A tymczasem na Ukrainie...

avatar użytkownika elig

  W Polsce opinia publiczna pochłonięta jest końcówką kampanii wyborczej przed europejskimi wyborami.  Ułożyła się ona bardzo dziwnie, bo w ostatnich dniach jej głównymi tematami były: pedofilia księży oraz roszczenia żydowskie.  Obie te sprawy nie mają nic wspólnego z Parlamentem Europejskim.  A tymczasem na Ukrainie w dniu 20.05.2019 doszło do zaprzysiężenia na stanowisko prezydenta Ukrainy nowo wybranego Wołodymyra Zełenskiego.

 

  Już w swej mowie inauguracyjnej zapowiedział on rozwiązanie ukraińskiego parlamentu, a dzień później [21.05.2019] wydal dekret rozwiązujący parlament i wyznaczający datę przedterminowych wyborów parlamentarnych na 21 lipca 2019 {TUTAJ}.  Ruszyła też fala dymisji.  Premier Hrojsman oświadczył, że gotów jest podać sie do dymisji {TUTAJ}.  Do dymisji podał się szef SBU Wasyl Hrycak oraz minister obrony Stepan Połtorak.

 

  Według "Gazety Wyborczej" {TUTAJ}:

 

  "Manewr z rozwiązaniem parlamentu na razie - co widać w sondażach - opłacił się Zełenskiemu. Z sondażu grupy "Rejtynh", opublikowanym 22 maja, wynika, że jego partia "Sługa Narodu" (tak samo nazywał się serial, w którym występował Zełenski - grał tam nauczyciela, który zostaje prezydentem kraju) może liczyć na 44 proc. poparcia. (...)

Drugie miejsce, z wynikiem 10 proc. zajęłaby prorosyjska "Opozycyjna Platforma". Na kolejnych miejscach znajdują się - partia byłego już prezydenta Blok Petra Poroszenki z wynikiem około 9 proc. oraz partia byłej premier Julii Tymoszenko, która uzyskałaby nieco ponad 7 proc. poparcia. (...)  Wołodymyr Zełenski zaczął podejmować pierwsze polityczne decyzje na temat swojego otoczenia i wskazał szefa swojej administracji. Padło na prawnika Andrija Bohdana i od razu podniosło się larum. Bohdan za czasów prezydentury Wiktora Janukowycza był odpowiedzialny za walkę z korupcją, natomiast od niedawna pracował dla Ihora Kołomojskiego. (...) Zełenski wybrał sobie na pierwszego doradcę Serhija Szefira, czyli swojego partnera biznesowego, z którym wspólnie jest właścicielem spółki medialnej "Kwartał 95".

Zełenski wymienił też dowódcę sił zbrojnych. Szefa sztabu generalnego Wiktora Mużenkę zastąpił generał Rusłan Chomczak - dowodzący w 2014 roku operacją pod Iłowajskiem, w której armia ukraińska poniosła dotkliwe straty. (...) Szef administracji Zełenskiego mówił, że w ekipie prezydenta rozpatrywane jest zorganizowanie ogólnonarodowego referendum co do pokojowych porozumień z Rosją, tak, aby nie tylko deputowani i prezydent, ale i naród Ukrainy podjął tę decyzję.".

 

 Jeszcze w piątek odejście ze stanowiska zakomunikował szef MSZ Pawło Klimkin. Jak więc widać, Zełenski stara się w ekspresowym tempie umocnić swoją władzę.  Napotyka jednak na opór.  Proponował zmianę ordynacji wyborczej, m.in likwidację okręgów jednomandatowych,.  Według Onet.pl {TUTAJ}:

 

  "Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy odmówiła dziś rozpatrzenia projektu zmian w ordynacji wyborczej autorstwa prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Dokument został odrzucony jeszcze w głosowaniu nad włączeniem go do porządku obrad. (...) 

Deputowani mieli zająć się projektem ustawy o zmianie ordynacji wyborczej oraz projektem ustawy o wniesieniu zmian do ustawy o zakupach publicznych, dzięki któremu można byłoby sfinansować przedterminowe wybory parlamentarne. Zełenski wyznaczył je na 21 lipca dekretem, który wydał wczoraj. 

Zgodę na rozpatrzenie zmian w ordynacji wyborczej dało jedynie 92 posłów przy koniecznych 226 głosach w liczącym formalnie 450 miejsc parlamencie. Na środowym, zwołanym w trybie nadzwyczajnym, posiedzeniu Rady Najwyższej obecnych było 240 posłów. 

Zełenski przekazał parlamentowi projekt zmian w prawie wyborczym, przewidujący wprowadzenie proporcjonalnego systemu wyborczego oraz obniżenie progu wyborczego z 5 do 3 procent. (...) W związku z tym, że deputowani nie zajęli się dokumentem nowo mianowanego prezydenta, przewodniczący Rady Najwyższej zamknął posiedzenie Rady Najwyższej. Kolejne odbędzie się 28 maja.".

 

  Wydaje się jednak. że Zełenski zwycięży w tych potyczkach, przedterminowe wybory się odbędą, a Sługa Narodu, czyli partia Zełenskiego uzyska większość parlamentarną.

 
Etykietowanie:

5 komentarzy

avatar użytkownika amica

1. Zełenski

Odsyłam do Meduzy (wystarczy wpisać do Google Meduza portal) niestety po rosyjsku. Przejrzyście podano zmiany oraz "co to znaczy" (lub nie znaczy). Oni mają świetnych analityków

avatar użytkownika elig

2. @amica

Przejrzałam tę Meduzę. To ciekawy portal, ale w sprawie Zełenskiego nie było tam więcej informacji niż w mojej notce. Poza tym po doświadczeniach ze Sputnikiem nie mam zaufania do rosyjskich portali.

avatar użytkownika amica

3. Meduza

Rzeczywiście niewiele więcej, ale i nie mniej i nie inaczej. Odpracowali uprzednio dobrze i drobiazgowo porównanie obu programów -- Poroszenki i Zełenskiego, co pozwala na samodzielne wnioski. Trzeba się bieżąco orientować w zmianach . Jeszcze 2 lata temu opozycyjne, rzetelne materiały dawała Fontanka, ale ją wykupiono i straciła możliwości. Teraz zwolniło się 11 dziennikarzy Kommersanta, który zresztą nigdy nie wychylał się za bardzo, straciło dawne możliwości RBK. Meduza, The Insider i Nowa Gazieta mają pewien luz. W kwestii ostatnich wydarzeń na Ukrainie Meduza jest dość wiarygodna. To akurat mozna sprawdzić. Poza tym z Meduzy można wziąć hasło tzn np. nazwisko pisane grażdanką i control c control v rzucic do Yandeksu. Dziwne, ale przez Yandeks można potem znaleźć sporo opinii, żeby ustalić fakty

avatar użytkownika amica

4. Rosja

Na portalu Blogi-Echo Moskwy systematycznie publikuje Nawalny. Zwykle dokumenty dotyczące kulisów finansowych np. m.in. ostatniej awantury o cerkiew w Jekaterynburgu. Krótko: Rosję trzeba uwzględniać i obserwować walkę służb, wpływów, oligarchów. Swoją droga wyprowadzono przez oddzial Duńskiego banku w Estonii i lewe firmy na Saszelach 230 mld$ co już jest sporą skalą

avatar użytkownika Tymczasowy

5. Ach ta Ukraina,

ciagle dostarcza niespodzianek analitykom.
Czy jeszcze nie tak dawno ktos przewidzial przejecie wladzy przez kogos spoza znanego grona? A szczegolnie komika?