W 72. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę zapłonęły znicze na symbolicznym Grobie Policjanta Polskiego

avatar użytkownika Maryla

W czasie II wojny światowej zginęło lub zostało zamordowanych ok. 13 tys. spośród 36 tys. polskich funkcjonariuszy policji. Ponad 1200 z nich pochodziło ze Śląska. W symbolicznym Grobie Policjanta Polskiego przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach w 1993 roku złożono szczątki nieznanego polskiego policjanta ekshumowanego w Miednoje.

Grób Policjanta Polskiego – to jedyne takie miejsce w Polsce. Czczona jest tutaj pamięć bohaterów II Wojny Światowej, a przede wszystkim Policjantów II Rzeczpospolitej, którym sowieci odebrali życie wiosną 1940 roku. To również jedyny taki grób w Europie i na świecie, gdzie środowisko policyjne może spotykać się, by wspomnieć tych, którzy pełnili służbę przed nimi, a którym bieg historii nie pozwolił doczekać czasów wolnej Ojczyzny, choć za nią zginęli. Budowa pomnika trwała od 1992 r. W lipcu 1995 wokół grobu umieszczono płyty nagrobne z nazwiskami zamordowanych w 1940 przez NKWD. W 2000 drewniany krzyż obok pomnika zastąpiono krzyżem stalowym, a w 2003 zamontowano specjalne oświetlenie.

Głównym organizatorem obchodów było Ogólnopolskie Stowarzyszenie “Rodzina Policyjna 1939 r.” w Katowicach z przewodniczącą Marią Nowak. Stowarzyszenie "Rodzina Policyjna 1939" powstało w 1991 r. i skupia rodziny policjantów zamordowanych w czasie II wojny światowej. Nazwą nawiązuje do organizacji "Rodzina Policyjna", działającej w II Rzeczypospolitej od 1929 roku.

Młodzież, oprócz uczestnictwa w obchodach, przygotowała i przedstawiła etiudę teatralną pt."Miednoje 1940"- spektakl w reżyserii insp. Grzegorza Jacha.

 

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

 

Zbrodnia Katyńska to wymordowanie w 1940 roku blisko 22 tysięcy obywateli polskich - oficerów Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariuszy Policji Państwowej, Policji Województwa Śląskiego, Straży Granicznej i Straży Więziennej z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz więźniów trzymanych w licznych więzieniach NKWD od Tarnopola, Stanisławowa, Lwowa, Drohobycza aż po Grodno, Wilejkę, Berezwecz i Mińsk.

Decyzja o wymordowaniu polskich jeńców wojennych zapadła na najwyższym szczeblu sowieckich władz. 5 marca 1940 r. Biuro Polityczne WKP(b) podjęło tę uchwałę na podstawie pisma, które ludowy komisarz spraw wewnętrznych Ławrientij Beria skierował do Stalina.



 

 

Etykietowanie:

4 komentarze

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

1. Do Pani Maryli,

Szanowna Pani Marylo,

Cześć Ich pamięci.

Wyrazy szacunku

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

2. Do Pani Maryli,

Szanowna Pani Marylo,

Zarząd Fundacji „Asekuracja” w Poznaniu, Zarząd Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Poznaniu i Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu, pragnąc upamiętnić tragiczne losy Policjantów byłego województwa poznańskiego, zamordowanych przez okupantów sowieckich w okresie II wojny światowej w Twerze (dawniej Kalinin) oraz rozstrzelanych lub zamęczonych przez hitlerowców w obozach zagłady.

Nazwiska ofiar zamierzamy umieścić na obiekcie pamięci i w okolicznościowej publikacji „Martyrologia Policjantów województwa poznańskiego II RP”. Ciągle jeszcze brak jest rzetelnej wiedzy, umożliwiającej zidentyfikowanie wszystkich ofiar, w tym około 400 Policjantów wielkopolskich.

Pomnik policjantów z Wielkopolski w Poznaniu.

img src="http://www.warsztatyidei.pl/plugins/content/plugin_jw_sig/showthumb.php?img=wience/wience%20zlozone.jpg&width=200&height=180&quality=90"

Wieczna cześć i chwała

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

3. Do Pani Maryli,

Szanowna Pani Marylo,

Pomnik policjantów w Poznaniu

Wyrazy szacunku

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Maryla

4. Szanowny Panie Michale

pięknie dziękuję za uzupełnienie notki.

Cześć pamięci pomordowanych !

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl