Bardzo ciche konsultacje Dworaka i KRRiT

avatar użytkownika Maryla

Do 2 lipca potrwają prowadzone pod egidą KRRiT konsultacje społeczne w sprawie uzupełnienia pierwszego naziemnego multipleksu na nadawanie telewizji cyfrowej. Kto o nich słyszał?

Do dyspozycji będą cztery miejsca, które w 2014 r. zwolni TVP. O tym, kto je zajmie, zdecyduje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. W ramach konsultacji społecznych Polacy mają się wypowiedzieć, jakie programy chcieliby oglądać w telewizji.
Fundację Lux Veritatis, której wniosek o koncesję na MUX-1 w ubiegłym roku KRRiT odrzuciła, interesuje przede wszystkim to, aby Telewizja Trwam znalazła swoje miejsce na multipleksie cyfrowym. Niezależnie od tego, jak się będzie toczyło postępowanie w tej sprawie przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie (przypomnijmy - termin pierwszego posiedzenia sądu wyznaczono na 25 bm.), to w przypadku rozpisania nowego konkursu Fundacja również zamierza złożyć wnioski. - Zależy nam, aby Telewizja Trwam znalazła się na multipleksie, gdyż to zapewni naszym widzom odbiór za darmo, w każdym miejscu w Polsce - tłumaczy Lidia Kochanowicz, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis.

Widzowie mają głos
W pierwszym konkursie o miejsce na multipleksie ubiegało się siedemnaście podmiotów, Krajowa Rada wybrała cztery. - Chcemy pokazać, jak ten proces rzeczywiście przebiegał. Niech to będzie pewnego rodzaju nauczka na przyszłość dla instytucji państwowych, by wszystkie procesy koncesyjne były transparentne, a zasady jasno określone - mówi dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis.
Przeciwko nieprzyznaniu Telewizji Trwam koncesji podczas pierwszego konkursu protestują miliony Polaków, wysyłając protesty do Krajowej Rady i uczestnicząc w marszach. - Biorący udział w tego typu postępowaniach powinny mieć jednakowe prawa niezależnie od tego, czy są to fundacje, czy też inne podmioty, a ponadto muszą być traktowane równo - wskazuje Lidia Kochanowicz.
30 marca br., przystępując do kolejnego etapu cyfryzacji telewizji naziemnej, KRRiT ogłosiła rozpoczęcie konsultacji społecznych. Wcześniej konsultacje były prowadzone między Krajową Radą a nadawcami, teraz jednak pod naciskiem opinii społecznej postanowiono je poszerzyć także o widzów. W rezultacie mogą w nich wziąć udział zarówno odbiorcy, jak i uczestnicy rynku mediów elektronicznych, a także podmioty zainteresowane rozpoczęciem takiej działalności.

Wybiórcze liczenie
Oto kwestie, do których mają się ustosunkować uczestnicy konsultacji. Po pierwsze, które podmioty są zainteresowane wzięciem udziału w konkursie i jaką ofertę zamierzają przedstawić, a także czy istnieje zainteresowanie rynku umieszczeniem programów telewizyjnych w standardzie wysokiej rozdzielczości (HD TV). Pojawia się też istotne pytanie, jakiego programu oczekują widzowie. Z informacji, jakie uzyskaliśmy w środę w Zespole Prasowym KRRiT, wynika, jakoby zainteresowanie konsultacjami było niewielkie, wręcz marginalne. Do 27 kwietnia wpłynęło 10 listów drogą pocztową i ponad 700 e-maili.
Niewątpliwie odzew byłby dużo większy, gdyby Krajowa Rada zdecydowała się na przeprowadzenie w mediach kampanii informacyjnej zachęcającej do udziału w konsultacjach.
Dodajmy jednak do tego, że ponad 2,1 mln Polaków już wysłało do KRRiT petycje z żądaniem przyznania Telewizji Trwam należnego miejsca na multipleksie. Podczas jednego z posiedzeń sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu na pytanie przedstawicieli Fundacji Lux Veritatis, czy zebrane podpisy można przypisać konsultacjom, czy może telewidzowie Telewizji Trwam mają je składać ponownie, przewodniczący KRRiT Jan Dworak wyjaśnił, że nie jest to konieczne, a wspomniane ponad dwa miliony podpisów zostaną przez Radę uznane jako głos w konsultacjach społecznych. Jednocześnie zaznaczył, że nie będzie to argument, który zdecyduje o ewentualnym przyznaniu koncesji. - Jeżeli KRRiT informuje "Nasz Dziennik" jedynie o 10 listach i ponad 700 e-mailach, to ja się pytam, gdzie są głosy ponad dwóch milionów naszych telewidzów, które także wpisują się w nurt konsultacji społecznych - podnosi dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis Lidia Kochanowicz, a wraz nią miliony Polaków, których pozbawia się prawa do wolnych, polskich, katolickich mediów.
We wspomnianym oświadczeniu z 30 marca br. szef Krajowej Rady sygnalizuje, że głosy widzów zostaną uwzględnione. "KRRiT otrzymała wiele listów wyrażających potrzebę umieszczenia w naziemnej telewizji cyfrowej programu religijnego. Głosy te silnie zaznaczyły się także w różnych formach debaty publicznej, w tym w manifestacjach, odezwach i rezolucjach różnych instytucji" - zauważa Jan Dworak.
Głosy w ramach konsultacji społecznych można wysyłać za pośrednictwem poczty na adres Biura KRRiT: Departament Regulacji, skwer Ks. Kard. S. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa z dopiskiem "Konsultacje MUX-1", bądź drogą elektroniczną na adres: konsultacje_uzup_mux-1@krrit.gov.pl, do 2 lipca br.

Mariusz Kamieniecki

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20120504&typ=po&id=po25.txt

Etykietowanie:

3 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. KTO PRZEOCZYŁ I NIE WYSŁAŁ SWOJEJ OPINII

może to naprawic :)

Sam zdecyduj jakie kanały będą w telewizji - konsultacje w sprawie uzupełnienia MUX -1 o TV TRWAM

konsultacje_uzup_mux-1@krrit.gov.pl

z kopią do : radio@radiomaryja.pl

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Jan Dworak

W ramach konsultacji społecznych zgłaszam kanał TV Trwam jako
wyjątkowo mnie interesujący i mam nadzieję, że będzie można go oglądać
za darmo na platformie naziemnej.

Jest to jedyny polskojęzyczny kanał telewizyjny bez przemocy , z pełną
informacją i treściami katolickimi. Bez pełnego bezpłatnego dostępu do
TV TRWAM jedynej katolickiej stacji telewizyjnej, na warunkach jak do
innych liberalnych światopoglądowo stacji telewizyjnych, nie zostanie
zachowany pluralizm mediów.

Z poważaniem

imię i nazwisko, miejscowość

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika nadzieja13

2. :)

Naprawiłam:)

avatar użytkownika Maryla

3. Przypominam

tylko do 2 lipca mozna wysyłać maile :

Do 2 lipca należy wysłać do KRRiTV wypełniony formularz (do pobrania ze strony http://www.krrit.gov.pl/) lub zamieszczony wyżej wzór.

Piszcie, wysyłajcie i zawiadomcie znajomych!

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl