Zamiast historii myśli – historia murów, po tym jak myśl wyczyszczono podczas Wielkiej Czystki Akademickiej

avatar użytkownika Józef Wieczorek

5

Zamiast historii myśli – historia murów

po tym jak myśl wyczyszczono podczas Wielkiej Czystki Akademickiej

Plany wydawnicze na Wielki Jubileusz UJ

Oficjalna strona Wielkiego Jubileuszu 650-lecia UJ wreszcie odsłania tajemnice, także dla mediów. Materiały prasowe z konferencji prasowej z dnia 20.02.2014 r.http://www.650.uj.edu.pl/dla-mediow/do-pobrania/

Pojawił się wykaz przygotowanych do druku wydawnictw jubileuszowych:

WYDAWNICTWA JUBILEUSZOWE

  1. Cykl monografii “Obiekty zabytkowe Uniwersytetu Jagiellońskiego”

Andrzej Chwalba Collegium Maius

Marek Ferenc Collegium Nowodworskiego

Tomasz Gąsowski Collegium Wróblewskiego

Piotr Franaszek Collegium Witkowskiego

Wiktor Szymborski Collegium Broscianum

Przygotowane do druku w ramach tej serii w Księgarni Akademickiej:

Monika Bogdanowska, Andrzej Chwalba Collegium Novum

Andrzej Chwalba Pałac Pusłowskich

  1. Specjalne wydania miesięcznika „ALMA MATER”

w wersji polskiej (ukaże się w połowie kwietnia)

w wersji angielskiej (pojawi się na początku maja)

  1. Album okolicznościowy „Uniwersytet Jagielloński 1364-2014”

redakcja albumu:

Stanisław Pietrzyk – Dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego

Krzysztof Stopka – Dyrektor Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius

Widać z tego, że tym razem uczeni UJ nie podjęli się napisania historii UJ na nowo i zgodnie z prawdą, aby wypełnić misję uniwersytetu.

Historia UJ pisana na okoliczność Jubileuszu 600 lecia UJ – A.D. 1964 i na okoliczność Jubileuszu 600 lecia UJ – A.D. 2000 nie za bardzo była zgodna (a nawet bardzo niezgodna) z prawdą na odcinku czasów najnowszych ( np. http://blogjw.wordpress.com/2009/03/25/lustracja-dziejow-uniwersytetu-jagiellonskiego/).

Można rzec – pełna porażka.

Uczeni UJ nie podołali, tak pod względem intelektualnym, jak i moralnym. I niestety nie podjęto już walki o prawdę, choćby na okoliczność Wielkiego Jubileuszu. Pełna rezygnacja z misji uniwersytetu !

W historii UJ mimo upływu lat, a nawet wieków, świętowania kolejnych Jubileuszy, nie rozpoznano jego dziejów po roku 1981 , nie wiadomo co się wtedy działo na UJ, nie zidentyfikowano stanu wojennego, ani Wielkiej Czystki Akademickiej, nie zidentyfikowano haniebnej postawy w okresie instalacji systemu komunistycznego ( http://blogjw.wordpress.com/2013/02/22/o-zolnierzach-wykletych-wykletych-takze-przez-rektorow/…………….. i jak dotąd (chyba) nikomu (poza mną) to nie przeszkadza !

Widać podczas Wielkiej Czystki https://blogjw.wordpress.com/tag/wielka-czystka/myśl akademicką wyczyszczono tak dokładnie, że pozostała populacja akademicka nie jest w stanie/nie chce ryzykować przedstawienia historii myśli akademickiej UJ i jej wpływu na losy kraju, szczególnie w interwale najnowszym. Tak naprawdę nie wiadomo czy ten wpływ był/jest pozytywny, czy negatywny ?

Słusznie jednak zauważono – myśl co prawda wyczyszczono, ale mury i to stare – pozostały, więc można napisać historię tych murów. W końcu Jubileusz, i to Wielki, do czegoś zobowiązuje.

Gdyby te mury potrafiły mówić, wiele można by się dowiedzieć także o historii myśli (i nie tylko) akademickiej. Budynków UJ jest moc https://www.usosweb.uj.edu.pl/kontroler.php?_action=actionx:katalog2/jednostki/budynkiJednostki%28jed_org_kod:UJ%29 ale wybrano tylko kilka do opisu.

Wśród wybranych do opisów jubileuszowych nie zidentyfikowałem budynku przy ul. św. Anny 6

4

Collegium Kołłątaja (pełna nazwa Collegium Phisicum im. Hugona Kołłątaja)

2

gdzie znajduje się tablica upamiętniająca osiągnięcia Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego.

3

Czyżby dlatego, że takich osiągnięć naukowych, mimo rozwoju infrastruktury, obecnie UJ nie ma ?

W budynku tym, na pierwszym pietrze, mieścił się Gabinet Geologiczny UJ od 1782 do 1962 roku, o znanych w świecie osiągnięciach chociażby Prof. Ludwika Zejsznera w XIX wieku (dwukrotnie relegowanego z UJ) czy Prof. Mariana Książkiewicza w XX wieku, pozbawionego możliwości wykładania w czasach stalinowskich.

Znajdowały się tam liczne zbiory geologiczne i paleontologiczne, które przetrwały czasy Hansa Franka, ale nie przetrwały czasów PRL – po Jubileuszu 600 -lecia UJ, kiedy przeniesiono je do nowych budynków !

Czemu ta niewygodna prawda jest pomijana w historii UJ ?

Na okoliczność kolejnych Jubileuszy UJ powstają coraz to nowe budynki, także dla geologii i istnieją uzasadnione obawy, że historia się powtórzy.

Co prawda historia est magistra vitae, ale jak historię się wyczyści z tego co do nauki życia by było przydatne – to mamy to co mamy.

(tekst i zdjęcia – Józef Wieczorek)


Filed under: Historia UJ, Jubileusz A.D. 2014 Tagged: historia budynków, historia myśli, historia UJ, niewygodna prawda, Wielka Czystka Akademicka, Wielki Jubileusz UJ, zabytki

napisz pierwszy komentarz