Czy NSZZ "Wyzwolenie" zrewolucjonizuje związki zawodowe?
Związki zawodowe w Polsce są dziś słabe, mało liczebne, zastygłe. Z wyjątkiem kilku branż, gdzie nadal stanowią siłę, związki nie odgrywają poważniejszej roli. W wielu firmach nie ma związków, a w innych kierownictwa zostały zneutralizowane (czytaj przekupione) przez pracodawców. Solidarność jest dawnym cieniem przeszłości. OPZZ czy FZZ także niewiele pokazują w sprawach istotnych. Ostatnim wielkim protestem ogólnokrajowym (z wyjątkiem górniczych) był kilka lat temu przeciw podwyższeniu wieku emerytalnego. Czy tą sytuację zmieni nowy Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "WYZWOLENIE", który wystąpił o rejestrację w KRS?
Związek jest sukcesorem Stowarzyszenia o podobnej nazwie, który w latach 2012-13 organizował akcje przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego, przyspieszenia terminu rozpatrzenia skargi do TK ws. waloryzacji kwotowej czy przeciw opłatom za śmiecie w Warszawie.
Dlaczego WYZWOLENIE, bo jak stwierdzało wówczas Stowarzyszenie nadszedł czas na:
- wyzwolenie z niesprawiedliwości w zakładach pracy i w powszechnym życiu,
- wyzwolenie z niskich wynagrodzeń oraz z niskich emerytur, rent i innych świadczeń
- wyzwolenie z biurokracji, patologicznych układów
- wyzwolenie z prawnych absurdów w tym unijnych, które opanowały nasze życie społeczne i gospodarcze
Związek ma prostą strukturę, bez zbędnych organów, czyli jest szczebel zakładowy/międzyzakładowy i krajowy. Organizacje zakładowe nie mają osobowości prawnej (a zatem nie ma konieczności odrębnej sprawozdawczości i rachunkowości), są ściśle powiązane z władzami krajowymi. Zarządy zakładowych organizacji mają liczyć maksymalnie tyle osób, ile jest objętych ochroną ustawowo przed zwolnieniem. Składka członkowska ma wynieść miesięcznie 1 procent minimalnego wynagrodzenia miesięcznego.
Nowy związek jak sama nazwa wskazuje ma mieć charakter ofensywny, antysystemowy, nastawiony przeciw okrągłostołowej republice złodziei.
Rejestracja powinna nastąpić jeszcze w tym miesiącu, a następnie zostaną zarejestrowane pierwsze komisje zakładowe/międzyzakładowe.
kontakt ze Związkiem zg.nszzwyzwolenie@gmail.com
- Zaloguj się, by odpowiadać
napisz pierwszy komentarz