zaczyna się ostra jazda z blogosferą : Wykop okradziony z haseł

avatar użytkownika Maryla

Popularny serwis Wykop.pl został okradziony przez hakerów ze 100 tys. haseł. Administratorzy zdecydowali się na powiadomienie użytkowników dopiero 3 tygodnie po całym wydarzeniu.

 

"Kilka tygodni temu odnotowaliśmy włamanie na jeden z serwerów testowych, na którym przygotowujemy nową wersję serwisu. Lukę naprawiliśmy bardzo szybko, jednak włamywaczom udało się pobrać starą kopię bazy danych, której tam używaliśmy. (…) Felerna baza zawiera konta użytkowników zarejestrowane do 31 marca 2009 roku! W bazie zapisane były m.in. hasła do Waszych kont na Wykopie"- oświadczyli przedstawiciele serwisu. "Kilka tygodni" oznacza w praktyce czas, w trakcie którego przestępcy mogli manipulować kontami znacznej części użytkowników.

Niebezpieczeństwo dotyczy przede wszystkim tych, którzy używają takiego samego hasła dla wielu różnych serwisów. Jeżeli zostaną wytropieni przez hakerów mogą np. stracić kontrolę nad swoją pocztą a w skrajnym przypadku dokonać niechcianych zakupów na portalach aukcyjnych.

Twórcy Wykopu uspokajają jednak twierdząc że utracone dane były zaszyfrowane i niełatwo je będzie odczytać.

pap, keb

http://www.wprost.pl/ar/171059/Wykop-okradziony-z-hasel/

Etykietowanie:

1 komentarz

avatar użytkownika ellenai

1. Twórcy Wykopu uspokajają...

ale dziś w Dzienniku natrafiłam na gorszą informację: W połowie sierpnia hakerzy ukradli administratorom serwisu 100 tys. haseł i choć były one zaszyfrowane, to do tej pory udało się im złamać zabezpieczenia blisko 40 proc. z nich. Administratorzy "Wykopu" tłumaczą, że nie informowali wcześniej o kradzieży z uwagi na prowadzone przez policję śledztwo. To największa kradzież danych i haseł w historii polskiego internetu. Niech nikogo jednak nie zmyli fakt, iż skradziono tylko hasła do kont na Wykopie. "Niestety internauci wciąż bardzo rzadko wykazują się rozsądkiem i wbrew wszelkiej logice, a dla własnej wygody, wszystkie hasła i kody mają takie same" – mówi nam ekspert ds. bezpieczeństwa sieciowego z firmy Kroll Ontrack Paweł Odor. "Dzięki temu nie muszą się uczyć na pamięć całej litanii kodów dostępu do różnego rodzaju usług czy serwisów. Jednak oznacza to także, że ewentualny hacker, który ich hasło zdobędzie, ma dostęp do wszystkiego: komunikatora, poczty, serwisu społecznościowego, a w najgorszych przypadkach nawet do konta bankowego" – dodaje.
Ellenai