Promocja książki "Królowa w nowych szatach"

avatar użytkownika Maryla

Książka zatytułowana „Królowa w nowych szatach” to obszerna relacja z uroczystego nałożenia Wotum Narodu Polskiego – Koron i Szat Miłości, Wdzięczności, Cierpienia i Nadziei, które miało miejsce 4 września 2010 r. Książka ukazała się pod redakcją o. Jana Pacha, paulina.

„W książce podejmuję tematykę historyczno-patriotyczną, ale także teologię obecności Maryi przez znak Jasnogórskiej Ikony. W tekstach mojej nowenny bardzo mocno wybrzmiewa treść biblijna – osoba Maryi, tak jak nam przedstawia Pismo Święte, Nowy Testament. Myślę, że jako całościowy dokument jest to pieśń na cześć Maryi, Matki Boga i naszej Matki, którą Bóg dał nam jako Królową Polski, Jej winni jesteśmy wdzięczność i cześć” – wyjaśnia redaktor o. Jan Pach.

W książce udało się zgromadzić szereg najważniejszych informacji dotyczących tego historycznego wydarzenia. Zostały one uszeregowane według następujących rozdziałów:
- Nowenna Pierwszych Sobót Miesiąca – zawiera kazania nowennowe: abp Henryka Muszyńskiego, abp Stanisława Nowaka, abp Władysława Ziółka, abp Edwarda Nowaka, bp Antoniego Długosza, bp Pawła Stobrawy, bp Jana Wątroby i bp Ignacego Deca.
- Nowenna przed Uroczystością Matki Bożej Jasnogórskiej 26 sierpnia 2010 r. – w tym miejscu znajdują się wszystkie kazania wygłoszone przez o. Jana Pacha oraz ostatnie, dziewiąte wygłoszone przez bp Henryka Tomasika. W rozdziale umieszczono również tekst Ślubowania Królowej Polski wypowiedzianego w Cudownej Kaplicy 22 maja 1910 r.
- uroczyste nałożenie Wotum Narodu Polskiego – Koron i Szat Wotywnych 4 września 2010 r. – to rozdział kulminacyjny zawierający m.in. słowa zawierzenia odczytane przed Cudownym Obrazem przez Prymasa Polski abpa Józefa Kowalczyka, homilię abpa Mieczysława Mokrzyckiego oraz rozważanie apelowe abpa Stanisława Nowaka. W tym rozdziale można również przeczytać tekst o symbolice Szaty Miłości, Wdzięczności, Cierpienia i Nadziei, który napisał Mariusz Drapikowski, gdański artysta, bursztynnik, autor sukni.

Książka opatrzona jest pięknymi fotografiami szat pokazanych w całości i w poszczególnych detalach, a także fotografiami opisywanych wcześniej wydarzeń, które najlepiej ukazują atmosferę tamtych dni. Fotografie zebrane są w następujących zbiorach tematycznych:
- Ikona Jasnogórska w różnych szatach i koronach
- Publikacje z koronacji w 1910 r.
- Detale nowych szat Maryi i Jezusa
- W pracowni Mariusza Drapikowskiego
- Poświęcenie koron przez Papieża Benedykta XVI
- Nowenna pierwszych sobót miesiąca
- Nowenna przed uroczystościami Matki Bożej Jasnogórskiej
- Jasnogórska modlitwa za ofiary spod Smoleńska 10 kwietnia 2010 r.
- Poświęcenie Wotum Narodu.

„Ta pozycja zawiera trzy wielkie bloki tematyczne, moje wprowadzenie, słowo ojca przeora, w sumie 208 stron tekstu – opowiada o. Jan Pach – Dodatkowym aneksem, ale aneksem bardzo szerokim, bo 80 stron to są zdjęcia, które okiem fotografa przybliżają jasnogórską ikonę. Jest partia zdjęć, gdzie jest Ikona Matki Bożej Jasnogórskiej bez koron i sukienek, są opublikowane wszystkie sukienki i wszystkie korony, również te skradzione w 1909 r. Kolejnym blokiem są detale nowych szat, bardzo szczegółowo opisane przez autora Mariusza Drapikowskiego, z dokładnym wskazaniem, co one przedstawiają. Kolejną partią są zdjęcia z pracowni Mariusza Drapikowskiego w Gdańsku, gdzie ojciec przeor był wiele razy. Następnie zdjęcia z poświęcenia koron przez Papieża Benedykta XVI w Rzymie. Jest nowenna pierwszych sobót miesiąca i zdjęcia z nowenny przed Uroczystością Matki Bożej Jasnogórskiej. Ostatnia część to jest sam moment poświęcenia koron i szat 4 września 2010 r.”

Szczególnym gościem promocji był Mariusz Drapikowski, artysta-bursztynnik z Gdańska, autor Sukni Wdzięczności, Miłości, Cierpienia i Nadziei, nałożonej na Cudowny Obraz.

„Wielu ludzi przyczyniło się do tego, że jesteśmy świadkami tego ogromnego dzieła. Oczywiście chciałbym podziękować o. Przeorowi, który był inicjatorem sukni i koron” - powiedział generał paulinów o. Izydor Matuszewski.

Warto przypomnieć, że z okazji nałożenia koron i sukni na Cudowny Obraz powstała specjalna pieśń „Koron korona” z muzyką Piotra Rubika do słów Jacka Cygana. Zebrani na promocyjnym spotkaniu mogli wysłuchać tego utworu poprzez odtwarzacz multimedialny. Specjalnie przygotowany teledysk, oddający atmosferę koronacji i koncertu 4 września 2010 r., zrealizowało studio telewizyjne „Niedzieli”.

Z okazji nałożenia koron i sukni, powstał również film dokumentalny pt. „Prawdziwie spadła z nieba” w reż. Zdzisława Sowińskiego. Obecny na promocji książki Zdzisław Sowiński podzielił się ze słuchaczami przeżyciami związanymi z realizacją filmu.

http://www.niedziela.pl/wiad.php?p=201112&idw=71

Etykietowanie:

napisz pierwszy komentarz