Otwarcie Galerii Sudeckiej zagrożone?

avatar użytkownika sprzeciw21

 INFORMACJA SERWIS21

 

Chociaż Inwestor Echo Investment zapewnia, że w sprawie Galerii Sudeckiej w Jeleniej Górze wszystko idzie zgodnie z harmonogramem, w rzeczywistości jest inaczej. Należy zauważyć, że pierwotnie otwarcie Galerii było planowane w IV kwartale 2014 roku, a teraz inwestor zapowiada termin 29 kwietnia 2015 roku przynajmniej w tym dniu ma być otwarte Kino Helios).


Samo otwarcie Galerii może być zagrożone, za sprawą Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE protestujące przeciwko inwestycji. Przypomnijmy, iż w styczniu Stowarzyszenie wystąpiło o przeprowadzenie kontroli terenu całej budowy, w związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami na odcinku budowy, który 12 sierpnia uległ katastrofie budowlanej. Stowarzyszenie domaga się bowiem weryfikacji prewencyjnie całej budowy, tak aby wykluczyć możliwość przyszłych zawaleń ścian. a w następstwie ofiar. Wobec odmowy Powiatowego inspektora Nadzoru Budowlanego, Stowarzyszenie złożyło zażalenie do Wojewódzkiego Dolnośląskiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Fakt ten posłużył też za pretekst do kolejnego wniosku o dopuszczenie i zawieszenie postępowania ws. pozwolenia na użytkowania budynku, w związku ze złożonym zażaleniem.  Ponadto przedmiotem sporu na nowo może stać się postępowanie ws. udzielenia pozwolenia wodnoprawnego, w związku z nowym wnioskiem inwestora. Zatem batalia prawna pomiędzy firmą Echo Investment a SIS WIECZYSTE w sprawie Galerii Sudeckiej wciąż trwa.


 

Co więcej w związku z planami rozszerzenia inwestycji planowanej przez Echo Investment, można wręcz oczekiwać kolejnych sporów. Stowarzyszenie bowiem zaskarżyło postanowienie SKO odmawiające przywrócenia terminu do złożenia odwołania od decyzji z 14 listopada ubr stwierdzające brak potrzeby oceny oddziaływania na środowisko ws. realizacji inwestycji marketu budowlanego „Dom i Ogród” (faktycznie Leroy Merlin) obok samej Galerii. Jak wskazuje Stowarzyszenie w skardze, nie dopełniono wymogu formalno-prawnego publikacji w wykazie ogłoszeń, przez co uniemożliwiono udział Stowarzyszenia w postępowaniu i możliwości złożenia odwołania w terminie. Wprawdzie informację w listopadzie opublikowano, ale nie w wykazie ogłoszeń Prezydenta Miasta, tylko w formie odrębnej strony, jednak taki manewr jest próbą obejścia przepisu ustawowego. Jeżeli Sąd uzna skargę Stowarzyszenia, wówczas decyzja z 14 listopada nie będzie zatem ostateczna. W związku ze skargą do WSA, Stowarzyszenie wystąpiło o dopuszczenie do postępowania budowlanego oraz jego zawieszenia do czasu rozstrzygnięcia kwestii decyzji środowiskowej. W całej sprawie SIS WIECZYSTE wskazuje także na jeden zadziwiający aspekt – wniosek w/s decyzji środowiskowej inwestor złożył na 2 miesiące przed rozstrzygnięciem przetargu przez Miasto Jelenia Góra na zbycie ww. nieruchomości przylegających do Galerii, co świadczy iż inwestor miał pewność nabycia nieruchomości. Skąd ta pewność?


 

 

Etykietowanie:

1 komentarz

avatar użytkownika Morsik

1. Ciekawe, dlaczego...

...Sołowow pozbył się udziałów w Echo. Być może przewidział kłopoty i straty. Kilka mniejszych "galerii" pootwieranych w Jeleniej Górze świeci pustkami, w tym jedna ogromna, która ma kiedyś-tam być hotelem. Równolegle budowana jest kolejna z kilkoma przystankami autobusów...

 Niechlubny udział każdy ma: ten, który milczy, ten, który klaszcze...