(ang. tax oprression index) to pojecie które względnia trzy kryteria: atrakcyjność podatkową (m.in. obciążenia podatkowe względem PKB, stopy podatków, zadłużenie, autonomię lokalną), nadzór publiczny (m.in. jakość regulacji, stabilność prawa, kontrolę korupcji) i prywatność finansową (m.in. stan tajemnicy bankowej, politykę informacyjną dla podatników, ochronę prywatności).
RANKING KRAJÓW ZNIEWOLONYCH PRZEZ FISKUSA
10 najbardziej uciskanych podatkowo państw:
1. Włochy – 6,0 punktów (powyżej 5,4 pkt. kraj uznawany jest za silnie uciskany)
2. Turcja – 6,0
3. Polska – 5,9
4. Meksyk – 5,9
5. Niemcy – 5,9
6. Holandia – 5,8
7. Belgia – 5,6
8. Węgry – 5,6
9. Francja – 5,6
10. Grecja – 5,5
Słabo obciążone są cztery państwa: Szwajcaria (2,0 pkt.), Luksemburg (3,4), Austria (4,2), Kanada (4,4).
KRAJE W KRYZYSIE
Dobrą wiadomością jest to, że Stany Zjednoczone mają stosunkowo niski łączne obciążenia podatkowe.
Ameryka ma bardzo niski rating dla ochrony praw podatnika - w dużej mierze z powodu polityków wzmacniajacych szanse na rzecz IRS (Amerykański Urząd Skarbowy ) , w tym fakt, że podatnicy tracą domniemania niewinności przewidziane w Konstytucji.
OECD w kampanii przeciwko "szkodliwej konkurencji podatkowej" i "rajów podatkowych" nie osłoniał zasadniczych kwestii, a mianowicie, że ważną rolę zarówno konkurencji podatkowej i "rajów podatkowych [off-shore] " to gra dla zachowania i tworzenia kapitału, prowadzące do zwiększenia dobrobytu i lepszej ochrony praw indywidualnych podatków w całym OECD
Gruntowne nowe badania w 30 krajach dokonane przez Institut Constant de Rebecque w Szwajcarii wykaże poważne braki w Ameryce systemu podatkowego.
KOMENTARZ Z WPROST
Minister Rostowski twierdzi, że podatki podniesie jedynie w ostateczności, tylko gdy posypie nam się budżet. Problem w tym, że ta ostateczność już stała się faktem. „Niespodziewanie” deficyt budżetowy zwiększył się o, bagatela!, 9 miliardów zł. Nim jednak nasz rząd postanowi (a postanowi, postanowi…) podnieść podatki, warto by zapoznał się z właśnie opublikowanym przez Institut Constant de Rebecque Indeksem Ucisku Podatkowego. Zgodnie z nim Polska stoi na ostatnim stopniu niechlubnego podium najmocniej uciskanych podatkami państw świata.
WPROST Terror podatkowy lekarstwem na ból głowy
Pomysły podniesienia podatków w Polsce wciąż są głośne nawet z mównicy sejmowej.
Kejow
2 komentarze
1. @Maryla
2. @benenota ;))
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl