„W godzinie próby. Żołnierze podziemia niepodległościowego w Białostockiem po 1944 roku i ich losy” – Suwałki, 14 lutego 2012
Wykład oraz promocja książki „W godzinie próby. Żołnierze podziemia niepodległościowego w Białostockiem po 1944 roku i ich losy” – Suwałki, 14 lutego 2012
W dniu 14 lutego 2012 r. o godz. 12 z okazji 70. rocznicy powstania Armii Krajowej w Archiwum Państwowym w Suwałkach (ul. T. Kościuszki 69) odbędzie się promocja książki „W godzinie próby. Żołnierze podziemia niepodległościowego w Białostockiem po 1944 roku i ich losy” autorstwa Anny Chmielewskiej, Jolanty Drozdowskiej i Justyny Gogolewskiej, pracownic Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN w Białymstoku. Podczas promocji autorki przedstawią prezentację multimedialną odnoszącą się do zawartości książki. Ponadto wykład pt. „Żołnierze konspiracji niepodległościowej Suwalszczyzny czasu wojny w źródłach archiwalnych” oraz prezentację multimedialna przedstawi Tadeusz Radziwonowicz, dyrektor Archiwum Państwowego w Suwałkach. Wstęp wolny.
Wydawnictwo jest poświęcone żołnierzom podziemia niepodległościowego w Białostockiem po 1944 r. Ta bogato ilustrowana publikacja, zawierająca ponad 500 zdjęć i dokumentów, została przygotowana przede wszystkim w oparciu o materiały archiwalne z zasobu Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów w Białymstoku.
W pierwszej części zamieszczono materiały archiwalne dotyczące żołnierzy walczących w strukturach dwóch głównych konspiracyjnych nurtów, tj. Okręgu AK-WiN Białystok oraz Okręgu NZW Białystok. Czytelnik znajdzie tu fotografie kadry dowódczej Okręgów, oddziałów, szeregowych żołnierzy oddziałów partyzanckich, a także dokumenty wytworzone przez podziemie, np. rozkazy organizacyjne, dzienniki korespondencyjne, wnioski awansowe, wzory pieczęci, przykładową prasę konspiracyjną. Dokumenty te ukazują zakres działalności i stopień zorganizowania białostockich struktur podziemnych oraz uświadamiają legalność konspiracji zbrojnej jako struktury Polskiego Państwa Podziemnego.
W części drugiej zaprezentowane zostały biografie piętnastu wybranych żołnierzy podziemia niepodległościowego. Ukazują one różnorodność losów i postaw ludzi, którzy w 1944 r. podjęli decyzję o trwaniu w oporze wobec systemu komunistycznego oraz skutki tej deklaracji. Na podstawie raportów funkcjonariuszy UBP/SB oraz dokumentów podziemia można zaobserwować dramatyzm wyborów politycznych, ideowych i moralnych żołnierzy konspiracji zbrojnej. Lektura dokumentów dostarcza wiedzy o tym, jaką cenę płaciło się za wierność ideałom, za sprzeciw wobec nowych, narzuconych władz, za walkę o suwerenność. W tej części można znaleźć biogramy żołnierzy, którzy za działalność niepodległościową zostali skazani na karę śmierci czy wieloletnie więzienie, a po wyjściu na wolność byli nieustannie inwigilowani, nieraz pozbawiani pracy, szantażowani. Przedstawiono tu również osoby, które dokonały swoistej przemiany wartości i otwarcie przeszły na stronę dotychczasowego wroga.
Prezentowany materiał historyczny odzwierciedla okrucieństwo komunistycznego systemu, stosowane przez organy bezpieczeństwa metody, kombinacje operacyjne, inwigilację, rozpracowywanie oddziałów od środka i ich likwidację, zmuszanie do współpracy.
- Zaloguj się, by odpowiadać
2 komentarze
1. Do Pani Maryli,
Szanowna Pani Marylo,
Ne dajmy zginąć poległym,
Wyrazy szacunku
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
2. Dzieki Pani Marylo
Moze uda mi sie to to kupic. Mam nadzieje, ze ksiazka jest uczciwie napisana w przeciwienstwie do lobuzerskich poczynan pana Poleszaka, ktorego jesli tylko przejde na emeryture postaram sie spotkac w sadzie.
Wojciech Kozlowski