Matka Boska z Pikeliai
Porucznik Gottlob Herbert Bidermann sluzyl w 2 kompanii 437 pulku 132 Dywizji Piechoty Wehrmachtu. Jesienia 1944 r. jego kompania trafila do lezacego na Litwie miasteczka Pikeliai. W srodku miejscowosci stal stary drewniany kosciol. W odleglosci 100 m. od kosciolka znajdowalo sie niewielkie, drewniane sanktuarium Matki Boskiej liczace sobie okol 200 lat. Przylegal do niego maly budyneczek zbudowany z drewnianych bali. W jego to pokoikach unieszczono centrum lacznosci.
Zolnierze Biedermana kopali pozycje strzeleckie, a on sam udal sie na spoczynek w sanktuarium. Pomieszczenie miali wymiary trzy na cztery metry. Na scianie wisiala Madonna z XVII w. Po przeciwleglej stronie znajdowalo sie okno z wybitymi szybami.
Niemiecki porucznik powiesil swoj pistolet maszynowy MP-40 na haku znajdujacym sie pod ikona i zasnal na materacu lezacym przy scianie pod ikona. Szybko zasnal nie zdejmujac munduru. Nagle obudzily go jakies szybkie, ciche kroki wielu ludzi. Rozlegly sie strzaly i wybuchy granatow. Biderman siadl na lozku i zaczal siegac po bron. Katem oka zauwazyl w oknie sylwetke rosyjskiego zolnierza. Poszla dluga seria z pepeszy. Niemiec zdolal zdjac swoj pistolet maszynowy z haka i wystrzelil caly magazynek w okno i wybiegl na zewnatrz.
Odglosy walki ustaly. Niemcy nie poniesli zadnych strat. Rosjanie stracili dwoch zabitych i kilku rannych.
Biderman wrocil do sanktuarium. sprawdzil obraz Matki Boskiej. Okazalo sie, ze Rosjanin wystrzelil w jego kierunku caly magazynek. Tak sie jakos stalo, ze wszystkie kule poszly w ramy i tlo obrazu. Postac Matki Boskiej nie zostala drasnieta. Niemiec zdjal obraz z potrzaskanych ram i zachowal g i pozniej odnowil. W ksiazce jest zdjecie ikony, jednak brak wyjasnienia czy niemiecki oficer "wyzwolil" ja i ma nadal u siebie w domu czy zwrocil prawowitym wlascicielom.
Niemiec rozumowal tak. Napastnik podszedl do okna zauwazyl jakis ruch i zobaczyl zarys jakiejs postaci. Byla to wlasnie ikona. Tam skierowal lufe pepeszy. I to uratowalo zycie Bidermana.
Kompania stacjonowla w miasteczku przez kilka dni. Biderman odkryl biblioteke ze starymi dzielami pochodzacymi z XVII wieku i pozniej wydanych. To niemieckie duchowienstwo szerzylo kulture wsrod Litwinow. Niemiec wybral ksiazke napisana przez Dr Johanna Caspara Ellenriedera wydana w Hamburgu w 1723 r. Autor dowodzil w niej. ze chemia jest zrodlem wszelkiej wiedzy.
Ktoregos dnia jeden z zolnierzy zasiadl za starymi organami. Ich miech wymagaly pracy dwoch ludzi. No i ten nieoczekiwany organista zaczal grac i spiewac piesni na czesc Maryi. caly odcinek frontu zamarl do konca dnia. pozniej jednak artleria rosyjska wznowila ostrzal i kosciolek zostal zniszczony.
Zrodlo: Gottlob Herbert Bidermann, 'In Deadly Combat. A German Soldier's Memoir of the Eastern Front", University Press of Kansas, 2000.
CDN
- Tymczasowy - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
1 komentarz
1. Tymczasowy
Pikiele (lit. Pikeliai) - miasteczko na Litwie, położone w okręgu telszańskim, w rejonie możejskim, w starostwie Żydyki, 14 km na północny wschód od Żydyk, przy granicy z Łotwą nad dopływem rzeki Windawy. Miasteczko liczy 520 mieszkańców (2001).
Znajduje się tu zabytkowy Kościół św. Trójcy, szkoła, biblioteka, poczta i pomnik Witolda.
http://www.wikiwand.com/pl/Pikiele
Kościół św. Trójcy w Pikilach – kościół w Pikielach (Litwa).
Zbudowany w 1752, drewniany, trójnawowy. Kościół nakryty wysokim dachem, bez wieży. Wewnątrz znajduje się 7 barokowych ołtarzy. Ściany i sufit pokryte polichromiami.
Obok kościoła znajduje się wolnostojąca, jednokondygnacyjna dzwonnica z drewna, oraz kamienna kapliczka słupowa, powstała w 1827 dla upamiętnienia ofiar zarazy z 1710[1].
http://www.wikiwand.com/pl/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_%C5%9Bw._Tr%C3%B3jcy_w...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl