Kustosze historii odchodzą ...dzisiaj zmarła Pani Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska, córka Marszałka.
dziś o godz. 10.00 rano w Szpitalu MSW w Warszawie zmarła Pani Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska, córka Marszałka. Miała ponad 94 lata.
Wieczne odpoczywanie racz jej dać Panie, a światło wiekuiste niechaj jej świeci na wieki wieków.
Amen
10 listopada 2008 r.
7 listopada 2012
Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska (ur. 28 lutego 1920 r. w Warszawie) – córka Józefa Piłsudskiego, porucznik pilot Wojska Polskiego, magister inżynier architekt. Jadwiga Piłsudska, herbu własnego, urodziła się 28 lutego 1920 r. jako druga córka Józefa Piłsudskiego i Aleksandry Szczerbińskiej (jej ojcem chrzestnym był Walery Sławek[2]). Młodość spędziła głównie w Warszawie, gdzie mieszkała z rodziną w Belwederze oraz w Sulejówku w dworku "Milusin" podarowanym Piłsudskiemu przez żołnierzy. Chodziła do przedszkola zorganizowanego w Belwederze dla dzieci żołnierskich. Wspólnie z siostrą Wandą uczęszczała do Gimnazjum Żeńskiego im. Wandy z Posseltów Szachtmajerowej, gdzie w 1939 r. uzyskała maturę. 1 lipca 1928 Jadwiga i jej siostra Wanda zostały matkami chrzestnymi dwóch statków, nazwanych odpowiednio "Jadwiga" i "Wanda". W dniach 11–12 maja 1936 r. wzięła udział udział w uroczystościach pogrzebowych prochów babki, Marii z Billewiczów sprowadzonych do Wilna zgodnie z ostatnim życzeniem Marszałka. Wspólnie z matką Aleksandrą i siostrą Wandą ustawiły w krypcie urnę z sercem Piłsudskiego[3]. W 1937 r. zaczęła latać na szybowcach, szkoląc się na Sokolej Górze koło Krzemieńca i w Bezmiechowej w Bieszczadach. Latała także w Aeroklubie Warszawskim z Lotniska Mokotowskiego. Najdłuższy przelot wykonała na szybowcu Delfin w 1939 r. Po uzyskaniu wszystkich kategorii szybowcowych (A, B, C i najwyższej – D) rozpoczęła loty wyczynowe. Latała m.in. na szybowcach IS-B Komar, CW-5. Należała też do Przysposobienia Wojskowego Kobiet. We wrześniu 1939 r. wraz z matką i starszą siostrą Wandą znalazły się w Wilnie. Po agresji ZSRR na Polskę wyjechały do Kowna, a następnie zostały ewakuowane specjalnym samolotem przez Łotwę i Szwecję do Anglii. Po ewakuacji podjęła studia na Newnham College Uniwersytetu Cambridge na kierunku architektura, które ukończyła z dyplomem magistra inżyniera architekta w 1946 r. w Polskiej Szkole architektury na Polskim Uniwersytecie Na Obczyźnie przy Uniwersytecie w Liverpoolu. Studiowała również urbanistykę i psychologię. Jadwiga Piłsudska z ojcem Od momentu przyjazdu do Anglii starała się o przyjęcie do Air Transport Auxiliary, jednak ze względu na młody wiek uzyskiwała odmowne odpowiedzi. W lipcu 1942 r. została przyjęta do Pomocniczej Lotniczej Służby Kobiet (podległej brytyjskiej pomocniczej służbie Royal Air Force Women's Auxiliary Air Force). Jako trzecia Polka(por. Stefania Wojtulanis i por. Anna Leska były jednymi z pierwszych cudzoziemek w ATA) i jedna z ponad setki kobiet wstąpiła do Air Transport Auxiliary, służby pomocniczej Royal Air Force. Po przeszkoleniu rozpoczęła służbę w stopniu podporucznika czasu wojny. Służyła tam dwa lata osiągając ostatecznie stopnień porucznika czasu wojny (Second Officer). Stacjonowała głównie w White Waltham pod Londynem m.in. z Anną Leską, Stefanią Wojtulanis, Klemensem Długaszewskim i Władysławem Turowiczem. Przez pewien czas mieszkała w samym Londynie.
Służba była bardzo ciężka – pilotki latały bez względu na pogodę i warunki atmosferyczne. Jako ferry-pilot transportowała różne rodzaje samolotów (m.in. także dwusilnikowe bombowce) z fabryk na lotniska bojowe w całej Wielkiej Brytanii oraz uszkodzone samoloty do remontu (niektóre były w tak złym stanie technicznym, że dostawały pozwolenie tylko na jeden lot – do składu naprawczego lub na złomowisko). Pilotkom nie wolno było: używać radia (aby nie blokować komunikacji operacyjnej), używać oznaczonych map (aby wyeliminować możliwość zdobycia tych map przez wroga), wykonywać akrobacji powietrznych (aby zminimalizować ryzyko katastrofy; piloci mieli jak najbezpieczniej dostarczyć samolot), używać uzbrojenia, latać nad określonymi terenami (aby uniknąć zapór balonowych), latania w chmurach (aby uniknąć zestrzelenia przez własną obronę przeciwlotniczą), itp. Przeprowadziła w ten sposób, często w bardzo ciężkich warunkach, setki samolotów. Jej ulubionym samolotem był Spitfire, który osiągał szybkość ok. 600 km/h (loty na tych samolotach trwały kilkadziesiąt minut). Latała na różnych typach samolotów, m.in.: Taylorcraft Auster, Fairey Barracuda, Fairchild, Hawker Hart, North American Harvard, Hawker Hurricane, Avro 621 Tutor, Piper Cub, De Havilland Tiger Moth, Miles Magister, Fairey Albacore, Boulton Paul Defiant, Fairey Firefly, Westland Lysander, Miles Master, North American P-51 Mustang, Percival Proctor, Supermarine Spitfire (m.in. typy: Mk. V, Mk. VB, Mk. VI, Mk. IX, Mk. XII), Avro Anson, Airspeed Oxford, Douglas B-23 Dragon, De Havilland Dragon Rapide. W czasie wojny wylatała kilkaset godzin za sterami samolotów bojowych (myśliwcach, bombowcach i samolotach wielozadaniowych), wykonując średnio dwa loty dziennie.
W czasie swojej służby nie miała żadnego wypadku, a jej przełożeni w opinii wydanej w listopadzie 1943 r. ocenili ją jako niezwykle obiecującą pilotkę o umiejętnościach powyżej przeciętnej[5]. Za swoją służbę została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami. W 1944 r. wyszła za kpt. Andrzeja Jaraczewskiego, oficera Marynarki Wojennej. Po wojnie przebywała w Anglii na emigracji. Pracowała tam jako architekt, a także prowadziła z mężem firmę.
Jesienią 1990 r. zdecydowała się na powrót do Polski i zamieszkała w Warszawie. Zajęła się pracą społeczną w założonej przez siebie Fundacji Rodziny Piłsudskich i Towarzystwie Przyjaciół Instytutów Józefa Piłsudskiego. Wraz z siostrą podjęła starania o odzyskanie od państwa polskiego dworku Piłsudskich w Sulejówku (co się udało w 2000 r.) i utworzenie tam Muzeum Józefa Piłsudskiego.
Ma dwoje dzieci, syna Krzysztofa i córkę Joannę (obecnie żonę Janusza Onyszkiewicza), oboje są również architektami. Wraz z rodziną angażuje się w działalność Instytutu Józefa Piłsudskiego Poświęconego Badaniu Najnowszej Historii Polski i Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego, którą założyła z siostrą Wandą.
W 2005 r. został zrealizowany film dokumentalny Polki nad Londynem o służbie w lotnictwie por. pil. Jadwigi Piłsudskiej, kpt. pil. Stefanii Wojtulanis i kpt. pil. Anny Leskiej. Jadwiga Piłsudska jest także bohaterką trzech odcinków cyklu dokumentalnych programów o ludziach zasłużonych dla Polski emitowanych przez TVP1 pt. Notacje-Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska. Kiedy zaczęłam latać, Mój dom rodzinny, Mój ojciec (autor Krzysztof Tadej). Wystąpiła również w filmie Marka Widarskiego Kobiety i wojna opowiadającym o losach czternastu młodych kobiet, które brały udział w II wojnie światowej.
11 sierpnia 2006 r. w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie została otwarta wystawa Ojczyźnie można służyć wszędzie … Jadwiga Piłsudska, Anna Leska i Stefania Wojtulanis w Air Transport Auxiliary.
W dniu swych urodzin, 28 lutego 2008 r. została odznaczona przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński nadał Jadwidze Jaraczewskiej – córce Marszałka Józefa Piłsudskiego Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za bohaterską postawę i męstwo wykazane podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w popularyzowaniu historii i tradycji Narodu Polskiego oraz pielęgnowanie pamięci o dokonaniach Marszałka Józefa Piłsudskiego. Postanowienie o nadaniu orderu Prezydent RP podpisał w dniu urodzin Pani Jadwigi Jaraczewskiej – 28 lutego 2008 r.
***
Jadwiga Jaraczewska – pilot, podporucznik. Kiedy wybuchła II wojna światowa znalazła się w Wielkiej Brytanii, gdzie wstąpiła do służby pomocniczej RAF-u. Jako pilot, od 1942 r. transportowała samoloty (w tym ciężkie bombowce) z fabryk na lotniska bojowe w całej Wielkiej Brytanii. Po powrocie do Polski w roku 1990 zaangażowana w działalność Towarzystwa Przyjaciół Instytutów Józefa Piłsudskiego i Fundacji Rodziny Piłsudskich, której była współzałożycielką. Współtwórczyni Muzeum w Milusinie - Dworku Marszałka Józefa Piłsudskiego.
http://www.prezydent.pl/archiwum/archiwum-aktualnosci/rok-2008/art,148,92,prezydent-rp-odznaczyl-jadwige-jaraczewska.html
http://www.polishairforce.pl/pilsudska.html
http://www.muzeumpilsudski.pl/o-muzeum/powolanie
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jadwiga_Pi%C5%82sudska
- Zaloguj się, by odpowiadać
9 komentarzy
1. Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska. Mój dom rodzinny
http://www.tvp.pl/historia/rocznice-i-wydarzenia/niepodlegla-polska/wide...
http://vod.tvp.pl/audycje/historia/notacje-historyczne/wideo/jadwiga-pil...
Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska. Za sterami samolotu
http://ciekawe.onet.pl/nieprzecietni/jadwiga-pilsudska-jaraczewska-za-st...
Piękne wczoraj
Z Jadwigą Jaraczewską – „Jagódką”, córką Józefa Piłsudskiego, rozmawia Andrzej Romanowski
http://www.tygodnik.com.pl/apokryf/13/jaraczewska.html
Uroczyste odsłonięcie Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego Sulejówek 13.06.2010 cz.3
W ceremonii wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Sulejówka. Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonała rodzina Józefa Piłsudskiego - córka Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska, jego wnuczka Joanna Onyszkiewicz (z domu Jaraczewska) a także wnuk Marszałka Krzysztof Jaraczewski. Przedsięwzięcie przygotował Miejski Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Sulejówku. Rodzinny Pomnik, którego autorem jest rzeźbiarz Karol Badyna, wykonany został z brązu i przedstawia siedzącą postać wspartego nasz szabli Józefa Piłsudskiego w mundurze oraz postaci jego córek Wandy i Jadwigi. Starsza Wanda trzyma lalkę, a młodsza Jadwiga model samolotu, co symbolicznie ma nawiązywać do jej późniejszej służby w Wielkiej Brytanii, w formacji pomocniczej RAF.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Nie żyje córka Marszałka Piłsudskiego. Miała 94 lata
Dziś w Warszawie
zmarła Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska, córka Marszałka Józefa
Piłsudskiego - informuje portal niezależna.pl, powołując się na osoby
związane z kręgiem starej londyńskiej emigracji. Miała 94 lata.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
3. z archiwum portalu
Córki Marszałka, por pilot Jadwiga Piłsudska Jaraczewska
http://blogmedia24.pl/node/45717
http://blogmedia24.pl/node/56127
W Polsce nie ma muzeum Józefa Piłsudskiego i nie jest priorytetem władzy jego powstanie.
"Fundacja ma pisma od ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego i premiera
Donalda Tuska, w których piszą, jak ważne jest muzeum Józefa
Piłsudskiego i że jego budowa jest priorytetem."
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
4. Jadwiga
Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska. Zdjęcie: Marek Borawski/
Nasz Dziennik
http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/113397,zmarla-corka-jozefa-pilsudskiego.html
Nie żyje Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska,
młodsza córka marszałka Józefa Piłsudskiego. Zmarła dziś, miała 94 lata.
Była pilotem m.in. szybowców, a w czasie II wojny światowej służyła w
brytyjskim Air Transport Auxiliary (ATA).
O śmierci Jadwigi Piłsudskiej-Jaraczewskiej
poinformowali przedstawiciele Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku w
przesłanym komunikacie.
Muzeum informuje, że Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska urodziła się 28
lutego 1920 r. Była drugą córką Aleksandry i Józefa Piłsudskich.
Dzieciństwo oraz młodość spędziła w Warszawie. W latach 1921-1922, wraz z
rodzicami i starszą siostrą Wandą, mieszkała w Belwederze, potem, od
1923 do 1926 r. w Sulejówku (to miejsce uważała za swój dom rodzinny).
Po przewrocie majowym, w 1926 r. Piłsudscy ponownie wprowadzili się do
Belwederu i mieszkali tam do śmierci Marszałka w 1935 r. Jadwiga - w
domu nazywana Jagodą - była od najmłodszych lat świadkiem odbywających
się w Sulejówku i Belwederze spotkań i uroczystości rodzinnych oraz
państwowych.
Jadwigę Piłsudską już w gimnazjum zafascynowało lotnictwo.
Interesowały ją zarówno konstrukcje lotnicze, samoloty, szybowce, jak i
modelarstwo. Swój pierwszy model złożyła mając 12 lat. W 1937 r., w
wieku 17 lat ukończyła kurs Wołyńskiej Szkoły Szybowcowej Ligi
Powietrznej i Przeciwgazowej Sokola Góra koło Krzemieńca na Wołyniu.
Szkoliła się wówczas na szybowcu Wrona. Podczas następnych dwóch lat
zdobyła wszystkie szybowcowe kategorie, od A do D. Była członkinią
Aeroklubu Warszawskiego, w którym latała m.in. na motoszybowcach Bąk. W
1939 r., jako najmłodsza w Polsce posiadaczka licencji szybowcowej
kategorii D, Jadwiga Piłsudska pokonała na szybowcu Delfin 270 km z
Bieszczad na Podlasie.
Jadwiga Piłsudska zamierzała rozpocząć studia na kierunku inżynierii
lotniczej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Warszawskiej. Planom tym
przeszkodził wybuch wojny.
Po wybuchu wojny razem z matką i siostrą dotarła do Londynu i wkrótce
rozpoczęła studia na wydziale architektury Uniwersytetu Cambridge. W
1942 r. została przyjęta do Air Transport Auxiliary (ATA), organizacji
zajmującej się rozprowadzaniem wyprodukowanych lub wyremontowanych
samolotów z fabryk i warsztatów na lotniska RAF. Tam przechodziła
kolejne szkolenia i uzyskiwała uprawnienia do pilotowania różnych
samolotów dwusilnikowych. Po konferencji tzw. wielkiej trójki w
Teheranie pod koniec 1943 r., na której zapadły decyzje niekorzystne dla
Polski, Jadwiga Piłsudska złożyła wniosek o zwolnienie ze służby w ATA.
Odeszła z niej 20 stycznia 1944 r. w stopniu second officera
(odpowiednik porucznika).
Za półtoraroczną służbę odznaczona została polskim odznaczeniem -
Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami. Po odejściu z ATA podjęła przerwane
studia, tym razem w Polskiej Szkole Architektury przy Uniwersytecie w
Liverpoolu. Ukończyła je w 1946 r. Studiowała także urbanistykę i
socjologię.
Pod koniec 1944 r. poślubiła kpt. Andrzeja Jaraczewskiego, oficera
Marynarki Wojennej. Po zakończeniu wojny pozostała w Londynie jako
uchodźca polityczny nie przyjmując brytyjskiego obywatelstwa. Początkowo
projektowała domy, ale później, wraz z mężem, otworzyła niewielką firmę
produkującą lampy i meble.
Wraz z matką Aleksandrą Piłsudską oraz siostrą Wandą była
zaangażowana w działalność polskiego wychodźstwa powojennego, wspierając
działalność Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie. Poza tym, jak
poinformowano w komunikacie, organizowała pomoc dla "solidarnościowego"
podziemia. Podejmowała też wraz z mężem i dorosłymi dziećmi, Joanną i
Krzysztofem, działania na rzecz uwolnienia więźniów politycznych oraz
wspierała demokratyczną opozycję w Polsce.
Jesienią 1989 r. Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska wraz z mężem i siostra
Wandą wróciła do Polski i zamieszkała w Warszawie. Razem z siostrą
Wandą, córką Joanną Onyszkiewicz i synem Krzysztofem założyła Fundację
Rodziny Józefa Piłsudskiego. Fundacji udało się odzyskać dworek Milusin w
Sulejówku i utworzyć Muzeum Józefa Piłsudskiego. Otwarcie tego obiektu
planowane jest na 2017 r., na 150 rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego.
W 2008 r. Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska została odznaczona Krzyżem
Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za "bohaterską postawę i męstwo
wykazane podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w
popularyzowaniu historii i tradycji Narodu Polskiego oraz pielęgnowanie
pamięci o dokonaniach Marszałka Józefa Piłsudskiego".
Córka marszałka dostarczała Brytyjczykom samoloty. Wspomnienie o Jadwidze Piłsudskiej-Jaraczewskiej
dniami Jadwigę Piłsudską-Jaraczewską, córkę Józefa Piłsudskiego, która
uciekła do Wielkiej Brytanii i została pilotem Air Transport Auxiliary.
baz lotniczych w każdych warunkach pogodowych, bez uzbrojenia i tylko z
podstawowymi urządzeniami nawigacyjnymi. Piłsudska doskonale sprawdziła
się w tej roli. Po wielu latach zaprzeczyła, by wykonywała jakieś
akrobacje nad bazą w Millom, gdyż stanowiłoby to poważne naruszenie
przepisów. W sumie dostarczyła 230 samolotów 21 typów, bez najmniejszego
uszkodzenia.
Piłsudska służyła w ATA przez 18 miesięcy, mieszkając w Paddington. O
jej względy zabiegała żona byłego ambasadora USA w Polsce, która miała
za zadanie wykorzystać ją jako nieoficjalny kanał komunikacji z polskim
podziemiem w czasie wojny. Nie jest jasne, czy Piłsudska przyjęła taką
rolę, chociaż mówiła, że zamieszkała w Londynie zamiast na wsi dlatego,
że chce być w bliższym kontakcie ze swoim krajem.
W 1944 r. wyszła za mąż za polskiego oficera marynarki wojennej Andrzeja
Jaraczewskiego i opuściła służbę w ATA, aby studiować architekturę w
Liverpoolu. Para osiadła w Londynie, gdzie przez ponad 40 lat prowadziła
firmę zajmującą się produkcją mebli i czekała na zmiany w Polsce,
prowadząc kampanie na rzecz uwolnienia więźniów politycznych. Syn
Krzysztof i córka Joanna razem z rodzicami wspierali opozycję
demokratyczną w Polsce w epoce komunizmu.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
5. Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie
jakże mi brak komentarza Pana Michała pod tym pożegnaniem z dawną Polską ...
No cóż, może za to już całuje dłon Córki pogromcy bolszewii wyrazy serdecznego wspólczucia dla Bliskich i dla Przyjaciół Tej wspaniałej Polki
gość z drogi
6. Cześć Jej Pamięci
Godnie niosła nazwisko i pamięć Komendanta. Pół roku temu otrzymałem od Niej krótki list, który podpisała "Jadwiga Piłsudska".
Piotr Wiesław Jakubiak
7. Warszawa:
Warszawa: Jadwiga
Piłsudska-Jaraczewska, córka Józefa Piłsudskiego, spoczęła na Powązkach
[ZDJĘCIA]
służby pomocniczej RAF podczas wojny, spoczęła w piątek na stołecznych
Powązkach.
Uroczystości pogrzebowe odbyły się w asyście honorowej żołnierzy Wojska
Polskiego. W ostatniej drodze towarzyszyli jej bliscy, przedstawiciele
władz państwowych, kombatanci i potomkowie żołnierzy marszałka
Piłsudskiego.
"Pani Jadwiga już przy pierwszym spotkaniu urzekała swoim ciepłem,
serdecznością i otwartością. Zawsze elegancka, ale nigdy nie wyniosła.
To było u niej wyjątkowe, że uważała, że różnice poglądów nas
wzbogacają, a nie różnią" - wspominał Rafał Lipiński z Fundacji Rodziny
Józefa Piłsudskiego. Jak podkreślił, tak Jaraczewska powiedziała mu,
wywodzącemu się z rodziny o tradycjach endeckich, gdy zaczynał pracę w
fundacji.
Lipiński wspominał osobiste rozmowy z Jaraczewską. "Mówiąc o okresie
dwudziestolecia międzywojennego, o którym miała zresztą ogromną wiedzę
historyczną, potrafiła odnieść się do tych wydarzeń z właściwym
dystansem, oddzielając własne emocje i przeżycia od racji stanu i
obiektywizmu historycznego. Natomiast, gdy wspominała swoje loty
szybowcowe, dało się wyraźnie odczuć wzrastające emocje, młodniała i
mieliśmy wrażenie, że nadal unosi się w przestworzach" - mówił Lipiński.
Wyraził nadzieję, że wkrótce ziści się marzenie o Muzeum Józefa
Piłsudskiego w Sulejówku, a w dworku Milusin, gdzie Jaraczewska spędziła
z rodziną szczęśliwe lata dzieciństwa, "pani Jadwiga będzie czekać na
nas wszystkich na progu swojego rodzinnego domu".
http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,3081,zyla-w-przekonan...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
8. Córka Marszałka i jej
Córka Marszałka i jej podniebne misje przeciwko Niemcom [NASZA HISTORIA]
dziewczynką szalała cała II Rzeczpospolita. Po międzywojennej Warszawie -
razem z siostrą - musiała poruszać się pod czujnym okiem ochrony. W
szkole nie miała najmniejszych problemów, bo nauka była dla niej
przyjemnością. Do tego od najmłodszych lat interesowała się lotnictwem.
Już po przeżyciu 12 wiosen budowała własne modele samolotów. Z czasem
młodzieńcza ciekawość owocowała.
Jadwiga "Jagódka" Piłsudska-Jaraczewska została doskonałym pilotem, w
trakcie drugiej wojny światowej zasłużonym dla brytyjskiego Air
Transport Auxiliary (ATA). Szacunkiem i popularnością cieszyła się do
końca życia. A na pewno poza granicami komunistycznej Polski.
"Jagódka" przyszła na świat 28 lutego 1920 r., kilka miesięcy przed tym
jak jej ojciec i inni generałowie dokonali legendarnego cudu nad Wisłą,
rozbijając w pył nadciągającą Armię Czerwoną. Była młodszą córką
Aleksandry i Józefa Piłsudskich.
Czytaj
więcej:
http://www.polskatimes.pl/artykul/3745261,corka-marszalka-i-jej-podniebne-misje-przeciwko-niemcom-nasza-historia,id,t.html
https://www.google.pl/search?q=jadwiga+pi%C5%82sudska&tbm=isch&tbo=u&sou...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
9. Strabag ma kontrakt na Muzeum
Strabag ma kontrakt na Muzeum Józefa Piłsudskiego
budowę Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Wartość zlecenia wynosi
131,36 mln zł brutto.
W jego skład wejdą trzy połączone ze sobą bryły architektoniczne, w tym
jedna podziemna z halą wystawową. Będzie ona pełnić funkcję stałej
ekspozycji zbiorów pamiątek historycznych dokumentujących życie i
działalność marszałka Piłsudskiego - podał Strabag.
- W dwóch
częściach naziemnych kompleksu znajdą się: strefa edukacyjna, sala
wielofunkcyjna, strefa obsługi klientów, restauracja z wyjściem do
ogrodu, część biurowa oraz pomieszczenia techniczne - dodał.
Ponadto
zaplanowano rewaloryzację dwóch zabytkowych budynków - tzw. „Willi
Bzów” oraz „Drewniaka” wraz z zabudowaniami gospodarczymi. Zadanie
przewiduje też odtworzenie terenów zielonych enklawy historycznej (park,
ogród, las).
Prace mają zakończyć się w ciągu 26 miesięcy -
przed przypadającymi w grudniu 2017 r. obchodami 150 urodzin Józefa
Piłsudskiego i setną rocznicą odzyskania niepodległości Polski w 2018 r.
Zamawiającym
jest Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku - instytucja kultury
współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i
Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl