Orędzie papieża Benedykta XVI na Dzień Środków Społecznego Przekazu
Milczenie jest integralną częścią komunikacji i nie istnieją bez niego słowa bogate w treść – pisze Benedykt XVI. Wyjaśnia, że w ciszy słyszymy i poznajemy lepiej samych siebie, rodzi się i pogłębia myśl, wyraźniej rozumiemy to, co chcemy powiedzieć, albo to, czego oczekujemy od innego człowieka, dokonujemy wyboru, jak się wyrazić. Jak czytamy,
z milczenia rodzi się komunikacja bardziej złożona. Bardziej dostrzegalne są gesty, a emocje znajdują szczególnie intensywną formę wyrazu.
Papież zwraca także uwagę na szum informacyjny, który utrudnia rozróżnienie tego, co ważne, od tego, co zbędne lub marginalne. Z tego względu konieczne jest tworzenie odpowiedniego środowiska, swoistego „ekosystemu”, w którym panowałaby równowaga między milczeniem, słowem, obrazami i dźwiękami – podkreśla.
Papież po raz kolejny pisze o potencjale internetu. Zwraca uwagę, że dzisiaj jest on coraz bardziej zdominowany przez pytania i odpowiedzi. Zachęca, by zainteresować się różnymi formami witryn, aplikacji i sieci społecznościowych, które mogą pomóc współczesnemu człowiekowi w znalezieniu czasu na refleksję i autentyczne pytania, a także momentów milczenia, okazji do modlitwy, medytacji lub dzielenia się Słowem Bożym. Jak czytamy, jeśli rozmówcy nie zaniedbują rozwoju swego życia wewnętrznego, są w stanie wyrazić głębokie myśli nawet w zwięzłych zdaniach, często nie dłuższych niż werset biblijny.
Bóg przemawia również milczeniem – podkreśla Benedykt XVI. Zwłaszcza, że język ludzki zawsze okazuje się nieodpowiedni, by oddać wielkość Boga. W milczącej kontemplacji
z większą mocą staje się obecne odwieczne Słowo, przez które został stworzony cały świat,
i uświadamiamy sobie ów plan zbawienia, który Bóg realizuje przez słowa i gesty w całej historii ludzkości – czytamy.
W końcowej części orędzia Benedykt XVI podkreśla, że podejmujący się dzieła ewangelizacji muszą zdobyć umiejętność słuchania, kontemplacji, a nie tylko mówienia. Dodaje,
że zarówno milczenie, jak i słowo są istotnymi i nieodłącznymi elementami działań podejmowanych przez Kościół w dziedzinie środków przekazu, by na nowo głosić Chrystusa we współczesnym świecie.
Orędzie na 46. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu 2012 r. zatytułowane jest „Milczenie i słowo drogą ewangelizacji”. Benedykt XVI ogłosił je tradycyjnie we wspomnienie św. Franciszka Salezego, 24 stycznia 2012. Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzony jest na świecie w niedzielę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, a w Polsce – w trzecią niedzielę września.
- Zaloguj się, by odpowiadać
napisz pierwszy komentarz