Przypomnijmy o Rotmistrzu historykom Holocaustu - Michał Tyrpa
Fundacja Paradis Judaeorum uświadomiła Muzeum Holocaustu dokonania twórcy Związku Organizacji Wojskowej w KL Auschwitz. Po półtorarocznym oczekiwaniu nadeszła z Waszyngtonu odpowiedź na list w sprawie rtm.Witolda Pileckiego. Są szanse na amerykańską edycję „Ochotnika”. Wolontariusze akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” walczą na całym świecie i przygotowują się do uczczenia majowo-czerwcowych Dni Pamięci.
O tym, co w naszej ponad czteroletniej już akcji społecznej działo się pod koniec ubiegłego roku można przeczytać na stronie www.michaltyrpa.blogspot.com w materiale pt. „Przypomnijmy o Rotmistrzu w Sylwestra 2011”.
O szczegółach tego, co wydarzyło się do połowy lutego 2012 dowiecie się z materiałów:
A)
„Czy Polacy się wstydzą swoich Bohaterów?”B)
„Przypomnijmy o Rotmistrzu nad Jeziorem Gopło”C)
„Marco Patricelli z wizytą w Polsce”D)
„Przypomnijmy o Rotmistrzu w 70. rocznicę Armii Krajowej”W ostatnim z wymienionych materiałów wspomniano m. in. o rozpoczętych ze sporym wyprzedzeniem – jeszcze przed obchodzonym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych - przygotowaniach do uczczenia trzech majowo-czerwcowych, obywatelskich dni pamięci, które tradycyjnie już ignorowane są i przemilczane przez polskich polityków i media.
Trzy poniższe linki odsyłają bezpośrednio do specjalnie przygotowanych, facebookowych profili wydarzeń:
25 maja –
Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem13 maja –
111. Urodziny Rotmistrza Pileckiego14 czerwca –
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów KoncentracyjnychPrzygotowania rozpoczęliśmy z ponad kwartalnym wyprzedzeniem, toteż można się spodziewać, że frekwencja dopisze, zaś uczestnicy obchodów wyżej wymienionych dni pamięci będą sobie lepiej niż poprzednio zdawać sprawę z tego co i dlaczego czcimy.
Rosnącą popularnością cieszy się wśród internautów anglojęzyczny materiał przygotowany przez Edwarda Reida, naszego pełnomocnika z Atlanty w stanie Georgia:
A także hiphopowy song Tadka Firmy, który pojawił się na youtube dokładnie w 70. rocznicę powołania Armii Krajowej. Piszącego te słowa szczególnie ucieszyło wykorzystanie jako refrenu Herbertowskiego pozdrowienia uczestników naszej akcji:
Jak już o tym była wcześniej mowa, choć w Internecie można o tym czytać w różnych miejscach, nasze starania o wprowadzenie Witolda Pileckiego do muzeów Holocaustu, ani trochę nie interesują dziennikarzy ogólnopolskich mediów tradycyjnych. Chociaż polscy (i polonijni) dziennikarze informowani byli od dawna, jedynymi gazetami, w których wiadomość przekazano, było legnickie wydanie katolickiego tygodnika „Niedziela” oraz krakowski „Dziennik Polski”:
Nie roztrząsając dłużej zagadnienia cenzury, którą
de factoobjęte jest nasze „przypominanie o Rotmistrzu”, przejdźmy do ważnych nowin.
Podczas spotkania w Żydowskim Muzeum Galicja, 27.I.2012 wicekonsul Stanów Zjednoczonych w Krakowie, Jeffrey Vick zapytał autora „Ochotnika”, dlaczego – choć od dawna mamy edycję włoską i francuską, a teraz także polską – biografia rtm.Pileckiego nie została dotąd wydana w języku angielskim.
Marco Patricelliwyjaśnił amerykańskiemu dyplomacie, że nikt w Ameryce (ani w Wielkiej Brytanii) nie wyraził zainteresowania wydaniem „Ochotnika”...
(powyższe dwie fotografie zamieszczam za łaskawą zgodą Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie)
Jak mnie poinformował włoski biograf Rotmistrza, Jeffrey Vick obiecał pomóc w znalezieniu oficyny, która zechciałaby książkę „The Volunteer” przybliżyć czytelnikom amerykańskim. Pozostaje trzymać kciuki za wysiłki amerykańskich dyplomatów.
Drugą nowiną wielkiej wagi jest nadejście z dawna oczekiwanego listu z Waszyngtonu.
Pokrótce przypomnijmy, że w dniu 30 sierpnia 2010 r. Fundacja Paradis Judaeorum wysłała na adres Rady Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie list polecony, wzywający do uzupełnienia ekspozycji amerykańskich instytucji kultywujących pamięć zagłady narodu żydowskiego, o informacje dotyczące autora pierwszych Raportów o prowadzonym tamże niemieckim ludobójstwie.
Wszystkie skany odnośnie naszej korespondencji w tej sprawie prezentowane były wielokrotnie, dostępne są między innymi na stronie
„Bring Witold Pilecki to Holocaust Museums”.
14 lat temu przekonałem się na własne oczy, że waszyngtońskie Muzeum Holocaustu całkowicie przemilcza dokonania Witolda Pileckiego i jego towarzyszy broni ze Związku Organizacji Wojskowej. A przecież, co uczestnicy akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) powtarzają od 4 lat, o zagładzie narodu żydowskiego nie da się mówić w sposób sensowny i uczciwy bez uwzględnienia świadectwa Ochotnika do Auschwitz.
Dlatego fakt, iż amerykańskim badaczom, którzy specjalizują się w historii Holokaustu, postać rtm.Pileckiego była dotąd zupełnie nieznaną (?), budzi najwyższe zdumienie. Na szczęście – choć trzeba było czekać półtora roku - wreszcie udało nam się to zmienić.
W liście opatrzonym datą 6 lutego 2012 r., czytamy:
„(adres)
Szanowny Panie Tyrpa,
pragnę podziękować za pański ostatni list do Amerykańskiego Muzeum Holocaustu, który został mi przekazany celem udzielenia odpowiedzi. Jak pan może przypuszcza, Muzeum otrzymuje wiele propozycji dotyczących specjalnych ekspozycji, publicznych programów, lub zmian w naszej ekspozycji stałej na temat Holokaustu. Niestety, nie możemy spełnić oczekiwań wszystkich. Stwierdziwszy powyższe, zaznaczam, że Muzeum bardzo uważnie i gruntownie rozważa każdy poważny wniosek dotyczący wprowadzenia zmian w naszej ekspozycji, a za taką uznajemy pańską propozycję uhonorowania Witolda Pileckiego za jego działalność konspiracyjną w obozie koncentracyjnym Auschwitz podczas II wojny światowej. Ów proce pociąga za sobą obszerne badania istotnych monografii i artykułów naukowych, które zajmują się tym tematem, jak również badanie istniejących podstawowych materiałów źródłowych. Jakkolwiek tego rodzaju czynności pochłaniają wiele czasu, są one niezbędne i podyktowane rozwagą. Dodatkowo zamierzam przekazać pański list moim kolegom w Muzeum, tak aby byli oni świadomi pańskich wysiłków i dokonań Witolda Pileckiego w obozie koncentracyjnym i centrum mordowania Auschwitz-Birkenau. Raz jeszcze chciałbym panu podziękować za propozycję i zainteresowanie Muzeum Holocaustu. Życzę wszelkiej pomyślności. Z poważaniem,
dr Steven Luckert
Kurator Ekspozycji Stałej”
Oto skan oryginału:
Jakkolwiek odpowiedź na którą przyszło nam czekać półtora roku, nie do końca spełnia oczekiwania, należy ją uznać za krok w dobrą stronę. Miejmy nadzieję, że promowany przez nas w Internecie od 25 maja 2008 r.
angielski przekład „Raportu Witolda”poszerzy horyzonty pracowników Muzeów Holocaustu i że już niebawem dokonania rtm.Pileckiego zyskają należne miejsce w stałych ekspozycjach tych placówek.
Amerykańscy i polscy wolontariusze akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”), będą doktora Luckerta i jego kolegów stale dopingować.
Edward Reid i inni wolontariusze na co dzień starają się pomóc pracownikom waszyngtońskiego Muzeum Holocaustu w usunięciu rażących braków, przekłamań, nieścisłości na temat losów Polaków pod okupacją niemiecką i sowiecką. Mało kto w Ojczyźnie Rotmistrza zdaje sobie sprawę, jak historia II wojny światowej na terenie Polski przedstawiana jest Amerykanom. W sytuacji, gdy Muzeum Holocaustu przemilcza dokonania Witolda Pileckiego, rekomendując (jako wiarygodne źródła) zdyskwalifikowane pod względem naukowym dzieła J.T.Grossa, wiele jeszcze przed nami..
I tylko szkoda, że w sprawie tej wagi, ani trochę nie można liczyć wsparcie ze strony polskich oficjeli i środków masowego przekazu.
Dziennikarze mediów ogólnopolskich konsekwentnie omijają temat, zaś demokratycznie wybrani politycy – i to wszystkich opcji ( ! ) – potrafili nawet puścić mimo uszu apel skierowany 14 czerwca 2011 r. spod Ściany Straceń w Auschwitz i zmarnować szansę na ustanowienie europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem w czasie polskiej prezydencji w UE.
Z kolei instytucje, które w styczniu 2008 r. wydawały się naturalnymi sojusznikami naszej Sprawy - Państwowe Muzeum Auschwitz Birkenau, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Instytut Pamięci Narodowej - nie tylko zignorowały co i rusz ponawiane w ciągu ostatnich 4 lat zaproszenia i propozycje Fundacji Paradis Judeorum, ale niejednokrotnie, w perfidny sposób zwalczały społeczną inicjatywę „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”). Więcej o tym m.in. w materiale z 31.VIII.2010:
„Pamięć Narodowa Sp. z o.o.”.
Równie wiele można by powiedzieć o rozlicznych instytucjach i stowarzyszeniach polonijnych (jak np. Kongresie Polonii Amerykańskiej, Kongresie Polonii Kanadyjskiej, Fundacji Kościuszkowskiej itd.), do których od 4 lat wysyłane były zaproszenia do grona uczestników naszej akcji i które udowodniły, że „przypomnienie o Rotmistrzu” mają gdzieś.
Dlatego tym większe brawa należą się wszystkim, którzy mimo polskiego piekła, mimo arogancji i tchórzostwa naszych elit, nie ustają w głoszeniu światu prawdy o polskich Bohaterach Auschwitz. Panie i Panowie: nasza służba trwa! Polecajmy znajomym
„Raport Witolda”z 1945 r.! Bądźmy aktywni i kreatywni! Przygotujmy się do godnego uczczenia majowo-czerwcowych, obywatelskich dni pamięci!
Najświeższe aktualności w profilu akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) w serwisie społecznościowym Facebook:
http://pl-pl.facebook.com/pages/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki/300842628258
AKTUALIZOWANA LISTA INSTYTUCJI, KTÓRE PRZYSTĄPIŁY DO AKCJI "PRZYPOMNIJMY O ROTMISTRZU" ("LET'S REMINISCE ABOUT WITOLD PILECKI")
:
Muzeum Armii Krajowej
Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich
Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
Histmag.org
Konflikty Zbrojne
Historia i Media
Magazyn Obywatel
Konstanty Piekarski Memorial Foundation
Rzecznik Praw Obywatelskich
Ruch Rodaków
Prawica.net
Fundacja Opoka
Katolicki Uniwersytet Lubelski
Stowarzyszenie Pamięci Powstania Warszawskiego 1944
Stowarzyszenie Szwadron Niepołomice
Militarium.net
Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych
Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych
Fundacja Pomocy Antyk
WWII.PL - II Wojna Światowa
Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii
Militis.pl
idź Pod Prąd
Zamość onLine >
Stowarzyszenie KoLiber
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Ordynariat Polowy Wojska Polskiego
Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Kanberze
Stadniny.pl - największy koński portal
Ciechanowiec Online
Soldiers Polish Warriors Community
Chełm wirtualny
Jasło dla Ciebie
InfoBydgoszcz.pl
KazimierzaWielka.com
Stowarzyszenie im. Witolda Pileckiego
Koło Naukowe Historyków Studentów Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu
Obywatel 805
Polski Klub Kawaleryjski
Związek Polaków w Norwegii
Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im.Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego w Poznaniu
Szkoła Główna Służby Pożarniczej
Uniwersytet Łódzki
Szkoła Podstawowa w Rękusach
Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego
Parafia Wojskowa pw.św.Jerzego w Białymstoku
Parafia Cywilno-Wojskowa pw.Niepokalanego Poczęcia NMP w Lublinie
Parafia Garnizonowa pw.Św.Jana Bosko w Głogowie
Parafia Wojskowa pw.Św.Agnieszki w Krakowie
Komitet Obywatelski Miasta Koszalina
KWORUM - polsko-polonijna gazeta internetowa
Fundacja Hussar - husaria polska
Trybunalscy.pl - społeczność Piotrkowa Trybunalskiego
Towarzystwo Michała Archanioła
Blogmedia24.pl
ks.Tadeusz Isakowicz-Zaleski
Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego "Zawisza"
Parafia pw.Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła w Kędzierzynie-Koźlu
Instytut Jagielloński
Pułk 3 Strzelców Konnych im.Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego
Kampania Wrześniowa 1939
Miasto Zakopane
PłockaPrawica.net
wKazimierzuDolnym.pl
Revolta Discreta
Polskie Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół"
NowePodhale.pl
Przemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej
Miasto Oświęcim
Związek "Solidarności" Polskich Kombatantów
Niezależne Zrzeszenie Studentów
Stowarzyszenie "Poland Street"
Antypolonizm.pl
Wspólnota Samorządowa Województwa Mazowieckiego
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 15 w Sosnowcu
ZSZ nr 2 im.5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce
Wierni-Ojczyznie.pl
Stowarzyszenie "Poland Bridge" w Bristolu, Anglia
"КРАКОВЯНКА" - Zagłębie Donieckie, Ukraina
Nowy Tygodnik
InTARnet.pl - Tarnów ON-LINE
Fakty Oświęcim
NiepoprawneRadio.pl
Kuratorium Oświaty w Lublinie
Kuratorium Oświaty w Łodzi
Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim
Kuratorium Oświaty w Białymstoku
Kuratorium Oświaty w Poznaniu
Kuratorium Oświaty w Olsztynie
Kuratorium Oświaty w Rzeszowie
Kuratorium Oświaty w Katowicach
Kuratorium Oświaty w Krakowie
Krajowa Rada Notarialna
Związek Miast Polskich
Związek Powiatów Polskich
Marszałek Województwa Mazowieckiego
Marszałek Województwa Wielkopolskiego
Marszałek Województwa Opolskiego
Marszałek Województwa Podlaskiego
Marszałek Województwa Łódzkiego
Marszałek Województwa Pomorskiego
Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Marszałek Województwa Świętokrzyskiego
Marszałek Województwa Śląskiego
Marszałek Województwa Podkarpackiego
Wojewoda Lubelski
Wojewoda Lubuski
Wojewoda Małopolski
Wojewoda Opolski
Wojewoda Podkarpacki
Wojewoda Warmińsko-Mazurski
Wojewoda Łódzki
Wojewoda Pomorski
Oddział Śląski Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich
Publiczne Gimnazjum w Konopnicy
Galway Polonia Network (Irlandia)
Zespół Szkół nr 2 im.Marszałka J.Piłsudskiego w Wieruszowie
Gimnazjum nr 2 w Polkowicach
Krakowrazem.pl
Towarzystwo Przyjaciół Armii Krajowej - Okręg Śląski
Wortal literacki Granice.pl
Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Lubinie
Rebelya.pl
Niepoprawni.pl
Akademickie Stowarzyszenie Katolickie Soli Deo
Krajowe Porozumienie Samorządowe
Związek Strzelecki 'Strzelec' Organizacja Społeczno-Wychowawcza
Małopolscy Patrioci
Forum Samorządowe
Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych
Stowarzyszenie Wolność i Suwerenność
Młodzież Wszechpolska
Patriotyczna Lista Stron
kontakt: michal.tyrpa [at] gmail.com
Zob. także:
http://www.facebook.com/pages/Przypomnijmy-o-Rotmistrzu-Lets-Reminisce-About-Witold-Pilecki/300842628258 http://www.michaltyrpa.blogspot.com/
- Zaloguj się, by odpowiadać
2 komentarze
1. Rotmistrz Pilecki motywowany miłoscią Boga i bliźniego jest w ni
niebiosach , których zachmurzanie wydaje sie być priorytetowym zadaniem najbardziej wpływowych kuratorów polityki historycznej holocaustu. Nawet ksiażki : Abrahama Keisera "Za drutami śmierci" (wyd Łódzkie 1962) i Tomasza Blatta "Z popiołów Sobiboru" (Wyd Pojezierza Lęczyńsko Włodawskiwego 2000r.) nie mogły się przez długie lata ukazać w Izraelu (pierwsze wydanie "Z popiołow Sobiboru" ukazało sie w usa DZIĘKI PARAFII EWANGELICKIEJ) mimo, że obaj byli Żydami (T. Blatt wyjechał do Izraela jako wyższy oficer PRL i pisal w swej ksiżżce o "antysemitach z AK") i mimo, ze w mniejszym stopniu niż W. Pilecki utrudniali wiarę, że kropla krwi talmudycznej rasy jest nadzieją pasożytnictwa po wsze czasy . Zbyt prawdziwie i pełnie pisali o swych przeżyciach w obozach.
Wiadomo, ze lepsze jest wrogiem dobrego wiec dla bardziej wpływowych kuratorów polityki holocaustu a nawet ich pomarksistowskich poplecznikóe Pilecki jest wrogiem nawet Bartoszewskiego, Karskiego nie mówiąc o Cyrankiewiczu.
2. Muzeum Holokaustu nie chce oddać Polsce wypożyczonych eksponatów
Jak podaje w piątek "Washington Post", negocjacje są trudne, gdyż
dyrekcja waszyngtońskiej placówki stara się o przedłużenie wynajmu tych
obiektów, a niektórzy eksperci ds. Holokaustu w USA, którzy przyczynili się do projektu i budowy muzeum uważają, że powinny one tam pozostać na stałe.
Niektóre drobniejsze obiekty, jak buty i walizki ofiar Zagłady,
zostały już zwrócone do Polski, albo zastąpione innymi. Głównym
przedmiotem sporu są jednak baraki, szczególnie wyeksponowane w muzeum,
aby wprowadzić zwiedzających w atmosferę hitlerowskiego obozu. Polska
stanowczo domaga się ich zwrotu.
"Washington Post" cytuje pierwszego sekretarza ambasady RP w
Waszyngtonie, Witolda Dzielskiego, który podaje prawne argumenty na
rzecz zwrócenia Polsce baraków.
Wszystkie inne problemy są rozwiązywane dość łatwo (co odnosiło się do drobniejszych przedmiotów - PAP),
ale w wypadku baraków mamy szczególnie trudną sytuację. Było
porozumienie i zgodnie z polskim prawem nie ma sposobu, by baraki nie
mogły zostać zwrócone - powiedział polski dyplomata.
Dyrekcja muzeum wyraża zrozumienie dla polskiego stanowiska, chociaż przyznaje, że bardzo zależy jej na zachowaniu baraków.
Jest naszym priorytetem, by zatrzymać baraki na wystawie. Prowadzimy negocjacje z naszymi polskimi partnerami jak to zrobić - powiedziała dyrektor muzeum Sara Bloomfield. Przyznała ona, że porozumienie o wypożyczeniu obiektów przewiduje, iż baraki będą zwrócone i muzeum może potem prosić o kolejne wypożyczenie.
"Washington Post" przytacza jednak też krytyczną opinię Martina
Smitha, filmowca współpracującego przy projektowaniu wnętrz i wystawy w
muzeum, która chronologicznie opowiada widzowi o tragicznym losie
europejskich Żydów skazanych przez hitlerowskie Niemcy na eksterminację.
Jego zdaniem, jeśli muzeum straci takie obiekty jak baraki, zniknie cała prawda tego miejsca. Nie rozumiem dlaczego muzeum biernie zgodziło się ustępować. Nie wiem dlaczego Polacy to robią - powiedział on dziennikowi.
Jak pisze "Washington Post", jest wiele odpowiedzi na to pytanie.
Nie wypowiadając się pod nazwiskiem, niektórzy obserwatorzy
martwią się, że jest to kolejny rozdział w skomplikowanej historii
stosunku Polski do Holokaustu. Były w niej wysiłki, aby bagatelizować
wiedzę Polaków o okrucieństwach nazistów (w domyśle: w czasie wojny wobec Żydów) i sprawę ich wspólnictwa, oraz próby przedstawiania Holokaustu jako zbrodni popełnionej głównie przeciw Polakom, a nie Żydom - pisze autor tekstu.
Przytacza jednak również opinie, według których stanowczość rządu RP w
domaganiu się zwrotu obiektów z muzeum jest odbiciem zmian w podejściu
Polaków do kwestii Zagłady i dokonanych rozrachunków z przeszłością, co -
jak powiedział cytowany w gazecie profesor historii z Webster
University, Warren Rosenblum - wyraża nowego rodzaju dumę i pewność
siebie oraz przekonanie, że Polacy chcą sami kierować swoją historią,
być jej właścicielami, wiernymi temu dziedzictwu.
Polacy mogą po prostu uważać, że mają prawomocne zobowiązania co do konserwacji miejsc pamięci po Holokauście - stwierdza autor artykułu.
W konkluzji przywołuje on jednak apel ocalonego z Holokaustu pisarza i laureata pokojowej Nagrody Nobla, Elie Wiesela, aby wypożyczone obiekty zostały w muzeum w Waszyngtonie.
Mam ogromną nadzieję, że rząd polski i muzeum znajdą sposób, by baraki (z Auschwitz)
pozostały na wystawie. Jest niezwykle ważne, by zachowana ona była w
takiej postaci jak teraz. Istnieje niewiele instytucji na świecie, które
uczyniły dla upamiętnienia (Zagłady) tak wiele i dobrze, jak to muzeum - stwierdził Wiesel w swym oświadczeniu.
Ambasada RP poinformowała PAP, że jest tylko pośrednikiem w
negocjacjach na temat wypożyczonych obiektów - ze strony polskiej
prowadzi je Ministerstwo Kultury i Dziedzictw Narodowego.
Prawo polskie nie daje żadnych możliwości, by obiekty zabytkowe
wywiezione czasowo za granicę pozostawały tam dłużej niż 5 lat. Muszą po
tym terminie wrócić do Polski. Mogą potem znowu zostać wypożyczone na 5
lat - powiedział PAP przedstawiciel ambasady zastrzegający sobie anonimowość.
Jednak według "Washington Post", na przełomie lat 80. i 90. wiele
obiektów zostało wypożyczonych przez Polskę na okres 20 lat. Umowa ta
wygasła kilka lat temu.
PAP
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl