Premier pyta: gdzie były te pieniądze, gdzie i na co przeznaczano te pieniądze w czasie, gdy rządziła PO i PSL?

avatar użytkownika Maryla

Zbliża się koniec roku, a więc niewątpliwie nadchodzą „dni ostatnie” - przynajmniej w roku 2016. Ale nie tylko w tym znaczeniu. Oto mamy do czynienia z eskalacją politycznej wojny, którą za pośrednictwem starych kiejkutów, ich agentury, Żydów i pożytecznych idiotów, co to myślą, że naprawdę chodzi o demokrację i praworządność (bo przecież tylko idiota może uwierzyć, że demokrację z jej naczelną zasadą: im większa Liczba, tym słuszniejsza Racja, można ożenić z praworządnością, według której Racja istnieje samoistnie i nie ma nic wspólnego z żadną, ani małą, ani wielką Liczbą), więc którą za wspomnianym pośrednictwem prowadzi z Polską Nasza Złota Pani. Stanisław Michalkiewicz Rozważania na „dni ostatnie”

Redaktor naczelny "GW" A. Michnik już wie, że nieodwracalnie przegrali wojnę o rząd dusz, że samozwańcze łże-elity spadają z piedestału.Tak właśnie wyglądała ta ich liberalna demokracja przez blisko 26 lat:nic nie robić - forsę brać, bajdurzyć i tumanić ze szklanego ekranu,
kontynuować rozkradanie i wyprzedawanie majątku narodowego, często za bezcen i upuszczać do woli, tej finansowej, polskiej krwi. Śmieszny wydaje się szef Nowoczesnej R. Petru wzywający polski lud do powstania i gromadzenia się 11 stycznia na ulicach Warszawy, bo lud gromadzi dziś butelki z szampanem na Nowy Rok z Telewizją Publiczną w Zakopanem. Politycy bezdomni  z urojenia mogą oczywiście dalej odstawiać jasełka na Wiejskiej, ale nie powinni pobierać wynagrodzenia bez świadczenia pracy. Czas najwyższy już całkiem na poważnie zacząć wreszcie rozliczać, napiętnować i karać prawdziwych szkodników, czas Polakom wskazać, tych którzy przez blisko ćwierć wieku pociągali za sznurki nad Wisłą, prawdziwych właścicieli III RP, bo wiadomo kto płaci ten wymaga, a widać że dzisiejsza opozycja w postaci PO  i Nowoczesnej tym wymaganiom sprostać, nie są w stanie.

Rok 2016 w gospodarce: duże zmiany, które mogą zaważyć na sukcesie kraju

Rok 2016 to czas wielu zmian w polskiej gospodarce. Wiele działo się w podatkach, zmiany objęły też spółki skarbu państwa, doszło do zmian w NBP i RPP. Ważnym wydarzeniem było też przyjęcie przez rząd w lutym "Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju".

Polacy wybrali najważniejsze wydarzenia mijającego roku

Światowe Dni Młodzieży i program 500 plus w kraju, a na świecie wybory prezydenckie w USA to wydarzenia najczęściej wskazywane przez respondentów CBOS jako najważniejsze w mijającym roku.

Premier Szydło: priorytetem w 2017 r. będzie rozwój i gospodarka

Przyjęte zostały kolejne ustawy, które mają wesprzeć rodziny i zapewnić Polsce rozwój gospodarczy - tym cała Rada Ministrów i PiS zajmowały się cały rok - tak Beata Szydło podsumowała główne priorytety jej rządu w 2016 r.  - W 2017 priorytetem będzie rozwój i gospodarka - dodała premier. Rząd PiS zajmował się sprawami Polaków - tym, do czego się zobowiązaliśmy. To był rok, który znacząco wpłynie na wiele polskich rodzin" – mówiła premier Beata Szydło podczas  konferencji prasowej w KPRM. Jak zapewniła, w budżecie 2016 starczyło na realizację inwestycji i projektów społecznych. I tak samo będzie w 2017 r. Przypomniała przy tym, że kiedy pod koniec 2016 roku przyjmowany był budżet państwa, "posłowie opozycji mówili, że jest przygotowany źle i nie będzie pieniędzy na 500+, obniżenie wieku emerytalnego, inwestycje". "Budżet na rok 2016 nie tylko to wytrzymał, ale jest zrealizowany w stopniu, o jakim nasi poprzednicy nie śnili" Premier wyliczyła tu zakładany deficyt poniżej 50 proc., "ogromne wydatki na wspieranie rodzin oraz budowanie ich godności i stabilizacji, projekty prospołecznie, prorodzinne i inwestycyjne". Dodatkowo do budżetu państwa wpłynęło ponadplanowe 11 mld zł. "Ci, którzy dzisiaj krytykują i którzy krytykowali w grudniu 2015 r. budżet przygotowany przez PiS, program Rodzina 500+, Mieszkanie+, obniżenie wieku emerytalnego, darmowe leki dla seniorów, którzy krytykowali to wszystko, co my zrealizowaliśmy, warto, żeby odpowiedzieli Polakom co robili z pieniędzmi publicznym, co robili z pieniędzmi z budżetu państwa przez 8 lat, dlaczego wcześniej te pieniądze nie trafiały do obywateli" - powiedziała szefowa rządu. Jak dodała "można zadać jedno krótkie pytanie: gdzie były te pieniądze, gdzie i na co przeznaczano te pieniądze w czasie, gdy rządziła PO i PSL". Można się spodziewać, że dochody podatkowe za cały rok 2016 będą o blisko 20 mld zł większe niż w roku 2015 przy podobnym poziomie wzrostu PKB.

Wiceminister rozwoju: PKB w IV kw. przyspieszył, cały 2016 r. powyżej 3 proc.

Tempo wzrostu PKB w IV kwartale wyraźnie przyspieszyło względem III kwartału, a w całym 2016 roku gospodarka urośnie o więcej niż 3 proc. -ocenił dla PAP w czwartek wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Premier Beata Szydło: W czyim imieniu wszczynacie awanturę?Premier podczas konferencji po posiedzeniu rządu była pytana m.in. o możliwość mediacji w sprawie sytuacji w Sejmie oraz o to, czy dojdzie do spotkania, które doprowadziłoby do kompromisu. Beata Szydło podkreśliła, że nie jest to dla niej kryzys parlamentarny. – Ja nazywam (sytuację w Sejmie) awanturą wywołaną przez grupę posłów PO i Nowoczesnej, grupę posłów, którzy zamiast pracować, zamiast wypełniać swoje obowiązki poselskie, w tej chwili zajmują się po prostu awanturnictwem. Warto tym posłom zadać pytanie: czyich interesów bronicie i w czyim imieniu wszczynacie w tej chwili te awantury? – zaznaczyła Szydło. – Wszystko, co zostało przeprowadzone, przyjęte na ostatnim posiedzeniu Sejmu, zostało przyjęte zgodnie z Konstytucją i zgodnie z prawem. Jest budżet – jak powiedziałam – budżet stabilny, w którym zostały zagwarantowane środki na program prorodzinny „500+”, na „Mieszkanie+”, na nowe leki dla emerytów, programy prorozwojowe. To wszystko w tym budżecie się znajduje – powiedziała premier. Jak dodała, jeżeli posłowie, którzy na sali sejmowej nie pracują dla Polaków, tylko zajmują się sami sobą, nie doceniają tego, że Polacy mogą otrzymać tak dobry budżet, to trzeba zadać pytanie, w czyim imieniu próbują wszczynać awanturę.

"Media wrogie rządowi Beaty Szydło postanowiły same rozegrać potyczkę z obecnym rządem"

Media wrogie rządowi Beaty Szydło postanowiły same rozegrać potyczkę z obecnym rządem, stały się wprost otwartą wielką stroną konfliktu. Jakby uznały, że obecna opozycja i ich liderzy już nic nie mogą dla nich zrobić. Ich przekaz przybrał charakter nowoczesnej wojny informacyjnej, przechodzącej w  pełzający medialny pucz - jak na razie nie udany. Ale to nie koniec – jak wiemy teraz trwają przygotowania – nawet przy pomocy reżyser Agnieszki Holland, która już pewnie pisze mocne scenariusze, by do 11 stycznia przekazywać wieści swoich „wojennych reporterów” z frontu sejmowego i sejmowej okupacji sejmu. To ma być jak powiedział Jacek Żakowski w rozmowie z Holland – „mała praska wiosna”. Wcześniej wykorzystano równolegle dwa nurty: medialny i  polityczny.

Morawiecki: państwo w 2016 roku przeszło wielką metamorfozę

Państwo w 2016 roku przeszło wielką metamorfozę - powiedział wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Dostrzegamy nie tylko elity, ale i przeciętnie zarabiającego i poniżej przeciętnej zarabiającego Polaka - zapewnił. Trudno mi powiedzieć, co zrobi opozycja; na szczęście według przepisów posiedzenie Sejmu może się odbywać w sali plenarnej, w innej sali, nawet
poza budynkiem Sejmu; na pewno nie damy się sprowokować opozycji .

Słabszy wzrost PKB, rekordowo niskie bezrobocie, drogi dolar - 2016 r. w liczbach

Słabszy niż przed rokiem wzrost gospodarczy, wyższe przychody przedsiębiorstw niefinansowych, najniższe od 25 lat bezrobocie, najdroższy od 14 lat dolar - to niektóre z danych charakteryzujących stan naszej gospodarki na koniec 2016 r., zebrane przez Gerda Broker.

Prognozy gospodarcze Macronext na 2017 rok. Złoty pod presją, PKB przyspieszy

Wzrost gospodarczy w przyszłym roku przyspieszy do 2,9-3,1 proc.  z 2,6-2,7 proc. w tym roku, a inflacja na przełomie I i II kwartału 2017 roku podniesie się do 1,5 proc. r/r, prognozuje główny
ekonomista Macronext .

Dobrze się dzieje w państwie polskim. Oto wyniki najnowszego sondażu

Polacy są optymistami zarówno jeśli chodzi o ocenę mijającego roku, jak i nadzieje na kolejne dwanaście miesięcy – wynika z sondażu DGP przeprowadzonego na panelu badawczym Ariadna. Na przykład ponad 70 proc. pytanych twierdzi, że mijający rok był dobry dla ich rodziny, a 67 proc. – że był dobry dla nich osobiście, podczas gdy dla Polski odpowiedni odsetek odpowiedzi wynosi 52 proc., a dla świata – 49 proc. Tego, że 2017 roku będzie dobry dla rodziny pytanego, spodziewa się 64 proc. ankietowanych, a dla niego osobiście – 61 proc. W obu przypadkach to sześć o punktów procentowych mniej przy ocenie tego roku.

Gliński o 16 grudnia w Sejmie: pełzający zamach stanu

Próba siłowego przejęcia władzy, sprowokowanie niepokojów, anarchii, uniemożliwienie prowadzenia obrad, uniemożliwienie przyjęcia budżetu, to już jest pełzający zamach stanu - mówił w środę o wydarzeniach z 16 grudnia w Sejmie i wokół niego wicepremier Piotr Gliński.

Witek: mam nadzieję, że 11 stycznia Sejm będzie realizował zaplanowany porządek

Szefowa gabinetu premiera Elżbieta Witek wyraziła nadzieję, że 11 stycznia wszyscy posłowie wrócą na salę plenarną Sejmu i realizowany będzie zaplanowany porządek obrad. Podkreśliła, że nie widzi powodu do powtórzenia głosowania nad budżetem.

We wtorek senackie komisje rozpoczynają prace nad budżetem na 2017

Jak wynika z harmonogramu prac, 3 i 4 stycznia zajmie się nim komisja finansów i budżetu w Senacie. Po aprobacie lub poprawkach Senatu, który budżetem 2017 zajmie się 4 stycznia 2017, ustawą znów zajmie się - 17 stycznia 2017 r. - sejmowa komisja finansów. Na następnym posiedzeniu, zaplanowanym obecnie na 25-27 stycznia, posłowie będą głosowali nowy kształt ustawy budżetowej. Najpóźniej 31 stycznia 2017 r. budżet powinien zostać przedłożony prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Ten będzie miał na to siedem dni.

Nie tylko płaca minimalna. Zobacz, co jeszcze zmieni się na rynku pracy w 2017 roku

Prawie 10-procentowy wzrost płacy minimalnej, wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej i natychmiastowa jej waloryzacja oraz dalszy ciąg walki ze śmieciówkami. Takie zmiany czekają nas po zbliżającym się weekendzie.

Polacy wciąż niechętni euro

Niemal połowa Polaków (49 proc.) uważa, że przyjęcie przez Polskę euro byłoby czymś złym - wynika z sondażu Kantar Public. Zdecydowana większość badanych (64 proc.) sądzi ponadto, że wejście naszego kraju do strefy euro wpłynęłoby niekorzystnie na ich sytuację materialną.

Od 1 stycznia przedsiębiorcom ma być łatwiej

Od 1 stycznia 2017 roku wchodzi w życie większość przepisów ustawy, która ma usunąć niektóre bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej i przynieść 230 mln zł oszczędności już w pierwszym roku obowiązywania. Dokument podpisał dziś prezydent Andrzej Duda.

Rok 2017 przyniesie dalszą dywersyfikację dostaw ropy?

Wiele wskazuje na to, że w przyszłym roku krajowe rafinerie w jeszcze większym stopniu niż do tej pory będą sprowadzały ropę naftową z innych kierunków niż Rosja. Szczególnie perspektywiczne wydają się dostawy z Iranu.

Niższe emerytury dla byłych esbeków są już przesądzone

Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. ustawę dezubekizacyjną obniżającą emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL oraz ich rodzin. Świadczenia dla nich nie będą mogły
być wyższe niż średnie emerytury i renty wypłacane przez ZUS.

Ustawa o kredycie hipotecznym. Duży cios w pośredników finansowych

Banki nie będą mogły płacić pośrednikom – przewiduje projekt ustawy o kredycie hipotecznym, który w czwartek przyjał rząd. To mocne uderzenie w firmy, które dziś sprzedają co drugi kredyt w Polsce.  Ale pośrednicy to nie wszystko. Ustawa ma też lepiej chronić kredytobiorców np. przed
niejasnymi reklamami.

"W Polsce panoszyła się podatkowa bandyterka. "

Ministerstwo Finansów i służby mu podległe zaczęły wreszcie na poważnie walczyć ze złodziejami i ze zwykłą podatkową bandyterką, która panoszyła się w naszym kraju. Dane dokładnie wskazują, że ta bandyterka rozpoczęła funkcjonowanie dokładnie od 2007 r., czyli od momentu, w którym PO i PSL przejęły władzę. Od tego czasu luka podatkowa zaczęła stopniowo rosnąć. Nieprzechwycone przez państwo pieniądze trafiały do spółek-matek firm zagranicznych działających w Polsce i do kieszeni zwykłych oszustów, którzy działali w Polsce bezkarnie. Dziś oni są zatrzymywani i przedstawiane są im zarzuty – wskazał dr Szołucha i dodał, że ma nadzieję, iż ten proces zostanie w Polsce jeszcze bardziej usprawniony i przyspieszony, bo od 1 marca rusza Krajowa Administracja Sądowa. a więc połączone siły urzędów skarbowych, Urzędów Kontroli Skarbowej oraz Służby Celnej. Według wskaźników Ministerstwa Finansów wynika, że do listopada tylko z tytułu podatku VAT do budżetu wpłynęło więcej o 11 mld zł, w porównaniu do analogicznych wyników z zeszłego roku. To są ogromne pieniądze – wskazał ekonomista.

Wpływy podatkowe rosną jak na drożdżach

Deficyt budżetowy jest wręcz na rekordowo niskim poziomie, po 11 miesiącach wynosi 50,4 proc. wartości planowanej na cały rok – wskazuje dr Zbigniew Kuźmiuk. Wiadomo było, że jeżeli chcemy realizować tak wielki i kosztowny program społeczny, to zdecydowanie musi się poprawić wydajność podatkowa z 4 głównych źródeł dochodów, tzn. z podatku VAT, akcyzy, PIT i CIT. Po 11 miesiącach tego roku można powiedzieć, że się to udało i potwierdza to komunikat Ministerstwa Finansów, stwierdzający, że w okresie styczeń – listopad dochody budżetowe zostały wykonane w 93,8% tych planowanych, wydatki budżetowe w wysokości 87,4% planu, w konsekwencji deficyt budżetowy wyniósł zaledwie 50,4% tego zaplanowanego. Utrzymuje się wyraźnie tendencja wyższych niż w analogicznym okresie roku ubiegłego wpływów podatkowych (o ponad 7,4%), tylko wpływy z tzw. podatku bankowego wyraźnie odbiegają od tego, co zaplanowano w budżecie (3,1 mld zł wpływów po 11 miesiącach przy zaplanowanych 5,5 mld zł). Niższe niż zaplanowano są wydatki budżetowe, w związku z tym deficyt budżetowy jest na wręcz rekordowo niskim poziomie, po 11 miesiącach wynosi zaledwie 27,6 mld zł, czyli 50,4% wartości planowanej na cały rok. Zapewne także dane grudniowe potwierdzą tę tendencję, więc można się spodziewać, że dochody podatkowe za cały rok 2016 będą o blisko 20 mld zł większe niż w roku 2015 przy podobnym poziomie wzrostu PKB.

MF: Centralna Baza Rachunków ułatwi szukanie majątku przestępców

Ministerstwo Finansów chce powołania Centralnej Bazy Rachunków, która ma umożliwić
sprawne zlokalizowanie rachunku służącego gromadzeniu, przechowywaniu lub inwestowaniu środków finansowych. Ma ona ułatwić szukanie majątku przestępców.

Uderzenie w handlarzy nielegalnym paliwem w zachodniej Polsce

Grupa podmiotów produkowała paliwa silnikowe z wykorzystaniem innych olejów przemysłowych. W rzeczywistości na rynek trafiał olej napędowy bez opłaconych VAT, akcyzy i opłaty paliwowej. Zabezpieczono środki na kontach na łączną kwotę blisko 1,4 mln zł.

KERM podjął kierunkową decyzję dotyczącą OFE

Przeniesienie środków z OFE w końcu sprawi, „że te pieniądze staną się oszczędnościami Polaków i zostaną sprywatyzowane” - podkreśla dr Zbigniew Kuźmiuk. Propozycje przedstawione przez wicepremiera Morawieckiego, przewodniczącego KERM, oznaczają, że od 1 stycznia 2018 roku 75 proc. obecnych aktywów OFE (103 mld zł) zostanie przekazane na Indywidualne Konta Emerytalne wszystkich 16,5 mln uczestników OFE (średnio po 16,3 tys. zł na osobę), a pozostałe 25% (35 mld zł) zostanie przekazanych na Fundusz Rezerwy Demograficznej (FRD). Jednocześnie nastąpiłoby przekształcenie OFE w Fundusze Inwestycyjne Polskich Akcji, a Powszechne Towarzystwa Emerytalne (PTE) byłby przekształcone w Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI). Przypomnijmy, że w 2013 roku rząd PO – PSL przejął bezpośrednio 150 mld zł aktywów OFE i w ten sposób zmniejszył wydatki budżetu państwa na 2014 rok o 23 mld zł (o 8 mld zł mniejsze wydatki na obsługę części krajowej długu publicznego i o ponad 15 mld zł zmniejszone dotacje do FUS) i w związku z tym deficyt budżetu państwa na rok 2014 wyniósł „tylko” 47,7 mld zł, a nie około 70 mld zł.

Najuboższe rodziny wielodzietne

Z najnowszego raportu GUS wynika, że najuboższą grupę gospodarstw domowych stanowią rodziny wielodzietne.Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego „Działania prorodzinne w latach 2010-2015” wynika, że w ciągu trzech ostatnich lat (2012-2015) przeciętny miesięczny dochód na osobę w gospodarstwach domowych wzrósł do 1386,16 zł, a więc o 8,4 proc, natomiast średnie miesięczne wydatki na osobę podwyższyły się o 3,8 proc. do 1091 zł. Okazuje się, że najbardziej zagrożone ubóstwem są rodziny wielodzietne. W 2015 r. aż 45 proc. osób żyjących w gospodarstwach domowych z czworgiem dzieci i więcej uznano za ubogie, a odsetek ten był trzy razy wyższy niż w przypadku wszystkich gospodarstw domowych. Ponadto w takich gospodarstwach domowych powszechnie obecna jest sfera niedostatku, a blisko 80 proc. osób cierpi na niedostatek, rozumiany jako życie poniżej kwoty minimum socjalnego.

Program 500+. Elżbieta Rafalska zapewnia: nie planujemy zmian

- Nie planujemy zmian, jeśli chodzi o wysokość świadczenia programu 500+ oraz kryteria jego przyznawania - zapewniła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
Minister odparła też zarzuty, że świadczenie wpływa na dezaktywizację kobiet. I niecierpliwie czeka na wzrost wynagrodzeń kobiet.

Rafalska: Koszt programu 500 plus na koniec listopada to 15,4 mld zł

Koszt programu 500 plus na koniec listopada br. wyniósł 15 mld 400 mln zł -poinformowała  minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Dodała, że z programu korzysta prawie 3 mln 800 tys dzieci.

Finlandia testuje rewolucyjny pomysł. Daje obywatelom 560 euro za nic

Dwa tysiące bezrobotnych zostało wybranych w Finlandii do pilotażowego programu, w ramach którego od stycznia będzie otrzymywać od państwa co miesiąc 560 euro. Co muszą zrobić w zamian? Nic. Nie muszą się nigdzie rejestrować, mieć dzieci czy żyć poniżej granicy ubóstwa.

Niższe podatki i opłaty lokalne w 2017 r. Zobacz, jakie będą obowiązywały stawki

W 2017 r. kolejny raz zapłacimy niższe podatki i opłaty lokalne niż w poprzednim roku. Spadek ten będzie jednak dość skromny i wyniesie niecały 1 proc. To dobra wiadomość dla obywateli i firm, ale powód do zmartwienia dla samorządów, których wpływy finansowe zostaną uszczuplone.

Polska zablokowała Gazprom ws. OPAL. Zatrzymaliśmy niesłychanie groźną decyzję KE Trybunał Sprawiedliwości UE przychylił się do polskiego wniosku ws. gazociągu OPAL - zawiesił wykonanie kontrowersyjnej decyzji Komisji Europejskiej, która była korzystna dla Gazpromu, stanowiła zaś zagrożenie dla bezpieczeństwa głównie Polski i Ukrainy. To oznacza, że na razie Gazprom nie będzie mógł wykorzystywać 80 proc. przepustowości niemieckiej odnogi Nord Steram I. Tymczasem rosyjskie media twierdzą, że Gazprom i tak zwiększył przesył gazu. – Naszym zdaniem to nieprawda – mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

MON wspiera powroty do kraju polskich naukowców pracujących za granicą

Ministerstwo Obrony Narodowej zachęca polskich naukowców pracujących na zagranicznych uczelniach do powrotu do kraju. W ramach programu "Kościuszko" proponuje finansowanie badań w jednostkach podległych MON. Jeden z projektów będzie realizowany w WIM.

Rząd PO-PSL chciał sprzedać polską zbrojeniówkę

Rząd PO-PSL przynajmniej od 2009 r. zastanawiał się nad sposobem prywatyzacji spółek polskiego sektora zbrojeniowego, a trzy lata później zapadła decyzja o wprowadzeniu ówczesnej Grupy Bumar na giełdę .

MSWiA: powstanie Centralna Baza Magazynowa

Utworzenie Centralnej Bazy Magazynowej, w ramach której powstaną działające całą dobę bazy logistyczne z niezbędnym sprzętem dla służb ratowniczych na wypadek sytuacji kryzysowych, np. powodzi - przewiduje projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej autorstwa MSWiA.

Szef MSZ: wizerunek rządu jest jaki był, wizerunek opozycji wygląda kabaretowo

Nasz wizerunek jest taki, jaki był, czyli rządu konsekwentnie wprowadzającego reformy; martwię się, jak wygląda wizerunek opozycji na świecie, bo wygląda to kabaretowo - tak szef MSZ Witold Waszczykowski odpowiedział na pytanie o wpływ obecnej sytuacji na wizerunek Polski za granicą.

Eurozłoty zakończy rok w przedziale 4,40-4,44; spokojnie na obligacjach

Konsolidacja notowań głównych par walutowych oraz względny spokój na rynku obligacji
to scenariusz na ostatnią w tym roku sesję - uważają ekonomiści. Ich zdaniem, w piątek kurs EUR/PLN ustabilizuje się w przedziale 4,40-4,44.

Rafalska: Nie będzie zmiany w wysokości kwoty w programie 500+

Nie będzie zmian kryterium dochodowego, definicji pojęcia pierwszego dziecka oraz zmiany kwoty w programie 500+, uważa minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Od 2017 r. - dwa świadczenia dla rodziców opiekujących się dwojgiem dzieci

Jeśli w rodzinie jest więcej niż jedno niepełnosprawne dziecko, oboje rodzice będą mieć prawo do świadczenia, gdy zrezygnują z pracy, by opiekować się dziećmi. Teraz na jedną rodzinę przysługuje jedno świadczenie, nawet jeśli dzieci z niepełnosprawnością jest więcej.

W 2017 r. wyższe świadczenie pielęgnacyjne - 1406 zł

1406 zł będzie wynosić w 2017 r. świadczenie pielęgnacyjne - przysługujące rodzicom opiekującym się niepełnosprawnymi dziećmi. Podwyżka związana jest ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia. Dotychczas świadczenie wynosiło 1300 zł.

Politolog: w 2017 r. nie należy się spodziewać gwałtownych zmian w polityce

W 2017 r. nie należy się spodziewać w polskiej polityce wewnętrznej gwałtownych zmian; rządzący będą eksponować swoje główne reformy, a opozycja wejdzie w kolejny etap walki o przywództwo - uważa politolog, profesor Uniwersytetu Warszawskiego Rafał Chwedoruk.

W Polsce od 2017 roku zaczyna się liberalizacja rynku gazu

Od 2017 roku zaczyna się w Polsce liberalizacja rynku gazu. Na pierwszy ogień pójdą firmy obrotu, które sprzedają go hurtowo. Od października nie będzie taryf dla innych odbiorców, ale obowiązek zatwierdzania taryf dla gospodarstw domowych zniknie dopiero za siedem lat.

O ile więcej zarobimy w 2017 roku? Oto najnowsze prognozy wynagrodzeń

Jak wynika z prognoz Komisji Europejskiej na 2017 rok, dynamika realnego wzrostu wynagrodzeń w całej Unii Europejskiej zmniejszy się w porównaniu do roku 2016.

Rośnie zadłużenie zagraniczne Polski. Znamy najnowsze dane NBP

Zadłużenie zagraniczne Polski ogółem wyniosło 315,14 mld euro na koniec III kw. 2016 r. wobec 310,23 mld euro kwartał wcześniej, podał Narodowy Bank Polski (NBP). Na koniec III kw. 2015 r. zadłużenia zagraniczne wynosiło.

Importujemy i eksportujemy coraz więcej. NBP podał dane za III kw. 2016 r.

Eksport towarów z Polski wzrósł w III kw. br. o 1,9% do 42,89 mld euro, zaś import wzrósł także o 1,9% r/r - do 43,63 mld euro, wynika z danych przedstawionych przez Narodowy Bank Polski

NBP: Na rachunku obrotów bieżących było 2180 mln euro deficytu w III kw.

Na rachunku obrotów bieżących w III kw. 2016 r. zanotowano deficyt w wysokości 2 180 mln euro wobec 1 357 mln euro dodatniego salda kwartał wcześniej i w porównaniu do 2 502 mln euro deficytu w III kw. poprzedniego roku, podał Narodowy Bank Polski.

Fundusze unijne. Spadł na nas złoty deszcz z Brukseli

1 mld 481 mln euro Polska dostała z Brukseli w tym roku w ramach unijnej polityki spójności na lata 2014-2020. To zdecydowanie najlepszy wynik w całej Wspólnocie.

Rząd liczy, że PKB przyspieszy. Dzięki funduszom unijnym

Unijne pieniądze zaczęły płynąć do Polski szerszym strumieniem. Rząd liczy, że to pomoże słabnącemu wzrostowi PKB. Polska gospodarka ma w przyszłym roku rosnąć w tempie powyżej 3 proc.

Kontraktowanie usług medycznych na finiszu

Ponad 95 procent szpitali oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej podpisało kontrakty i aneksy na leczenie w przyszłym roku. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapewnił w rozmowie z IAR, że pacjenci mogą czuć się bezpiecznie.

Wedle ostatnich badań Eurostatu 10 proc. najbogatszych Polaków zarabia 5 razy więcej, niż 10
proc. najbiedniejszych obywateli naszego kraju.

Od 2017 m.in. wzrost płacy minimalnej i obniżenie wieku emerytalnego

Wzrost płacy minimalnej i stawki godzinowej, podniesienie najniższych rent i emerytur do 1 tysiąca złotych oraz obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet oraz 65 dla mężczyzn - takie m.in. rozwiązania zostaną wprowadzone w 2017 roku.

Czy wojsko ceni Antoniego Macierewicza?

Odejścia generałów w ramach sprzeciwu wobec polityki Antoniego Macierewicza? To tylko część prawdy. Większość żołnierzy szefa MON ceni, a jego politykę chwali. Mimo że wymiana kadry w wojsku trwa w najlepsze.

Kwota wolna od podatku dla najmniej zarabiających wzrośnie do 6,6 tys. zł

Kwota wolna od podatku dla najmniej zarabiających wzrośnie w 2017 r. do 6,6 tys. zł, ale zarabiający ponad 127 tys. zł rocznie stracą prawo do tego odliczenia - zakłada nowelizacja ustawy o PIT, CIT i Ordynacji podatkowej, której część przepisów wchodzi w życie od Nowego Roku.

1 stycznia wchodzi w życie "duża" nowelizacja ustawy o VAT

Ograniczenie nadużyć i uszczelnienie poboru VAT poprzez m.in. przywrócenie tzw. sankcji administracyjnej i ograniczenie rozliczeń kwartalnych - taki ma być efekt "dużej" noweli ustawy o VAT, która wchodzi w życie 1 stycznia. Zakłada też utrzymanie do końca 2018 r. stawek VAT: 8 i 23..

"Jeżeli "Portret młodzieńca" się odnajdzie, będzie własnością państwa"

Sekretarz stanu podkreślił też, że transakcja zakupu kolekcji obejmuje także prawa do jej elementów, które zaginęły podczas wojny. Takich obiektów w kolekcji Czartoryskich jest wiele, a najcenniejszy jest "Portret młodzieńca" Rafaela.

Od 2017 r. – przepisy ułatwiające działalność przemysłu stoczniowego

1 stycznia 2017 r. zacznie obowiązywać Ustawa o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych, której celem jest stworzenie dogodniejszych warunków dla rozwoju przemysłu stoczniowego. M.in. w życie wejdą przepisy dot. zerowej stawki VAT.

Od Nowego Roku wyższe dopłaty do składek ubezpieczeń rolnych

Od Nowego Roku do 65 proc. zwiększone zostaną dopłaty do składek ubezpieczeń rolnych. Rząd chce w ten sposób zachęcić rolników do ubezpieczania upraw i zwierząt gospodarskich oraz spopularyzować tzw. ubezpieczenia pakietowe obejmujące wiele ryzyk.

Prokuratoria Generalna zastąpi państwo polskie przed m.in. sądami

1 stycznia 2017 r. wchodzi w życie ustawa o Prokuratorii Generalnej RP, która ma zastępować państwo polskie, m.in. Skarb Państwa i organy administracji rządowej, w postępowaniach przed sądami, trybunałami i innymi organami orzekającymi.

Przyłębska: TK musi odejść od polityki; dobrze, że nie jest jednolity

Trybunał Konstytucyjny liczy 15 sędziów i dobrze, że nie jest jednolity; musi odejść od polityki i zająć się sprawami ważnymi dla ludzi – powiedziała w środę prezes TK Julia Przyłębska. Według niej prawdopodobne jest przeprowadzenie w TK audytu.

CBA w krakowskim sądzie. Biuro nie wyklucza zatrzymań

CBA weszło do gabinetu dyrektora Sądu Okręgowego w Krakowie, pomieszczeń w Centrum Zakupów Dla Sądownictwa i w krakowskim sądzie apelacyjnym. "Sprawa jest rozwojowa" - twierdzi Biuro.

Będą kasacje w sprawie Mariusza Kamińskiego

Na 7 lutego przyszłego roku Sąd Najwyższy wyznaczył rozprawę, na której rozpozna kasacje wniesione przez oskarżycieli posiłkowych w głośnej sprawie dotyczącej działań byłego szefostwa Centralnego Biura Antrykorupcyjnego. Innymi słowy SN uznał, iż są podstawy do tego, aby sprawa Mariusza Kamińskiego, Macieja Wąsika, Grzegorza Postka i Krzysztofa Brendla wróciła przed oblicze Temidy. I to pomimo tego, że oskarżeni zostali ułaskawieni przez prezydenta.

2,5 roku więzienia bez zawieszenia dla Falenty za podsłuchy w restauracjach

2,5 roku więzienia bez zawieszenia - to wyrok dla Marka Falenty, głównego oskarżonego o podsłuchy w restauracjach. Kelner Konrad Lassota i Krzysztof Rybka skazani na 10 miesięcy w zawieszeniu i grzywny. Sąd odstąpił od ukarania kelnera Łukasza N. - musi on wpłacić 50 tys. zł.

Prof. Ryba: Mamy do czynienia z wielkim upadkiem elit III RP. "To walka o naprawę państwa"

"Rozegrała się bitwa wykazująca niebywałą agresję sfrustrowanej brakiem władzy lewicowej opozycji i ludzi dawnych służb".Patrząc na skalę przygotowań, a zarazem na radykalizm działań opozycji, można śmiało powiedzieć, że do starcia musiało dojść, bo jak wiadomo, nie chodzi o żadną demokrację, ale po prostu o władzę —zaznaczył Ryba. Rozegrała się bitwa wykazująca niebywałą agresję sfrustrowanej brakiem władzy lewicowej opozycji i ludzi dawnych służb. Kwestia ta została obnażona przy okazji ostatniego starcia. Dlatego dalsza okupacja mównicy sejmowej, podczas przerwy świątecznej (Sejm wszak nie obraduje), przypomina jakiś kabaret —podkreślił profesor. Dzisiaj zarówno Komorowski, jak i cała lewicowo-liberalna opozycja wspierają blokowanie mównicy sejmowej i agresję demonstrantów KOD wobec posłów. Co więcej, za niedopuszczalne, antydemokratyczne uznaje ona przeniesienie obrad Sejmu do Sali Kolumnowej, gdyż rzekomo naruszone zostały regulaminowe procedury —zauważył profesor dodając, że śmieszność tej argumentacji jest niewiarygodna i niewyobrażalnie przewrotna.

Brudziński: Nie zawahamy się odwołać do tych, dzięki którym rządzimy

Nie zawahamy się odwołać do tych, dzięki którym rządzimy; termin i miejsce marszu poparcia dla rządów PiS zostaną wyraźnie ogłoszone - powiedział w Radiu Maryja wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński (PiS). Dodał, że ma sygnały z całej Polski o potrzebie demonstracji poparcia dla rządów
PiS.

Rząd przygotuje nowelizację prawa prasowego

Rząd przygotowuje nowelizację ustawy Prawo prasowe, ponieważ taka konieczność wynika z wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPcz) przeciwko Polsce wydanego w dniu 5 lipca 2011 r., podano w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Wyrok oznacza, że polskie regulacje prawne dotyczące autoryzacji są niezgodne z postanowieniami Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, podkreślono.

Rynek mediów w Polsce zostanie uregulowany. Resort kultury zapowiada zmiany

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) dostrzega konieczność wprowadzenia przepisów prawnych dotyczących koncentracji kapitału na rynku medialnym i w związku z tym zostanie powołany.

 

 

Etykietowanie:

7 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. blisko 20 mld zł większe niż w roku 2015 przy podobnym poziomie

Wpływy podatkowe rosną jak na drożdżach

Deficyt budżetowy jest wręcz na rekordowo niskim poziomie, po 11
miesiącach wynosi 50,4 proc. wartości planowanej na cały rok – wskazuje
dr Zbigniew Kuźmiuk. Wiadomo było, że jeżeli chcemy realizować tak
wielki i kosztowny program społeczny, to zdecydowanie musi się poprawić
wydajność podatkowa z 4 głównych źródeł dochodów, tzn. z podatku VAT,
akcyzy, PIT i CIT. Po 11 miesiącach tego roku można powiedzieć, że się
to udało i potwierdza to komunikat Ministerstwa Finansów, stwierdzający,
że w okresie styczeń – listopad dochody budżetowe zostały wykonane w
93,8% tych planowanych, wydatki budżetowe w wysokości 87,4% planu, w
konsekwencji deficyt budżetowy wyniósł zaledwie 50,4% tego
zaplanowanego. Utrzymuje się wyraźnie tendencja wyższych niż w
analogicznym okresie roku ubiegłego wpływów podatkowych (o ponad 7,4%),
tylko wpływy z tzw. podatku bankowego wyraźnie odbiegają od tego, co
zaplanowano w budżecie (3,1 mld zł wpływów po 11 miesiącach przy
zaplanowanych 5,5 mld zł). Niższe niż zaplanowano są wydatki budżetowe, w
związku z tym deficyt budżetowy jest na wręcz rekordowo niskim
poziomie, po 11 miesiącach wynosi zaledwie 27,6 mld zł, czyli 50,4%
wartości planowanej na cały rok. Zapewne także dane grudniowe potwierdzą
tę tendencję, więc można się spodziewać, że dochody podatkowe za cały
rok 2016 będą o blisko 20 mld zł większe niż w roku 2015 przy podobnym
poziomie wzrostu PKB.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. panTomek podał/a dalej

Właśnie przyszły odznaczenia dla Komunistów i Złodziej ,,,Bardzo Proszę o stawienie się pod Sejmem,,,Przewodniczący KOD u Mateusz Kijowski,


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

3. #sylwesterwsejmie





Poseł Szczerba na . Moc jest z nami!



Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

4. swój udział zapowiedziało ponad 900 osób.

Poseł PO Krzysztof Brejza wyszedł o 7.30 po całonocnym dyżurze na sali plenarnej Sejmu i zauważył, że przed budynkiem parlamentu policja instaluje barierki. Wszystko nagrał i zamieścił na swoim Facebooku. "Montaż barier przeciw suwerenowi" - napisał.Niech pan nie przechodzi tędy jednak - usłyszał Brejza od jednego z funkcjonariuszy, kiedy ruszył w stronę Sejmu. - Tutaj w tym momencie trwają prace, tak żeby panu się nic nie stało - wyjaśnił policjant. Pozwolił jednak mu przejść, kiedy polityk poinformował go, że jest posłem.
"Zamiast szampana weźmy termosy z gorącymi napojami"

Barierki mogą mieć związek z wydarzeniem "Sylwester przed Sejmem" organizowanym przez nieformalną grupę aktywistów skupionych w inicjatywie Strajk Obywatelski. "Czas zabawy się skończył. Trybunał Konstytucyjny od dzisiaj jest farsą i wydmuszką PiS, nie ma nikogo kto by stanął w naszej obronie, oprócz nas samych" - napisali organizatorzy na Facebooku.

"Nie mamy nastroju na zabawę i picie szampana, dlatego spotkajmy się na przełomie roku przed Sejmem. Wesprzyjmy posłów opozycji, a także tych, którzy niestrudzenie pikietują na Wiejskiej. Zamiast szampana weźmy termosy z gorącymi napojami, zamiast sylwestrowych kolacji - ciepłe koce" - apelują. W wydarzeniu swój udział zapowiedziało ponad 900 osób.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,21187743,znow-ogrodza-se...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

5. Wysłuchałem przemówienia

Fot.  PAP/YouTube

Wysłuchałem przemówienia ubranego jak do trumny Ryszarda Petru. Czegóż ten dureń nie naplótł?!


"Dawno nie słyszałem takich banialuków. I zupełnie nie mam pojęcia jak głupim trzeba być, aby takie bzdety publicznie głosić".
Traktowanie Polaków jak idiotów ma swoją tradycję. Apogeum tego
działania osiągnięto w komunizmie gdzie Polska Kronika Filmowa
pokazywała inny kraj niż ten, który istniał.

Teraz tę funkcję przejęli politycy. A właściwie nie politycy tylko nakręceni pyskacze z różnych partii. I to a rebours.

Wysłuchałem
przemówienia ubranego jak do trumny Ryszarda Petru. Czegóż ten dureń
nie naplótł?! Zastanawiam się ilu Polaków tego będzie słuchać, a ilu
po prostu machnie ręką.

WIĘCEJ: „Sprawdziły się nasze najgorsze obawy” - Petru składa Polakom noworoczne pogróżki… i jest o krok od ogłoszenia końca świata

Polska biednieje, ludzie są sfrustrowani, kraj się zwija….

Tymczasem trochę danych

Prawie 90% Polaków ocenia poziom życia lepiej niż w 1989 roku.
To znaczy, że Polakom powszechnie żyje się lepiej. (w naukach
społecznych kategoria powszechności zaczyna się od 70%). Mało tego –
wskaźnik ma tendencję wzrostową o kilka procent rocznie! Co więc
bredzi Petru?!

W ciągu ostatnich dwóch lat liczba zakupionych nowych aut wzrosła o ca 19%. O czym bełkocze Petru? O tej skrajnej nędzy kupującej toyoty?!

W ciągu ostatnich dwóch lat liczba Polaków wybierających wypoczynek zagraniczny wzrosła o 347%. Czy Petru wie co mówi?

Gdzie Petru widział ingerencję polityków w edukację?
Jest wręcz odwrotnie – politycy boją się edukacji jak ognia, zwiewają
przed nią i nie chcą o niej słyszeć. Gdyby było inaczej to już by w MEN siedział jakiś Petru z zespołem i próbował zdobywać władzę.

Dawno
nie słyszałem takich banialuków. I zupełnie nie mam pojęcia jak głupim
trzeba być, aby takie bzdety publicznie głosić. Zero wstydu, zero
samokrytyki, zero wiedzy…

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

6. MSZ podsumowało mijający rok.


MSZ podsumowało mijający rok. „Największym sukcesem to wysłanie do Polski dodatkowych sił NATO”

Polskie MSZ przekonuje też, że mijający rok przyniósł wyjątkowo intensywne i udane kontakty z Niemcami.  Waszczykowski uważa, że po decyzjach szczytów NATO z Walii z 2014 r. i z tego roku z Warszawy pozycja Polski w Sojuszu wzmocniła się.

Polskie MSZ
przekonuje też, że mijający rok przyniósł wyjątkowo intensywne i udane
kontakty z Niemcami. Chodzi głównie o uroczystości i spotkania z okazji
25-lecia podpisania przez oba kraje traktatu o dobrym sąsiedztwie.
Szefostwo resortu podkreśla też, że Polska nie zamierza wychodzić z Unii
Europejskiej, ale wzmocnić swoją pozycję wewnątrz Wspólnoty.

Polska chce w najbliższych miesiącach ożywić projekt Partnerstwa Wschodniego, czyli współpracę Unii z sześcioma krajami byłego ZSRR. Warszawa ma też lobbować w Unii za poważnymi zmianami strukturalnymi po decyzji o wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

Obecnie
Polska utrzymuje stosunki ze 195 krajami na świecie. Polska
ma 98 ambasad i 36 odrębnych konsulatów. W nadchodzącym roku MSZ planuje otworzyć ambasady w Tanzanii, Panamie i na Filipinach oraz konsulaty w Belfaście i Houston.



MSZ podsumowało mijający rok. Najważniejszy szczyt NATO

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

7. PO oskarża prezydenta RP o

PO oskarża prezydenta RP o "udział w fałszowaniu aktów prawnych"

Akceptowanie
i legalizowanie przez prezydenta Andrzeja Dudę bezprawnych decyzji
posłów klubu PiS podjętych w dniu 16 grudnia 2016 r. w Sali Kolumnowej
jest udziałem w fałszowaniu aktów prawnych - napisał w oświadczeniu
przesłanym PAP w sobotę rzecznik PO Jan Grabiec.

Od 1 stycznia Kazachstan znosi wizy m.in. dla Polaków

Od
1 stycznia Kazachstan zniesie wizy dla obywateli kilkudziesięciu krajów
świata, w tym dla Polaków. Decyzja rządu tego azjatyckiego kraju ma
związek z odbywającą się w przyszłym roku w Astanie wystawą Expo oraz
Zimową Uniwersjadą 2017.
 


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl