Ucieczka Rosjan od wolnosci - VI

avatar użytkownika Tymczasowy

Drogi Rusi i Polski rozeszly sie w II-ej polowie X wieku. Polska przyjela chrzest w 966 r. i stala sie czlonkiem chrzescijanstwa zachodniego z centrum w Rzymie. Natomiast sasiadujaca z nia Rus stala sie czescia chrzescijanstwa wschodniego z centrum w Konstantynopolu w roku 988. Niby wybrala lepiej, gdyz Bizancjum, ktorego Konstantynopol byl stolica, bylo cesarstwem. Przechodzilo wzloty i upadki, ale nadal cesarstwem bylo i jeszcze przez pol tysiaca lat mialo ten status. Cesarstwo Rzymskie upadlo w V wieku.

Do tej pory, czyli chrztow, oba panstwa byly porownywalne rozwojem cywilizacyjnym i sila wojskowa. Stopniowo jednak rosly roznice w mentalnosci obu spoleczenstw az do dzisiaj gdy rozziew stal sie ogromny.

Kto wie, moze jeszcze wczesniej pojawily sie elementy roznicujace, ktore nabraly z czasem znaczenia? Przedstawie okolicznosci przyjecia chrztu Rusi, ktorych  nie mozna bylo uznac za zwyczajne. Na przyklad takie, jak bylo to w przypadku Polski i Mieszka I. Posluze sie ksiazka zatytulowana "Historia Rosji" (Tom II, PWN, Warszawa 1983) napisana przez Ludwika Bazylowa. Dokladniej, idzie o jej rozdzial V pt. "Przyjecie chrztu. Rozkwit i upadek".

W II polowie X w. na Rusi panowal Swiatoslaw. Mial on trzech synow: Jaropelka, Wlodzimierza i Olega. Podzielil on swoje ziemie na trzy czesci i kazdemu z synow cos sie dostalo. Jak sie mialo okazac, najwazniejsza role mial odegrac syn Wlodzimierz, ktory nawet zyskal przydomek "Wielki", a nawet "Swiety". Zobaczmy jak swoja swietosc Wlodzimierz budowal.

Pierwszy ruch wykonal Jaropelk atakujac ziemie Drewlan, ktorej panem byl brat Oleg. Wojska napastnika odniosly zwyciestwo a brat Oleg zostal zabity w czasie ucieczki.

Potem przyszla kolej na ziemie nowogrodzka, ktorej wladca byl brat Wlodzimierz. Scenariusz sie powtorzyl, choc nie do konca, bo Wlodzimierzowi udalo sie zbiec. Nawet mial dobre miejsce do tego, byla nim Skandynawia, z ktorej wladcami  zbieg Wlodzimierz byl powiazany dynastycznie. Ci dostarczyli mu druzyne Waregow i tak wzmocniony, Wlodzimierz wrocil na Rus. Waregowie okazali sie waleczni i zdobyli Nowogrod oraz Polock. Jaropelk nadal stawial opor, wiec Wlodzimierz uznal za stosowne by zabic brata podstepem w czasie pertraktacji. Na jego korzysc trzeba przyznac, ze nie dokonal tego wlasnorecznie.

Wlodzimierz, pozniejszy swiety, mial zestaw zon, ale w tej dziedzinie okazal sie zachlanny. Do grona swych zon dolaczyl wdowe po bracie Jaropelku. Gorzej poszlo w zdobtym Polocku. tam za zone wzial sobie Rognede, corke miejscowego ksiecia. W tym przypadku miotaly nim gwaltowne uczucia i rozkazal zabic cala rodzine nowej zony wraz z ojcem i jej bracmi. Trzeba przyznac, ze byl to mocny poczatek.

Wlodzimierz poza gromadzeniem zon, mial tez inne wazne zajecia. Wsrod nich byly wojny z: Jadzwingami, Polakami, Wiatyczami, Radymiczanami oraz Pieczyngami. W 988 r. znalazl czas na chrzest swego kraju. Bylo mu to potrzebne dla umocnienia podstaw sprawowanej przez niego wladzy. Okazja przyszla, gdy Bizancjum znalazlo sie opalach - mocni wowczas Bulgarzy zyskiwali przewage nad wojskami bizantyjskimi. Cesazr Bazyli II, zwany "Bulgarobojca" poprosil Wlodzimierza o pomoc, na co ten sie zgodzil, tyle, ze pod warunkiem, ze dojdzie do jego malzenstwa z Anna, siostra cesarza. Bazyli II przystal na to, choc wiadomym bylo, ze ksiezniczka bizantyjskla nie moze wyjsc za maz za poganina.

Liczaca 6 tysiecy wojow, glownie Waregow, druzyna Wlodzimierza przyczynila sie do zwyciestwa Bizantyjczykow. Wtedy jednak powrocila sprawa niemoznosci slubu chrzescijanskiej ksiezniczki z poganskim ksieciem. Na to, wojsko Wlodzimierza udalo sie na Krym i zdobylo tam nalezacy do Bizancjum grod Chersonez. To przekonalo wladce Bizancjum i doszlo do malzenstwa. Wlodzimierz zostal ochrzczony i doprowadzil do ochrzczenia Rusi. kraj ten wszedl w orbite cywilzacji tworzonej przez wschodnie chrzescijanstwo.

 

 

napisz pierwszy komentarz