Przetasowania w Sitwie.

avatar użytkownika Maryla

Przeciętny obserwator życia publicznego może nie nadążyć za rewelacjami, jakie nas bombardują od rana do wieczora z udziałem czołowych polityków Platformy Obywatelskiej. Powtarzałem to kilka razy, ale znów muszę to przypomnieć: sytuacja w PO jest analogiczna do schyłku SLD, gdy afera goniła aferę. Skandale korupcyjne i quasi-korupcyjne kwitną, dwór Tuska syty i zadufany w swoją niekończącą się moc urządza uczty na oczach głodujących widzów, zwykłych Polaków, którzy zniesmaczeni dowiadują się, jak wygląda kuchnia rządu, ogony i poliki wołowe, drogie wina, kubańskie cygara, pięciogwiazdkowe hotele, a wszystko na koszt podatników. Tłusty nasycony polską krwią peowski kleszcz dalej pasożytuje na chorej tkance naszego Narodu. Niestety, organizm jest na tyle zakażony, że Polacy cierpiący na upolitycznioną, ideologiczną boreliozę, wydają się rzeczywiście nie dostrzegać patologii, jaka toczy struktury naszego państwa i nadal w swej ślepocie popierają PO. Poziom tego poparcia jest wciąż wysoki. By się lepiej żyło…Dr Tomasz M. Korczyński

Prof. Bugaj: Jesień może być gorąca

Ekonomista przekonuje, że politycy rządzącej PO coraz wyraźniej przypominają Sojusz Lewicy Demokratycznej za czasów schyłków jego rządów. "Mam wrażenie, że Platforma coraz bardziej zaczyna przypominać SLD za jego schyłku. Zresztą proszę na nich spojrzeć, jacyś śmieszni chłopcy w stylu Sławomira Nowaka oblepionego zegarkami i chodzącego po jakichś modnych klubach… To oczywiście tylko mój instynkt i wrażenie, ale wydaje mi się, że jesień może być gorąca.Myślę, że ludzie coraz częściej patrzą na władzę i widzą ich oderwanie od rzeczywistości. Tam na dole walczą o skromne podwyżki i pracę, a na górze widzą przepychanki o posady za 2 miliony złotych rocznie i półmilionowe odprawy"

Szewczak: Lepsze życie dla sitwy

Najbliższy współpracownik premiera Donalda Tuska Igor Ostachowicz już był w ogródku i witał się z gąską za 2,5 mln zł, a dziś rezygnuje ze stołka w PKN ORLEN. Ostachowicz miał z premierem Tuskiem chemię dostał więc petrochemię. Ale premier Kopacz zapomnieli panowie poinformować na czas. Mają całkowitą rację w Ministerstwie Skarbu Państwa - Karpiński jak i Tusk, że PR-owiec Ostachowicz ma unikalne kompetencje, ma on przecież ekskluzywną i bardzo niebezpieczną wiedzę o szczegółach wszystkich wielkich afer rządu PO-PSL. Poczynając od afery stoczniowej, hazardowej, info-afery, Amber-Gold, rokowań handlowych wokół Grupy Azoty, afery taśmowej, nie mówiąc już o skandalicznych działaniach tego rządu i premiera Tuska dotyczących tragedii smoleńskiej, czy wreszcie na temat kilku zagadkowych zgonów w ostatnich latach. Właśnie zaczyna się w rządzie i koalicji PO-PSL tzw. realizacja zysków - bo oni już wiedzą, że idą na dno i trzeba coś jeszcze wyrwać tylko dla siebie. Wiadomo też, że duże spółki SP będą miały pod koniec roku nie tylko znacznie gorsze wyniki, ale niektóre nawet miliardowe straty. Wygrana ekipy Tusk-Kopacz to przegrana Polski i Polaków i nowe wydatki z naszej wspólnej kasy. Efekt Tuska błyskawicznie zamienił się w syndrom Ostachowicza, ale zostali przecież jeszcze Graś czy Nowak, którzy też znają wiele ponurych tajemnic tego rządu. Czy dla nich znajdą się miejsca w zarządach np. PZU czy KGHM? Dojenie polskiego państwa jeszcze trochę potrwa, bo ta władza już dawno przekroczyła wszelkie granice bezczelności i pazerności. Wykazuje się za to skrajnym cynizmem i zupełnym brakiem hamulców, czy zasad nie mówiąc już o tzw. ładzie korporacyjnym i europejskich standardach.

 Jaki więc będzie to rząd?

Już jest „chytry”. A będzie zabawny; tak przynajmniej wynika z docierających do nas, czyli społeczeństwa, sygnałów. Rząd zadba o jedność partii (Grabarczyk, Schetyna, Halicki). Postraszy wojną z Rosją (Siemoniak), ale tylko tak trochę (Schetyna, Piotrowska). Potwierdzi swoje poparcie za lojalność (Arłukowicz, Wasiak). Zaostrzy wojnę z opozycją (Sikorski). Coś z merytoryki? A po co? Przecież rząd ma tylko trwać. I to tylko przez rok.

Sztabińska: Diagnoza: brak zaufania. Leczenie: przez rok 

Dziś rząd pod kierownictwem nowej premier został zaprzysiężony. Rząd jedności partyjnej, bo według tego klucza sformowała go Ewa Kopacz. Czy to źle? Patrząc na to z punktu widzenia interesów PO – wręcz przeciwnie.

Czego biznes żąda od rządu

Co rząd Ewy Kopacz zdąży zrobić przez ostatni rok kadencji? Część wniosków świata biznesu nie zmienia się od 2011 r., gdy powoływany był drugi rząd Donalda Tuska, a nawet od… 2007 r., gdy po wielkim zwycięstwie wyborczym startował pierwszy. Dlatego naturalne jest pytanie — co z tych pilnych spraw rządowi Ewy Kopacz uda się załatwić przez ostatni rok kadencji?

Pierwsze posiedzenie rządu Ewy Kopacz. Premier poklepała Schetynę po ramieniu
We wtorek odbyło się pierwsze posiedzenie rządu w nowym składzie pod przewodnictwem premier Ewy Kopacz. Rada Ministrów zapoznała się z informacją ministra finansów Mateusza Szczurka, dotyczącą budżetu państwa na 2015 rok.

Nowy minister: Internet dla każdego? Raczej niemożliwe
Andrzej Halicki, który zastąpi Rafała Trzaskowskiego na stanowisku ministra
administracji i cyfryzacji, w rozmowie z RMF FM odniósł się do zadań, które czekają go po objęciu resortu.

Zawiadomienie dot. działań rady nadzorczej PIR

Do prokuratury trafi dziś zawiadomienie dotyczące działań rady nadzorczej Polskich Inwestycji Rozwojowych. Składa je poseł Andrzej Jaworski. Chodzi o odwołanie z funkcji prezesa Mariusza Grendowicza.Polskie Inwestycje Rozwojowe są spółką specjalnie utworzoną do realizacji programu “Inwestycje Polskie”. Jego celem jest zapewnienie finansowania długoterminowych i rentownych projektów infrastrukturalnych. Mają one przyczynić się do wzrostu PKB oraz tworzenia nowych miejsc pracy. Bartłomiej Sienkiewicz w rozmowie z prezesem NBP Markiem Belką powiedział, że cały program to delikatnie mówiąc „kamieni kupa”.

CBA kontroluje Ministerstwa: Finansów i Spraw Wewnętrznych 

kontrola w Ministerstwie Finansów dotyczy lat 2012-14 i wybranych procedur podejmowania i realizacji decyzji dotyczących udzielania zamówień publicznych przez ministerstwo. Z kolei w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych CBA sprawdza decyzje dotyczące wsparcia finansowego, udzielania zamówień publicznych i rozporządzania mieniem przez resort. Kontrola obejmuje lata 2010-14. W MSW CBA przygląda się także decyzjom związanym ze wsparciem finansowym i rozporządzaniem mieniem.W ZUS-ie agenci wzięli natomiast pod lupę decyzje z 2013 r. dotyczące zamówień na serwis komputerów, sprzętu i oprogramowania. Ta kontrola rozpoczęła się w lipcu br. Na tym etapie CBA nie informuje o wynikach. 

PO nas już tylko POTOP

O odprawie dla Marii Wasiak i układach w Platformie Obywatelskiej .Sławomir N., bliski współpracownik i przyjaciel Donalda Tuska, podczas nieautoryzowanych rozmów w restauracji „Sowa i Przyjaciele” powiedział Andrzejowi Parafianowiczowi, że potrzebuje jego pomocy. Dla niego 50 tys. nie jest wprawdzie dużą sumą, ale dość kłopotliwą, gdyż wszędobylski i wścibski Urząd Skarbowy czepia się jego żony. Parafianowicz obiecał, że zobaczy, co da się w jego sprawie zrobić. Niestety. Gang kelnerów pokrzyżował plany i podeptał wspaniałą karierę Sławomira N. A tak pięknie rósł!

CBA: W MSZ doszło do zmowy cenowej
Jak podaje Centralne Biuro Antykorupcyjne, w MSZ doszło do zmowy cenowej. CBA
powiadomiło już o tym prokuraturę i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Zdaniem CBA zmowa miała dotyczyć kontraktów na organizację konferencji w trakcie prezydencji. Mowa jest o zawieraniu niedozwolonych porozumień pomiędzy wykonawcami a MSZ. Zwraca się również uwagę na wielokrotne łamanie ustawy o zamówieniach publicznych.

Prognozy polskiego PKB mocno w dół

Polskie PKB w tym i w przyszłym roku będzie rosło w tempie poniżej 3 proc. - twierdzą ekonomiści Credit Agricole, Jakub Borowski i Krystian Jaworski, którzy ostro tną w dół swoje wcześniejsze prognozy.

Koniunktura przemyśle we wrześniu pogorszyła się

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym we wrześniu oceniany jest mniej korzystnie niż w sierpniu, ale lepiej niż w analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat - wynika z badania GUS.

Nowe zamówienia w przemyśle spadają, wydajność pracy rośnie 

Nowe zamówienia w przemyśle spadły o 6,9 proc. rok do roku w sierpniu 2014 r., podał
Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie. W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 17,7 proc.

Firmy znów zaciskają pasa

Przedsiębiorcy biorą w leasing starsze auta, szukają tańszych biur i pracowników. Nie wierzą w trwale ożywienie - donosi "Rzeczpospolita".
Słaba sprzedaż detaliczna. Wielkie hamowanie?
Wśród analityków rynkowych zaczęło się już odliczanie przed spodziewaną październikową obniżką stóp procentowych. Ostatnie dane pokazywały bowiem zgodnie, że najlepsze już było. W III kwartale wzrost PKB nie będzie tak dobry jak 3,4 proc. zanotowane na początku roku. Zadyszki dostał przemysł, rynek pracy przestał poprawiać się tak dynamicznie jak wcześniej, a ekonomiści zapowiadają że rosyjskie sankcje
dopiero przyniosą spowolnienie eksportu. Do tej listy złych wiadomości GUS dodał kolejną pozycję: dynamika sprzedaży detalicznej spowolniła do 1,7 proc. z 2,1 proc. w lipcu.

W sierpniu br. stopa bezrobocia wyniosła 11,7 proc.

Stopa bezrobocia w sierpniu tego roku wyniosła 11,7 proc., wobec 11,8 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Bez pracy było 1 mln 853,2 tys. osób
Emigracja zarobkowa. Coraz więcej młodych wyjeżdża  

Mimo spadającej liczby zarejestrowanych bezrobotnych, sytuacja absolwentów szkół wyższych nie jest najlepsza.

Przepracowany jak polski pracownik?

W Polsce odsetek pracowników, którzy pracowali powyżej 50 godzin tygodniowo, wyniósł wg danych OECD niemal 8 proc. Warto zauważyć, że w porównaniu z krajami członkowskimi Unii Europejskiej odsetek polskich pracowników, którzy pracowali więcej niż 50 godzin tygodniowo, był niemal najwyższy.

Emigracyjny exodus trwa. Polacy nie chcą wracać do kraju

Dane GUS są bezlitosne. Liczba Polaków wyjeżdżających za granicę w poszukiwaniu lepszego życia ciągle rośnie. Ci ludzie nie wrócą już do kraju. Są dla nas straceni – przekonują eksperci.Z najnowszych danych GUS wynika, że w 2013 roku aż 2,2 mln Polaków przebywało ponad trzy miesiące za granicą. W 2012 roku było ich 2,13 mln.

MF: Zadłużenie Skarbu Państwa wzrosło w lipcu o 0,2 proc.  

Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec lipca 2014 r. wzrosło o 0,1 proc. miesiąc do
miesiąca i wyniosło 751334,8 mln zł, podało Ministerstwo Finansów.

Sadownicy: Unijne rekompensaty są śmiesznie niskie 

Eksperci szacują, że straty poniesione faktycznie przez polskich producentów owoców i warzyw eksportujących do Rosji wynoszą 400 mln euro.

Szykuje się kolejna grabież Lasów Państwowych

Rząd, nakładając kolejne haracze, chce wpuścić Lasy Państwowe w spiralę zadłużenia – alarmują leśnicy. Chodzi o zabranie lasom ochronnym, które stanowią ok. 47 proc. całej powierzchni w skali wszystkich lasów państwowych, prawa 50-procentowej stawki podatku leśnego, a nałożenie w zamian takiej samej stawki podatku jak w przypadku lasów gospodarczych, a więc 100-procentowej. W przeliczeniu daje to Lasom Państwowym stratę 56 milionów złotych. Po haraczu w wysokości 1,6 miliarda złotych, który w tym i przyszłym roku będzie musiało wpłacić do budżetu Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, to już kolejna danina. Jeżeli do tego dodamy przymus płacenia 2 proc. od przychodów, jaki na Lasy Państwowe nakłada ustawa o lasach, w następnych latach problem stanie się jeszcze bardziej poważny.

KE szuka pieniędzy dla rolników; dla Polski niewiele

Kolejny program wsparcia dla rolników poszkodowanych w wyniku rosyjskiego embarga na unijną żywność może wynieść ponad 125 mln euro; Polsce nie przypadnie z niego jednak zbyt wiele, najwyżej kilka mln euro - wynika z informacji PAP ze źródła unijnego.

KE zawiesza system wsparcia dla producentów sera dotkniętych embargiem

Komisja Europejska zawiesiła program wsparcia dla producentów sera, którzy zostali poszkodowani w wyniku rosyjskiego embarga na żywność. Podobnie jak w przypadku owoców i warzyw powodem są nieprawidłowości. Tym razem zawinili Włosi.

Kompania Węglowa likwiduje deputaty węglowe

Zarząd Kompanii Węglowej poinformował o podjęciu uchwały o likwidacji uprawnień emerytów, rencistów i innych uprawnionych osób do bezpłatnego węgla poczynając od dnia 1 stycznia 2015 r.

Polskie banki sercem zachodnich grup. Dlaczego muszą być sprzedawane?

Wartość rynkowa i dochodowość polskich banków decyduje o ich znaczeniu dla
właścicieli – największych europejskich grup. Sprzedanie banku w Polsce to ostateczność. Wiele jednak wskazuje na to, że być może wkrótce stanie się faktem.

Polskie stadniny sprzedają za bezcen zdrowe rasowe konie. Trafiają do rzeźni
Zgodnie z raportem Najwyższej Izby Kontroli państwowe stadniny sprzedają za bezcen zdrowe rasowe konie nielegalnym handlarzom. 18 mln złotych - tyle strat przyniosła działalność państwowych stadnin koni w latach 2011-2012.

Opóźnione wyceny, zaniżone wartości ziemi. NIK wytyka błędy GDDKiA

Osoby wywłaszczone na podstawie drogowej specustawy miesiącami czekają
na odszkodowania za swoje nieruchomości, choć przepisy przewidują krótkie terminy ustalenia wysokości odszkodowania - informuje Najwyższa Izba Kontroli (NIK).

Regionalna polityka zdrowotna: brzmi dobrze, z realizacją jest znacznie gorzej

Wdrażanie w poszczególnych województwach spójnych, przemyślanych strategii ochrony zdrowia idzie jak po grudzie. Skutecznej koordynacji działań w sektorze medycznym nie ma w żadnym regionie kraju. Trudno dziś powiedzieć, czy do zmiany tego stanu rzeczy przyczyni się wymóg tworzenia map potrzeb zdrowotnych.

Służba zdrowia po 1989 roku: Nakłady poszły do góry trzykrotnie, ale plagą są kolejki »
Nakłady na służbę zdrowia w ciągu 25 lat poszły do góry ponad trzykrotnie, a dostęp do specjalistycznych terapii znacznie się polepszył. Niestety od lat plagą pozostają kolejki, a wciąż blisko 70 proc. Polaków źle ocenia system. Z 20 mld zł na początku lat 90. do obecnych ok. 65 mld, którymi dysponuje Narodowy Fundusz Zdrowia – o tyle więcej wydajemy na leczenie. Udział wydatków na zdrowie w PKB również wzrósł: z 4,8 proc. na początku lat 90. do 6 proc. w 2010 r., i teraz utrzymuje się na podobnym poziomie. Niestety i tak w porównaniu z innymi krajami OECD jesteśmy ciągle w tyle. Tam średnia na początku lat 90. wynosiła 6 proc. PKB, a teraz sięga 10 proc.  Średni czas oczekiwania wynosi ok. 2,9 miesiąca.

Patologia służby zdrowia w Polsce: dyskryminacja i absurdalne symulatory

Dyskryminacja ze względu na miejsce zamieszkania, brak kompleksowej rehabilitacji, absurdy z wszczepianiem symulatorów czy zbędne pobyty w szpitalu – to niektóre z wniosków opracowania analizującego leczenie choroby Parkinsona w Polsce.

Kryzys firm transportowych trwa od 2008 roku 

Większość przewoźników ma problemy ze spłatą rat kredytów i leasingowych. To prosta droga do upadłości bardzo dużej grupy firm.

Rząd przyjął projekt budżetu na 2015 r.

Rząd przyjął projekt budżetu na 2015 r. - poinformowało w środę PAP Centrum Informacyjne Rządu. Przewiduje on, że zarówno wydatki państwa jak i dochody budżetu będą wyższe w porównaniu z 2014 r. Publikowane wcześniej założenia budżetu mówią o wzroście PKB o 3,4 procent i 46 - miliardowym deficycie. Średnioroczna inflacja ma wynieść 1,2 procent.

Mateusz Szczurek: gospodarka spowalnia. To efekt marazmu i sankcji

Zmniejszyliśmy prognozę dynamiki PKB z 3,8 do 3,4 proc. To efekt sankcji nałożonych na Rosję i kontrsankcji ze strony Moskwy oraz przede wszystkim marazmu gospodarczego w Europie Zachodniej -  Mateusz Szczurek, minister finansów. Sytuacja gospodarcza jest bardzo niepewna. Ostrożnie planujemy budżet i wydatki na najbliższy rok - powiedział Mateusz Szczurek i zapowiedział cięcia wydatków publicznych.

MF: konta na Portalu Podatkowym z opóźnieniem

Konta na Portalu Podatkowym będzie można zakładać na przełomie marca i kwietnia 2015 r. - poinformowała rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów . Początkowo planowano, że przez portal będzie można rozliczać się z fiskusem od sierpnia br.

Nowy budżet to bajkopisarstwo

Karuzela astronomicznego zadłużenia nadal kręci się bardzo szybko w tym budżecie - komentuje Janusz Szewczak. Ten budżet to budżet wyborczy, budżet tworzący iluzję zielonej wyspy. Przypomnijmy: jeszcze nie tak dawno założenia do tego budżetu mówiły o tym, że wzrost gospodarczy może być na poziomie prawie 3,8 procenta.  Już niewiele później okazało się, że będzie to znacznie mniej. Również wysoko planowano inflację kilka miesięcy temu, że będzie to 2,3 procent, a do budżetu wpisano tylko 1,2.

Jesień pokaże, że są bardzo poważne straty w eksporcie na wschód. Mamy skutki recesyjne i deflacyjne sytuacji w Eurolandzie. To również będzie wpływać na ten obecny budżet niekorzystnie,  na zakładany wzrost PKB na poziomie 3,4 procenta. Budżet oczywiście zakłada wzrost eksportu ponad 5 procent. A skąd on ma się brać? Przecież jabłek do Chin nie wyeksportujemy. Również zamówienia z niemieckich fabryk czy francuskich będą mniejsze, bo widać, że recesja we Włoszech powoduje spadek zamówień dla fabryk w Polsce. Rząd zaplanował przecież wysoką w miarę inflację w tym budżecie na poziomie 1,2 procenta, a mamy dzisiaj po sierpniu deflację na poziomie 0,2 procenta czyli spadek. Czyli też się nic nie zgadza. Zaplanowany jest bardzo wysoki wzrost dochodów podatkowych  przede wszystkim w 2015 roku, to są dochody zarówno rosnące na poziomie znaczącym 134 miliardów złotych czyli o blisko 7 procent z VAT. Dochody z dywidend i wypłat zysku dla budżetu na przyszły rok mają skoczyć o 51 procent w stosunku do obecnego roku i wynieść ponad 6 miliardów złotych. To wszystko ma się jeszcze dziać w tym budżecie w sytuacji przecież słabego popytu, słabej konsumpcji

Protest pracowników sądownictwa. "Nie żądamy gwiazdki z nieba, chcemy tylko chleba" 

Związkowcy i pracownicy sądownictwa liczą na odpowiedź resortu oraz nowego ministra sprawiedliwości Cezarego Grabarczyka w sprawie ich postulatów.

Sądy w Polsce. Będą dodatkowe środki dla pracowników
Od niedzieli przed resortem sprawiedliwości trwał protest, którego kulminacją była manifestacja pod Ministerstwem Sprawiedliwości.

Strajk górników w Braniewie zakończony 

Protestujący pozytywnie przyjęli komunikat Kancelarii Rady Ministrów i czekają na październikowe expose Ewy Kopacz.
Górnictwo w Polsce. Kopacz ograniczy import węgla z Rosji? 

Premier zapoznała się z petycją złożoną na ręce wojewody warmińsko-mazurskiego przez związek zawodowy górników.
Rząd chce spacyfikować górników. Kopacz gotowa na jesień protestów

Rząd zamierza ograniczyć napływ rosyjskiego węgla, by spacyfikować nastroje górników. Nie jest jednak w stanie spełnić ich oczekiwań i szykuje się na jesień protestów.
Na Śląsku wskazują, że stan wrzenia w kopalniach jest tak wielki, że gdyby wdrażanie rozwiązań dla górnictwa nadal się przeciągało, to może dojść do niekontrolowanych protestów społecznych. Żadnego grania na zwłokę ze strony rządu nie będzie. Stan wrzenia w kopalniach jest tak wielki, że gdyby wdrażanie określonych rozwiązań przeciągało się, to ludzie wezmą sprawy w swoje ręce. I będziemy mieli sytuację taką, jak w kopalni Kazimierz-Juliusz, tylko w nieporównywalnie większej skali. Wtedy wszystko będzie możliwe, w tym protesty pod ziemią, czy niekontrolowane demonstracje organizowane samoczynnie. Ludzie już teraz mówią, że machanie balonikami na demonstracjach się skończyło.

Górnicy zakłócą wystąpienie Kopacz? Duda: Chcą przyjechać i posłuchać
Nie ma żadnych stu dni spokoju. Kto mi dawał sto dni spokoju? Od pierwszego momentu
rozpocząłem swoją pracę. Pani premier wiedziała, na co się zamierza - mówił Piotr Duda, przewodniczący "Solidarności".

Miliardy na drogi i kanalizację. Polska wieś szuka 67 mld zł

W czasie nowej perspektywy unijnej samorządy spoza miast chcą wydać na inwestycje 97 miliardów złotych. Tak wynika z internetowego badania dla samorządowców przygotowanego przez Związek Gmin Wiejskich, o czym pisze "Puls Biznesu".

Ziemia rolna w Polsce znów mocno drożeje

29,8 tys. zł – tyle płacono w Polsce za przeciętny hektar ziemi rolnej –wynika z indeksu wartości ziemi rolnej stworzonego przez Lion’s Bank. W ciągu kwartału stawka ta wzrosła o ponad 2 tys. zł.

Polska ma mało własnych firm. Naiwny liberalizm gospodarczy jest szkodliwy

Czy państwo powinno bardziej wspierać rodzimych przedsiębiorców? Za dużo u
nas liberalizmu gospodarczego i za mało ochrony własnych przedsiębiorstw - mówi Krzysztof Domarecki, jeden z najbogatszych Polaków.

Co czwarta firma nieprawidłowo wydawała pieniądze z UE

Ponad 12 proc. właścicieli małych i średnich firm deklaruje, że w nadchodzącym okresie, nie zamierza ubiegać się o unijne granty. Powód? Liczne nieprawidłowości i konieczność zwrotów pieniędzy z poprzednich okresów.

Wybory samorządowe 2014. PO pokazało pierwsze spoty wyborcze 

"Miliardy dla samorządu - lepsze życie Polaków" - pod takim hasłem do wyborów samorządowych16 listopada idzie PO. Sztab Platformy zaprezentował w czwartek pierwszy w tej kampanii spot wyborczy.

Sejm uchwalił nowelę ustawy o finansach publicznych

Sejm uchwalił w piątek zmiany w ustawie o finansach publicznych. Ich zadaniem jest zobowiązanie niektórych państwowych instytucji do deponowania wolnych środków na rachunku resortu finansów.

"Nocna zmiana" u Kopacz: Karpiński, Wasiak i Ostachowicz...

O 1 w nocy miało dojść do spotkania Ewy Kopacz z ministrem skarbu Włodzimierzem Karpińskim, szefową MIR Marią Wasiak i Igorem Ostachowiczem.

Wasiak odda odprawę z PKP, Ostachowicz nie pójdzie do Orlenu

Minister infrastruktury Maria Wasiak zrezygnuje z gigantycznej odprawy z PKP, a Igor Ostachowicz nie trafi do zarządu PKN Orlen. Igor Ostachowicz, od środy członek zarządu PKN Orlen, zrezygnował z funkcji w trosce o interes spółki w związku z kontrowersjami, jakie wywołała ta nominacja. Nowa minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak przekazała 510 tys. zł, które dostała w ramach odprawy z PKP SA, na cele dobroczynne

Strategiczna spółka Skarbu Państwa bez nadzoru. "Imienne upoważnienie"

Od czasu dymisji rządu nie wiadomo, który resort formalnie sprawuje nadzór nad Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych, drukującą m.in. dowody osobiste i prawa jazdy.

Sprawa Amber Gold: Umorzono śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez Tuska
Nie będzie wznowienia śledztwa dotyczącego niedopełnienia przez Donalda Tuska obowiązków w sprawie Amber Gold - podaje RMF FM.

Polska Agencja Kosmiczna będzie miała siedzibę w Gdańsku  

Sejmowe komisje rekomendowały odrzucenie poprawki, wskazując, że siedzibą Agencji powinna być Warszawa, jak pierwotnie planowano. Gdańsk nie ma sensu, to będzie zabawka lokalnych profesorów" - tak decyzję Sejmu komentował jeden z naukowców.

Przedsiębiorcy apelują do Kopacz

Przedsiębiorcy piszą list do premier Ewy Kopacz. Domagają się zmian prawnych, by uratować swe firmy przed upadkiem. Postulaty wystosowała Unia Rynku Budowlanego, która skupia kilkanaście organizacji i firm. Pierwszy z postulatów dotyczy procesów sądowych, w których stronami są firmy budowlane i urzędy skarbowe. Kolejny to wprowadzenie arbitrażu w sporach między firmami budowlanymi a skarbem państwa oraz zrównanie praw instytucji publicznych i firm budowlanych przy wyborze wykonawcy
inwestycji.

Etykietowanie:

2 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. Trwają rozmowy dotyczące

Trwają rozmowy dotyczące kopalni Kazimierz-Juliusz

Górnicy z kopalni Kazimierz-Juliusz, którzy
od środy prowadzili podziemny protest, dziś wyjechali na powierzchnię.
Oczekują na wyniki rozmów dotyczących przyszłości ich zakładu, które
trwają w Katowicach.

Biorą w nich udział przedstawiciele władz Katowickiego Holdingu
Węglowego, związkowców i wojewody, wiceminister gospodarki Jerzy
Pietrewicz, a także reprezentujący kancelarię premiera Jan Krzysztof
Bielecki.

Jak powiedział Jarosław Grzesik, przewodniczący górniczej
„Solidarności” – związkowcy żądający m.in. przedłużenia działania
przeznaczonej do likwidacji kopalni, podkreślają, że to nie koniec
protestu.  Grożą powrotem pod ziemię w przypadku niepowodzenia
negocjacji. Mówi

- Najważniejsza informacja dla tych ludzi to będzie taka, że
mają pieniądze na swoich kontach, że mają gwarancję bezpieczeństwa
swojego zatrudnienia, że kopalnia Kazimierz-Juliusz nie będzie
likwidowana z dnia na dzień, tylko że będzie to wszystko miało ręce i
nogi. Przecież były plany opracowane wcześniej przez zarząd Katowickiego
Holdingu Węglowego, które mówiły o tym, że kopalnia będzie funkcjonować
co najmniej do połowy przyszłego roku. Ci ludzie nagle się o tym
dowiedzieli. Spadała ta informacja na nich jak grom z jasnego nieba, ze z
dnia na dzień mają być przenoszeni na inne zakłady, na kopalnie
Katowickiego Holdingu Węglowego i to jeszcze bez gwarancji zatrudnienia
na tych samych warunkach, na których pracują teraz na kopalni
Kazimierz-Juliusz –
powiedział Jarosław Grzesik.

W szczytowym momencie pod ziemią protestowało ponad 150 górników.
Część z nich nie wytrzymała trudów protestu, udzielano im pomocy
medycznej

Kazimierz-Juliusz to spółka zależna KHW i ostatnia czynna kopalnia
węgla kamiennego w Zagłębiu Dąbrowskim. Ma zakończyć wydobycie na
przełomie września i października.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. Minister obrony Niemiec:

Minister obrony Niemiec: Berlin nie może wykonać zobowiązań wobec NATO



Minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen powiedziała w
wywiadzie dla niedzielnego wydania gazety "Bild", że ze względu na...
czytaj dalej »

Berlin nie może wykonać zobowiązań wobec NATO 

Minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen powiedziała w
wywiadzie dla niedzielnego wydania gazety “Bild”, że ze względu na
trudności w zaopatrzeniu w sprzęt wojskowy jej kraj nie będzie mógł
wykonać wszystkich zobowiązań wobec NATO.“Nie zrealizowaliśmy założonych rok temu celów w zakresie liczby
sprzętu lotniczego, który w sytuacji alarmowej w ciągu 180 dni ma być
dostarczony (Sojuszowi) – powiedziała von der Leyen “Bild am Sonntag”.Jak wyjaśniła, powodem są “braki w zaopatrzeniu w części zamienne oraz awarie śmigłowców dla marynarki wojennej”.Szefowa resortu obrony zastrzegła, że Niemcy są zdolne do wykonywania
zadań bieżących w ramach NATO oraz do udziału w ewentualnych
krótkoterminowych operacjach w sytuacjach kryzysowych.Fragment rozmowy ukazał się w sobotę wieczorem na stronie internetowej “Bilda”.Jak podał wcześniej “Der Spiegel”, w przypadku ataku na któreś z
państw bałtyckich Niemcy nie byłyby w stanie wbrew wcześniejszym
obietnicom skierować do akcji 60 myśliwców Tornado.


Siergiej Ławrow: Zachód bezgranicznie usprawiedliwia działania samozwańczych władz w Kijowie


 
Minister
spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow skrytykował w sobotę w
Zgromadzeniu Ogólnym ONZ Zachód, w tym USA, m.in. za to, że "w sposób
nieograniczony usprawiedliwia działania samozwańczych władz w Kijowie"
przeciw ludności rosyjskojęzycznej.


Dominika Wielowieyska

Zestawianie historii Ostachowicza i Wasiak to nieporozumienie

Tabloidy (i prawicowe portale), które tak czynią, grają tylko i wyłącznie na starej jak świat zawiści.





Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl