego uczestnicy zdecydowali o pogłębieniu wzajemnej współpracy poprzez rozpoczęcie działań na rzecz przygotowania międzyrządowej umowy regulującej kwestię uczestnictwa państw oraz reprezentujących je spółek w projekcie budowy korytarza transportu ropy naftowej z regionu Morza Kaspijskiego na europejskie i międzynarodowe rynki (projekt Odessa-Brody-Płock-Gdańsk).

Prezydenci wyrazili ponadto poparciela powołania konsorcjum złożonego z odpowiednich spółek zaŜdego z państw-uczestników, które miałoby się zająć realizacją Wspólnych projektów energetycznych.

2007.08.16, Interfax, www.day.az, www.gazeta.kz, www.sngnews.ru, www.rian.ru
 

Prezydent: UE może dać nam jeszcze więcej

Obchody 20. rocznicy proklamowania niepodległości Litwy

Lech Kaczyński był jedynym prezydentem obcego państwa, który przemawiał w czasie uroczystej sesji litewskiego Sejmu z okazji obchodów 20. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Republikę Litewską. 

 

 

Europejska Polityka Sąsiedzkia.

Z inicjatywy Polski i Litwy, ministrowie z Grupy Wyszehradzkiej i trzech krajów bałtyckich spotkali się w niedzielę wieczorem w Brukseli z przedstawicielami pięciu poradzieckich sąsiadów Unii Europejskiej - Ukrainy, Mołdawii, Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu.

Celem tego nieformalnego spotkania-kolacji jest przygotowanie wspólnej strategii na temat Europejskiej Polityki Sąsiedzkiej, tak by wzmocnić jej wschodni wymiar.

Chcielibyśmy stworzyć koalicję państw, które działają wyraźnie na rzecz i dobra naszych sąsiadów wschodnich" - powiedziała PAP i Polskiemu Radiu w niedzielę wieczorem polska minister spraw zagranicznych Anna Fotyga.

SUROWCE PGNiG będzie budowało skandynawski gazociąg
Gaz z Norwegii przez Danię do Polski

 

Jest szansa, że za pięć lat gazociąg połączy Polskę ze złożami w Norwegii, a nasz kraj choć w części uniezależni się od dostaw rosyjskiego surowca

 

pierwsza_strona_a_4-1.F.jpg
Którędy będzie biegł gazociąg. Pierwsze dostawy trafią do naszego kraju na przełomie 2011 i 2012 r.

PO przyjrzy się projektom energetycznym PiS

PO przyjrzy się projektom energetycznym, które zapoczątkował rząd PiS. Pod lupę trafią m.in. terminal LNG i tzw. projekty norweskie.
 

Północ - południe wyszehradzki projekt gazowy

 

 

 

Premier Donald Tusk, który podróżuje po krajach Kaukazu Południowego, składa wizytę w Gruzji.

W Tbilisi będzie rozmawiał z prezydentem Micheilem Saakaszwilim i premierem Nikolozem Gilaurim. Poruszy kwestie Partnerstwa Wschodniego, sytuacji w regionie i bezpieczeństwa energetycznego. Weźmie udział w seminarium na temat realizacji przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wsparcia dla gruzińskiej administracji publicznej. Spotka się także z pracownikami unijnej misji stabilizacyjnej.

W stolicy Azerbejdżanu, Baku, Donald Tusk rozmawiał o możliwości przesyłania azerskiej ropy rurociągiem Odessa-Brody-Gdańsk. Przekonywał do Partnerstwa Wschodniego, bo jak - tłumaczył - Unia Europejska to gwarant bezpieczeństwa. Polsko-szwedzka inicjatywa adresowana jest między innymi do Azerbejdżanu, Gruzji i Armenii. Donald Tusk podkreślał, że Partnerstwo Wschodnie to konkretne korzyści: ułatwienia wizowe i unijne programy pomocowe. Do 2013 roku Bruksela przeznaczy na program 600 milionów euro.

http://www.polskieradio.pl/wiadomosci/iar/?id=146240

 

Etykietowanie:

2 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. kolejny sukces Sikorskiego i Tuska

Łukaszenka zrobił nas w bambuko Wojenka polsko-białoruska skończyła się oświadczeniem Aleksandra Łukaszenki i Radosława Sikorskiego o powstaniu wspólnej grupy. Potem nastała cisza. Problemy z powołaniem grupy nie odbiły się w mediach większych echem. Kto wygrał pierwsze starcie na linii Warszawa-Mińsk? Niestety Łukaszenka. Po pierwsze Polską stronę ma reprezentować wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Kremer. Białoruską – Leonid Hulaka, znajdujący się znacznie niżej w hierarchii administracji rządowej (jest pełnomocnikiem rządu ds. religii i narodowości). Ekspert zajmujący się wschodem: „Hulaka nie posiada żadnych realnych pełnomocnictw. Jego powołanie świadczy o tym, że Białorusini nie chcą iść na żadne ustępstwa. Gdyby było inaczej w skład grupy wszedłby np. Wladimir Makiej, szef administracji prezydenta Łukaszenki i jego prawa ręka. Po drugie Według zapowiedzi do pierwszego spotkania miało dojść w ostatni wtorek. Skończyło się na zapowiedziach. Teraz mówi się o końcu marca. Według źródła w Mińsku, na które powołuje się PAP wynika to „z różnicy zdań między stronami w podejściu do wielu kwestii”. Ekspert: „Białorusini grają na czas. Zgadzając się na powołanie grupy chcieli pokazać dobrą wolę. Ale na tym się skończy”. Dlatego na razie grupa zajmuje się sama sobą. Być może dobrym rozwiązaniem byłoby powołanie drugiej grupy, która zajmie się określeniem terminarza i zakresu prac tej pierwszej. Zupełnie jak w „Rejsie”: „A jaką metodą wybierzemy metodę głosowania?” Wychodzi na to, że „Rejs” oglądał nawet Łukaszenka. http://www.wprost.pl/blogi/grzegorz_lakomski/

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika andruch2001

2. Niech nierze z nich przykład może przynnajmniej będzie weselej

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
A .K "Andruch"
http://andruch.blogspot.com