Patriotnictwo, czy zdolność krzesania z bezwładnej woli iskry czynu i działania

avatar użytkownika Józef Wieczorek

 

 

[https://filozofuj.eu/kazimierz-twardowski-patriotyzm/]

 

Patriotnictwo, czy zdolność krzesania z bezwładnej woli iskry czynu i działania

Od Kazimierza Twardowskiego [1919] do Jana Majchrowskiego [2024]

Kazimierz Twardowski [1919]

Gdzie poczucie solidarności narodowej objawia się tylko w uczuciu, a nie prowadzi do czynu i do działania – tam nie ma jeszcze prawdziwego patriotyzmu – tam jest tylko patriotnictwo.

Patriotnik chętnie daje upust uczuciom narodowym, pięknie i podniośle o Polsce rozprawia, z przejęciem śpiewa pieśni narodowe, bierze pilnie udział w obchodach narodowych – ale na tym się też wszystko u niego kończy, to co u innych jest tylko przygodnym wyrazem, poczucia solidarności narodowej, staje się u niego jedyną osnową tego poczucia, bo go na nic innego nie stać, jak na sentyment, niekiedy nawet bardzo rzewny, ale niezdolny wykrzesać z bezwładnej woli iskry czynu i działania. [z – Twardowski. Lwowskie wykłady akademickie. Tom I. Wykłady o idei Uniwersytetu s. 201/202

Jan Majchrowski [2024]

„My cię popieramy! Ale żeby ktoś publicznie?”…..”Niech każdy zrobi co do niego należy. Tylko tyle i aż tyle. I wtedy będziemy mieli normalne sądownictwo, normalną politykę, normalne państwo, normalnych nauczycieli. Obywatele będą obywatelami. Zróbmy wreszcie to co powinniśmy zrobić. Nasze państwo, to weźcie je we własne ręce!”

z – Prof. Jan Majchrowski: Granica między Polską nadziei a Polską odwetu i nienawiści – 1 godz.54,20 – 1 godz. 55,20

napisz pierwszy komentarz