Gdzie jest rząd?Protesty oszukanych II Irlandią. Pawlak .

avatar użytkownika Maryla

Drastyczne ograniczenie przez banki dostępu do kredytów i transferowanie przez nie znacznych sum kapitału za granicę może pogłębić kryzys gospodarczy - powiedział prezydent KPP Andrzej Malinowski.

KPP domaga się by państwo monitorowało i kontrolowało zasady na jakich działające w Polsce banki udzielają kredytów. Zdaniem KPP instytucje państwa powinny mieć możliwość monitorowania wypływu środków finansowych z Polski.

Konfederacja Pracodawców Polskich postuluje szybkie podjęcie decyzji o dokapitalizowaniu banków z większościowym udziałem Skarbu Państwa - Banku Gospodarstwa Krajowego, PKO BP, Banku Ochrony Środowiska oraz Banku Pocztowego.


Malinowski: rząd musi zdyscyplinować zagraniczny kapitał

 

Gomułka: odpływ kapitału portfelowego osłabia polską walutę
(PAP, ak/05.02.2009, godz. 15:01)

Odpływ kapitału portfelowego z Polski odpowiada za osłabienie złotego - powiedział w czwartek PAP główny ekonomista Business Centre Club prof. Stanisław Gomułka. Przypomniał, że kapitał portfelowy to zaangażowanie kapitału zagranicznego w giełdę oraz skarbowe papiery wartościowe. ... »

 

Nadzór nie sprawdzi przyczyn słabości złotego


KNF: Rynek walutowy nas nie interesuje

Rynek walutowy jest wolny, czy nam się to podoba, czy nie - powiedział serwisowi dziennik.pl Łukasz Dajnowicz rzecznik prasowy Komisji Nadzoru Finansowego. Dlatego nadzór finansowy nie zamierza sprawdzać, czy za osłabieniem naszej waluty nie stoi jakaś instytucja finansowa. więcej »

 

Polska zwolni jeszcze bardziej

 

AGENCJA FITCH OBNIŻYŁA PROGNOZĘ WZROSTU DO 1,2 PROC.

Polska zwolni jeszcze bardziej

Jedna z największych i najbardziej uznanych agencji ratingowych Fitch obniżyła prognozę wzrostu Polski do 1,2 proc. w 2009 roku. Przestrzega też Polskę, aby pilnowała stabilności naszej walutyczytaj dalej »

 

DZIENNIK ujawnił cięcia resortu zdrowia


"Nie ma pieniędzy na przeszczepy"

Może nam grozić zapaść transplantologii - ostrzegają lekarze. DZIENNIK ujawnił, że teraz to nie resort zdrowia, a Narodowy Fundusz Zdrowia będzie płacił za przeszczepy. To efekt cięć w budżecie nakazanych przez premiera. Ministerstwo przerzuciło na NFZ finansowanie przeszczepów i dzięki temu zaoszczędzi 52 mln zł. Ale to oznacza, że o tę właśnie kwotę zmniejszy się ogólna pula na leczenie. więcej »

 

Klich: Zawodowa armia może być mniejsza


Po kryzysowych oszczędnościach


Klich: Zawodowa armia może być mniejsza

Z powodu budżetowych oszczędności zawodowa armia może być mniejsza. I nie mieć tak nowoczesnego sprzętu, jak to planowano. "Obawiam się, że nie będę mógł utrzymać mojego przekonania, że Polsce potrzeba 120 tys. żołnierzy" - powiedział minister obrony Bogdan Klich.więcej »

 

Rzeszów: manifestacja związkowców ze Stalowej Woli
(PAP, ak/05.02.2009, godz. 14:21)

Kilka tysięcy związkowców z Huty Stalowa Wola i skupionych wokół niej firm manifestowało w czwartek na ulicach Rzeszowa. Protestowali przeciwko podwyżkom cen prądu; zarzucali rządowi, że nie podejmuje działań, które powstrzymałyby zwolnienia pracowników. ... 
»

 
 


 

PSL przygotowało własny pakiet działań na kryzys

 

Zmniejszenie środków będących w dyspozycji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a także uszczuplenie naszych rezerw dewizowych i w ten sposób finansowanie kredytów dla firm - to niektóre z propozycji PSL, które mają łagodzić skutki kryzysu dla Polaków.  »

 


Pawlak: w Egipcie może powstać polska strefa ekonomiczna



Stworzenie w Egipcie polskiej specjalnej strefy ekonomicznej wpłynęłoby pozytywnie na współpracę gospodarczą pomiędzy obydwoma krajami - uważa wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.  »

 

Pawlak: przy wejściu do strefy euro musimy uwzględniać realia gospodarki światowej
(PAP, ak/05.02.2009, godz. 14:20)

W opinii wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, planując wejście do strefy euro, Polska musi uwzględnić realia światowej gospodarki. "Ta sprawa jest realizowana (mapa wejścia do strefy euro - PAP), musimy jednak uwzględniać też realia i kontekst międzynarodowy" - powiedział na czwartkowej konferencji. ... 
»

 

Pietrzak z certyfikatem

 

Pietrzak z certyfikatem

Leszek Pietrzak, były członek komisji ds. WSI, odzyskał certyfikat bezpieczeństwa – dowiedziała się Niezalezna.pl


 


Karpiniuk: chcę, aby posiedzenia komisji odbywały się regularnie



Kandydat PO na przewodniczącego sejmowej komisji śledczej ds. nacisków Sebastian Karpiniuk chce, by komisja pracowała "w trybie ciągłym", bez długich przerw między posiedzeniami.  »

 

Bugaj i Glapiński: euro dopiero w 2015


Wspólna waluta najszybciej w 2015 roku


Bugaj i Glapiński: euro nieprędko

Do strefy euro najszybciej wejdziemy w 2015 roku - uważają Ryszard Bugaj oraz Adam Glapiński, nowi doradcy ekonomiczni prezydenta. Według nich jest to najbardziej prawdopodobna data.więcej »

 


Prezydent: rząd osiągnął marketingowe mistrzostwo świata



Prezydent Lech Kaczyński powiedział, że rząd nie znajduje pieniędzy, tylko szuka oszczędności i cięć "często bardzo trudnych z punktu widzenia funkcjonowania państwa".  »

 

 

KOSZT OBSŁUGI DŁUGU WZRÓSŁ O 700 MLN

Słaby złoty bije w budżet

Słaby złoty bije w budżet

Rosnące ceny walut to koszmar zwłaszcza dla zadłużonych w tych walutach. W tym polskiego rządu. - Już w chwili obecnej, czyli przy dzisiejszym kursie, koszty obsługi zadłużenia zagranicznego są o ok. 700 mln zł wyższe...czytaj dalej »

NBP: stopy dalej w dół

 

NBP: stopy dalej w dół

Polska jest nadal w fazie luzowania polityki pieniężnej i należy spodziewać się dalszych obniżek stóp procentowych.

 

 

CZEKAJ: JEST MIEJSCE NA OBNIŻKI KOSZTÓW KREDYTU

Stopy w Polsce jeszcze sporo spadną?

Stopy w Polsce jeszcze sporo spadną?

Niemiecki dziennik "Die Welt" sugeruje, że osłabieniu złotego winny jest m. in. bank centralny, który za ostro tnie stopy procentowe. Tymczasem Rada Polityki Pieniężnej szykuje się do kolejnej obniżki. Jeden z jej...czytaj dalej »

 

Oprocentowanie w strefie euro bez zmian


Stopa referencyjna w strefie euro: 2 proc.


Oprocentowanie w strefie euro bez zmian

Europejski Bank Centralny pozostawił stopy procentowe bez zmian. Główna stopa wynosi nadal 2 proc. - poinformował bank w czwartek. Prezes banku Jean-Claude Trichet powiedział po ogłoszeniu decyzji, że możliwe są kolejne cięcia, ale póki co trzeba zaczekać jak rynki zareagują na wcześniejsze obniżki.więcej »

 

EBC NIE OBNIŻY KOSZTU PIENIĄDZA DO ZERA

Najniższe stopy w historii Anglii

Najniższe stopy w historii Anglii

Bank Anglii obniżył w czwartek stopy procentowe o 50 pkt bazowych do zaledwie jednego procenta. Tak niskie nie były jeszcze nigdy. Z kolei Europejski Bank Centralny zostawił je na niezmienionym poziomie i zapowiedział,.

..czytaj dalej »

 

Czeski bank centralny tnie stopy procentowe
(PAP, dd/05.02.2009, godz. 13:08)

Czeski bank centralny obniżył w czwartek stopy procentowe o 50 pkt bazowych - podał bank w komunikacie. ... 
»


Wielki baner z Okrągłym Stołem w Berlinie

   

Wielki baner ze zdjęciem Okrągłego Stołu wisi od dzisiaj na fasadzie budynku dawnej polskiej ambasady w centrum Berlina.  »

 

MAZOWIECKI O KULISACH OKRĄGŁEGO STOŁU

Gruba kreska ze względów moralnych?

Gruba kreska ze względów moralnych?

Względy racjonalne i moralne wymagały postawienia "grubej kreski" - powiedział w Sejmie, podczas konferencji w związku z 20. rocznica rozmów Okrągłego Stołu, pierwszy premier III RP Tadeusz Mazowiecki. czytaj dalej »
 
 
Wałęsa: Złamałem słowo dane komunistom


Rocznica Okrągłego Stołu


Wałęsa: Złamałem słowo dane komunistom

"Nie biorę udziału w tego typu akademiach, bo czuje niesmak" - tak Lech Wałęsa tłumaczył swoją nieobecność na konferencji w Sejmie poświęconej 20. rocznicy Okrągłego Stołu. "Mając kaca moralnego, nie chcę w tym uczestniczyć. Bo po raz pierwszy przez tych komunistów nie mogłem dotrzymać słowa" - powiedział były prezydent.więcej »

 
 
 
 
 

POLSKA WCIĄŻ DOSTAJE O 24 PROC. GAZU MNIEJ

Gazprom doda nam gazu

Gazprom doda nam gazu

Gazprom zadeklarował gotowość do uzupełnienia dostaw gazu do Polski, po podpisaniu aneksu do umowy jamalskiej - poinformowało w czwartek biuro prasowe resort gospodarki. Chodzi o około 2,5 mln metrów sześc. gazu, które

...czytaj dalej »

 


Prezydent Bułgarii zażądał odszkodowania za wojnę gazową



Prezydent Bułgarii Georgi Pyrwanow upomniał się w czwartek w Moskwie o wyrównanie przez Rosję strat finansowych, jakie jego kraj poniósł wskutek przerwania w styczniu na dwa tygodnie dostaw rosyjskiego gazu ziemnego.  »


Izrael "czyści" dane swoich oficerów



Izraelska armia usuwa dane oficerów, uczestniczących w ofensywie w Strefie Gazy - poinformował dziennik "Haaretz". Izrael obawia się, że żołnierze biorący udział w operacji będą odpowiadać przed międzynarodowymi sądami za ewentualne zbrodnie wojenne.  »

 


ONZ pomoże głodującym w szpitalach w Gazie



ONZ-owski Światowy Program Żywnościowy (WFP) pospieszył na ratunek rannym i chorym, głodującym w szpitalach Strefy Gazy, zapowiadając, że "w najbliższych dniach" zacznie dostarczać do tych placówek paczki żywnościowe.  »

 

KE: Tak dla walki z kryzysem

Komisja Europejska (KE) zatwierdziła kolejne nadzwyczajne środki, dzięki którym trzy największe... więcej

gospodarki UE: Niemcy, Francja i Wielka Brytania chcą ułatwić swoim firmom dostęp do funduszy potrzebnych na inwestycje.

 

Stocznie pod (unijny) młotek...
(Nowe Życie Gospodarcze/03.02.2009, godz. 13:41)
„Gdy więc wszystkie sposoby ratunku upadły, wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły” – cytował fragment bajki Krasickiego pos. Eugeniusz Kłopotek podczas sejmowej dyskusji o stoczniowej spec-ustawie.

– Ten projekt to jest podzwonne dla Szczecina i Gdyni. Chodzi o ustawę  „o postępowaniu kompensacyjnym w podmiotach o szczególnym znaczeniu dla polskiego przemysłu stoczniowego”, jej pierwsze czytanie odbyło się 3 grudnia 2008 r., a już 6 stycznia tego roku, w dniu wejścia w życie ustawy rozpoczął się oficjalnie podział i sprzedaż stoczni w Gdyni i Szczecinie. Szefowie stoczni złożyli bowiem w tym dniu w Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) wnioski o uruchomienie procesu kompensacji, który stocznie uratuje, albo pogrąży.

Jestem przekonany, że jesteśmy w stanie przez wdrożenie tej ustawy, w czerwcu przyszłego roku wspólnie powiedzieć , że odnieśliśmy sukces, że uratowaliśmy w Polsce stocznie i uratowaliśmy tyle, ile było możliwe miejsc pracy, że nie zostawiliśmy ludzi samych sobie – mówił w Sejmie (3 grudnia ub. r.) minister skarbu Aleksander Grad. Posłowie, i to od lewa do prawa, studzili ten urzędowy optymizm. – Z analizy wynika niestety, że zwijamy żagle przemysłu stoczniowego. Polska bandera stoczniowa, panie ministrze, zjeżdża w dół. Niestety, sprawdzają się najczarniejsze scenariusze – ripostował pos. Stanisław Wziątek (Lewica). A wymieniony na wstępie koalicyjny poseł E. Kłopotek (PSL) pytał: - Czy rzeczywiście zrobiliśmy wszystko, czy byliśmy do końca zdeterminowani, by jednak spróbować Komisji Europejskiej się przeciwstawić? Bo nie miała ona żadnych zahamowań, kiedy jej kraje członkowskie zaczęły ratować swoje systemy bankowe przed krachem.

Można dodać – także swój przemysł. I ta nierówność w traktowaniu nas w porównaniu z innymi wywołała falę poselskiej goryczy.

Poczucie "gorszości"

http://biznes.onet.pl/11,1530484,prasa.html

Fitch: Litwa może przyjąć euro najwcześniej w 2013 roku
(PAP, ak/05.02.2009, godz. 14:12)

Spowolnienie gospodarcze na Litwie pomoże np. w redukcji inflacji, jednakże szok cenowy wynikający z zamknięcia elektrowni atomowej w Igalinie (INPP) opóźni plany przyjęcia wspólnej europejskiej waluty co najmniej do 2013 roku - twierdzi agencja ratingowa Fitch Ratings. ... 
»

 


UE broni suwerenności Gruzji

  

Zrealizowanie rosyjskich zapowiedzi budowy baz wojskowych w Abchazji i Osetii Południowej byłoby poważnym pogwałceniem suwerenności i terytorialnej integralności Gruzji - uznało czeskie przewodnictwo w wydanym w imieniu Unii Europejskiej komunikacie.  »

 


Wysokie koszty systemu obronnego Rosji

 

Połączenie systemów obrony przeciwlotniczej Białorusi i Rosji może kosztować nawet 20 mld dolarów - poinformował Paweł Borodin, sekretarz stanu białorusko- rosyjskiego Państwa Związkowego (ZBiR).  »

 


Białoruś: aresztowania opozycjonistów



Białoruska milicja zatrzymała 5 opozycjonistów z ruchu obywatelskiego „Europejska Białoruś" - poinformował niezależny portal Karta-97. Funkcjonariusze milicji zabrali z mieszkania jednego z opozycjonistów: flagi Unii Europejskiej, ulotki, magnetofony, kamery i komputery.  »

Burza wokół antypapieskiej wypowiedzi kanclerz Niemiec nie cichnie. Zdaniem niemieckiego teologa, ostatnia krytyka papieża Benedykta XVI przez kanclerz Angelę Merkel powinna być znakiem ostrzegawczym dla niemieckich katolików.

 

Polskie i niemieckie tablice w Kolonowskiem

Niemieckie napisy za pieniądze MSWiA

 

Bartoszewski zostanie uhonorowany nagrodą im. cesarza Ottona

Zarząd Magdeburga poinformował, że to właśnie Władysław Bartoszewski otrzyma przyznawaną przez władze tego miasta. Nagroda zostanie przyznana m.in. za działanie polepszające relacje polsko-niemieckie. »

 

255cbf5aa16e98dbfb86179850929e1d

Filozofia haków

Niektórzy księża twierdzą, że zebrana przez nią wiedza służy hierarchii kościelnej do wewnętrznych rozgrywek w KUL i Kościele. Choć Komisja Historyczna powołana przez arcybiskupa Życińskiego działa ponad cztery lata i zgromadziła wiele materiałów archiwalnych, wciąż nic nie wiemy o współpracy z SB księży z KUL i kurii lubelskiej. Komisja nie opublikowała swoich ustaleń ani nie wydała żadnego komunikatu na ten temat.

 

Dziennikarz "Wprost" szefem "Wiadomości"

 

Dziennikarz "Wprost" szefem "Wiadomości"

Jan Piński zostanie szefem "Wiadomości" w TVP1. 30-letni Piński kieruje działem krajowym tygodnika "Wprost".

 

Dorota Gawryluk będzie twarzą Polsatu


Dorota Gawryluk będzie twarzą Polsatu


Kaczyński pożegna Gawryluk

Dziś Polsat wyemituje ostatni odcinek programu publicystycznego Doroty Gawryluk "Konfrontacje". Szefostwo stacji zdecydowało się go zawiesić. Gościem odcinka ma być prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. I to na żywo. Do tej pory prezes PiS wolał udzielać wywiadów wcześniej nagranych. więcej »

 
Prezes Kaczyński najwyraźniej zmienił jednak swoje zwyczaje. W dzisiejszym programie publicystycznym Doroty Gawryluk Kaczyński będzie rozmawiał z dziennikarką na żywo od godz. 23 w studio Polsatu. "Długo starałam się o ten wywiad" - mówi dziennikarka.
 


Point Group złoży ofertę zakupu akcji PW Rzeczpospolita do 18 marca



Platforma Mediowa Point Group (PMPG), jedna z czterech spółek które Skarb Państwa dopuścił do due diligence PW Rzeczpospolita, złoży do 18 marca ofertę zakupu akcji udziałowca Presspubliki, poinformowała firma w czwartek. »

 

napisz pierwszy komentarz