SERWIS21 WARSZAWSKI - kwiecień 2013
ŚMIECIOWY ROZBÓJ
OPŁATY I POZORNE DZIAŁANIA: 7 marca Rada Warszawy przyjęła 3 uchwały ws, opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jak mawiają słusznie Warszawiacy to nie są opłaty, to zwykły rozbój. Od 27,30 do 78,40 zł w przypadku gospodarstw domowych w domach wielorodzinnych i 124,60 zł od gospodarstwa domowego w domach jednorodzinnych. W przypadku selekcji odpadów opłata będzie niższa o 1/3. Każdy z nas jednak wie, że w praktyce w domach wielorodzinnych zapłacimy sumę większą, bo w domach wielorodzinnych zawsze się zdarzy ktoś nie będzie dokonał selekcji. Władze Warszawy ustaliły opłaty arbitralnie, nie było właściwych konsultacji społecznych, nie było nawet przetargu, w których firmy przedstawiałyby swoje oferty. Wobec powszechnego oburzenia, rady dzielnic przyjmowały uchwały, w których wyrażano „niepokój”, ale uchwały te niczego nie zmieniają, są bowiem tylko opiniami, a potrzebne są konkretne działania.
WOJEWODA I RIO JAK PIŁAT UCHYLAJĄ SIĘ Stowarzyszenia Interesu Społecznego NSZZ WYZWOLENIE/WIECZYSTE złożyły wnioski do wojewody oraz do Regionalnej Izby Obrachunkowej o uchylenie uchwał Rady Warszawy z dnia 7 marca dot. opłat śmieciowych. Wiele mieszkańców dołączyło do wezwania składając pisma i maile popierające. 27 marca Wojewoda stwierdził swoją niewłaściwość. Z kolei Regionalna Izba Obrachunkowa stwierdziła, że ustosunkowując się do zarzutu zawyżenia ustalonych stawek opłat oraz kosztów funkcjonowania systemu, Kolegium uznało, że nie jest uprawnione do badania prawidłowości ustalenia wysokości stawki opłaty oraz kosztów związanych z gospodarką odpadami, bowiem wykraczałoby to poza zakres nadzoru legalnego. Jednak gdy chodzi o uchylenie przyznanej ulgi tj. podzielenia na dwie opłaty 50% dla gospodarstwa domowego w przypadku w którym są 2 mieszkania w domu jednorodzinnym – to samo RIO - uznało się za kompetentne.
BAŁAGAN W SPÓŁDZIELNIACH I WSPÓLNOTACH Władze traktują w tej sprawie wszystkich z buta. Nie udzielają właściwych informacji, grają na zwłokę np. ws. pytań i wątpliwości stawianych w wystąpieniach SISów (do Prezydenta Warszawy, Ministra Finansów). A tymczasem bałagan jest coraz większy, jedne spółdzielnie zbierają oświadczenia naruszając przy tym zasady ochrony danych osobowych poprzez żądania numerów PESEL (w tej kwestii jest wystąpienie z 25 kwietnia Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE do GIODO), inne tego nie czynią, jedni właścicieli lokali wyodrębnionych składają deklaracje i wszczynają postępowania ws. opłat, a inni tego nie czynią. Same urzędy nie wiedzą jak reagować. Np. na Ursynowie urzędnicy chcieli najpierw odmówić przyjęcia deklaracji śmieciowej od lokalu wyodrębnionego, wobec żądania adnotacji o odmowie – przyjęli.
WZMÓŻMY NACISK W tej sytuacji pozostaje tylko jedno wzmożyć nacisk społeczny. Prezes Stowarzyszenia Interesu Społecznego "NSZZ WYZWOLENIE"/ ”WIECZYSTE” (SIS) dr Daniel Alain Korona stawia sprawę jasno - najpierw uchylenie uchwał, następnie ogłoszenie przetargu pod nadzorem organizacji społecznych, a dopiero później przyjęcie nowych uchwał śmieciowych. Skoro włodarze miasta (PO) nie chcą uchylić uchwał śmieciowych ani obłędnych stawek opłat, kontynuujemy protest prawny. Po pierwsze - składać należy wezwania/dołączenie do wezwania do Rady Warszawy w trybie art.101 UoSG ws. uchylenia uchwał śmieciowych. Wzory wniosków na stronie http://serwis21.blogspot.com. Jeżeli władze odrzucą wniosek lub będą grać na zwłokę, wówczas SIS złoży skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Po drugie należy także składać wnioski wszczynające postępowania ws. określenia wysokości opłat i ws. umorzenia zobowiązania. Jest to bezpieczne i nie powoduje negatywnych skutków. W przypadku lokali wyodrębnionych, jeżeli nie ma obowiązku składania deklaracji, organy powinny wydać postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania. Jeżeli obowiązek taki występuje (są rozbieżności prawników w tym zakresie) wówczas organ musi wydać decyzję, która określi wysokość opłat zgodnie z uchwałą. Pierwsze takie wnioski już złożono w urzędach. W przypadku właścicieli lokali wyodrębnionych i domów jednorodzinnych można składać dodatkowo do Urzędu Dzielnicy pisma wszczynające postępowania ws. umorzenia zobowiązania/zaległości opłat śmieciowych za lipiec-grudzień 2013 r. Wzory pism ws. określenia wysokości opłat i umorzenia zobowiązania/zaległości z tytułu opłat na stronie serwis21.blogspot.com. W przypadku większej liczbie wszczętych postępowań, urzędy staną przed problemem narastającej obstrukcji i paraliżu, a wówczas władze Warszawy czy będą tego chciały czy nie, będą musiały odnieść się do nowej sytuacji.
- Zaloguj się, by odpowiadać
napisz pierwszy komentarz