Dorzynacz watah a dorznieta ofiara .Ofiara smiertelna.
Funkcjonariuszka Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z Poznania popełniła samobójstwo. Informując o tym, ABW zaprzecza informacjom medialnym - m.in., by na tragedię miało wpływ rzekome odsunięcie jej od śledztw po przegranej PiS w wyborach.
Śledztwo w sprawie wyjaśnienia okoliczności śmierci prowadzi Prokuratura Rejonowa w Obornikach Wielkopolskich -podała w czwartek w komunikacie rzeczniczka ABW mjr Katarzyna Koniecpolska- Wróblewska.
"Barbara P. za rządów PiS zajmowała się najpoważniejszymi sprawami w ABW. Gdy do władzy doszła PO, oficer została odsunięta od śledztw" - twierdzi dziennik.pl. Jego zdaniem, kobieta w liście pożegnalnym oskarżyła obecne kierownictwo agencji o nagonkę, bo "miała być nękana w związku z pełnieniem ważnych funkcji w czasach PiS".
Prokurator rejonowy z Obornik Jarosław Lewicki ujawnił PAP, że ppłk Barbara P. "powiesiła się 19 stycznia w swoim domku letniskowym w Owczygłowach koło Obornik. Zostawiła list pożegnalny do swojej rodziny".
Lewicki dodał, że prokuratura przeprowadziła sekcję zwłok, z której wynika, że przyczyną śmierci było uduszenie. Wykluczono udział osób trzecich.
http://www.wprost.pl/ar/151206/Samobojstwo-funkcjonariuszki-ABW/
Czuma ministrem sprawiedliwości
Zbigniew Ziobro zaapelował do premiera i ministra sprawiedliwości o odtajnienie akt spraw badanych przez komisję śledczą
Czwartek, 20 listopada 2008
Poseł PiS zeznawał dziś przed sejmową komisją do spraw nacisków. Wskutek sporów o wyłączenie części posłów z przesłuchania, Ziobro miał jedynie pół godziny, aby przedstawić swoje stanowisko.
Były minister sprawiedliwości podkreślił, że jednym z głównych priorytetów rządu Jarosława Kaczyńskiego była walka z korupcją. Na dowód, że nie zajmował się w Ministerstwie Sprawiedliwości jedynie polityką, przyniósł stos projektów ustaw, nad którymi pracował.
Zaznaczył, że trudno ocenić, czy stawiane mu zarzuty są uzasadnione, kiedy akta spraw ciągle są tajne. Dodał, że z tego powodu trudno oceniać, jak było naprawdę. Zdaniem Zbigniewa Ziobry, po odtajnieniu akt spraw badanych przez komisję śledczą opinia publiczna przekona się, że Ministerstwo Sprawiedliwości za rządów PiS działało zgodnie z prawem.
Posłowie chcą wrócić do przesłuchania Zbigniewa Ziobry, ale według przewodniczącego Andrzeja Czumy, nastąpi to najwcześniej 5 grudnia.
http://www.polskieradio.pl/iar/wiadomosci/artykul76340.html
Sprawa Sawickiej na końcu
Rozmowa z Andrzejem Czumą, przewodniczącym sejmowej komisji śledczej ds. nacisków na służby
Rz: Trybunał przez najbliższe miesiące nie zatrzyma prac komisji. Kiedy skończycie badać np. sprawę oskarżonego o korupcję byłego ministra sportu Tomasza Lipca?
Andrzej Czuma: W ciągu najbliższych tygodni. Mają się jeszcze odbyć konfrontacje i nie podjęliśmy też ostatecznej decyzji, kiedy przesłuchamy byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.
Kogo będziecie konfrontować w pierwszej kolejności?
Tomasza Lipca i Tadeusza Mamińskiego. Potem planujemy konfrontacje prokurator Marzeny Kowalskiej [była szefowa Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie] i prokurator Elżbiety Janickiej [byłej szefowej warszawskiej Prokuratury Okręgowej, wobec której wczoraj do sądu dyscyplinarnego wpłynął wniosek o karę za utrudnianie śledztwa w sprawie Lipca – red.] oraz Janickiej i prokuratora Cezarego Przasnka.
Kilka tygodni temu mówił pan, że sprawa Lipca zakończy się cząstkowym raportem.
Taki jest mój plan, choć czekam na opinie prawników. Ale opieram się na zasadzie, że to, co nie jest zakazane przez prawo, jest dopuszczalne.
Piszecie już ten raport?
Piszemy.
I jaki obraz się z niego wyłania? Czy po tych kilku miesiącach prac komisji może już pan powiedzieć, że były naciski?
Jeszcze nie chcę tego mówić. Ale jest to przypuszczenie, że pod wpływem nacisków z górnych sfer resortu sprawiedliwości prokurator okręgowy wstrzymał niektóre czynności procesowe.
A nie ma pan wątpliwości, czy ta sprawa nie jest w dużej mierze efektem walk wewnętrznych w warszawskiej prokuraturze?
Nic mi o tym nie wiadomo. Za to wiadomo mi o różnicy zdań w sferze podejmowania czynności procesowych.
Prokurator Cezary Przasnek, skonfliktowany ze swoją ówczesną przełożoną prokurator Janicką, to wiarygodny świadek?
Tak. Przed wyborami sporządził notatkę, która mogła być kresem jego prokuratorskiej kariery ze względu na sympatie polityczne zwierzchników.
Ale chwilę później awansował...
Już po tym wszystkim. Ale notatkę napisał 15 października, wybory były tydzień później. Nikt nie wiedział, jaki będzie ich wynik.
Czyli nie ma mowy o żadnym spisku w prokuraturze, o którym mówią politycy PiS?
Spisek to działania owiane tajemnicą, których cel nie jest ujawniany. A tu nie było żadnego innego celu. Przasnek sporządził notatkę, podpisało ją trzech prokuratorów nazwiskiem. Jak się takich prokuratorów przesłuchuje, to jest nadzieja, że polska prokuratura będzie miała wreszcie odpowiedni poziom.
Po skończeniu prac nad sprawą Lipca którą się zajmiecie?
To będzie tzw. sprawa płocka albo afera gruntowa. Sprawa płocka jest krótka, patrzymy tu na rozwój sytuacji, czyli działania prokuratury płockiej, sprawę immunitetu Ziobry i zachowanie osób w nią zaangażowanych. Jeśli chodzi o aferę gruntową, zgromadziliśmy już dużo akt.
A sprawa Beaty Sawickiej?
Chcę się nią zająć na końcu.
Kilka tygodni temu zapowiadał pan odtajnienie stenogramów z niejawnych przesłuchań. I co?
Jest moim gorącym życzeniem, aby odtajnić przytłaczającą większość zgromadzonych dokumentów. Zawrzemy je w naszym raporcie. Niejawne pozostaną tylko dane funkcjonariuszy służb.
http://www.rp.pl/artykul/2,191426.html
Konferencja prasowa posłów Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość poświęcona samobójczej śmierci funkcjonariuszki Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
- Komorowski namotał, Sumlińskiego powiesili. Afera Marszałkowa. Kto naprawde go zamknął?
-
... Jak dowiedział się portal Niezalezna.pl, Wojciech Sumliński próbował dziś popełnić samobójstwo, podcinając ... nastąpi to niebawem, ale jeszcze nie dziś. Wojciech Sumliński 2008-11-08 14:50 reporters 0 3 reporter ...
uwaga list do Rady Etyki MEDIÓW
Na list do REM wysłany przez blogmedia24.pl 17.08.2008 i wysłane ponaglenie o zajęcie stanowiska, do dzisiaj nie mamy odpowiedzi.
Akcja: sprzeciw przeciwko zatrzymaniu dziennikarzy. Relacja i zaproszenie na jutro.
Macierewicz: przeszukanie w mieszkaniu Bączka
Warszawa (PAP) -
Trwa przeszukanie w mieszkaniu Piotra Bączka, byłego rzecznika Antoniego Macierewicza, gdy był on wiceministrem obrony narodowej nadzorującym likwidację WSI. Poinformował o tym we wtorek rano Macierewicz. "Od godziny trwa przeszukanie,...
Z OSTATNIEJ CHWILI: SŁUŻBY PRZECIW DZIENNIKARZOM!
wg, ph, 13-05-2008 11:45
ABW przeprowadza rewizję w domu Piotra Bączka, rzecznika prasowego Antoniego Macierewicza i byłego redaktora naczelnego tygodnika "Głos". Funkcjonariusze zabierają też właśnie dziennikarza "Misji specjalnej" Filipa Rdesińskiego.
Komisja w sprawie Olewnika
- Maryla - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
1 komentarz
1. Szok