Precz z pomnikiem chwały Armii Czerwonej w Nowym Sączu

avatar użytkownika Józef Wieczorek

(zdjęcia – Józef Wieczorek, 2011)

Wojewoda Małopolski

Jerzy Miller

Kraków, ul Basztowa 22

Dotyczy: usunięcia pomnika chwały Armii Czerwonej z alei Wolności w Nowym Sączu oraz przeniesienia znajdującego się w jego pobliżu zbiorowego grobu 6 żołnierzy tej formacji na miejski cmentarz komunalny.

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, opierając się na informacji otrzymanej od Pana Wojewody podczas spotkania 10 września 2012 roku jest zmuszone po raz kolejny zwrócić się o uczciwe i zgodne ze stanem prawnym wyjaśnienie zarówno szeregu niefortunnych i dziwnych Pana stwierdzeń, jak i braku reakcji na łamanie obowiązującego prawa przez prezydenta Nowego Sącza Ryszarda Nowaka.

Ryszard Nowak jest zobowiązany Uchwałą nr XXI/185/92 Rady Miejskiej Nowego Sącza z dnia 25 lutego 1992 r. do dokonania rozbiórki pomnika chwały Armii Czerwonej przy al. Wolności. Mimo że pełni tę funkcję od 6 lat nie tylko nie wykonał tej uchwały, ale oświadczył publicznie, że nie chce jej wykonać i nikt mu nic nie zrobi.

W związku z tym Porozumienie zwraca uwagę, że zarówno Konstytucja RP w art. 13 jak i art. 256 Kodeksu Karnego zakazują propagowania komunizmu, a pomniki ku czci sił zbrojnych totalitarnego Związku Sowieckiego są taką właśnie formą propagowania zbrodniczej i ludobójczej ideologii. Każda osoba, która chroni taki pomnik, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jest to oficjalna wykładnia prawa dokonana przez najbardziej powołaną do tego instytucję państwową, bo przez Instytut Pamięci Narodowej.

Warto też przypomnieć, że Senat RP jednoznacznie określił w swojej uchwale z dnia 16 kwietnia 1998 r. okres po 1944 roku jako czas zniewolenia naszego narodu przez Związek Sowiecki stwierdzając w punkcie 1: ”Senat uznaje państwo utworzone w wyniku II wojny światowej na ziemiach polskich i funkcjonujące w latach 1944-1989 za niedemokratyczne państwo o totalitarnym systemie władzy, będące elementem światowego systemu komunistycznego, pozbawione suwerenności i nie realizujące zasady zwierzchnictwa Narodu”.

W związku z tym oczekujemy od Pana Wojewody przesłania zawiadomienia do właściwej prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Ryszarda Nowaka. Informujemy ponownie, że pion prokuratorski IPN nie może ścigać obecnego prezydenta Nowego Sącza bo podlegają mu przestępstwa popełnione do 1990 roku.

W trakcie rozmowy z przedstawicielami POKiN padło z Pana strony szereg stwierdzeń, które musimy określić słowami: niefortunne, omyłkowe, albo co najmniej dziwne. Dlatego prosimy o wyjaśnienia w poniższych kwestiach:

- który artykuł Konwencji Genewskiej (prosimy o cytat) nie pozwala na przeniesienie zbiorowego grobu czerwonoarmistów ze skweru przy al. Wolności na cmentarz komunalny i na rozbiórkę pomnika ku chwale okupanta, skoro przywołana przez Pana Konwencja dotyczy wyłącznie jeńców wojennych?

- prosimy o podanie pełnego brzmienia ustawy lub przepisu, wg którego pojedynczy grób to cmentarz, jak Pan to stwierdził w rozmowie z nami;

- skąd Pana wiedza, że w Polsce w miejscach publicznych znajdują się pomniki Wehrmachtu lub innych rodzajów wojsk niemieckich, kto się nimi opiekuje i gdzie się znajdują?

- dlaczego wyraził Pan zgodę na propozycję Ryszarda Nowaka, aby dokonać „liftingu” pomnika ku czci Armii Czerwonej w formie łuku triumfalnego zamiast zażądać jego rozbiórki (przecież przedstawiciel Porozumienia zwrócił Panu uwagę, że ochrona tych pomników jest przestępstwem)?

- jakie konkretnie przepisy mówią, że przedmiotowy pomnik nie może być usunięty, prosimy o podanie, która ustawa i który punkt wymienia ten pomnik? umowa na którą Pan się powołuje została zawarta między rządem RP a rządem Federacji Rosyjskiej 22 lutego 1994 r. i dotyczy tylko żołnierzy oraz osób cywilnych, ewentualnie nagrobków i pomników im poświęconych, w żadnym wypadku nie obejmuje natomiast pomników poświęconych zbrodniczym organizacjom totalitarnego państwa komunistycznego, a taką właśnie organizacją była Armia Czerwona;

- dlaczego odmówił Pan podania choćby przybliżonego czasu przeniesienia zbiorowego grobu czerwonoarmistów na pobliski cmentarz (z Pana wypowiedzi wynikało, że nawet okres 20 lat może być zbyt krótki).

W związku z trudną dla nas do zrozumienia Pańską postawą uprzejmie prosimy o udostępnienie nam Pańskiej urzędowej (a więc jawnej dla obywateli) korespondencji w tej sprawie z ministrem spraw zagranicznych RP Radosławem Sikorskim.

Pragniemy podkreślić, że przeniesienie szczątków 6 żołnierzy Armii Czerwonej na cmentarz – co leży w Pana kompetencji – powinno zmobilizować Radę Miasta Nowego Sącza do energicznego wyegzekwowania od prezydenta Ryszarda Nowaka wykonania jej uchwały sprzed ponad 20 lat, ponieważ ostatnio używa on argumentu, że przedmiotowy pomnik jest jedynie formą nagrobka, co ewidentnie mija się z prawdą.

Nasze Porozumienie nadal ma nadzieję uzyskać od Pana uczciwą, rzetelna i merytoryczną odpowiedź na wszystkie poruszone w tym liście tematy. Od Pana odpowiedzi uzależniamy czy i jakie podejmiemy dalsze kroki w tej sprawie.

Sekretarz Porozumienia                        Przewodniczący Porozumienia

Edward Wilhelm Jankowski                          Krzysztof Bzdyl

POKiN w Krakowie nie składa broni

Nie ma zgody na lifting pomnika Armii Czerwonej w Nowym Sączu

17 września 2011 r. pod pomnikiem ku chwale Armii Czerwonej w Nowym Sączu

Czy ‘Orlęta Nowosądeckie’ pójdą w ślady Orląt Lwowskich ?

W rocznicę uderzenia Armii Czerwonej na Polskę – manifestacja pod pomnikiem chwały Armii Czerwonej w Nowym Sączu


napisz pierwszy komentarz