Bardzo ważne jest, aby nasz rząd trzymał rękę na pulsie i dbał o interes Polski w tym zakresie - powiedział podczas konferencji poświęconej gazowi łupkowemu Tomasz Maj, dyrektor generalny Talisman Energy Polska.
WNP.pl
wg. Rzeczpostolitej
W USA gaz łupkowy wydobywa się w obrębie miast i wsi
paź 21 - 2011 Posted by Jakub Słabicki Informacja z portalu gazownictwo.wnp.pl:
Największa w USA firma wydobywająca gaz łupkowy, piętnasta na liście największych producentów paliw płynnych – Chesapeake Energy z siedzibą w Dallas wyznacza obecnie najlepsze praktyki w tej branży.
Z jednej strony Chesapeake Energy realizuje szeroki program informacyjno-edukacyjny. Jest on adresowany do różnych grup mieszkańców, w tym sąsiadującym z miejscem wydobycia. Ma ono zwykle powierzchnię niedużego boiska sportowego, ale w wielu wypadkach leży tuż obok domów, szkół, kościołów, itp. Mieszkańcy nie odczuwają dyskomfortu, oceniają przedstawiciele CE, bowiem są do tego odpowiednio przygotowani mentalnie, a ponadto spółka ogranicza do minimum różne negatywne skutki działalności wydobywczej.
Z drugiej strony, CE wprowadza normy, które są bardziej rygorystyczne od przepisów federalnych i stanowych. Dotyczą ochrony wód używanych w procesie wydobywczym, kontroli poziomu hałasu i stosowanych ekranów dźwiękochłonnych, gospodarki odpadami (głównie zasoloną wodą i urobkiem z wierceń). Cykl rozstawienia platformy wiertniczej i wiercenia otworu wraz zatłaczaniem poziomym wody wynosi średnio trzy-cztery tygodnie. Później pozostają już tylko otwory eksploatacyjne i małe zbiorniki lub rurociągi, mniej uciążliwe dla codziennego życia mieszkańców.
Firmy poszukujące gaz łupkowy w Polsce powinny korzystać z doświadczeń i pomysłów Chesapeake Energy. Kampanie informacyjne, spotkania z mieszkańcami są najlepszą „odtrutką” na manipulacje „Gaslandu”. Przeciętny człowiek nie ma pojęcia o metodach wydobywania kopalin węglowodorowych, dlatego przeciwnicy gazu łupkowego wykorzystują to w swoich propagandowych działaniach. Myślę, że np. PGNiG powinno pokusić się o wykonanie własnych materiałów multimedialnych, które przedstawiałyby proces poszukiwania i wydobycia gazu łupkowego od strony tych, którzy na co dzień tym się zajmują. Chodzi o pokazanie jak to wygląda tutaj, w Polsce. Co prawda dotychczasowe prace prowadzone były w mikroskali, ale z czasem uzbiera się na tyle przykładów, aby pokazać jak przygotowuje się teren pod wiertnię, jak wyglądają prace wiertnicze oraz w jaki sposób rekultywuje się teren po zakończeniu wierceń.
Podsumowanie
Widać zderzenie sił za i przeciw eksploracji gazu łupkowego w Polsce.
Co należy przyjąć za wartość odniesienia w ocenach
- interes narodowy ( bezpieczeństwo energetyczne)
- interes ekologiczny ( ochrona środowiska i zdrwia mieszkańców RP)
- interes unijny ( obrona przed monopolistami)
- interes polityczne ( uzależnienie sięod inwestorów zagranicznych)
- interes ekonomiczny dla podstawowych konsumentów gazu ( cena)
Czekam na opinie blogerów
Kejow
3 komentarze
1. @kejow
"8 listopada kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas uroczystości uruchomienia kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku wezwała, by okazać "elastyczność" w sprawie obiekcji Rosji dotyczących unijnego pakietu; na uroczystości był też obecny niemiecki komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger. "
"Najnowszy komunikat Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa nie pozostawia niedomówień. Spółka ma zasoby gazu łupkowego, które są 60 razy większe od rocznych potrzeb Polski. Zasoby gazu łupkowego na koncesjach Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa mogą wynosić ok. 900 mld m sześc. – podała spółka. "
Piotr Naimski:
"Eksport gazu i ropy w 2009 roku stanowił 47 proc. wartości eksportu Norwegii i osiągnął poziom około 240 miliardów złotych. Dochody państwa z tego tytułu stanowią 27 proc. całości dochodów, a wszystko przy rygorystycznie przestrzeganym finansowaniu „funduszu przyszłych pokoleń”.
Wiele osób nieznających Norwegii myśli pewnie, że kraj ten bogactwo zawdzięcza szczęśliwemu położeniu i odkryciu złóż ropy i gazu. Sama ropa i gaz, jak pokazuje przykład wielu innych państw, nie stanowią jednak wystarczającej siły kreującej dobrobyt. Bogactwem Norwegii czy też Danii jest przede wszystkim zaradność obywateli i rządzących, spokój w podejmowaniu decyzji, działanie na rzecz wspólnoty i prawo zapewniające stabilność państwu.
Obyśmy potrafili stworzyć równie korzystne warunki eksploatacji nowo odkrytego bogactwa w Polsce. Doświadczenia norweskie mogą stanowić dla nas wzór. Podobnie jak Polska dziś, Norwegia nie posiadała wiedzy na poziomie administracji ani środowiska prawnego w obszarze wydobycia gazu i ropy. Podobnie jak my dziś, była wystawiona na działania światowych globalnych koncernów. Swoją szansę doskonale wykorzystała. Pokazała, że nawet w ciągu niespełna 10 lat od pierwszych próbnych odwiertów można się stać światowym potentatem, a społeczeństwo i państwo mogą czerpać z tego realne korzyści. Podstawowym warunkiem jest przygotowany z wyprzedzeniem wobec produkcji system przyznawania licencji i pobierania opłat za wydobycie. Wysokie podatki (w Norwegii jest to 28-proc. CIT oraz dodatkowa 50-proc. opłata) nałożone na wydobycie nie są niczym nadzwyczajnym."
http://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/367561,czy-bedziemy-druga-...
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. Maryla
Wysokie podatki (w Norwegii jest to 28-proc. CIT oraz dodatkowa 50-proc. opłata) nałożone na wydobycie nie są niczym nadzwyczajnym."
Śliczny cytat
Jaki będzie podtek od kopalin np. gazu łupkowego ?
Pozdrawiam
Kejow
3. @kejow
rządy w Polsce ukradły nie tylko kasę z OFE, ale także naruszyły fundusz przyszłych emerytur,myśląc w kategorii "tu i teraz" a tu masz zapis :
"Dochody państwa z tego tytułu stanowią 27 proc. całości dochodów, a wszystko przy rygorystycznie przestrzeganym finansowaniu „funduszu przyszłych pokoleń”.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl