Powstał nowy odcinek gazociągu do Kaliningradu
Inwestycja służyć będzie zapewnieniu samowystarczalności energetycznej obwodu. 9 września na Litwie odbyła się uroczystość oficjalnego zakończenia budowy gazociągu o długości 158 km na trasie Szaki (Litwa) – Kaliningrad. Gazociąg stanowi uzupełnienie drugiej nitki magistrali gazowej Mińsk – Wilno – Kowno – Kaliningrad. W 2010 roku nowa nitka pozwoli prawie dwukrotnie zwiększyć dostawy gazu do obwodu kaliningradzkiego z obecnych 1,4 do 2,5 mld m3 .
Nowy odcinek gazociągu to inwestycja Gazpromu i kontrolowanej
......de factoprzez rosyjski koncern litewskiej spółki Lietuvos Dujos – właściciela gazociągów, głównego importera i dystrybutora gazu na terenie Litwy (państwo litewskie ma w spółce 17,7%, Gazprom 37,1%, a niemiecki partner Gazpromu – E.ON – 38,9%). Nowa nitka magistrali jest częścią rosyjskiego federalnego programu rozwoju obwodu kaliningradzkiego do roku 2010. Projekt przewiduje także m.in. budowę podziemnego zbiornika gazu pod Kaliningradem, nowej tłoczni w okolicach Wilna oraz rozszerzenie i modernizację stacji pomiarów w Szakach. Głównym odbiorcą zwiększonych dostaw gazu będzie Kaliningradzka Elektrownia Cieplna, której drugi blok (o mocy 450 MWt) ma być ukończony w roku 2010. Po planowanym na rok 2009 zamknięciu litewskiej elektrowni atomowej w Ignalinie energia elektryczna z Kaliningradu mogłaby być eksportowana na Litwę i być może do Polski.
OSW Tydzień na Wschodzie nr.31
Jednak w tej sprawie jest drugie dno
Preludium do Nord Stream .
Na argument, że analizy ekonomiczne wykazują, iż rurociąg Amber, przebiegający drogą lądową przez Łotwę, Obwód Kaliningradzki i Polskę, kosztowałby trzykrotnie mniej, odpowiedział: "Nie widziałem tych liczb i nie mogę ich komentować. Różni ludzie mają różne wyobrażenie o kosztach. Na miejscu Polaków zainteresowałbym się bardziej złożami węgla w Polsce. Gdyby Polska rozwijała nowoczesne, czyste technologie węglowe, byłoby to dobre zarówno w kontekście bezpieczeństwa dostaw, bo byłoby to źródło europejskie, jak i ochrony środowiska i gospodarki".
Z opiniami Chichestera kontrastuje niedawno opublikowany raport ośrodka analitycznego Stratfor, który ocenia, że nie budowa gazociągu po dnie Bałtyku nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego i ma na względzie jedynie możliwość wywierania przez Rosję politycznego nacisku m.in. na Polskę. Nie zgadzają się z nim także jego koledzy z grupy chadecko-konserwatywnej w Parlamencie Europejskim, polscy eurodeputowani PO Bogusław Sonik i Jerzy Buzek.
"Rurociąg Północny jest ekonomicznym nonsensem i ma jedynie geopolityczny cel, podobnie jak decyzje podejmowane na szczycie Rosja - Niemcy" - powiedział Buzek, powołując się na raport amerykańskich ekspertów z ośrodka analitycznego Stratfor. Zdaniem Buzka, Gazociąg Północny nie spełnia podstawowych kryteriów bezpieczeństwa energetycznego w odniesieniu do państw bałtyckich i Polski.
Kejow
Ps. A możeto był jeden z celów wizyty Putina (blokada przez Polskę)
2 komentarze
1. gazociąg północny - inwestycja w toku lobby Gazprom rządzi w UE
Świat
Brok: Gazociąg Północny poprawi bezpieczeństwo energetyczne Polski
rozmawia Agaton Koziński Polska Aktualizacja 2009-09-18 11:50:32
Z Elmarem Brokiem, eurodeputowanym Europejskiej Partii Ludowej, byłym przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych PE, rozmawia Agaton Koziński »
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. @ Maryla