Mazeikiu Nafta błąd Orlenu - gratka dla Rosjan
kejow, pt., 24/07/2009 - 05:20
Z dniem 31 lipca 2009 roku ze stanowiska prezesa i dyrektora generalnego AB Mazeikiu Nafta ustępuje pełniący dotychczas tę funkcję Marek Mroczkowski. Jego obowiązki przejmie Krystian Pater, członek zarządu Możejek i PKN Orlen.
Jedyna rafineria na Litwie, Mażeikiu Nafta (Możejki), która należy do polskiej firmy PKN Orlen, ma zmienić nazwę na Orlen Lietuva (Orlen Litwa) - poinformowała w poniedziałek agencja BNS.
Powiedział, że plany zmiany nazwy rafinerii w Możejkach są spójne z polityką grupy przewidującą zmianę nazw wszystkich należących do niej firm. Nie powiedział jednak, kiedy zostaną one wprowadzone. PKN Orlen jest od kwietnia jedynym udziałowcem Możejek.
COŚ JEST NA RZECZY GDY ORLEN JEST 100% UDZIAŁOWCEM
Po raz pierwszy deklaracja o chęci odkupienia od Orlenu udziałów w litewskiej rafinerii Mażeikiu Nafta padła z ust prezesa Łukoilu Wagit Alekpierow podczas Forum Ekonomicznego w Davos. Kilka tygodni temu, jak czytamy w dzienniku, prezes Orlenu podobną propozycję usłyszał od pierwszego wiceprezesa koncernu Transnieft (zarządza siecią rosyjskich rurociągów) Michaiła Arustamowa, gdy ten był w Warszawie.
Ale jak wynika z informacji "Rz", według rosyjskiej propozycji objęcie udziałów w Możejkach przez Łukoil pozwoliłoby na szybkie wznowienie dostaw ropy do rafinerii.
WNP
CZY PKN ORLEN NIE PRZEPŁACIŁ ZA MOŻEJKI
Wartość transakcji około 284 mln USD. Taka suma została przewidziana w umowie zawartej przed dwoma laty, kiedy PKN Orlen odkupił 84 proc. akcji od upadającego rosyjskiego koncernu Jukos i rządu Litwy.
Społeczeństwa [ polskiego] nie stać, aby nieefektywnie prowadzić działalność gospodarczą — mówi dyrektor generalny „Mažeikių nafta”.
Od przejęcia rafinerii w Możejkach Polacy zainwestowali w renowację i rozbudowę zakładów ponad 700 mln USD. W 2007 roku dokonano tu największego remontu w historii rafinerii. Odnowionych zostało ponad 600 podstawowych instalacji i urządzeń.
PROBLEM Z LITWSKIMI KOLEJAMI
Rozwój sytuacji wokół Możejek na Litwie świadczy, że nie tylko Rosja, zamykając ropociąg „Drużba” pod pretekstem jego remontu, może skutecznie wpływać na kondycję rafinerii. Na wzór rosyjski działają również litewskie koleje państwowe, które od lat nie dają się przekonać, że bezpośrednia droga z Możejek do Kłajpedy jest krótsza od okrężnej drogi przez Szawle.
W Możejkach są obawy, że kłajpedzki terminal, dążąc do zapewnienia sobie zysków, może również wykorzystać swoją dominację w sposób, w jaki wykorzystują swoje koleje.
— Najlepszą lekcję dały nam koleje litewskie, które wybrały najkrótszą drogę na Łotwę. Jeśli ktoś jeszcze ma wątpliwości, to niech sobie to przypomni — mówi dyrektor generalny rafinerii. — 20 proc. naszych produktów ekspediujemy w kierunku Łotwy, a tymczasem najkrótsze połączenie kolejowe przez Rengė zostało zniszczone i używana jest dłuższa droga przez Szawle
Dziennik Polski
RETORSJA WIDOCZNA Rosjanie wykryli 7 tys. usterek
Rosja wstrzymała tłoczenie surowca do Mazeikiu Nafta w lipcu 2007 roku. Jako powód podała wyciek ropy z tego rurociągu na odcinku między Briańskiem w Rosji a Nowopołockiem na Białorusi. W czasie dokładnych oględzin ropociągu Transnieft wykrył 7 tys. usterek. W lipcu 2007 roku ówczesny minister przemysłu i energetyki Wiktor Christienko ogłosił, że strona rosyjska nie będzie naprawiać uszkodzonej rury.
Rafineria ratuje się sprowadzaniem surowca przez terminal portowy w Butyndze. Katastrofalny stan Przyjaźni, na który powołuje się strona rosyjska, nie wpływa na zaopatrzenie w ropę rafinerii w Nowopołocku. Niektórzy analitycy uważają przeto, że w ten sposób Moskwa mści się za przejęcie Mazeikiu Nafta przez PKN Orlen. O kontrolę nad rafinerią zabiegały też rosyjskie koncerny naftowe.
Naprawa rosyjskiego rurociągu "Przyjaźń" na odcinku Uniecza-Połock w kierunku Litwy może potrwać do 2 lat - oświadczył w czwartek przewodniczący komisji ds. energetyki w rosyjskiej Dumie Państwowej, Walerij Jaziew.
"Dziś [2007] (rosyjski koncern naftowy) Transnieft ustalił koncepcję naprawy ropociągu, która może potrwać rok - dwa lata. Oczywiście pod znakiem zapytania pozostaje ekonomiczna celowość tego remontu" - zauważył.
KONKLUZJA
Czy PKN Orlen odrobi zaległości spowodowane pożarem , blokadą dostaw ropy, blokada kolejową orza przepłaceniem za kupno udziałów? Jesli ORLEN ma pakiet kontrolny akcji w Możejkach prawie 100% to Rosjanie zmontuja kolejnego psikusa.
Kolejny kwartał wykaże czy wirtualna księgowośc czy faktyczna sprzedaż paliw.
Kejow
- Zaloguj się, by odpowiadać
Etykietowanie:
napisz pierwszy komentarz