Jak Napoleon zalatwil Niemcow - II

avatar użytkownika Tymczasowy

Do decydujacej bitwy pomiedzy Wielka Armia i sojusznicza armia rosyjsko-austriacka doszlo w dniu 2 XII 1805 r. w Austerlitz (Slawkow w Czechach). Armia napoleonska mogla byc zniszczona kilka dni wczesniej, gdy liczyla tylko 57 000 zolnierzy. Udalo sie, gdyz do bitwy nie spieszyli sie Rosjanie pod dowodztwem  slynnego pozniej Kutuzowa. W dniu bitwy Wielka Armia liczyla 75 000 zolnierzy i 139 dzial. Przyszlo im walczyc z 95 000 Austriakow i Rosjan dysponujacymi 278 dzialami. O samym swicie zagrzmialy dziala sprzymierzonych i zaczela sie bitwa.  Zakonczyla sie o godz. 15-ej, gdy przeciwnicy sie poddali. Straty Francuzow byly jak na te okolicznosci niewielkie - 1 350 zabitych i 6940 rannych. Natomiast przeciwnicy Napoleona utracili 15 000 zolnierzy w zabitych i 12 000 rannych. Wielu z nich zabito z powodu rozkazu Cesarza, by nie brac jencow. Jednak i tak wzieto 12 000 jencow. do wyniku zwyklo dodawac sie liczbe przechwyconych dzial. W tym przypadku bylo ich 180.Obraz rozpaczy dopelnial uciekajacy car Aleksander, ktorego opuscila nawet jego gwardia. Natomiast gwardia z drugiej stony, czyli napoleonska pozostawala w rezerwie i prawie nie byla uzyta; w koncowej fazie bitwy uzyto tylko szwadronow szaserow.

Konsekwencja przegranej bitwy (ale i wczesniejszych) byly dla Austrii dotkliwe. W ramach zawartego w dniu 26 XII 1805 r. Traktatu Pressburgskiego (Bratyslawa nalezaca wtedy do Wegier) Austria stala sie lzejsza o Wenecje, wiekszosc Istrii i Dalmacje na korzysc Krolestwa Wloch; Tyrol, Vorarlberg,Brixen,Trent i Augsburg na rzecz Bawarii; niewielkie terytoria dla Wirtembergii:piec miasteczek nad Dunajem, Nellenberg, czesc Breisgau; Konstancje i czesc Breisgau dla Badenii;Piedimontu, Parmy i Piacenzy na korzysc Francji.  Do tego wszystkiego nalezy dodac sume 40 ml. frankow w zlocie, jakie zobowiazala sie zaplacic Austria Francji. Kara bylo tez wymuszenie na Austrii zgody na nadanie tytulow krolewskich elektorom Bawarii i Wirtembergii. Mniej dzis zwraca sie uwage na inne ustepstwo, ktore bylo wazne, otoz Bawaria i Wirtembergia zerwaly zwiazki z Swietym Cesarstwem Rzymskim. Wraz z Bawaria, wczesniejszym sojusznikiem Francji zwiazaly sie z Francja czyniac wielki wylom w Swietym Cesarstwie Rzymskim. Na otarcie lez cesarz Franciszek dostal Salzburg, Berchtesgaden oraz ziemie Zakonu Krzyzackiego.

Nastepnie wojska napoleonskie (marszalek Massena)  zajely Neapol i osadzil Jozefa na tronie krolewskim. Sklonil takze Holendrow, by zmienili swoj ustroj republikanski i poprpsili Napoleona  o stworzenie krolestwa. Tak sie stalo a krolem zostal Louis, brat Napoleona.

Latem 1806 r. Napoleon zlikwidowal Swiete Cesarstwo Rzymskie. Ostatnim aktem tego procesu bylo zrzeczenie sie przez Franciszka I tytulu cesarza tego imperium. Musial zadowolic sie tytulem Cesarza Austrii. Stalo sie to w dniu 6 VIII 1806 r. Z pewnoscia zasluguje to na miano wydarzenia dziejowego. Wypada przy tej okazji przypomniec dlugie dzieje Cesarstwa Rzymskiego.

Swiete Cesarstwo rzymskie powstalo w 800 r., kiedy to papiez Leon III koronowal Karola. Sluszniejsza chyba wersja niz frankijskiej jest wersja niemiecka, wedlug ktorej  cesarzem-zalozycielem byl Otton II  (962). Mamy wiec roznice okolo poltora wieku. Sama nazwa "Swiete Cesarstwo Rzymskie" po raz pierwszy zostaloa uzyta w 1254 r., zas nazwa "Swiete Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego" - w 1441 r. Od 1438 r. rzadzili cesarstwem Habsburgowie, pierwotnie hrabiowie z Gornej Alzacji.

Cesarstwo bylo od poczatku niezbyt spojnym konglomeratem roznych calosci administracyjnych: panstw, ksiestw, miast, biskupstw, opactw, hrabstw i drobniejszych majatkow. Biorac pod uwage takze wsie i tereny rzadzone przez Rycerzy Cesarskich podlegajace bezposrednio Cesarzowi mamy do czynienia z liczba kilku tysiecy. Trzon tego wszystkiego stanowilo okolo 350 najwazniejszych jednostek, ktore tworzyly  Reichstag, czyli parlament. Skladal sie on z kilku izb. Tak wiec byli to ksiazeta, biskupi i opaci oraz przedstawiciele miast. W 1792 r. tych ostatnich bylo 14 w Lawie renskiej i 37 w Lawie Szwabskiej. Zas ksiestwa byly dwoch rodzajow: "Herzogtumer" (ang."duchy") rzadzone przez ksiazat okreslanych w jezyku angielskim jako "dukes" oraz ksiestwa nazywane "Furstentumer" (ang. "principalities") bedace wlasnosci ksiazat okreslanych w jezyku angielskim jako "princes". W dniu 12 VII 1806 r. Napoleon zastapil ten twor czyms co nazwal Konfederacja Renska (Zwiazek Renski). Skladala sie ona z 39 panstw satelickich Francji. Dwuizbowy Parlament (Izba Krolow i Izba Ksiazat) byl rzadzony przez ksiecia Dalberga. Siedziba zostal Frankfurt. Niemcy mieli grzecznie utrzymywac i obslugiwac wojska francuskie, a w razie wojny mieli spieszyc ze zbrojna pomoca. Dokladniej, Federacja  miala dostarczac Francji 88 400 zolnierzy w takich okolicznosciach.

Niemcy i Austria zostaly upokorzone, jakkolwiek jeszcze nie do samego kresu. I o tym bedzie w nastepnym odcinku.

 

napisz pierwszy komentarz