W 75. rocznicę pierwszej masowej deportacji ludności polskiej na Sybir. „Kapłani zesłańcy – kapłani wśród zesłańców”.

avatar użytkownika Maryla
W dniach 12-14 kwietnia br., dla upamiętnienia 75. rocznicy pierwszej masowej deportacji ludności polskiej na Sybir, odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa „Kapłani zesłańcy – kapłani wśród zesłańców”.

zdjęcie
Celem konferencji jest upamiętnienie księży sybiraków posługujących wśród zesłańców. Bo – jak powiedział „Naszemu Dziennikowi” prezes Związku Sybiraków III RP Stanisław Błoński – dzięki tym duchownym zamierzone przez system zniszczenie przez upokorzenie okazało się zwycięstwem ewangelizacji przez pokorę. Podkreślił, że naszą powinnością jest trafienie z tym przekazem przede wszystkim do młodego pokolenia Polaków na całym świecie.
– Jest to ostatni moment, w którym naoczni świadkowie mogą przekazać im osobiste świadectwo o tamtych tragicznych w dziejach naszego Narodu wydarzeniach. O faktach tych nie mówiło się tak, jak na to zasługiwały, zarówno ze względu na cenzurę, jak i brak dostępu do źródłowych dokumentów – mówi Błoński.
Rok 2015 stanowi szczególnie bolesną rocznicę masowej deportacji obywateli polskich w głąb byłego Związku Sowieckiego; ogólną liczbę zesłańców w latach 1939-1956 określa się na blisko 2 mln, z czego 300 tys. zginęło w miejscach kaźni, łagrach lub na zsyłce, z głodu, wycieńczenia, chorób. Konferencję zainauguruje 12 kwietnia br. Msza św. koncelebrowana w katedrze wrocławskiej o godz. 16.30 pod przewodnictwem rektora PWT ks. prof. dr. hab. Włodzimierza Wołyńca.
Homilię wygłosi ks. prof. dr hab. Michał Piela. Potem w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Wrocławskiej przewidziano spotkanie z poezją i pieśnią patriotyczną. Dzień później, podczas obrad w auli PWT, o misji duszpasterskiej kapłanów polskich w więzieniach, łagrach i na zesłaniu w latach 1939-1956 mówić będzie ks. prof. dr hab. Roman Dzwonkowski SAC, o „ Wkładzie kapłanów w edukację kresową” ks. prof. dr hab. Józef Swastek, o „księżach katolickich na Syberii w pierwszych latach władzy sowieckiej” – dr Sergiusz Leończyk. Drogi opatrzności ks. Tadeusza Fedorowicza, dobrowolnego zesłańca, duszpasterza zesłańców w Związku Sowieckim scharakteryzują natomiast ks. Paweł Stypa, Andrzej Łęczycki i Stanisław Błoński.
W tym dniu zaplanowano także koncert pt. „Nigdy o Was nie zapomnimy” oraz świadectwa syberyjskich świadków. Dlatego też organizatorzy zwracają się do wszystkich, którzy byli świadkami tamtego czasu lub posiadają świadectwa o kapłanach na Syberii, o kontakt z panią Magdaleną Hładoń, e-mail: mhladon@wp.pl, tel. 691 917 979 do dnia 10 kwietnia br.
W ostatnim dniu konferencji jej uczestnicy przeniosą się do parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia prowadzonej przez Ojców Redemptorystów, na terenie której znajduje się sanktuarium Golgoty Wschodu.
O godz. 10.00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem wikariusza biskupiego, dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Wrocławskiej Kurii Metropolitalnej ks. prałata Mariana Biskupa. Natomiast w czasie obrad o „Księdzu prałacie Zdzisławie Peszkowskim, świadku prawdy, strażniku pamięci, orędowniku pojednania” mówić będzie hm. Krystyna Chowaniec. „Testament” tego wybitnego kapłana, patrioty scharakteryzuje prezes Fundacji Polskie Gniazdo Jerzy Ziomek. Konferencję zakończy zapalenie zniczy i złożenie kwiatów pod tablicami Golgoty Wschodu. Wszelkie informacje na temat konferencji można uzyskać w Fundacji Polskie Gniazdo, 50-433 Wrocław, ul. Prądzyńskiego 26B, tel. (71) 341 53 91, tel./fax (71) 342 65 85, e-mail: fundacja@polskie gniazdo.pl. Marek Zygmunt
 
Etykietowanie:

napisz pierwszy komentarz