Tajna umowa z Izraelem dotycząca wymiany tajnych informacji związanych z obronnością i sprawami wojskowymi?
Ratyfikacja cichaczem
Rząd chce szybkiej ratyfikacji, w praktyce bez udziału Sejmu, umowy z Izraelem dotyczącej wymiany tajnych informacji związanych z obronnością i sprawami wojskowymi.
Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych wyraziła właśnie na to zgodę. Prawnicy zwracają uwagę, że zgodę na przyjęcie tej umowy powinien wyrazić cały Sejm. - Wystarczy tzw. mała ratyfikacja - stwierdził na posiedzeniu komisji Maciej Szpunar, wiceminister spraw zagranicznych. Dodał, że nie zachodzą w tym przypadku przesłanki wymagające tzw. dużej ratyfikacji, czyli wyrażenia zgody na umowę przez Sejm. Jest to wymagane w przypadku, gdy umowa dotyczy np. umów wojskowych czy wolności obywatelskich. Nie zgadza się z taką oceną prof. Krystyna Pawłowicz (UW), specjalistka prawa międzynarodowego. - W mojej ocenie, istnieje tutaj podstawa do zastosowania art. 89 Konstytucji, który wymaga zgody Sejmu na ratyfikację umowy wyrażonej w formie ustawy - podkreśla. - Uważam, że w tym przypadku jest podstawa do tego, żeby zgodę na ratyfikację umowy przez prezydenta wyraził Sejm w ustawie, ponieważ dotyczy ona spraw wojskowych i wolności obywatelskich, np. przekazywania informacji o określonych osobach - mówi prof. Pawłowicz. Dodaje, że należy stosować w takich przypadkach interpretację rozszerzającą, jeśli chodzi o uprawnienia Sejmu, i nie ograniczać ich.
Umowa między Polską a Izraelem w sprawie wzajemnej ochrony informacji niejawnych związanych ze współpracą obronną i wojskową została podpisana w lutym tego roku podczas wizyty premiera Donalda Tuska w Izraelu. Jak informowało wówczas CIR, "umowa stanowić będzie podstawę do nawiązania ścisłej współpracy w dziedzinie obronności, bezpieczeństwa, produkcji zbrojeniowej, a także przeciwdziałania terroryzmowi i zwalczania najgroźniejszych form przestępczości". Tym samym rząd sam wskazał, że umowa wchodzi w zakres tematyki wojskowej i praw człowieka. Jednak nie zdecydowano się na debatę sejmową na temat tego porozumienia. Rząd, kierując informację do Sejmu, powołał się na opinię Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zaakceptowaną przez dyrektora departamentu ochrony informacji niejawnych ABW ppłk. Mirosława Dłużniewskiego. Stwierdza ona, że umowa nie dotyczy spraw, o których mówi art. 89 ust. 1 Konstytucji. Nie jest też konieczne "podjęcie żadnych szczególnych środków prawnych". Tym samym związanie tą umową nie musi być dokonane w trybie dużej ratyfikacji.
Nie zgadza się z tym poseł dr hab. Karol Karski, specjalizujący się w prawie międzynarodowym. Stwierdza, że nad tego typu umową powinien debatować parlament. - Takie umowy powinny być ratyfikowane w trybie dużej ratyfikacji, ale co z tego, jak tu się liczy ilość podniesionych rąk - stwierdza poseł. Karski kilkakrotnie zgłaszał sprzeciw wobec trybu małej ratyfikacji w przypadku umów międzynarodowych tego typu, gdy Sejm jest tylko informowany o złożeniu wniosku o ratyfikację do prezydenta, ale posłowie głosami koalicji odrzucali je.
Zenon Baranowski
http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20110819&typ=po&id=po17.txt
- Zaloguj się, by odpowiadać
4 komentarze
1. ile takich jeszcze umów jest? a my nic o tym nie wiemy?
Umowa między Polską a Izraelem w sprawie wzajemnej ochrony informacji niejawnych związanych ze współpracą obronną i wojskową została podpisana w lutym tego roku podczas wizyty premiera Donalda Tuska w Izraelu.
zaakceptowaną przez dyrektora departamentu ochrony informacji niejawnych ABW ppłk. Mirosława Dłużniewskiego. Stwierdza ona, że umowa nie dotyczy spraw, o których mówi art. 89 ust. 1 Konstytucji. Nie jest też konieczne "podjęcie żadnych szczególnych środków prawnych". Tym samym związanie tą umową nie musi być dokonane w trybie dużej ratyfikacji.
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl
2. To jest akurat część
To jest akurat część niemiecka protektoratu. Część rosyjska działa na rzecz Wielkiej Europy i Królewca.
Widać kto ma prawdziwą władzę- pułkownik z ABW a nie jakiś tam MSZ.
"umowa stanowić będzie podstawę do nawiązania ścisłej współpracy w dziedzinie obronności, bezpieczeństwa, produkcji zbrojeniowej, a także przeciwdziałania terroryzmowi i zwalczania najgroźniejszych form przestępczości."
Ściślej- czyli my im a oni nam nic. To nie są nasze sprawy. Jesteśmy wpychani w nieswoje problemy. Nic nas nie łączy obecnie z Izraelem i lepiej żeby nie łączyło.
:::Najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku::: 'ANGELE Dei, qui custos es mei, Me tibi commissum pietate superna'
3. Do Pani Maryli,
Szanowna Pani Marylo,
Przykładem takich umów, jest umowa Polski z Białorusią, gdzie przekazujemy reżymowi Łukaszence dane o opozycji białoruskiej, obrońcach praw człowieka.
Ukłony moje najniższe
Michał Stanisław de Zieleśkiewicz
4. Izrael
przez dwie soboty pod rząd maszerowali "oburzeni" w wielu miastach Izraela, już nie będą maszerować i żądać "chleba i mieszkania" ale powędrują na wojnę, tam im sie odechce protestować ! Tym bardziej niepokoi ta tajna umowa. Szykują nam kolejną wojnę ?
Izrael po zamachach: To cena ustąpienia prezydenta Hosni Mubaraka
PAP
Aktualizacja 2011-08-19 21:13:34
Dzień po serii zamachów pod Ejlatem Izrael stanął w
obliczu pogorszenia stosunków z Egiptem i konfliktu zbrojnego na dużą
skalę z palestyńską Strefą Gazy. Narasta przekonanie, że to cena zmian w
Egipcie po ustąpieniu prezydenta Hosniego Mubaraka.
»
Maryla
------------------------------------------------------
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl