Steve Jobs - wybrańcy bogów umierają młodo

avatar użytkownika elig

  Tytułowe powiedzenie jest bardzo stare. Pochodzi ono od rzymskiego komediopisarz Plauta, który żył na przełomie drugiego i trzeciego wieku przed Chrystusem / Titus Marcus Plautus, 250-184 p.n.e, patrz Wikipedia /TUTAJ/./ Liczy więc już sobie ono około 2200 lat. Steve Jobs, jeden z niewielu ludzi o których można z całą pewnością powiedzieć, że zmienili nasz świat, zmarł na raka 5 października 2011 w wieku 56 lat. W czasach Plauta nikt nie powiedziałby, że zmarł on młodo, byłby raczej uważany za staruszka, który zszedł z tego świata we właściwym momencie. Obecnie jest jednak inaczej. Średnia oczekiwana długość życia 56-cioletniego mężczyzny to ponad 20 lat. Dlatego powszechnie uważa się, iż Jobs odszedł przedwcześnie.

  W Polsce jego śmierć nie zrobiła wielkiego wrażenia i przeszła raczej bez echa. Zdarzyła się ona na cztery dni przed wyborami parlamentarnymi u nas i polskie media zajęte były czymś innym. W dodatku przez długi czas, aż do epoki iPhone oraz iPad, produkty firmy Apple nie były popularne w naszym kraju. Przez lata 80-te i 90-te posługiwano się u nas "Spectrum", "Atari" oraz rozmaitymi klonami IBM-owskich PC-tów. To jednak właśnie Jobs i Wozniak, zakładając trzydzieści pięć lat temu firmę Apple i wypuszczając w 1977 roku model minikomputera Apple II, wywołali rewolucję , czyniąc komputery domowym sprzętem powszechnego użytku. W połączeniu z rozwojem sieci komputerowych / Internet ! /, zmieniło to oblicze całej naszej cywilizacji.

  Steve Jobs był człowiekiem postępującym w sposób niekonwencjonalny. Studia rzucił po pół roku /nie chcąc rujnować przybranych rodziców/, choć przez 18 miesięcy uczęszczał jeszcze na niektóre wykłady na Uniwersytecie Stanforda. Pracował jako technik w firmie Atari, a za zarobione pieniądze pojechał do Indii, gdzie nawrócił się na buddyzm. Po powrocie założył z Wozniakiem firma Apple. Najbardziej znanym modelem wyprodukowanym w niej był Apple Mac Intosh. W 1985 Jobs odszedł z Apple, kupił w 1986 od Lucasa firmę Pixar, która później zasłynęła swoimi animacjami komputerowymi /"Toy story"/ i założyl NeXt. W roku 1997 powrócił do podupadającej wówczas Apple i postawił firmę na nogi przy pomocy nowych rewolucyjnych koncepcji, takich , jal iPhone, sklepy iTunes Store, a w końcu tablet iPad.

  Steve Jobs to nie tylko techniczny wizjoner, ale i zdolny menażer. Dość szybko został multimiliarderem. Ani wielki talent, ani majątek nie mogą jednak uchronić człowieka przed jego losem. W 2004 Jobs zachorował na raka trzustki. Walczył z choroba przez siedem lat. Gdy zmarł, okazało się, ze pozostały po nim koncepcje rozwoju techniki komputerowej na co najmniej cztery lata. Po śmierci Stevena Jobsa ujawniła się w pełnej kracie cała arogancja onkologów. Oni zawsze usiłują przerzucić wszelkie winy na swoich zmarłych pacjentów. Tak więc profesorowie Harvard Medical School zaczęli nagle twierdzić, że Jobs był sam sobie winien, bo początkowo leczył się ziołami a pod koniec życia więcej poświęcał uwagi projektom technicznym niż leczeniu. Wypowiedzi tych "uczonych mężów" były doprawdy obrzydliwe.

  Biografię Stevena Jobsa można znaleźć w Wikipedii /TUTAJ/.

napisz pierwszy komentarz