Zdaniem wicepremiera Pawlaka postulowaną w Unii ideę rozwoju „low carbon economy” należy zastąpić hasłem „low emission economy”. Minister Gospodarki przypomniał, że istnieją już technologie pozwalające efektywnie produkować energię z węgla i równocześnie znacznie ograniczać emisje CO2 do atmosfery.
W skład delegacji niemieckiej wchodzili Gunther Krichbaum, Przewodniczacy Komisji ds. UE, Deputowany CDU/CSU, Michael Stübgen, Deputowany CDU/CSU, Manuel Sarrazin, Deputowany Sojuszu 90/Zieloni, Thomas Nord, Deputowany Lewicy, Dr. Miriam Denkinger, Sekretariat Komisji ds. EU w Bundestagu.
WNP.pl http://www.mg.gov.pl/node/14026
Czy metoda CSS się opłaca?
Prezes Topolnicki zwraca uwagę, ze często w dyskusjach o technologii CCS pomijany jest aspekt społeczny. Jego zdaniem z czasem, kiedy społeczeństwo dowie się więcej o tego typu projektach, w tym także o tym, że przez najbliższe 40-50 lat CO2 będzie zatłaczany pod ziemię - a więc i pod domy mieszkalne - to takie inwestycje mogą rodzić poważne problemy społeczne.
Szacuje się, że całkowity koszt instalacji CCS w Bełchatowie wyniesie ponad 600 mln euro, z czego 180 mln euro ma pochodzić w funduszy UE. 5 maja 2010 r. PGE Elektrownia Bełchatów podpisała umowę o dofinansowanie projektu "Budowa instalacji do wychwytywania, transportu i geologicznego składowania CO2". Dofinansowanie w kwocie 180 mln euro zostanie przeznaczone na jeden z trzech kluczowych komponentów instalacji CCS - komponent wychwytywania CO2.
Dotacja dla projektu pochodzi ze środków wspólnotowych w ramach Europejskiego Planu Energetycznego na Rzecz Naprawy Gospodarczej (EEPR - ang. European Economic Plan for Recovery). Do programu EEPR zakwalifikowanych zostało w sumie sześć europejskich projektów CCS.
Wydajność wychwytywania CO2 w wybudowanej instalacji przekroczy 80 proc., co oznacza że instalacja będzie wychwytywała CO2 w ilości około 1,8 miliona ton rocznie.
WNP.pl
A może dla pomysłodawców kalkulator do liczenia.
- koszty inwestycji
- czas zwrotu
- realny koszt wytworzenia energii
- koszty społeczne i środowiska
- zakłocone obecnie stosunki wodne i hydrologiczne w okolicach Bełchatowa
Kejow
napisz pierwszy komentarz