Kulturowe źródła niemieckiego faszyzmu - III (Pożądliwi Żydzi)

avatar użytkownika Tymczasowy

Antysemicki stereotyp Żyda składał się z szeregu komponentów. Dociekania na ich temat służyły dociekaniu do "prawdy", czyli diagnozy czy Żyd ma właściwą, odpowiednią duszę pozwalającą na zaliczenie go do ludzkiej rasy. Przeszkodą w podjęciu pozytywnej decyzji był cały zestaw negatywnych popędów rządzących Żydem. Znajdowały one potwierdzenie  w wyglądzie zewnętrznym Żydów. Ten "dowód" występował w kulturze niemieckiej już w XVI w., tyle, że przetrwał jako element rozrywkowy, komiczny. W XIX w. przybrał groźniejszą formę.

Żyd według rozpowszechnionego szeroko stereotypu był brzydkim mężczyzną niskiego wzrostu, o krótkich nogach, otyłym,  z haczykowatym nosem  i z brodą, odzianym w kaftan. Bardzo kontrastowało to z ideałem piękna nordyckiego mężczyzny.

Wygląd, wyglądem, gorzej było z licznymi niepohamowanymi popędami Żyda. Do nich należała wrodzona lubieżność. Już samo wyobrażenie intymnych kontaktów takiego obrzydliwca z piękną, jasnowłosą niemiecką Arianką, budziło obrzydzenie i strach. Kobieta w ideologii niemieckiego nacjonalizmu była wierną żoną i matką. Do niej należało zachowanie czystości rasowej. Ideolodzy projektowali nawet  możliwość zawierania wielokrotnych małżeństw. Wszystko w imię czystości rasy.  Związki Niemek z Żydami prowadzić musiały do zepsucia rasy. Żydzi poprzez nie infiltrowali rasę niemiecką.  Pamiętam  fachową  dyskusję prowadzoną w czasie konferencji w Wannsee, kiedy to rozważano problem Niemców żydowskiego pochodzenia, pół-krwi i ćwierć-krwi.

Zwolennicy czystości rasowej na pierwszy plan wysuwali przewagę finansową Żydów. Ich bogactwo służyło przekupywaniu Aryjskich kobiet. Żydowska żądza pieniędzy służyła zaspkojeniu żądzy posiadania Aryjskich kobiet. W świadomości zbiorowej rozpowszechnione było wyobrałenie tlustego, bogatego żydowskiego bankiera ściskającego blondynkę siedzącą na jego kolanach. Osobnik nie dość, że wysysał z Niemców pieniądze, to na domiar złego pozbawiał ich siły rasowej. Przykładem książki należącej do tego nurtu może być "Die Sunde wider das Blut" (Grzech Przeciwko Krwi) napisana przez Artura Dintera w 1918 r. i wydana w kilkuset tysiącach egzemplarzy. A w niej, bogaty Żyd uwiódł Ariankę. Później ona odeszła, ale niestety została skażona - jej dzieci z Aryjczykiem nosiły żydowskie rysy.

Obsesje co do skażenia czystości rasowej miały później znaleźć przełlużenie w prawie. Jak już ujawniano olbrzymią ilość przypadków uwiedzenia biednych Aryjskich służących przez bogatych Żydów-pracodawców, to latwo było umieściś w Prawach Norymberskich zakaz zatrudniania chrzescijan jako służących w domach żydowskich.

W płaszczyźnie naukowej rozważano problem żydowski w modnych kategoriach naukowych. Efektownie wyglądają wyjaśnienia utrzymane w duchu ewolucjonistycznym. W kategoriach Darwinowskich, Żydzi byli anomalią, zahamowaną linią ewolucyjną. Jako pasożyci nie są w stanie czerpać sił żywotnych z własnych korzeni. Pozostają skamieliną.

Pisarz Teodor Fritsch napisał w 1881 r. książkę pt. "Leuchtkugeln", w ktorej dowodził, że Bóg stworzył Żydów jako bufor pomiędzy ludźmi i małpami. Skorzystali  później z tego faszystowscy propagandzisci głosząc, że ci pośrednicy ciągle przejawią cechy małp.

Zdarzylo sie w 1932 r., że agitator z NSDAP przemawiał do zamożnych przedstawicieli burżuazji mieszkających w bogatej dzielnicy Charlottenburg. Stwierdzłl, że Żydzi są jak owady i należy ich wybić. Sala zagrzmiała od burzy oklasków.

Ideologia antysemicka stała się tak przemożna, że wielu Żydów uwierzyło w jej słuszność i wstydziło się swojej żydowskości. 

Zrodlo:

George L.Mosse, "The Crisis of German Ideology. The Universal Library, New York 1964

 

5 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. Tymczasowy

"Ideologia antysemicka stała się tak przemożna, że wielu Żydów uwierzyło w jej słuszność i wstydziło się swojej żydowskości. "

Niektórym nie przeszło do dzisiaj. W Polsce wielu Zydów pozostało z fałszywymi nazwiskami, które przybrali jak zaczęli funkcjonować w aparacie PRL-u.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika gość z drogi

2. nigdy nie zrozumiem tej dziwnej "mentalności"

jestem z pokolenia powojennego,tego ktore w jednej ławce siedziało z Belami,Brandysami itd
nie zapomnę jak moja serdeczna koleżanka za coś /nie pamiętam już za co / uderzyła w twarz kolegę,zrobiła się afera okropna,a był to własnie Żyd,syn miejscowego rabina, całą awanturę zażegnała cudowna wychowawczyni,dawna stypendystka francuskiego ,przedwojennego uniwersytetu,cudem ucząca w komunistycznym liceum,kochalismy Ją i szanowaliśmy bardzo
i cóż powiedziała owa Pani,a raczej o co zapytała Heńka,
a wiec jesteś Żydem ,czy nie ?/bo o to chyba poszło tej bijacej się dwójce/
no tak, jestem
odpowiedział Heniek a znasz swój język ? jaki?
POLSKI ,znam
nie chłopcze ,jeśli jesteś Zydem to musisz znać swój język,IDISZ
a ty nawet o nim nie słyszałes,no to ty nie jesteś Zydem ,wiec dlaczego twierdzisz,ze koleżanka cię obraziła?
Henio za kilka lat wyjechał pierwszym pociągiem z Polski,razem z rodzicami,a wydawał się taki POLSKI,
fakt,ze płakał jak bóbr,gdy się żegnał,
za pół roku napisał,ze przykro mu bardzo ale co raz trudniej pisze mu sie po polsku,bo zapomina języka ??? tam w dalekiej Kanadzie
Pół roku i zapomina języka Kraju,w ktorym sie urodził,żył ,uczył
dziwne ,prawda ???
dzisiaj dawno już nie ma tamtej ulicy i Bożnicy ,nie ma również,tych którzy go znali
Jedni poumierali,inni wyjechali a ON,czy
nadal nie pamięta jak się pisze w języku polskim?
smutne pozdrowienia

gość z drogi

avatar użytkownika kazef

3. Miałem

w pracy kolegę, który czasem mówił, że jest w połowie Żydem. Zazwyczaj, gdy stawał na uszach, żeby dostać jakąś premię sprzedażową i cieszył się, że zaraz mu wpadnie tysiąc czy dwa. Zacierał wtedy ręce i powtarzał, że odzywa się w nim żydowska natura - miłość do pieniądza.
Od pewnego czasu uważam, że antysemityzm i antysemickie stereotypy rozsiewają sami Żydzi.

avatar użytkownika gość z drogi

4. w pełni popieram

"Od pewnego czasu uważam, że antysemityzm i antysemickie stereotypy rozsiewają sami Żydzi."
w dużej mierze,TAK
chociaż bywają też Przyzwoici,ale ci są bardziej znienawidzeni przez nich,niż
Inni
nocne pozdrowienia

gość z drogi

avatar użytkownika Tymczasowy

5. Znane sa przypadki

Nie jestem na biezaco, ale pamietam, gdy sie tym interesowalem, to zdemaskowano caly szereg sfingowanych dzialan anysemickich w USA. Pamietam, ze byla wsrod sprawcow studentka-Zydowka.