Bitwa pod Lubartowem w czasie Powstania Listopadowego.
Michał St. de Z..., śr., 15/05/2013 - 10:35
Bitwa Pod Lubartowem odbyła sie 10 maja 1831 roku w czasie Powstania Listopadowego. Bitwę stoczyły Wojska Polskie pod generałem Wojciechem Chrzanowskim a wojskami rosyjskimi dowodzonymi przez generała barona Cypriana Belziga von Kreutza.
Generał Wojciech Chrzanowski z Chrzanowa Wielkiego i Małego, herbu Korab
Pomnik Wojciecha Chrzanowskiego i Ignacego Prądzyńskiego znajduje się w Komorowie k/Ostrowi Mazowieckiej na terenie byłej Szkoły Podchorążych Piechoty w tzw. "Alei powstania listopadowego". Twórca - rzeźbiarz Wojciech Aleksander Durek. Jak wszystkie pomniki w Komorowie powstał w latach 1931 - 1933.
Po zwycieskiej bitwie pod Firlejem w dniu 9 maja 1831 roku nad wojskami rosyjskimi dowodzonymi przez generała Cypriana barona Belziga von Kreutza, Wojska Polskie pod generałem Wojciechem Chrzanowskim udały sie w kierunku Lubartowa.
Wojska Polskie liczyły około 5600 zołnierzy,7 baonów, 8 szwadronów i 10 dział
Na przedmieściach Lubartowa dywizja generała Wojciecha Chrzanowskiego rozbiła obóz na skarpie nad Wieprzem.
Generał rosyjski Kreutz, mający około 9000 żołnierzy i 27 dział, postanowił uderzyć na dywizję Wojsk Polskich tak by nie mogła wycofac sie na Kock, Generał rosyjski bitwe rozpocął od bomardowania Lubartowa, sądząc , że w mieście sa główne siły polskie.
Generał Chrzanowski widząc prawie dwukrotną przewage wojsk rosyjskich i armat, postanowił przeprawic się przez Wieprz
Generał Wojciech Chrzanowski był gubernatorem wojskowym Warszawy w czasie Powstania Listopadowego w okresie od 18 sierpnia-6 września 1831
Wojciech Chrzanowski, gubernator wojskowy Warszawy
Generał Wojciech Chrzanowski herbu Korab z zawodu był kartografem,Jako pierwszy opracował mapę ziem polskich, która została wydana w Paryżu w 1859 roku
Napisał kilka książek, rozpraw na tematy wojskowe. W tym unikatowe o Bliskim Wschodzie
W 1812 roku brał udział w wyprawie Napoleona na Moskwę. Walczył pod Smoleńskiem gdzie będąc ranny dostał sie do niewoli. W 1815 roku wstąpił do Armii Królestwa Polskiego,
Po upadku Powstania Listopadowego wyemigrował do Francji- Paryż.Na polecenie Angli kilkakrotnie wyjeżdzał do Turcji.
Zmarł w roku 1861. Został pochowany na cmentarzu Montmartre / Cimetière de Montmartre / zwanym również Cmentarzem Północnym , trzeci pod względem wielkości w Paryzu.
Na cmentarzu Montmartre pochowany jest Juliusz Słowacki
- Michał St. de Zieleśkiewicz - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
Etykietowanie:
2 komentarze
1. Szanowny Panie Michale
pięknie dziękuję za przypomnienie bohaterów Powstania Listopadowego.
„Do broni, bracia, do broni, pod znakiem Orła i Pogoni”
Pozwolę sobie podlinkować tekst o biżuterii patriotycznej
Pamiątki powstań - Powstanie Listopadowe
http://www.dobroni.pl/rekonstrukcje,pamiatki-powstan-powstanie-listopado...
"Od chwili wybuchu powstania listopadowego, przez krótki okres wolności i następujące po nim długie lata niewoli biżuteria patriotyczna wiernie towarzyszyła społeczeństwu w jego walce o niepodległość, ożywiała patriotycznego ducha narodu, rozbudzała kolejne nadzieje. Biżuteria upamiętniała nie tylko zwycięstwa polskiego oręża czy chwałę kolejnych bohaterów powstańczych, ale upowszechniała ogólne idee narodowe. Wizerunek Orła lub tarcza z Orłem i Pogonią stały się symbolami patriotycznej woli i dążeń narodu. Godła te upowszechniała również okolicznościowa poezja patriotyczna, wezwanie: „Do broni, bracia, do broni, pod znakiem Orła i Pogoni”, było refrenem wielu wierszy i pieśni powstańczych. Dlatego też Orzeł lub połączenie Orła z Pogonią były głównymi elementami symbolicznymi różnych kompozycji patriotycznych. (..)
Obok najbardziej typowych i popularnych pierścieni z powstaniem listopadowym wiąże się również biżuteria wykonywana dla uczczenia bohaterów powstania. Pierścienie upowszechniają wizerunki przywódców, przypominają stoczone bitwy. Umieszczone są na nich często różne napisy patriotyczne i okolicznościowe. Wydaje się, że ten typ pierścieni, mniej popularny, wykonywany był na konkretne zamówienia określonych grup czy osób wiążących swoje nadzieje na niepodległość z aktualnym bohaterem powstania. Znane są pierścienie z miniaturowymi wizerunkami gen. Józefa Sowińskiego, gen. Jana Skrzyneckiego, pierścienie żelazne z napisem: „Chłopicki: I Dictator Pol. 5.X-bris 1830” (data ogłoszenia dyktatury - 5 XII), obrączka mosiężna z napisem:
”Dwernicki”, pierścień żelazny lub srebrny z napisem: „Xiąże Adam Jerzy Czartoryski P R N 1831”; Unikalnym egzemplarzem jest pierścień żelazny z napisem na granatowej emalii: „Wolność lub Śmierć”, na obrączce od wewnątrz data: ,,29-go Listopada 1830”. Pierścienie te według tradycji nosili uczestnicy ataku na Belweder.(..)
Serdecznie pozdrawiam
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Szanowny Panie Michale
Chrzanowski Wojciech- współtwórca i inicjator wydania wielkiej mapy Polski (1859).
Uniwersytet Wrocławski udostępnia w swoich zbiorach:
-
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl