GUŁag. Radzieckie obozy koncentracyjne 1918–1953

avatar użytkownika Maryla

Stanisław Ciesielski, GUŁag. Radzieckie obozy koncentracyjne 1918–1953, Warszawa 2010, 572 s., (seria „Monografie”, t. 69)

GUŁag. Radzieckie obozy koncentracyjne 1918–1953 Stanisława Ciesielskiego to pierwsza na polskim rynku księgarskim monografia poświęcona obozom, koloniom i osiedlom specjalnym, tworzącym jeden z podstawowych elementów radzieckiego systemu penitencjarnego, a zarazem stanowiącym ważną część gospodarki państwa. Autor analizuje zmiany polityki karnej i represyjnej oraz wpływ tych zmian na funkcjonowanie obozów. Otrzymujemy dynamiczny obraz struktury łagrowej, warunków pracy i życia w obozach, uzupełniony o charakterystykę socjologiczną więźniów i zesłańców, a także ich nadzorców.

http://ipn.gov.pl/publikacje/ksiazki/gulag.-radzieckie-obozy-koncentracyjne-19181953

 

Miniaturka

Jan Bodakowski
Sowieckie obozy koncentracyjne 1918–1953

W współczesnej Polsce media i politycy nie widzą nic niestosownego w gloryfikowaniu dokonań komunizmu. Pomniki sowieckich oprawców plugawią swoją obecnością przestrzeń publiczną. Komunistyczni oprawcy są fetowani, a protestująca przeciw temu młodzież jest szkalowana. Z szkół usuwane są lekcje historii by młode pokolenia były pozbawione elementarnej wiedzy o przeszłości. Jedną z form oporu wobec tej patologii, jest samokształcenie. Osobom które nie chcą zapomnieć, nie godzą się na tolerowanie komunistycznego totalitaryzmu, przyda się praca „GUŁag. Radzieckie obozy koncentracyjne 1918–1953” autorstwa Stanisława Ciesielskiego.

W wydanej przez IPN praca „GUŁag. Radzieckie obozy koncentracyjne 1918–1953” to pierwsza na polskim rynku monografia poświęcona komunistycznemu systemowi izolacji i eksploatacji uwięzionych. Sowieckiej polityce represji. Wpływowi zmian polityki władz sowieckich na funkcjonowanie sowieckich obozów koncentracyjnych. Warunkom życia i pracy uwięzionych. Temu kim byli uwięzieni i ich nadzorcy.

Pierwszy rozdział pracy poświęcony jest początkom sowieckiego systemu obozów koncentracyjnych. Przejęciu władzy przez bolszewików. Represjom lat 1917-1922. Polityce karnej. Obowiązkowi pracy i pracy przymusowej. Początkom sowieckiego systemu penitencjarnego.

W drugim rozdziale autor opisał sowieckie obozy koncentracyjne w latach 1922–1929. Ówczesną politykę karną. Zmiany w systemie represji. Utworzenie dwu systemów izolacji.

Trzeci rozdział został poświęcony przebudowie systemu penitencjarnego w latach 1929–1934. Polityce karnej. Polityce represji. Obozom OGPU. Zsyłkom kulaków i deportowanych. Różnym statusom przesiedleńców. Liczebności i rozmieszczeniu zesłańców. Warunkom bytowym na zesłaniu.

W czwartym rozdziale pracy Stanisława Ciesielskiego czytelnicy znajdą informacje o GUŁagu w okresie masowych represji. Unifikacji systemu represyjnego i penitencjarnego. Polityce karnej i represjach lat 1934–1936. Wielkim terrorze. Zmianach w polityce karnej w latach 1939–1941. Rozdział czwarty opisuje też funkcjonowanie w omawianych latach obozów i koloni. Liczbę, strukturę, śmiertelność, i pracę więźniów. Życie w obozach. Rozdział czwarty kończą informacje o masowych wysiedleniach i przesiedleniach lat 1935–1941. Liczebności i rozmieszczeniu zesłańców. Zmianach status poszczególnych grup zesłańców. Nowej organizacji zesłań systemu obozów koncentracyjnych.

Piąty rozdział „GUŁag. Radzieckie obozy koncentracyjne 1918–1953” opisuje zyski jakie czerpali sowieci z niewolniczej pracy więźniów sowieckich obozów koncentracyjnych. Budowę kanału Białomorsko-Bałtyckiego, Dalstroju, kanału Moskwa–Wołga, regionu uchtyjsko-peczorskiego, BAMu, kombinatu norylskiego. Wykorzystywanie niewolniczej pracy więźniów w budowie dróg, przemyśle drzewnym i rolnictwie. Piąty rozdział pracy kończy opis reformy GUŁagów.

W rozdziale szóstym znalazły się informacje o sytuacji w sowieckich obozach koncentracyjnych w latach 1941–1945. Polityce karnej i represji. Zmianach w strukturze i w organizacji obozów. Kadrze obozowej. Więzieniach, obozach, kolonia karnych. Warunkach życia więźniów. Pracy przymusowej więźniów i jej znaczenia gospodarczego. Kolumnach roboczych, jeńcach wojennych, skazanych na prace przymusowe.

Rozdział siódmy opisuje sytuacje w latach 1945–1953. Amnestie z 1945 roku. Uchylanie prawodawstwa wojennego. Działalność organów orzecznictwa. Karanie przestępstw kontrrewolucyjnych. Zaostrzenie polityki karnej. Charakter orzekanych kar. Zmiany strukturalne i organizacyjne w systemie obozów koncentracyjnych. Działalność obozów specjalnych. Działalność obozów nie należących do GUŁagu. Rozdział siódmy kończą informacje o liczbie i strukturze uwięzionych. Partycypacji obozów w systemie gospodarczym. Polityce kadrowej i podnoszeniu efektywności pracy więźniów.

W ostatnim rozdziale znalazły się informacje o organizacji obozów. Więźniach, nadzorcach, strażnikach i pracownikach obozów. Funkcjonowaniu obozowych baraków, łaźni, kuchni, stołówek i szpitali. Patologiach życia obozowego.

Jan Bodakowski

v3

http://ipn.gov.pl/__data/assets/thumbnail/0006/64995/varieties/v3.jpg

http://www.10milionow.pl/sowieckie-obozy-koncentracyjne-1918-1953/

 

Etykietowanie:

napisz pierwszy komentarz