Zamiast historii myśli – historia murów, po tym jak myśl wyczyszczono podczas Wielkiej Czystki Akademickiej
Zamiast historii myśli – historia murów
po tym jak myśl wyczyszczono podczas Wielkiej Czystki Akademickiej
Plany wydawnicze na Wielki Jubileusz UJ
Oficjalna strona Wielkiego Jubileuszu 650-lecia UJ wreszcie odsłania tajemnice, także dla mediów. Materiały prasowe z konferencji prasowej z dnia 20.02.2014 r. – http://www.650.uj.edu.pl/dla-mediow/do-pobrania/
Pojawił się wykaz przygotowanych do druku wydawnictw jubileuszowych:
WYDAWNICTWA JUBILEUSZOWE
-
Cykl monografii “Obiekty zabytkowe Uniwersytetu Jagiellońskiego”
Andrzej Chwalba Collegium Maius
Marek Ferenc Collegium Nowodworskiego
Tomasz Gąsowski Collegium Wróblewskiego
Piotr Franaszek Collegium Witkowskiego
Wiktor Szymborski Collegium Broscianum
Przygotowane do druku w ramach tej serii w Księgarni Akademickiej:
Monika Bogdanowska, Andrzej Chwalba Collegium Novum
Andrzej Chwalba Pałac Pusłowskich
-
Specjalne wydania miesięcznika „ALMA MATER”
w wersji polskiej (ukaże się w połowie kwietnia)
w wersji angielskiej (pojawi się na początku maja)
-
Album okolicznościowy „Uniwersytet Jagielloński 1364-2014”
redakcja albumu:
Stanisław Pietrzyk – Dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego
Krzysztof Stopka – Dyrektor Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius
Widać z tego, że tym razem uczeni UJ nie podjęli się napisania historii UJ na nowo i zgodnie z prawdą, aby wypełnić misję uniwersytetu.
Historia UJ pisana na okoliczność Jubileuszu 600 lecia UJ – A.D. 1964 i na okoliczność Jubileuszu 600 lecia UJ – A.D. 2000 nie za bardzo była zgodna (a nawet bardzo niezgodna) z prawdą na odcinku czasów najnowszych ( np. http://blogjw.wordpress.com/2009/03/25/lustracja-dziejow-uniwersytetu-jagiellonskiego/).
Można rzec – pełna porażka.
Uczeni UJ nie podołali, tak pod względem intelektualnym, jak i moralnym. I niestety nie podjęto już walki o prawdę, choćby na okoliczność Wielkiego Jubileuszu. Pełna rezygnacja z misji uniwersytetu !
W historii UJ mimo upływu lat, a nawet wieków, świętowania kolejnych Jubileuszy, nie rozpoznano jego dziejów po roku 1981 , nie wiadomo co się wtedy działo na UJ, nie zidentyfikowano stanu wojennego, ani Wielkiej Czystki Akademickiej, nie zidentyfikowano haniebnej postawy w okresie instalacji systemu komunistycznego ( http://blogjw.wordpress.com/2013/02/22/o-zolnierzach-wykletych-wykletych-takze-przez-rektorow/…………….. …i jak dotąd (chyba) nikomu (poza mną) to nie przeszkadza !
Widać podczas Wielkiej Czystki https://blogjw.wordpress.com/tag/wielka-czystka/myśl akademicką wyczyszczono tak dokładnie, że pozostała populacja akademicka nie jest w stanie/nie chce ryzykować przedstawienia historii myśli akademickiej UJ i jej wpływu na losy kraju, szczególnie w interwale najnowszym. Tak naprawdę nie wiadomo czy ten wpływ był/jest pozytywny, czy negatywny ?
Słusznie jednak zauważono – myśl co prawda wyczyszczono, ale mury i to stare – pozostały, więc można napisać historię tych murów. W końcu Jubileusz, i to Wielki, do czegoś zobowiązuje.
Gdyby te mury potrafiły mówić, wiele można by się dowiedzieć także o historii myśli (i nie tylko) akademickiej. Budynków UJ jest moc https://www.usosweb.uj.edu.pl/kontroler.php?_action=actionx:katalog2/jednostki/budynkiJednostki%28jed_org_kod:UJ%29 ale wybrano tylko kilka do opisu.
Wśród wybranych do opisów jubileuszowych nie zidentyfikowałem budynku przy ul. św. Anny 6
Collegium Kołłątaja (pełna nazwa Collegium Phisicum im. Hugona Kołłątaja)
gdzie znajduje się tablica upamiętniająca osiągnięcia Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego.
Czyżby dlatego, że takich osiągnięć naukowych, mimo rozwoju infrastruktury, obecnie UJ nie ma ?
W budynku tym, na pierwszym pietrze, mieścił się Gabinet Geologiczny UJ od 1782 do 1962 roku, o znanych w świecie osiągnięciach chociażby Prof. Ludwika Zejsznera w XIX wieku (dwukrotnie relegowanego z UJ) czy Prof. Mariana Książkiewicza w XX wieku, pozbawionego możliwości wykładania w czasach stalinowskich.
Znajdowały się tam liczne zbiory geologiczne i paleontologiczne, które przetrwały czasy Hansa Franka, ale nie przetrwały czasów PRL – po Jubileuszu 600 -lecia UJ, kiedy przeniesiono je do nowych budynków !
Czemu ta niewygodna prawda jest pomijana w historii UJ ?
Na okoliczność kolejnych Jubileuszy UJ powstają coraz to nowe budynki, także dla geologii i istnieją uzasadnione obawy, że historia się powtórzy.
Co prawda historia est magistra vitae, ale jak historię się wyczyści z tego co do nauki życia by było przydatne – to mamy to co mamy.
(tekst i zdjęcia – Józef Wieczorek)
Filed under: Historia UJ, Jubileusz A.D. 2014 Tagged: historia budynków, historia myśli, historia UJ, niewygodna prawda, Wielka Czystka Akademicka, Wielki Jubileusz UJ, zabytki
- Józef Wieczorek - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
napisz pierwszy komentarz