XV WALNE ZEBRANIE - USOPAŁ
Agamemnon, czw., 10/12/2009 - 22:44
Sede central en Uruguay – Casilla de Correo 1717 – 11000 Montevideo
Tel: (5982) 710 37 12, Fax: 711 19 03 - e-mail: usopal@netgate.com.uy
WNIOSKI KOŃCOWE XV WALNEGO ZEBRANIA UNII STOWARZYSZEŃ I ORGANIZACJI POLSKICH AMERYKI ŁACIŃSKIEJ – USOPAŁ
Uczestnicy XV Walnego Zebrania USOPAŁ z Argentyny, Brazylii, Chile, Paragwaju i Urugwaju, oraz zaproszeni goście z Francji, Kanady, Polski i USA, zgromadzeni
w duchu chrześcijańskim, postanawiają:
1.Wyrazić ponowny stanowczy protest wobec wprowadzenia przez polski MSZ tzw. „czarnej listy” w stosunku do działaczy i organizacji polonijnych należących lub współpracujących z USOPAŁ-em. Istnienie takiej listy potwierdziły informacje płynące z wielu stron, w tym od uczestniczących
w Walnym Zebraniu polskich posłów i senatorów. Wobec tego skandalicznego działania dzielącego Polaków wg kryteriów politycznych
i nadużywania instytucji państwa Polskiego do prywatnych porachunków, uczestnicy Walnego Zebrania kierują w tej sprawie list do Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego;
2.Podkreślić konieczność zacieśnienia więzów instytucjonalnych miedzy Polską a Polonią, tym bardziej koniecznych dziś, w sytuacji, gdy Polska jest zagrożona i osamotniona. Istotnym postulatem realizującym tę potrzebę jest utworzenie odrębnych okręgów wyborczych dla Polonii, z których mogliby być wybrani przedstawiciele polonijni do Sejmu i Senatu. Okazją do wprowadzenia stosownych zmian są rozpoczynające się w polskim parlamencie prace nad nowelizacją Konstytucji RP. XV Walne Zebranie USOPAŁ zwraca się z apelem do posłów i senatorów o zgłoszenie stosownych propozycji.
3.Przyjąć propozycje prezesa „Juventusu”, Mariana Kurzaca, zorganizowania
V Kongresu USOPAŁ w Kurytybie, największym skupisku emigracji polskiej w Bazylii, w maju 2010 roku, w czasie trwania obchodów 112 rocznicy powstania największej i najstarszej organizacji polonijnej Ameryki Łacińskiej.
4.Zwrócić się do wszystkich środowisk patriotycznych, narodowych
i chrześcijańskich w Polsce o konsolidację sił i wystawienie w zbliżających się wyborach prezydenckich jednego wspólnego kandydata.
5.Zaapelować do wszystkich środowisk polonijnych o nieuleganie akcjom zewnętrznym i wewnętrznym prowadzącym do rozbijania i manipulowania; naszą odpowiedzią na tego typu działania powinna być wzajemna solidarność
i budowanie jedności wokół wspólnych celów.
6.Podkreślić wagę oświadczenia wygłoszonego przez Mec. Andrzeja
Lew-Mirskiego o jego determinacji w obronie dobrego imienia prezesa Jana Kobylańskiego oraz USOPAŁ na wokandzie sądowej w toczącym się procesie przeciwko oszczercom ze świata polityki i mediów oraz w innych wystąpieniach publicznych; wyrazić solidarność z potrzebą i ideą działań neutralizujących niesłuszne ataki i udzielić wszechstronnego poparcia tym osobom i organizacjom, które takie działania prowadzą.
7.Podziękować Panu Prezydentowi Urugwaju, Tabaré Vázquez, oraz Nuncjuszowi Apostolskiemu Arcybiskupowi Januszowi Bolonkowi, za pozdrowienia skierowane do uczestników XV Walnego Zebrania a także Ordynariuszowi Diecezji Maldonado Biskupowi Rudolfowi Wirtzowi za odprawienie Mszy Św. i wygłoszenie homilii.
8.Przekazać słowa wdzięczności O. dr Tadeuszowi Rydzykowi, dyrektorowi Radia Maryja wraz z gratulacjami z okazji XVIII rocznicy powstania tak ważnej i zasłużonej dla Kościoła i Narodu Rozgłośni.
9.Zaznaczyć olbrzymi wkład prof. Jerzego Roberta Nowaka w obronę dobrego imienia oraz przedstawianie prawdy o działalności i dorobku prezesa Jana Kobylańskiego i USOPAL, szczególnie w wydanych ostatnio książkach: „Potępiany za patriotyzm. Sylwetka Jana Kobylańskiego” i w książce z okazji XV lat istnienia USOPAŁ.
10.Podziękować za obecność i aktywny udział w obradach: senatorom Czesławowi Ryszce, Waldemarowi Krasce, i posłowi Bogusławowi Kowalskiemu. Ich postawa jest dla nas dowodem, ze w polskich elitach politycznych istnieją osoby i środowiska troszczące się o narodowa jedność oraz wsłuchujące się w glos Polonii. – Daje to nadzieję na przyszłość; Przekazać również podziękowania Rektorowi Polskiej Misji Katolickiej we Francji – ks. Inf. Stanisławowi Jeżowi, księżom i ojcom w Radia Maryja oraz tygodnika katolickiego „Niedziela”, profesorom: Zdzisławowi Janowi Rynowi, Luisowi Albertowi Matuli, wiceprzewodniczącemu Rady Miasta Kurytyba Tito Zeglinowi, Krzysztofowi Koczwarze, Józefowi Guzikowi, Andrzejowi Szczerbie, Gen. Janowi Grudniewskiemu, stałej współpracowniczce USOPAŁ, prezes Krystynie Pisera z Paragwaju, oraz wszystkim pozostałym zaproszonym gościom.
Maldonado, 3.12.2009
- Zaloguj się, by odpowiadać
Etykietowanie:
2 komentarze
1. 11 WNIOSEK
KWORUM
2. Zbigniew Skowroński
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl