Płyta Przemysława Gintrowskiego z tekstami Herberta

avatar użytkownika Maryla
Płyta CD pt. "Tren" z utworami Przemysława Gintrowskiego skomponowanymi do tekstów Zbigniewa Herberta będzie miała premierę na polskim rynku muzycznym w piątek.

Płyta została wydana z okazji ustanowienia roku 2008 Rokiem Zbigniewa Herberta.

Krążek zawiera premierowe kompozycje Gintrowskiego stworzone do wierszy Zbigniewa Herberta.

Materiał został zarejestrowany w studiach nagraniowych Polskiego Radia.

Na płycie znalazło się 15 utworów m.in. "Wilki", "Achilles. Pentezylea", "Kaligula", "Nike, która się waha", "Pan Cogito o cnocie", "Pieśń o bębnie" i "Tren Fontynbrasa".

Przemysław Gintrowski to kompozytor i muzyk. Zadebiutował w 1976 roku na przeglądzie w warszawskiej Riwierze piosenką "Epitafium dla Sergiusza Jesienina". W 1979 stworzył trio muzyczne z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim.

Utwory Gintrowskiego opierają się na tekstach m.in.: Jacka Kaczmarskiego, Zbigniewa Herberta, Tomasza Jastruna. Gintrowski skomponował muzykę do ponad 40 filmów fabularnych i seriali. Jest wykładowcą muzyki filmowej w Warszawskiej Szkole Filmowej.

 

http://wiadomosci.onet.pl/1876885,11,plyta_przemyslawa_gintrowskiego_z_tekstami_herberta,item.html

Etykietowanie:

1 komentarz

avatar użytkownika Maryla

1. Rocznica śmierci Przemysława Gintrowskiego

Przemysław Gintrowski debiutował w 1976 roku na przeglądzie w warszawskiej Riwierze piosenką „Epitafium dla Sergiusza Jesienina”.

Sławę przyniosło mu jednak trio ze Zbigniewem Łapińskim i Jackiem Kaczmarskim. Trio przygotowało program „Mury”. Tytułowa piosenka - oparta na utworze katalońskiego barda Lluisa Llacha „L’Estaca” - stała się nieformalnym hymnem „Solidarności”.

Kolejne programy, jakie stworzyli w tym składzie, to „Raj” i „Muzeum”. Na XIX Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu Gintrowski otrzymał, wraz z Jackiem Kaczmarskim, II nagrodę za „Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego”.

W stanie wojennym kompozytor i pieśniarza rozpoczął samodzielną działalność artystyczną w tzw. „drugim obiegu kulturalnym”.

Koncertował głównie w domach, a także m.in. w pomieszczeniach Muzeum Archidiecezji. Piosenki Gintrowskiego opierały się najczęściej na tekstach Jacka Kaczmarskiego, Zbigniewa Herberta, Tomasza Jastruna, Krzysztofa Marii Sieniawskiego, Jerzego Czecha, Tadeusza Nowaka lub Marka Tercza.

Publiczność masowa poznała go jako autora muzyki do filmu „Matka Królów”, a później do serialu Stanisława Barei „Zmiennicy”. Jest też twórcą kompozycji do wielu innych filmów, a także spektakli teatralnych. Z kolei młode pokolenie kojarzy go głównie z „Kołysanką” do filmu „Tato” w reżyserii Macieja Ślesickiego. Był wykładowcą Warszawskiej Szkoły Filmowej.

W 2006 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył Gintrowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Artysta zmarł 20 października 2012 roku.

Slaw/ „Polskie Radio”/ IPN

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl