Kustosze historii odchodzą ...Zmarł Zdzisław Rachtan "Halny"

avatar użytkownika Maryla

 

Dzisiaj przed południem, 26 stycznia 2014 r. zmarł podporucznik czasu wojny Zdzisław Stefan Rachtan "Halny" (1924-2014). Był ostatnim żyjącym oficerem Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" i I batalionu 2 pułku piechoty Legionów AK, awansowanym do korpusu oficerów podczas II wojny światowej.
Zdzisław Rachtan,
Wąchock 15.06.2013 r.
 
Kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari V klasy. Jeden z twórców i założycieli niezależnego kombatanckiego Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury"-"Nurt" i jeden z inicjatorów budowy kapliczki na Wykusie. Honorowy Przewodniczący Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury"-"Nurt". Laureat Nagrody IPN "Kustosz Pamięci". Honorowy Obywatel Wąchocka i Starachowic. .Autor książek o Ponurym i Nurcie, nie doczekał 9 marca swoich 90-tych urodzin
 
Cześć Jego pamięci!
 
http://ponury-nurt.blogspot.com/2014/01/zmar-zdzisaw-rachtan-halny.html
Etykietowanie:

8 komentarzy

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

1. Do Pani Maryli

Szanowna Pani Marylo,

Wieczna cześć i pamięć żołnierzy Wojska Polskiego i Armii Krajowej
Wieczna cześć i chwała,
Panu porucznikowi Zdzisławowi Stefanowi Rachtanowi




Jego dzieło:



kapliczka na Wykusie  z obrazem Matki Boskiej Bolesnej, Na jej ścianach umieszczono 123 pseudonimy poległych podczas wojny
żołnierzy. Kapliczka otoczona jest murem, na którym obecnie
umieszczonych jest już kilkaset tabliczek z nazwiskami zmarłych
żołnierzy zgrupowań "Ponurego" i "Nurta"







Wyrazy ubolewania

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika gość z drogi

2. i ja dołączam ze swoją modlitwą

za Tą piekną duszę...

gość z drogi

avatar użytkownika Maryla

3. IPN/Internet Zmarł „Halny” -

zdjecie

IPN/Internet

Zmarł „Halny” - żołnierz AK


W niedzielę,  26 stycznia 2014 zmarł Zdzisław
Rachtan, wyróżniony w zeszłym roku nagrodą Kustosz Pamięci Narodowej,
żołnierz Armii Krajowej, podkomendny „Ponurego”. Miał 90 lat.

Od 1940 r. Zdzisław Rachtan zaangażowany był w konspirację w
szeregach Narodowej Organizacji Wojskowej. Przyjął pseudonim „Halny”. W
marcu 1943 r. włączony został do oddziału dywersyjnego NOW pod
dowództwem chor. Tomasza Wagi „Sęka”, „Szorta”. Pełnił w nim funkcje
dowódcy drużyny i zastępcy dowódcy plutonu. Odbył także szkolenie
podoficerskie. W 1943 r. przeszedł cały szlak bojowy zgrupowań
partyzanckich AK „Ponury”.

Jeden z pomysłodawców i inicjatorów ufundowania kapliczki Matki Bożej
Bolesnej na Wykusie – pierwszego w Polsce pomnika poświęconego Armii
Krajowej. W trakcie II wojny światowej Wykus stanowił bazę, w której
stacjonowali żołnierze polskiego podziemia.  Jeden z głównych działaczy
ogólnopolskiego, niezależnego od ZBoWiD środowiska kombatanckiego, które
funkcjonowało w latach 1957–1989.

Organizator słynnych w całym kraju „koncentracji” – czerwcowych
spotkań w Górach Świętokrzyskich na Wykusie i w Wąchocku, skupiających
weteranów AK, a od końca lat siedemdziesiątych również przedstawicieli
opozycji demokratycznej. Z inicjatywy środowiska w 1984 r. na rynku w
Wąchocku stanął pierwszy w Polsce figuratywny pomnik oficera AK – mjr.
Jana Piwnika „Ponurego”. Trzy lata później, w 1987 r., po 18 latach
starań do Polski sprowadzone zostały z ZSRS prochy poległego w 1944 r.
„Ponurego”.

Jeden z twórców archiwum środowiska „Ponury”–„Nurt”, które obecnie
posiada ok. 10 metrów bieżących spuścizny po żołnierzach Armii Krajowej z
całej Polski, walczących w latach 1943–1944 w Górach Świętokrzyskich.

Od 1979 r. członek nieformalnego Społecznego Komitetu Uczczenia
Pamięci Generała Stefana Roweckiego „Grota” i Jego Żołnierzy. Jeden z
założycieli Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Honorowy prezes
Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej
„Ponury”– „Nurt”.

Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2008),
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1995), Krzyżem Kawalerski
Orderu Wojennego Virtuti Militari (1944), Krzyżem Walecznych (1945),
Krzyżem Armii Krajowej (1961), Odznaką Środowiska „Ponury”–„Nurt”,
odznaką 2. pułku piechoty Legionów AK.

Źródło: IPN

http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/66491,zmarl-halny-zolnierz-ak.html

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

4. Uroczystości pogrzebowe por.

Uroczystości pogrzebowe por. Zdzisława Rachtana „Halny” odbędą się w najbliższy piątek w Warszawie. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w katedrze polowej 31 stycznia. o godz. 12.00, pogrzeb odbędzie się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. To ostatni oficer Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury".

Zdzisław Rachtan „Halny” był żołnierzem Armii Krajowej, działającego w Górach Świętokrzyskich Zgrupowania Partyzanckiego Jana Piwnika „Ponurego” i I batalionu 2 pułku piechoty Legionów AK. Był bardzo zasłużony dla ruchu kombatanckiego, organizował słynne rocznicowe spotkania kombatanckie na Wykusie i w Wąchocku. To ostatni oficer Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury" i I batalionu 2 pułku piechoty Legionów AK, awansowany do korpusu oficerów podczas II wojny światowej. Zmarł w Warszawie 26 stycznia w wieku 89 lat

Zdzisław Rachtan urodził się 9 marca 1924 r. w Wierzbniku (dziś Starachowice) . Od 1940 r. pracował tam jako robotnik w cegielni. W październiku 1940 r. został zaprzysiężony w Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW); przeszedł szkolenie podoficerskie. Przybrał okupacyjne nazwisko: „Zdzisław Drzazga”. Po aresztowaniu przez gestapo, więziony w Kielcach (luty –czerwiec 1942). Po uwolnieniu, w marcu 1943 r. włączony został do oddziału dywersyjnego „Nurta” – kpt. Eugeniusza Kaszyńskiego, który został podporządkowany szefowi „Kedywu” Okręgu Radomsko-Kieleckiego Armii Krajowej, wtedy porucznikowi „Ponuremu” – Janowi Piwnikowi. Przeszedł cały szlak bojowy Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” . przemianowanych w operacji „Burza” na I batalion 2 pp Legionów Armii Krajowej; walczył do 19 stycznia 1945 r., do rozwiązania Armii Krajowej. Odznaczony został Orderem Wojennym Krzyża Virtuti Militari V klasy.(1944) – za walkę 29/30 sierpnia 1944 pod Lipnem i Chotowem (nr 12988) i Krzyżem Walecznych,(1945).

Po rozwiązaniu Armii Krajowej zamieszkał wraz z żoną Krystyną w Toruniu. W 1947 r. zdał maturę w gimnazjum dla dorosłych i rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Równocześnie pracował w Fabryce Wodomierzy i Gazomierzy w Toruniu. Zagrożony aresztowaniem, przeniósł się do Warszawy.

Był jednym z pomysłodawców i inicjatorów ufundowania odsłoniętej 15 września 1957 r. kapliczki Matki Boskiej Bolesnej na Wykusie – pierwszego w powojennej Polsce pomnika poświęconego Armii Krajowej. Wykus – leśna polana w Puszczy Świętokrzyskiej, położona kilka kilometrów od Wąchocka, w czasie wojny stanowiła miejsce stacjonowania oddziałów leśnych, przede wszystkim wchodzących w skład Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” .

Organizował słynne, czerwcowe kombatanckie tzw,. „koncentracje" – spotkania na Wykusie i w Wąchocku. Brali w nich udział weterani działających w Górach Świętokrzyskich oddziałów leśnych, od końca lat siedemdziesiątych również działacze i członkowie konspiracyjnych ugrupowań opozycji niepodległościowej i demokratycznej, a w latach osiemdziesiątych – wtedy spotkania te nabrały szczególnie dużego rozmachu – także członkowie zepchniętej do podziemia „Solidarności” i kształtującego się niezależnego harcerstwa.

Był jednym z czołowych działaczy ogólnopolskiego, niezależnego od koncesjonowanego przez ówczesne władze Związku Bojowników o Wolność i Demokrację środowiska kombatanckiego, funkcjonującego w latach 1957-1989. Położył zasługi w ufundowaniu i wzniesieniu w 1984 r. na rynku w Wąchocku pierwszego w powojennej Polsce pomnika oficera AK – mjr. Jana Piwnika „Ponurego". Kiedy trzy lata później, w roku 1987, po wielu staraniach, sprowadzono ekshumowane z cmentarza w Wawiórce na Wileńszczyźnie prochy poległego w 16 czerwcu 1944 r. pod Jewłaszami mjr. „Ponurego”, Zdzisław Rachtan był jednym z głównych organizatorów trwających trzy dni w czerwcu 1988 r. uroczystości pogrzebowych „Ponurego” w Górach Świętokrzyskich. Ich finał stanowiła pierwsza w okresie PRL-u defilada kombatantów AK, uszeregowanych w ramach niegdysiejszych szesnastu Okręgów Armii Krajowej (także tych włączonych po wojnie do ZSRR), która przeszła ulicami Wąchocka i uroczysty powtórny pogrzeb Jana Piwnika na terenie średniowiecznego opactwa cysterskiego z udziałem grona biskupów pod przewodnictwem kardynała Henryka Gulbinowicza.

Od 1979 r. był członkiem nieformalnego Społecznego Komitetu Uczczenia Pamięci Generała Stefana Roweckiego „Grota" i Jego Żołnierzy oraz jednym z twórców archiwum Środowiska „Ponury"–„Nurt”. Należał do fundatorów tablicy pamiątkowej Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Jego żony Grety w Kaplicy Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Warszawie.

Był także jednym z założycieli Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Honorowym Prezesem Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury"– „Nurt". W 2013 r. został laureatem Nagrody Instytutu Pamięci Narodowej – Kustosz Pamięci Narodowej. Od 1991 r. przewodniczył Kapitule Policyjnej Honorowej Odznaki Zasługi im. Jana Piwnika „Ponurego”. Otrzymał honorowe obywatelstwo Wąchocka i Starachowic.

W latach powojennych odznaczony został m.in. Krzyżem Armii Krajowej (1961), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1995), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2008), Odznaką Środowiska „Ponury"–„Nurt", Odznaką 2 pułku piechoty Legionów AK.

http://wpolityce.pl/depesze/72820-w-piatek-pogrzeb-por-zdzislawa-rachtan...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

5. Krzyż Komandorski OOP dla

Krzyż Komandorski OOP dla Zdzisława Rachtana

Bronisław Komorowski odznaczył pośmiertnie Zdzisława Rachtana ps.
„Halny”, żołnierza Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury-Nurt”,
Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi dla
niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia w działalności
na rzecz środowisk kombatanckich i upamiętniania prawdy o najnowszej
historii Polski.

Nadany pośmiertnie Order został przekazany Rodzinie Zmarłego przez
Waldemara Strzałkowskiego z Kancelarii Prezydenta RP, podczas
uroczystości pogrzebowych, które odbyły się 31 stycznia 2014 r. w
Warszawie.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

6. R.Sobkowicz/Nasz

zdjecie

R.Sobkowicz/Nasz Dziennik

Pożegnanie „Halnego”

http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/66947,pozegnanie-halnego.html

W Warszawie odbył się wczoraj pogrzeb por.
Zdzisława Rachtana ps. „Halny”, ostatniego oficera Zgrupowań
Partyzanckich AK „Ponury”, żołnierza Narodowej Organizacji Wojskowej.

Katedra polowa Wojska Polskiego pękała dosłownie w szwach. Ostatniego
oficera Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” oprócz najbliższej rodziny
żegnali kombatanci, żołnierze, policjanci i harcerze.

W uroczystościach uczestniczył m.in. minister Jan Stanisław
Ciechanowski, kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Na początku Mszy św. przedstawiciel prezydenta odczytał postanowienie
prezydenta o nadaniu por. Zdzisławowi Rachtanowi pośmiertnie, za wybitne
zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, osiągnięcia w
działalności na rzecz środowisk kombatanckich i upamiętniania prawdy o
najnowszej historii Polski – Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia
Polski.

W homilii ks. płk Zbigniew Kępa podkreślił, ze żegnamy dzisiaj
jednego z wielkich ludzi trudnego czasu II wojny światowej i okresu
powojennego.

– Był dla nas wszystkich osobą znaczącą, był bohaterem, kawalerem
orderu wojennego Krzyża Virtuti Militari – mówił kapłan. Przypomniał, że
„Halny” był bardzo skromnym człowiekiem, choć nosił dumnie stopień
oficerski. Sam nie zabiegał jednak o awanse i godności.

Trumna z ciałem porucznika spoczęła na cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

– Spotkaliśmy się tu, w tym świętym miejscu, ażeby oddać hołd i
uczestniczyć w ostatniej ziemskiej podróży Zdzisława Rachtana „Halnego”,
żołnierza AK. Część z nas zapamięta go jako pana Zdzisława, znajomego,
kolegę, sąsiada, który przemierzał przez wiele lat podwórko przy Alejach
Ujazdowskich. Dla części, a w tym szczególnie dla mnie pozostanie w
pamięci jako przyjaciel, mentor i nauczyciel, którego słuchało się tak,
jak słucha się własnego ojca – mówił nadinsp. Arkadiusz Pawełczyk.

Zdzisław Rachtan „Halny” urodził się 9 marca 1924 r. w Wierzbniku,
był żołnierzem Armii Krajowej, działającego w Górach Świętokrzyskich
Zgrupowania Partyzanckiego Jana Piwnika „Ponurego” i I batalionu 2.
Pułku Piechoty Legionów AK.

Dał się też poznać jako jeden z najbardziej aktywnych działaczy
ogólnopolskiego niezależnego środowiska kombatanckiego funkcjonującego w
latach 1957-1989. Organizował słynne rocznicowe spotkania kombatanckie
na Wykusie i w Wąchocku, w których brali udział weterani działających w
Górach Świętokrzyskich oddziałów leśnych, od końca lat siedemdziesiątych
również działacze i członkowie konspiracyjnych ugrupowań opozycji
niepodległościowej i demokratycznej, a później także „Solidarności” i
kształtującego się niezależnego harcerstwa.

Był również jednym z założycieli Światowego Związku Żołnierzy Armii
Krajowej i honorowym prezesem Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań
Partyzanckich AK „Ponury” – „Nurt”, a od 1991 r. przewodniczył Kapitule
Policyjnej Honorowej Odznaki Zasługi im. Jana Piwnika „Ponurego”. W 2013
r. został laureatem Nagrody Instytutu Pamięci Narodowej – Kustosz
Pamięci Narodowej. Zmarł w Warszawie 26 stycznia w wieku 89 lat.

Piotr Czartoryski-Sziler

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

7. Ostatnie pożegnanie

- Żegnamy dziś wielkiego
Polaka. Honorowego prezesa Światowego Związku Żołnierzy AK. Kawalera
Orderu Wojennego Virtuti Militari, żołnierza powojennej konspiracji

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

8. Zmarł gen. Zbigniew

Zmarł generał Zbigniew
Ścibor-Rylski, pseudonim "Motyl", generał brygady, prezes Związku
Powstańców Warszawskich. Był lotnikiem, żołnierzem Armii Krajowej, ...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl