Antoni J. Wręga "PRL w Dallas. Niektóre aspekty zamachu na Kennedy’ego w Dallas."
Dwutygodnik Akademicki Koncept zapowiada nową pozycję historyka Antoniego J. Wręgi.
"W najbliższych tygodniach ukaże się książka, która może spowodować niezły ferment w polskiej percepcji zabójstwa Johna Fitzgeralda Kennedy’ego (dalej: JFK). Mija właśnie 50. rocznica tragicznej i zagadkowej śmierci amerykańskiego prezydenta, co stało się okazją dla Antoniego J. Wręgi do zebrania w całość jego dotychczasowych prac dotyczących polskich wątków tej zbrodni. Ci, którzy budują swoją wiedzę na ten temat w oparciu o teorię zamachu stanu i film JFK Olivera Stone’a, mogą być bardzo zaskoczeni.
Głównym wątkiem książki jest dziwna współpraca obywatela polskiego, przedwojennego imigranta – białego Rosjanina Jerzego (George’a) von (de) Mohrenschildta, nazywanego często „najbliższym przyjacielem Oswalda”, z wywiadem PRL. Przeszukując archiwa IPN i MSZ oraz różne źródła amerykańskie, Antoni Wręga doszedł do wniosku, że tajemniczych kontaktów jest więcej, a do tego dochodzi wybitnie lukratywna umowa na dostawy sizalu do Polski, na której Mohrenschildt zarobił krocie. Najprawdopodobniej, inaczej niż twierdził w swoich zeznaniach przed Komisją Warrena, kilkukrotnie przebywał w PRL. Autor przypuszcza, że ze sprawą może być związana także tajemnicza śmierć młodego polskiego naukowca w Paryżu w roku 1967.
Ponadto Antoni Wręga prezentuje najnowszy stan badań dotyczących śmierci JFK, omawia najświeższe publikacje w tym zakresie, a także wprowadza czytelnika w różne teoretyczne aspekty dezinformacji i operacji specjalnych."
Antoni J. Wręga PRL w Dallas. Niektóre aspekty zamachu na Kennedy’ego w Dallas, Warszawa, LTW, 2013.
Dominik Smyrgała
za : http://gazetakoncept.pl/smierc-jfk-polski-slad/
Człowiek, który wiedział za dużo. Antoni J. Wręga 05-05-2013,
Zabójcy JFK chcieli zmylić śledczych. Wykorzystali w tym celu tajemniczego misjonarza z Meksyku
Rozmówca powiedział tylko, że dziennikarz powinien zadzwonić do ambasady amerykańskiej w Londynie, po jakiś wielki „news", po czym odłożył słuchawkę" – napisano w depeszy CIA z 23 listopada 1963 r. Opisuje ona anonimowy telefon odebrany dzień wcześniej, na około 25 minut przed zamachem na Johna Fitzgeralda Kennedy'ego, przez dziennikarza gazety „The Cambridge News". Do dziś nie wiadomo, kto wykonał ten telefon ani skąd dzwonił. Pewne jest natomiast to, że była to część operacji dezinformacyjnej, która miała uchronić faktycznych zleceniodawców zabójstwa przed odkryciem. Ten sposób, w Polsce określany swojsko, jako metoda „na zająca", jest stary jak świat, ale wciąż skuteczny. Rolę takiego „zająca" w zabójstwie JFK odegrał Albert A. Osborne vel John Howard Bowen, który przebywał w Wielkiej Brytanii, gdy wykonywano ów tajemniczy telefon. Wcześniej zadbano, aby jego drogi skrzyżowały się z zabójcą JFK Lee Harveyem Oswaldem.(..)
Notka o autorze za:
http://www.sw.org.pl/wzz.html
Antoni J. (Jerzy) Wręga, ur.1952 r. w Gdańsku, historyk, publicysta, od 1990 r. dyplomata, pracuje w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP, był wicekonsulem (II sekretarzem ambasady) w Kopenhadze (1990-1995), radcą Ministra (1996-2003), kolejno pracując w czterech różnych departamentach MSZ, obecnie jest ponownie II sekretarzem w MSZ (4 stopnie "w dół"; tak, jak w 1990 r. = przykład braku kariery dla "niepokornych" w administracji post-PRL-u; decyzja osobista dyr. gen. MSZ, niejakiego Matuszewskiego, mianowanego w 2005 r. przez Cimoszewicza – ambasadorem w Londynie]. Interesuje się historią wywiadów i tajnych organizacji na przestrzeni wieków.
- Zaloguj się, by odpowiadać
2 komentarze
1. Do Pani Maryli,
Szanowna Pani Marylo,
Ten Mohrenschildt, to Rosjanin, czy "biały" ? nie wiadomo. Pochodzenie miał niemieckie albo żydowskie, na co wskazuje nazwisko.
Trocki / Лейба Давидович Бронштейн/ też się żenił z milionerką, córka bankiera amerykańskiego, pochodzenia żydowskiego
Ukłony moje najniższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
2. @Maryla
To musi być ciekawa książka...
Zanim się ją przeczyta można zajrzeć tutaj: http://jfkassassination.net/russ/jfkinfo4/jfk12/hscademo.htm