Gloryfikacja dowodcy UPA

avatar użytkownika Tymczasowy

Ukraincy nie ustaja w gloryfikowaniu Ukrainskiej Powstanczej Armii. Przykladem moze byc najnowszy film o Romanie Szuchewyczu, dowodcy UPA. Czlowiek ten urodzil sie w 1907 r. w Krakowcu. Ojciec byl sedzia powiatowym, a matka corka popa. W latach 1928-1929 odbywal sluzbe w Wojsku Polskim. Pozniej, w 1934 r. ukonczyl studia na Politechnice Lwowskiej na Wydziale Budowy Mostow. Dosc szybko stal sie bojowkarzem nacjonalistycznych organizacjach ukrainskich. Organizowal lub bral udzial w zamachach na przedstawicieli polskiej administracji wojskowej. Za to odsiedzial kilka lat w polskim wiezieniu. Pomogla mu amnestia.

Po dokonaniu podboju Polski przez Niemcy w grudniu 1939 r. pojawia sie w Krakowie i podejmuje wspolprace z Niemcami. Sluzy im na rozne sposoby. Od grudnia 1941 r. w stopniu hauptmanna  pelni sluzbe w niemieckim policyjnym  201 batalionie Schutzmannschaft. Miedzy innymi zajmuje sie on zabijaniem Zydow i Polakow.

W sierpniu 1943 r. zostaje dowodca UPA i zostaje mianowany generalem. Formacja ta liczyla 30-40 tys. strilciw. Wystarczajaca liczba do swobodnego mordowania cywili.To Szuchewycz  odpowiada za zbrodnie ukrainskie popelniane na Polakach na Wolyniu. 

Pod koniec II wojny swiatowej wladze sowieckie zabraly sie za Ukraincow. W maju 1944 r. ruszyl na Syberie pierwszy transport. W sumie wywieziono 112 000 Ukraincow. Powazniej potraktowano uzbrojonych osobnikow. W latach 1944-1948 zabitych zostalo w Zachodniej Ukrainie 103 000 bandytow. Oprocz tego aresztowano 110 000 podejrzanych.

Przykladem skutecznosci NKWD i wojska byla "Wielka Blokada" prowadzona w okresie I-IV 1946 r. Ponad 20 tys.  zolnierzy zalozoylo okolo 3 500 garnizonow, ktore wlasciwie byly bardziej posterunkami (po kilkanascie osob z bronia maszynowa), czyli praktycznie zablokowalo kazda wies ukrainska. Prowadzilo akcje po akcji zabijajac  5 000 ukrainskich bandytow. Po tej klesce Szuchewycz rozwiazal swoje sotnie i zaczal sie ukrywac. NKWD dopadlo go w marcu 1950 r. we wsi Bilohoroszcze kolo Lwowa. Ranny dowodca UPA popelnil samobojstwo.

Film bardzo upieksza rzeczywistosc. Szuchewycz byl chudym czlowiekiem niskiego wzrostu o twarzy niedobrego czlowieka. Aktor go grajacy to kawal chlopa, w dodatku przystojny. Niemiecki kolaborant filmowany jest czesto w ujeciu z dolu, przez co ma robic wrazenie postaci monumentalnej. Nie pokazuja mordowania ludnosci cywilnej. Za to jest dluzsza sekwencja pokazujaca walke z Niemcami przy uzyciu nawet artylerii. Wprawdzie to skromne dziala 45 mm, ale swoje wrazenie robia.

Film ogladnely miliony Ukraincow. Na internecie ponad 600 000. W uwagach pod filmem powtarzaja sie hasla: "Slawa Ukrainie1", "Slawa Gierojam!"  i "Ukraina ponad wsie!".

Video#2 zawiera panegiryk na czesc UPA w Zakierzonskim Kraju, czyli w Polsce. Film zostal wyprodukowany w 2008 r. przez DocuFilmToronto. Zaczyna sie od gadki sympatyczniaka, Eugeniusza Misilo, dyrektora Ukrainskiego Muzeum w Warszawie. Konczy sie wzniosla muzyka, kisciami jarzebiny i chmurkami na niebieskim niebie. Z filmu mozna sie dowiedziec juz na wstepie, ze Ukraincy walczyli pod  Monte Cassino. Nic nie ma Rzezi Wolynskiej. Za to sympatyczna byla sanitariuszka opowiada jakiej zbrodni dokonali Polacy w miejscowosci Zawadka. Dziewczynka nadziana na sztachete plotu itp. Konflikt ukrainsko-polski rozpoczal sie w 1943 r. Do tej pory wystepowaly bardzo dobre stosunki dobrosasiedzkie. Niestety polscy sasiedzi zaczeli napadac na ukrainskich i ich rabowac. Biedni Ukraincy musieli zorganizowac samoobrone, ale czymze dysponowali - kilkoma karabinami? Najwredniejszy byl dziadek Fiedor Iwanojko, pseudonim "Pierenaga". Drwi z Polakow ile sie da. Nie ma co powtarzac. Szkoda, ze az 6 000 banderowcom udalo sie uciec przez Czechoslowacje do okupacyjnej strefy amerykanskiej.

 

 

 

Etykietowanie:

4 komentarze

avatar użytkownika Tymczasowy

1. https://www.youtube.com/watch

avatar użytkownika Tymczasowy

2. https://www.youtube.com/watch

avatar użytkownika Foxx

3. @ Tymczasowy

Ciekawa asymetria. Nie wiem, od kiedy z perspektywy polskiej bandyci z NKWD stali się "żołnierzami"... To jednak uwaga na marginesie.

W prezentacji sylwetki zbrodniarza zabrakło istotnego fragmentu "kariery". 

Zanim Szuchewycz stanął na czele organizacji dokonującej mordów na Polakach stanął na czele właśnie Siczy Karpackiej. Jest to istotne zarówno w kontekście wątku ludobójstwa dokonanego na Polakach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, jak i aktualnych napięć na linii Węgry-Ukraina dotyczących... Zakarpacia.


[22.01.1939, Roman Szuchewycz na czele szeregów Siczy Karpackiej]

Fragmenty notek z wiki opartych na źródłach: Dariusz Dąbrowski - "Rzeczpospolita Polska wobec kwestii Rusi Zakarpackiej (Podkarpackiej) 1938-1939", Toruń 2007, ISBN 978-83-60738-04-7; Republika która trwała tylko 8 godzin Nowy Dziennik 5 czerwca 1939 wyd. wieczorne, s. 5; "Encyclopedia of Ukraine", ilustracje znalezione w ukraińskojęzycznym internecie:

Sicz Karpacka (ukr. Карпатська Січ, oficjalnie Організація Народної Оборони Карпатська Січ – Organizacja Obrony Narodowej Sicz Karpacka) – siły zbrojne autonomicznej Ukrainy Karpackiej (w ramach Republiki Czesko-Słowackiej) i Karpato-Ukrainy, istniejące od 9 listopada 1938 do końca kwietnia 1939.



[godło Ukrainy Karpackiej]

Organizacja Obrony Narodowej "Sicz Karpacka" (ONOKS) została utworzona przez rząd ks. Augustyna Wołoszyna na bazie istniejącej wcześniej paramilitarnej organizacji młodzieżowej Ukraińska Narodowa Obrona. Podobnie jak UNO, Sicz Karpacka pozostawała pod wpływem silnej wówczas na Zakarpaciu Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Ze względu na słabość władz centralnych ówczesnej Czechosłowacji OUN traktowała Ruś Zakarpacką jako forpocztę niepodległej Ukrainy – ukraiński Piemont, a Sicz Karpacką – jako zalążek ukraińskich sił zbrojnych.

Sicz Karpacka liczyła w momencie utworzenia około 2 tys. żołnierzy, zaś pod koniec swego istnienia rozrosła się do 6 tys. żołnierzy. Oddziały Siczy były szkolone przez ukraińskich emigrantów - weteranów OUN z czasów wojny polsko-ukraińskiej. Nominalnym dowódcą Siczy został Rusin Dmytro Kłympusz, ale faktyczne dowództwo spoczywało w rękach Romana Szuchewycza (późniejszego dowódcy UPA). W skład sztabu Siczy, oprócz Szuchewycza, wchodzili: Iwan Rohacz, W. Romańczuk, Stepan Rosocha i J. Szpilko.

Przed atakiem węgierskim 14 marca 1939 dowództwo Siczy objął Mychajło Kołodzynśkyj, który po kilku dniach walk został aresztowany przez Węgrów, i wraz z adiutantem Zenonem Kossakiem rozstrzelany.

Struktura dowództwa Siczy była dualistycza. Legalnie i jawnie działała Komenda Główna pod dowództwem Kłympusza, mająca charakter polityczny. Jednak oprócz niej działał tajny Sztab Wojskowy Siczy Karpackiej, w którego skład wchodzili między innymi Mychajło Kołodzynśkyj, Zenon Kossak, Ołeh Olżycz, Roman Szuchewycz, Jewhen Stachiw, Hryhorij Barabasz, Iwan Butkowśkyj, Osyp Karaczewśkyj, Jurij Łopatynśkyj.

Grupę 200 instruktorów, rekrutujących się spośród Niemców Sudeckich, przysłała na Ruś Abwehra. W krótkim czasie Sicz Karpacka stała się dobrze wyszkoloną formacją z kompetentnymi dowódcami i wysokim morale. Sztab Siczy mieścił się w Chuście, istniało pięć garnizonów. Dowództwa dziesięciu obszarów i organizacje lokalne prowadziły powszechne szkolenie wojskowe i polityczne. Siczowcy pełnili również funkcję policji i straży granicznej.

W obrębie Siczy funkcjonowała komórka wywiadowcza, w której działali Jewhen Wreciona, Roman Myrowycz i Jewhen Stachiw.

(...)  Adolf Hitler powiadomił rząd węgierski o planowanym wkroczeniu do Czechosłowacji w ciągu następnych 24 godzin, oraz zostawił mu wolną rękę w sprawie Ukrainy Karpackiej. Węgrzy natychmiast przedstawili 12-godzinne ultimatum rządowi czechosłowackiemu, w którym zażądali:

- opuszczenia przez wojsko czechosłowackie Karpackiej Ukrainy
- zwolnienia węgierskich więźniów politycznych
- swobody organizowania się
- ochrony węgierskiej własności
- wydania broni Węgrom

Rząd czechosłowacki nie wyraził zgody na wydanie broni, więc 14 marca 1939 o 6 rano wojska węgierskie zaatakowały Czechosłowację, w tym Karpacką Ukrainę. Równocześnie, w nocy 13/14 marca, bojownicy Siczy Karpackiej zaatakowali posterunki czechosłowackie w Chuście. (...)

Do 18 marca 1939 powstający organizm państwowy Karpato-Ukrainy został całkowicie zlikwidowany. 16 marca odbyły się na Przełęczy Tucholskiej uroczystości spotkania wojsk polskich i węgierskich i stworzenia wspólnej  granicy. Stronę polską reprezentował gen. Mieczysław Boruta-Spiechowicz, a węgierską gen. Novak.


[mapa ilustrująca atak ze strony Polski i Węgier]

Ustawą z 23 czerwca 1939 parlament węgierski przyłączył Ruś Zakarpacką do Węgier. 7 lipca 1939 na Rusi Zakarpackiej wprowadzono węgierską administrację cywilną.

W 1945 Ruś Zakarpacka została włączona do ZSRR jako Obwód zakarpacki Ukraińskiej SSR, a w 1991 stała się jednym z 26 obwodów niepodległej Ukrainy. (...)


avatar użytkownika Tymczasowy

4. Foxx

Pisalem o skutecznosci NKWD i wojska. Slowo "zolnierze' uzylem w odnieieniu do Operacji "Wielka Blokada".Akurat udzial w niej wzieli tworzac siec garnizonow zolnierze Armii Czerwonej, ktore tam stacjonowaly, czyli 52 Armii i 13 Armii.
Na marginesie, od pazdziernika 1945 r. Wojska Wewnetrzne NKWD w ramach reorganizacji zamieniono w 62, 65, 81 i 82 Dywizje Wojsk Wewnetrznych NKWD. To nazwa oficjalna a nie moja.