Przenośna wystawa: „Pułkownik Kukliński – Polska Samotna Misja”
Andy-aandy, śr., 06/08/2014 - 21:17
Przenośna wystawa: „Pułkownik Kukliński – Polska Samotna Misja”
* * * * *
Z Kuklińskim w Polskę
Ze zniszczonym przez Niemców w Powstaniu Warszawskim – a odbudowanym dopiero w 1979 roku – Zamkiem Królewskim w Warszawie kojarzy mi się między innymi jeden z epizodów w relacjach płk. Ryszarda Kuklińskiego z gen. Wojciechem Jaruzelskim.
W czasie przygotowań do szczytu ministrów obrony Układu Warszawskiego, który miał odbyć się w grudniu 1979 roku w Warszawie, generał spytał pułkownika, co Niemcy pokazywali podczas poprzedniego komitetu w Berlinie i co my możemy im pokazać obecnie. – Zaprezentowali swój szklany Pałac Kultury i Odpoczynku – odpowiedział Kukliński. – Ale my mamy naprawdę coś godnego do zaprezentowania temu gremium. W świetle przewidywanej problematyki posiedzenia obiekt ten jest bardzo na czasie, towarzyszu generale – kontynuował Kukliński. – Co to takiego? – zapytał zaciekawiony minister obrony narodowej. – Zamek Królewski – odparł Kukliński. W tym momencie twarz generała zmieniła się. Zmrożony odwrócił się i zaczął się oddalać…
Ta opowieść, a także wiele innych wątków historycznych, znacznie poważniejszych z punktu widzenia historii Polski, przedstawiona będzie w ramach wystawy: Pułkownik Kukliński – Polska Samotna Misja. Wystawa zostanie zaprezentowana po raz pierwszy w Ossowie na polach Bitwy Warszawskiej – Cudu nad Wisłą, podczas drugiego dnia uroczystości rocznicowych, 16 sierpnia o godzinie 12.00. Nie jest przypadkiem, że akurat w miejscu, gdzie Polacy pokonali agresywną, bolszewicką nawałę. Wystawa prezentuje życiorys i misję płk. Ryszarda Kuklińskiego w kontekście pokonania w zimnej wojnie komunistycznej Rosji.
Na ponad 120 fotografiach i dokumentach, umieszczonych na 20 dużych planszach, można zapoznać się z jego młodością, szczeblami kariery i tym, co motywowało Konrada Wallenroda XX wieku, by ratować Polskę. Wśród dokumentów jest mapa agresji Układu Warszawskiego na zachód Europy. Pułkownik Ryszard Kukliński wielokrotnie powoływał się na nieuczciwe wykorzystywanie i uzależnienie Wojska Polskiego i w ogóle Polski przez Armię Czerwoną. Dlatego wystawa prezentuje także dokumenty historyczne sowieckie i PRL-owskie z Archiwum Akt Nowych, świadczące m.in. o napadach, morderstwach i kradzieżach sołdatów w Polsce. Zaprezentowane są także mapy „prywatnych” dróg Armii Czerwonej służących do poruszania się czołgami po terytorium Polski oraz dokumenty z okresu opuszczenia Polski przez Armię Czerwoną.
Izbę Pamięci płk. Kuklińskiego założył przyjaciel i pełnomocnik płk. Ryszarda Kuklińskiego Józef Szaniawski. Obaj już odeszli, ale muzeum Kuklińskiego tętni życiem. W każdym tygodniu odwiedza je około 150-200 gości. W minioną niedzielę przyjechała nawet kilkudziesięcioosobowa wycieczka z Brazylii i Argentyny! Potomkowie polskich emigrantów i ich rodziny wraz z księdzem Kazimierzem, który jest ich przewodnikiem i tłumaczem, wykonali taki trud, żeby odwiedzić Polskę, a jednym z miejsc, które chcieli zobaczyć, była Izba Pamięci płk. Kuklińskiego.
Ale nie wszystkim udaje się dotrzeć w Warszawie do tego muzeum. Dlatego zdecydowałem się przygotować dla Państwa wystawę, która będzie mogła dojechać do każdego zakątka Polski. Może być wystawiana nie tylko wewnątrz budynków, ale także na deptakach miejskich. Ta edukacyjna ekspozycja została przygotowana także z myślą o uczniach szkół. W czasie gdy odbiera się lekcje historii, zakłamuje ją i pomija, młodzież powinna otrzymywać więcej propozycji od niezależnych instytucji zajmujących się historią Polski i promocją najpiękniejszych jej stron.
Dlatego zapraszam wszystkich zainteresowanych do odwiedzania tej wystawy, a także do jej wypożyczania. Jest także przygotowana, aby wystawiać ją za granicą. Każde zdjęcie i dokument opisane są w języku angielskim.
Pierwsza prezentacja odbędzie się w Ossowie. Kolejna, od 5 września do 2 października, w Muzeum Archidiecezjalnym w Białymstoku. Do zobaczenia z Kuklińskim w Polsce.
Filip Frąckowiak
6 sierpnia 2014
Nasz Dziennik - http://www.naszdziennik.pl/mysl-felieton/89695,z-kuklinskim-w-polske.html
[Tytuł mój - Andy]
* * * * *
Izba Pamięci Płk. Kuklińskiego - http://www.kuklinski.org.pl
- Andy-aandy - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
napisz pierwszy komentarz