Uświadomienie historykom Muzeum Holocaustu potrzeby oddania hołdu Ochotnikowi do Auschwitz to zasługa polskich i amerykańskich wolontariuszy akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”). Waszyngtońska dyskusja z okazji Międzynarodowego Dnia Ofiar Holocaustu 2013 stanowi drugi krok we właściwym kierunku. Czas najwyższy na wprowadzenie dokonań Rotmistrza do stałych ekspozycji muzeów zagłady Żydów.
Twórca Związku Organizacji Wojskowej w KL Auschwitz to wciąż wielki nieobecny w świadomości Żydów, Amerykanów, Europejczyków, mieszkańców globalnej wioski, w których umysły bezwstydne media od lat sączą jadowite kłamstwo „polskich obozów koncentracyjnych”.
Na uleczenie tej potwornej choroby nie ma skuteczniejszego leku, niż prawda. Dlatego od ponad pięciu lat, konsekwentnie „przypominamy o Rotmistrzu”. Przypominamy o należnym Witoldowi Pileckiemu miejscu w panteonie największych Bohaterów Europy. Walczymy o należne Rotmistrzowi miejsce w stałych ekspozycjach rozsianych po świecie muzeów upamiętniających zagładę narodu żydowskiego. Zob. materiał „Przypomnijmy o Rotmistrzu w Brukseli i Waszyngtonie”.
12 lutego 2013 r. Ambasada RP w Waszyngtonie, zaś dzień później waszyngtońskie Muzeum Holocaustu upubliczniły zapis video spotkania poświęconego rtm.Pileckiemu, z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu 2013.
Niemal półtoragodzinne nagranie zaowocowało licznymi komentarzami na facebookowym profilu Muzeum Holocaustu. Oto link do oryginalnego wątku:
https://www.facebook.com/holocaustmuseum/posts/531963126848283
Wśród komentarzy pojawiły się uwagi zamieszczone przez admina facebookowej strony pt. „Bring Witold Pilecki to Holocaust Museums”. Poniżej wersja polska komentarza:
Bring Witold Pilecki to Holocaust Museums: Dziękujemy za udostępnienie tego nagrania. Jednak kilka kwestii wymaga komentarza:
1) To co wydarzyło się w USHMM 27 stycznia 2013 r. powinniśmy traktować także jako wielkie zwycięstwo polskiego i amerykańskiego społeczeństwa obywatelskiego, którego nacisk doprowadził Muzeum Holocaustu do dostrzeżenia wagi czynów Witolda Pileckiego. Przypomnijmy także, że od listopada 2007 r. staramy się zainteresować biografią Pileckiego Mela Gibsona, a od sierpnia 2010 – Clinta Eastwooda.
2) Warto zapytać, dlaczego pani Edna Friedberg [prowadząca spotkanie] nie mówi prawdy w swoim stwierdzeniu na temat angielskiego przekładu „Raportu Witolda”. Od lata roku 2010 Muzeum Holocaustu jest świadome tego, że polska organizacja obywatelska, Fundacja Paradis Judaeorum, promuje świadectwo Witolda Pileckiego z Auschwitz po angielsku, od prawie pięciu lat – od 25 maja 2008 r. W Internecie i za darmo, vide: www.witoldsreport.blogspot.com
Co jest powodem owego rozmyślnego wprowadzania w błąd? Czyżby ktoś próbował ukraść osiągnięcie Fundacji Paradis Judaeorum?
3) Cieszy zmiana postawy polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych względem dziedzictwa Witolda Pileckiego. Zwłaszcza mając w pamięci odmowy ministra Sikorskiego wobec naszych próśb odnośnie promowania strony z angielskim przekładem „Raportu Witolda” we współpracy z Ambasadą RP w Izraelu (vide tekst z kwietnia 2010: http://mementomori.salon24.pl/168000,przypomnijmy-o-rotmistrzu-w-msz ).
4) Cieszy zmiana nastawienia Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w kwestii znaczenia Witolda Pileckiego w kontekście międzynarodowym, zwłaszcza – Holocaustu. Mamy nadzieję, że owa zmiana zaowocuje godną postawą dyrekcji Muzeum Auschwitz względem rocznicy pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz, która w Polsce obchodzona jest jako Narodowy Dzień Pamięci 14 czerwca 2013. Mamy nadzieję, że tym razem dyrekcja Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau nie będzie sabotować uroczystości z udziałem byłych więźniów Auschwitz – kolegów Witolda Pileckiego (takich jak Kazimierz Piechowski).
5) W dyskusji w Muzeum Holocaustu w dniu 27.I.2013 smutnym było przekonać się o niekompetencji pana Setkiewicza, odpowiadającego na pytanie o wiarę Pileckiego. Należałoby spytać, czy Setkiewicz w ogóle przeczytał „Raport Witolda”, na którego kartach Pilecki otwarcie pisze o swojej głębokiej, chrześcijańskiej motywacji podczas misji w Auschwitz. Czy polski historyk słyszał o prośbie Pileckiego do żony, odnośnie codziennej lektury „O naśladowaniu Chrystusa” Tomasza a Kempis? Czy Setkiewicz czytał o obrazach Matki Boskiej i św.Antoniego, namalowanych przez Witolda Pileckiego przed II wojną światową do lokalnego kościoła w Krupie?
6) Od stycznia 2008 r. staramy się zachęcić oficjeli Unii Europejskiej do ustanowienia 25 maja – rocznicy komunistycznej zbrodni na Witoldzie Pileckim – europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Mamy nadzieję, że idea europejskiego dnia pamięci, poświęconego tym, którzy stanowią wcielenie heroicznego wymiaru człowieczeństwa, spotka się ze zrozumieniem i wsparciem. „We, the People” – Polacy, Europejczycy, Amerykanie – powinniśmy uhonorować najdzielniejszych. Jesteśmy to winni naszym Bohaterom.
7) Wielka szkoda, że minister Władysław Bartoszewski odmówił nam wsparcia w postaci publicznej deklaracji, o którą zabiegaliśmy od 10 grudnia 2012 r., odnośnie miejsca Witolda Pileckiego w muzeach Holocaustu. Szkoda, że dr Timothy Snyder nie był łaskaw odpowiedzieć na list przesłany drogą elektroniczną 10 stycznia 2013 r. Mimo to, nie tracimy nadziei, że p.Steven Luckert niebawem udzieli odpowiedzi na pytanie: kiedy należy się spodziewać Witolda Pileckiego w stałej ekspozycji Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie.
https://www.facebook.com/events/206225719524068/
Let’s Reminisce About Witold Pilecki!We must give testimony..
Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo..
Czy zależy nam na trwałym wprowadzeniu dokonań Witolda Pileckiego w świadomość współczesnych? Zachęcam do udziału w dyskusji w wątku w fb-profilu Muzeum Holocaustu:
https://www.facebook.com/holocaustmuseum/posts/531963126848283
Weźmy udział również w nadchodzących wydarzeniach w ramach jakie wyznacza
„Kalendarium Rotmistrzowskie 2013”
Główny profil akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) na facebooku:
http://mementomori.salon24.pl/487011,witold-pilecki-w-muzeum-holocaustu-na-marginesie-dyskusji
Przypomnijmy o Rotmistrzu! Trzeba dać świadectwo..
Michał Tyrpa
9 komentarzy
1. Rotmistrz Pilecki nie ma muzeum, pamięć o Nim trwa tylko dzieki
społecznikom, walczącym o to, aby pamięć nie została zabita. W mediach nie istnieje, nie ma Muzeum, nie ma filmu o Bohaterze. Prawie nikt poza Polską nie wie o Jego istnieniu.
Za to są pieniądze i to olbrzymie, na film o Symsze Ratajzerze-Rotemie, bo był w lewackiej ŻOB, a nie prawicowej organizacji Betar, którzy przyłączyli się do organizacji ŻZW, utworzonej przez oficerów Wojska Polskiego żydowskiego pochodzenia.
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34889,13722694,Premiera_filmu_o__Ka...
Prace nad dokumentem zaczęła w 1995 r. Nikt jednak nie był wtedy zainteresowany jego sfinansowaniem. Z tamtego czasu zostały nagrania, zwłaszcza zapis rozmowy "Kazika" z Markiem Edelmanem w wersji czarno-białej. Jego fragmenty Agnieszka Arnold wykorzystuje w obecnym filmie. W obraz wplata historyczne zdjęcia pozyskane z archiwów i zbiorów prywatnych. Dopełnieniem tych materiałów są artystyczne animacje Agnieszki Polskiej, powstałe pod opieką Wilhelma Sasnala, oraz muzyka napisana specjalnie na potrzeby filmu przez Zygmunta Krauzego. Całe przedsięwzięcie udało się zrealizować dzięki pomocy Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej, Narodowego Centrum Kultury, Instytutu Adama Mickiewicza i TVP.
ZDJĘCIE Z 2010 R. - w czasie odsłonięcia pomnika w miejscu, gdzie wyprowadził kanałami grupę powstańców z getta przy ul. Proste
Symcha Ratajzer-Rotem jest dziś jednym z ostatnich żyjących powstańców z warszawskiego getta. Za tydzień na zaproszenie Bronisława Komorowskiego przybędzie do Warszawy na obchody 70. rocznicy tamtego zrywu. Będzie jedynym uczestniczącym w nich bojowcem z 1943 r. Inni ze względu na wiek i stan zdrowia nie są w stanie przyjechać. W piątek 19 kwietnia "Kazik" razem z prezydentem RP weźmie udział w głównej rocznicowej uroczystości przed pomnikiem Bohaterów Getta. Następnego dnia w świeżo otwartym gmachu Muzeum Historii Żydów Polskich swoją oficjalną premierę będzie miał film "Rotem". Zaplanowano ją na godz. 21. Wcześniej - o godz. 12 i 14 - odbędą się pokazy przedpremierowe. Wstęp wolny. 22 kwietnia o godz. 23 film w krótszej wersji (57 min zamiast 78 min) wyemituje TVP.
W czwartek dokument Agnieszki Arnold mieli okazję obejrzeć dziennikarze na specjalnym pokazie prasowym w audytorium Muzeum Historii Żydów Polskich. Seans połączony ze spotkaniem z twórcami filmu był premierą tej wielkiej multimedialnej sali. Audytorium, którego ściany i sufit wyłożone są miedzianą siatką, podłoga - jasnym drewnem, a składane fotele - jasnoszarym materiałem, ma aż 480 miejsc na pochylonej amfiteatralnie widowni. Zastosowano w niej nowoczesną aparaturę nagłośnieniową, oświetleniową i projekcyjną. Sala może pełnić funkcję kina, a po podniesieniu ekranu i odsłonięciu sceny - również sali koncertowej i teatralnej. 19 kwietnia wieczorem odbędzie się w niej koncert jazzowy "Bund Band. Tribute to marek Edelman".
Do 70. rocznicy żydowskiego zrywu pozostały trzy tygodnie. Uroczystości mają mieć charakter wyjątkowy. Rozpoczną się 18 kwietnia - w przeddzień rocznicy wybuchu walk w getcie. Potrwają aż do 16 maja - dnia upadku powstania i wysadzenia Wielkiej Synagogi przez generała SS Jürgena Stroopa.
Patronat nad obchodami objął prezydent Bronisław Komorowski, a większość gości zapraszała prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Przyjadą m.in. delegacje z zagranicy: reprezentanci państw, miast i organizacji żydowskich. Będą donatorzy wspierający Muzeum Historii Żydów Polskich - mówi Jarosław Jóźwiak, wicedyrektor gabinetu prezydent Warszawy.
Wbrew wcześniejszym zapowiedziom w obchodach nie weźmie udziału prezydent Izraela Szymon Peres. Nie może przyjechać, ma go zastąpić minister edukacji. Nie będzie też prezydenta USA Baracka Obamy, który podczas swojej wizyty w Warszawie w 2011 r. obiecał powrót na inaugurację Muzeum Historii Żydów Polskich. Budynek muzeum otwarty zostanie 19 kwietnia, ale jeszcze bez wystawy głównej. Ta gotowa będzie dopiero za rok i właśnie wtedy mają tu zjechać przywódcy państw.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Redakcja BM 24
Szanowni Państwo,
Oni kochają tylko siebie i swoje geszefty.
Rotmistrz Pilecki to tylko goj.
Ukłony
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
3. Szanowny Panie Michale
no prosze, co za nasze pieniądze wyprawia się w IPN. Gazeta Wyborcza i Gross znów RAZEM z Komorowskim.
Jak czytamy na stronach IPN,
Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko
Narodowi Polskiemu, Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN oraz
Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma są organizatorami
międzynarodowej konferencji naukowej „»Być świadkiem Zagłady«. W 70.
rocznicę powstania w warszawskim getcie“.
Honorowy
patronat nad konferencją objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Bronisław Komorowski. Konferencja dedykowana jest pamięci Szmula
Zygielbojma.
Spotkanie odbędzie się dniach 22–23 kwietnia 2013 r.
Inicjatywa
szlachetna i godna poparcia - tak przynajmniej można sądzić na pierwszy
rzut oka. Przy bliższej analizie programu wydarzenia narastają jednak
wątpliwości. Okazuje się bowiem, że jednym z gości konferencji
współorganizowanej przez IPN będzie znany z nierzetelnych, antypolskich
wystąpień Jan Tomasz Gross - autor równie głośnych co nierzetelnych
"Złotych żniw" i "Strachu".
CZYTAJ
TAKŻE: Gontarczyk w "Rz"o tym jak Gross manipuluje liczbami, jak
przemilcza niewygodne dla siebie fakty i wypacza historię
Weźmie
on udział w dyskusji panelowej pt. Co zostało z Hilbergowskiej triady
„Sprawcy – ofiary – świadkowie“? Moderatorem panelu jest prof. Paweł
Śpiewak (Żydowski Instytut Historyczny), a obok Grossa debatować będą:
Paweł Machcewicz (Muzeum II Wojny Światowej; Uniwersytet Warszawski)
oraz dr hab. Grzegorz Berendt (Instytut Pamięci Narodowej).
Szczególny
sprzeciw może budzić fakt, że debata z udziałem Grossa odbędzie się w
Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia”. A
przecież śp. Janusz Kurtyka określał jasno Grossa jako "pseudobadacza", a
jego prace jako "paszkwile". W 2008 roku tak mówił w wywiadzie dla Polskiego Radia:
Czy śp. Janusz Kurtyka chciałby, aby w Centrum Edukacyjnym
IPN nazwanym jego imieniem fetowano Jana Tomasza Grossa, dodatkowo z
udziałem historyka reprezentującego IPN? Czy żaden z jego uczniów i
byłych pracowników nie zaprotestuje?
Pomijając już fakt, że legitymizowanie Grossa przez
instytucję powołaną do strzeżenia prawdy o Polsce i Polakach musi budzić
najgłębszy sprzeciw.
Dodajmy: jednym z patronów medialnych sesji jest "Gazeta Wyborcza"...
Sil
CZYTAJ
TAKŻE: Piotr Gontarczyk: List otwarty do wydawnictwa "Znak" i Jana T.
Grossa. "Byłem wstrząśnięty poziomem grafomaństwa autora"
http://wpolityce.pl/wydarzenia/51542-jan-tomasz-gross-gosciem-konferencj...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
4. jeszcze lepiej
Agencja
Associated Press o Muzeum Historii Żydów Polskich: "ośmiela się zderzyć
Polaków z prawdą, której kiedyś mocno zaprzeczali"
Czy ten sposób ujęcia tematu przesłoni zasadniczy cel budowanego
przez państwo polskie muzeum, a więc prezentację 1000 lat rozwoju i
rozkwitu Żydów w Polsce, w tym czasy I Rzeczypospolitej, gdy żyło w niej
do 2/3 wszystkich Żydów świata?
http://news.yahoo.com/warsaw-ghetto-memorial-reflects-changing-poland-140155480.html
Dowiadujemy się więc, że na wystawie pokazane będą pogromy z XIX
wieku. W tekście brak informacji, że chodzi o pogromy na ziemiach pod
władzą Rosji i Ochrany. Będą także eksponowane akcje bojkotu
gospodarczego oraz wezwania do deportacji Żydów z II Rzeczypospolitej.
Nie zabraknie też miejsca na Jedwabne i pogrom kielecki.
A tymczasem, po cichu, u sąsiadów :
Angela Mekrel otrzymała nagrodę europejskich rabinów
16 kwietnia 2013 19:18
Kanclerz Niemiec Angela Merkel została wyróżniona nagrodą imienia lorda Immanuela Jacobovitsa, przyznawaną →
Tym sposobem fundatorzy nagrody oddają hołd wsparciu
przez Merkel społeczności żydowskiej Niemiec, a także ostremu potępianiu
antysemityzmu w Europie – czytamy w komunikacie prasowym organizacji.
Nagroda
imienia Immanuela Jacobovitsa, byłego prezesa Konferencji Europejskich
Rabinów i rabina naczelnego Zjednoczonych Żydowskich Kongregacji w
Wielkiej Brytanii, została ufundowana w 2012 roku.
Jej pierwszym laureatem był polski polityk, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
5. Israel TV News
W całym, ponad pięciominutowym materiale nie pada ani jedno słowo: Niemcy. 1 raz pada słowo - naziści. Zadziwiające doprawdy.
http://www.jerusalemonline.com/israel-history/holocaust-remembrance-day-...
The Auschwitz Album- Visual Evidence of Mass Murder at Auschwitz-Birkenau
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
6. Do Pani Maryli
Szanowna Pani Marylo,
Adam Michnik i Tomasz Gross, to przyjaciele od szkolnej ławy:
Tak zwana za Gomółki młodzież bananowa
Irena Grudzińska, Jan Lityński (Jakub Leman), Adam Michnik (Aaron Szechter). Siedzą z przodu: Jan Tomasz Gross w objęciach Aleksandra Smolara. Z tyłu: Jan Kofman, Barbara Skowrońska.
Ukłony moje naninższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
7. 11 maja 2013
Już po raz trzeci „ Szewska Pasja „ organizuje w Toruniu marsz dla upamiętnienia bohaterskiego rotmistrza -- „ III Toruński Marsz Rotmistrza Pileckiego „ .
W sobotę 11 maja zapraszamy wszystkich na marsz, który rozpocznie się mszą świętą w Kościele Garnizonowym po czym razem przemaszerujemy ulicą Szeroką , aż do Placu Rapackiego. Stamtąd marsz skręci pod Pomnik Ofiar Stalinizmu, gdzie odbędzie się Apel Poległych.
Bezpośrednio po marszu zapraszamy na koncert rapera „ Tadka „, który odbędzie się w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego. „ Tadek Firma Solo „ zaprezentuje utwory ze swojej najnowszej płyty pt. „ Niewygodna Prawda „ w tym między innymi utwory : Żołnierze Wyklęci, Rotmistrz Pilecki, Generał Nil, Inka i inne.
WSTĘP -- WOLNY !!!
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
8. Marsz Rotmistrza - Poznań 2012
IV Marsz Pileckiego w Warszawie
Marsz Rotmistrza Pileckiego - wzp24.pl - Szczecin 13.05.2012
Marsz Rotmistrza Pileckiego - Kraków
Bydgoszcz
http://wpolityce.pl/historia/280164-poruszajace-odkrycie-odnaleziono-nie...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
9. 77 lat temu rotmistrz Witold
77 lat temu rotmistrz Witold Pilecki uciekł z niemieckiego obozu Auschwitz. Pragnął - jako naoczny świadek - przekazać prawdę
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl