UE odbiera fundusze europejskie. Cena energii dla Polski. Gospodarka.
"To pierwszy przypadek w historii UE, kiedy krajowi zostają odebrane unijne fundusze" - powiedziała rzeczniczka.
Chodzi o fundusze przedakcesyjne PHARE i ISPA, do których Bułgaria, która weszła do UE w 2007 roku, miała wciąż prawo. KE zamroziła je (wraz z innymi przedakcesyjnymi funduszami na ogólną kwotę ponad pół miliarda euro) w lipcu, żądając od Bułgarii, by poprawiła systemy walki z przestępczością zorganizowaną i korupcją. Zdaniem Komisji, Bułgaria tych wymogów nie spełniła.
Pozostałe fundusze przedakcesyjne pozostają zamrożone i Bułgarii wciąż grozi ich utrata.
Rzecznik ds. polityki regionalnej Dennis Abbott zastrzegł, że "niekoniecznie" musi to dotyczyć funduszy strukturalnych i spójności przewidzianych dla Bułgarii w latach 2007-13 w łącznej wysokości 11 mld euro.
UE odbiera fundusze europejskie. "To pierwszy przypadek w historii"
Lewa kasa do lewej kieszeni
(Rynki Zagraniczne/17.11.2008, godz. 13:46)
Każdy eksporter i inwestor zagraniczny prędzej czy później natknie się na rękę wyciągniętą po łapówkę. I, jak się często okazuje, musi dać. Albo zrezygnować z biznesu.... »
Weryfikacja ludzi WSI zatrzymana?Nie będzie weryfikacji żołnierzy byłych Wojskowych Służb Informacyjnych – dowiedział się nieoficjalnie reporter RMF FM Marek Smółka. W zeszłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustawa zezwalająca na przyjęcie do nowych służb niezweryfikowanych oficerów jest zgodna z konstytucją. » |
300 mln euro wyda Aurelian Oil & Gas na wydobycie gazu w okolicach Poznania
Ok. 300 mln euro zamierza zainwestować w ciągu najbliższych sześciu lat brytyjska firma Aurelian Oil & Gas w zagospodarowanie złóż gazu ziemnego w okolicach Poznania. »
"TAKIE PODWYŻKI SĄ NIEUZASADNIONE"
|
Tańsze surowce, wyższe rachunki?
Surowce na całym świecie tanieją, a w Polsce dostawcy energii chcą wyższych cen. Niektóre propozycje podwyżek sięgają nawet 56 proc. URE nie zgadza się na takie stawki. Trwają negocjacje, ale żadna ze stron nie chce...czytaj dalej »
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo szykuje się do rozmów z Gazpromem w sprawie kolejnej krótkoterminowej umowy. Zarząd spółki chciałby od 2010 roku kupować 2,5–3,5 mld metrów sześciennych.
Najpóźniej w przyszłym roku PGNiG ponownie będzie odnawiać kontrakt spotowy. Brak gazoportu może sprawić, że znów ulegniemy szantażowi – twierdzi Przemysław Wipler.
Gazoport przyspieszy
Zdaniem ekspertów, kluczem do bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju jest gazoport, czyli morski terminal do odbioru gazu w postaci skroplonej (LNG). W tej postaci łatwiej go transportować, ale też jest przez to droższy.
Kiedy - według rządowych deklaracji - mógłby ruszyć terminal w Świnoujściu ? Czy uniezależnienie od dostaw gazu z Rosji oznacza wzrost cen tego surowca ? Dlaczego PGNiG ogranicza wydobycie krajowe, chociaż jest to najtańszy surowiec na rynku ?
Założenia raportu UniCredit i jego wnioski są wzajemnie niespójne
(Parkiet/25.11.2008, godz. 15:40)
Rozmowa "Parkietu" z Mariuszem Machajewskim, wiceprezesem Grupy Lotos ds. ekonomiczno-finansowych
- Co Pan sądzi o wnioskach, jakie wyciągnęli analitycy UniCredit?
Są niespójne z resztą raportu. Konkretnie zaś wnioski nie pasują do założeń. Na temat wartości spółki każdy może mieć swoje zdanie, ale żeby mówić o upadłości, trzeba mieć twarde przesłanki.... »
Akcje sprzedam
(Gazeta Bankowa/10.11.2008, godz. 10:58)
Zarząd Banku Pekao między drugą połową lipca a końcem października wyprzedawał akcje własnego banku. Rekordowo niska sprzedaż odbyła się w październiku po cenie 105,07 zł za walor. W sumie pod młotek poszło w tych transakcjach niemal 100 tys. akcji banku... »
Sytuacją Pekao są zaniepokojeni mniejszościowi udziałowcy banku, którzy na swoim serwisie poświęconym całej Grupie UniCredit (www.unicreditshareholders.com) zauważają, że „członkowie zarządu Pekao w październiku nieprzerwanie wyprzedają akcje swojego banku. Tylko pomiędzy 21 a 28 października 2008 r. zarządzający Pekao pozbyli się 57 000 akcji. Szokują wyjątkowo niskie ceny zbycia” – piszą w komunikacie. I dalej: – „W zeszły piątek jedna z osób odpowiedzialna za stan Pekao zamiast myśleć o drogach wyjścia dla zarządzanej przez siebie instytucji zajęta była wyjściem z 22 000 akcji po 105 złotych za sztukę. Brak wiary insiderów w przyszłość zarządzanej przez nich instytucji źle wróży innym akcjonariuszom. Czyż zarząd Pekao nie powinien natychmiast w tej sytuacji podać się do dymisji?”.
Wiceprezes URE: Wnioski taryfowe zostały tylko nieznacznie obniżone
URE, wysyłając zapytanie do koncernów energetycznych liczył, że zmniejszą one wnioskowane podwyżki cen energii.
Sprzedawcy energii chcą nawet 62 proc. podwyżki, dystrybutorzy od 9 proc. do 25 proc. Złożono w sumie 14 wniosków. Akceptacja tych wniosków na takim poziomie skutkowałaby podwyżkami cen energii w przedziale od 26 do 42 proc.
Energetyka głównym tematem rozmów wicepremiera Pawlaka w Szwecji
Tematem rozmów wicepremiera Waldemara Pawlaka w Sztokholmie były m.in. problemy związane z energetyką oraz polsko-szwedzką wymianą handlową. Premier Pawlak przebywał w stolicy Szwecji na zaproszenie wicepremier i ministra gospodarki Moud Olofsson.
Pani Moud Olofsson podkreślała m.in. konieczność stosowania maksymalnie energooszczędnych technologii w polskiej gospodarce, zapewniając o szwedzkiej gotowości w ich udostępnianiu.
Razem z premierem Pawlakiem do Sztokholmu przybyła grupa polskich biznesmenów reprezentujących głównie przemysł spożywczy.
Minister Fedak będzie rozmawiać z prezydentem o emeryturach pomostowych
Minister pracy Jolanta Fedak zapowiedziała, że będzie namawiać prezydenta do podpisania ustawy o emeryturach pomostowych. »
Konflikt w rządzie D. Tuska
Konferencja prasowa KP PiS - Konflikt interesów w rządzie Donalda Tuska GOS
DUBLIN ZAPOWIADA: KOLEJNE REFERENDUM JEST NIEUNIKNIONE
Irlandia ws. Lizbony będzie głosować do skutku
Irlandia: ponowne referendum jest nieukniknione
Ponowne referendum w sprawie Traktatu Lizbońskiego jest w Irlandii nieuniknione - powiedział czeskiej agencji CTK irlandzki minister ds. europejskich Dick Roche. »
Zeznania b. ambasadora: chcieliśmy siłą odzyskać Abchazję
Gruzja planowała odzyskanie Abchazji siłą - stwierdził na posiedzeniu nadzwyczajnej komisji gruzińskiego parlamentu były ambasador tego kraju w Moskwie. Erosi Kicmariszwili przez trzy godziny był przesłuchiwany przez posłów z komisji badającej przebieg sierpniowej wojny z Rosją. Były gruziński dyplomata zeznał, że władze w Tbilisi informowały, że mają przyzwolenie Waszyngtonu na taką operację. »
Prezydent o incydencie w Gruzji: to było oczywiste, że to byli Rosjanie
Warszawa (PAP) -
To było oczywiste, że to byli Rosjanie - powiedział prezydent Lech Kaczyński we wtorek w TVN24, pytany o niedzielny incydent w Gruzji. Jak podkreślił, w materiale dyplomatycznym czytał o rosyjskim posterunku kontrolnym. Prezydent powie...
Rosja/ "Kommiersant": Władze Osetii Płd. potwierdziły fakt "serii w powietrze"
Moskwa (PAP/int.)
- Władze Osetii Południowej, gdzie w niedzielę w rejonie granicznym miał miejsce incydent z prezydentami Polski i Gruzji, potwierdziły we wtorek, że doszło do oddania w powietrze serii z broni maszynowej. Cytowana przez rosyjski dzien...
Sztandar wprowadzić!
Komorowski: Sejm odrzuci weto prezydenta
Zdaniem Bronisława Komorowskiego Sejm, odrzuci weto prezydenta do nowelizacji ustawy, umożliwiającej odralnianie gruntów w miastach. »
Lepper chce wrócić do polityki i zmienia speca od wizerunku
Andrzej Lepper nie składa broni. Liczy nie tylko na wygrany proces w sprawie seksafery, ale i na powrót do wielkiej polityki. Mają mu w tym pomóc kryzys ekonomiczny, kolejne blokady rolnicze, a także tajna wunderwaffe przewodniczącego Samoobrony - nowy zagraniczny specjalista od kreowania wizerunku, który od niedawna zajmuje się Andrzejem Lepperem. »
KE nadaje treść inicjatywie Partnerstwa Wschodniego
Komisja Europejska przedstawi w środę 3 grudnia konkretne propozycje zacieśniania współpracy z sześcioma wschodnimi sąsiadami UE pod nazwą Wschodnie Partnerstwo, którego uroczysta inauguracja zaplanowana jest na czerwiec 2009 r. »
Sarkozy i Merkel: bądźmy bardziej elastyczni
Prezydent Francji Nicolas Sarkozy i kanclerz Niemiec Angela Merkel wspólnie zaapelowali o "elastyczność" w stosowaniu zasad kryteriów z Maastricht, tak by sprostać recesji. »
UE PRZYJMIE W ŚRODĘ PLAN RATUNKOWY DLA GOSPODARKI
Współpracujemy, czy toniemy?
KE ogłosi plan pobudzenia gospodarki w odpowiedzi na kryzys
(PAP, tm/25.11.2008, godz. 19:49)
W odpowiedzi na kryzys Komisja Europejska przyjmie w środę plan pobudzenia unijnej gospodarki, który ma skoordynować działania na poziomie narodowym, dostosowane do potrzeb każdego z krajów UE. ... »
Nowak: premier pojedzie na grudniowy szczyt UE
Warszawa (PAP)
- Szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak zapewnił we wtorek, że to Donald Tusk pojedzie na grudniowy szczyt UE. Jak podkreślił, szefowi rządu będzie towarzyszył minister spraw zagranicznych i ewentualnie minister finansów. W...
CZWARTEK DNIEM SPECJALNEJ MODLITWY W IZRAELU
Żydzi pomodlą się o koniec kryzysu
Najtęższe głowy ekonomiczne nie poradziły sobie ze światowym kryzysem ekonomicznym, więc za skutki międzynarodowego załamania finansowego modlić będą się Żydzi. Na czwartek w Izraelu zaplanowano popołudniową modlitwę, o...czytaj dalej »
Izrael: Banki otrzymają gwarancje rządowe
Izraelskie ministerstwo finansów ujawniło plan przeciwdziałania finansowemu kryzysowi w tym kraju. Na ten cel Skarb Państwa przekaże 2.75 miliarda dolarów. »
Banki nie przedłużają umów o pracę i skracają czas otwarcia oddziałów
(Gazeta Prawna/25.11.2008, godz. 06:00)
Kryzys finansowy nie tylko powstrzymał wyścig banków po pracowników, ale może też zmniejszyć liczbę bankowców w Polsce.... »
Reinhold Polska odwołał prognozy zysków na '08 i '09
Szwedzka spółka deweloperska Reinhold Polska, której akcje notowane są na GPW, odwołała swoje prognozy zysku netto w 2008 i w 2009 roku - poinformował Reinhold w komunikacie. »
Dużo Polski w leasingu
(Nowy Przemysł/21.11.2008, godz. 09:55)
Mimo gospodarczego spowolnienia, przedstawiciele branży leasingowej planują w kolejnych latach bić sprzedażowe rekordy. Liczą na dobrą kondycję polskich firm, napływ środków z funduszy unijnych, na inwestycje infrastrukturalne.... »
Firmy mają kłopoty z wypłatą pensji w terminie
(Gazeta Prawna/25.11.2008, godz. 06:00)
Sondaż PBS DGA na zlecenie Gazety Prawnej i CMS Cameron McKenna.... »
Pogorszenie koniunktury powoduje, że coraz więcej osób obawia się o swój etat. Polacy są też coraz mniej pewni o swoją pozycję na rynku pracy. Wyniki trzeciej edycji badania realizowanego przez PBS DGA na zlecenie GP i CMS Cameron McKenna pokazują, że na rynku pracy zachodzi zmiana układu sił. Po latach rosnącej pozycji pracowników warunki coraz częściej będą dyktować pracodawcy. Znajduje to odzwierciedlenie nie tylko w opiniach, ale także w doświadczeniach Polaków. Pierwszym tego skutkiem będzie wyhamowanie dynamiki wzrostu płac.
OD 1 GRUDNIA KORZYSTNE ZMIANY W PRZEPISACH CELNYCH
Bezcelne drobiazgi zza oceanu
Najnowszy iPod kupiony przez internet w USA będzie tańszy. Podobnie jak inne, drobne przedmioty, które możemy przywieźć albo kupić przez internet za granicą. Od 1 grudnia zwiększają się bowiem limity wartościowe i...czytaj dalej »
...I NIE ZAPŁACISZ PODATKU DOCHODOWEGO
Możesz już darować żywność ubogim
Od żywność darowanej ubogim lub organizacjom charytatywnym od Nowego Roku przedsiębiorcy nie będą musieli już płacić podatku dochodowego. Prezydent podpisał nowelizację ustaw podatkowych umożliwiającą zaliczenie do...czytaj dalej »
Obozy koncentracyjne
Wypowiedź posła KP PiS Zbigniewa Ziobro na temat doniesień prasy niemieckiej o obozach koncentracyjnych na terenie POLSKI.
Niemcy: "matka porwała syna do Polski"
Regionalna niemiecka gazeta "Rheinische Post" opublikowała artykuł na temat sprawy uprowadzenia w Niemczech syna przez Polkę Beatę Pokrzeptowicz. Dziennik przedstawił jednak argumenty jej byłego męża oraz miejscowych władz. »
Nowy konsul RP w Kaliningradzie
Marek Gołkowski jest nowym Konsulem Generalnym RP w Kaliningradzie. Zastąpił na tym stanowisku Jarosława Czubińskiego. »
Marek Gołkowski ukończył w 1982 roku filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Pełnił m.in. funkcję konsula ds. oświatowych i kulturalnych w Konsulacie Generalnym RP w Mińsku. Był dyrektorem Instytutu Polskiego w Mińsku, naczelnikiem wydziału w Departamencie Konsularnym i Polonii MSZ.
W latach 2007 - 2008 pracował na stanowisku radcy-ministra w Ambasadzie RP w Moskwie. Od 1998 do 2006 roku pełnił również funkcję wicedyrektora Departamentu Promocji i Turystyki Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki, dyrektora ds. Współpracy Regionalnej Polskiej Organizacji Turystycznej oraz dyrektora Ośrodka Zagranicznego Polskiej Organizacji Turystycznej w Rzymie.
Radar w Czechach ma za mały zasięg, by spełnić swe zadanie
Amerykański naukowiec podważa sens instalowania amerykańskiego radaru w Czechach. Jak twierdzi profesor Theodore Postol z Massachusetts Institute of Technology, urządzenie mające być elementem tarczy antyrakietowej nie przechwyci rakiety wystrzelonej w stronę USA z Iranu.»
Trzeba iść pod prąd |
Wezwanie do solidarności społecznej, zjednoczenia się wokół spraw Polski, wokół dobra popłynęło wczoraj z parafii pw. Świętego Marcina z Tours w Sarnowie niedaleko Chełmna. Tam właśnie odbyło się kolejne poniedziałkowe spotkanie Rodziny Radia Maryja w drodze po Polsce. Eucharystii transmitowanej przez Radio Maryja i TV Trwam przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. infułat Tadeusz Nowicki, proboszcz parafii pw. Świętego Mikołaja w Grudziądzu. |
Kościół potrzebuje świeckich |
Dzisiaj niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje właśnie Akcja Katolicka, która niegdyś w Polsce była tak żywa i przyniosła tyle wspaniałych owoców. Zwrócił na to uwagę ks. bp Ignacy Dec, ordynariusz świdnicki, który w liście pasterskim wezwał do aktywnej postawy katolików świeckich. Ksiądz biskup podkreślił, że nowa sytuacja, jaka zaistniała w Polsce, w naszym życiu politycznym, społecznym, ekonomicznym i kulturalnym stwarza nowe możliwości, nowe wyzwania, szczególnie wobec katolików świeckich. |
- Maryla - blog
- Zaloguj się, by odpowiadać
napisz pierwszy komentarz